Otec a syn

Nastupuji s otcem do starého obytného vozu a jedeme do Evropy. Máme namířeno do Paříže, kde otec v Lucemburských zahradách před 23 lety rozptýlil popel své matky. Cesta potrvá dva týdny. Oba máme stejné povolání, takže při té příležitosti chceme natočit film. Na noc zastavujeme v kempech, někdy u čerpacích stanic. Každý máme svou kameru, aby naše šance byly vyrovnané, ve filmu jsme oba režiséři i hrdinové. Domluvili jsme se, že se můžeme ptát na všechno. Otci je 70, synovi 44 let. Mluvíme i o věcech, o nichž jsme spolu nikdy předtím nemluvili - o historii rodiny, o těžké minulosti, o dalších rozvodech otce. Naše cesta je záminkou, abychom se po letech obtížného kontaktu lépe poznali. Filmově-psychologický experiment o vztahu otce a syna. Podaří se nám ve střižně vytvořit jedinou verzi filmu, která bude přijatelná pro oba hrdiny? (Doc Alliance Films)

Vodnářka

Člověka prý teprve poznáte, když s ním začnete bydlet. Nebo cestovat. K prohloubení, poznání a snad i nalezení svého vztahu si tu druhou cestu volí režisér Pawel Lozinski a jeho otec, když se vydávají do Francie, paradoxně objevit také vztah otce s jeho matkou, jež je zde pohřbena. Jako diváci sledujeme cestu Evropou i cesty těchto dvou silných osobností, jež se snaží propojit, poznat tu druhou. Proplétají se, uhýbají si, jedna se snaží dostihnout tu druhou. Dostáváme se ke křivdám, přebírání odpovědnosti, kterou najdeme v minulosti, při odchodu otce od rodiny, v drobných gestech "tati, ty sis nevyčistil zuby" i ve svěřování strachů otce ze stárnutí, smrti... Otevírají se staré rány, které ale umožňují i nové poznatky a dosažení novějších, upřímnějších rovin vztahu. Otec před mnohými otázkami utíká, zároveň však nemá odvahu položit silnější protiotázku. Souboj osobností tak probíhá nakonec jen na mužské rovině (což se vlastně jeví naprosto pochopitelným) - zvýšením hlasu, utnutím konverzace a závěrečným poměřováním sil ve stoji na hlavě a na oko rvačce. Uzavřené emoce, které nemůžou ven, kontrastují se smířením syna a jeho narůstající podporou, kterou ke konci dává otci najevo už naprosto otevřeně, tak, aby roli toho statečnějšího, nakonec přebral zcela otevřeně a s pokorou. Slyšela jsem, že se pořádá v současnosti mnoho zážitkových pobytů pro děti a rodiče, aby poznali více jeden druhého, vzít si kameru a vyrazit na cesty, je ale definitivně účinnější metoda. ()