Romeo a Julie

• slovenský

Rómeo a Júlia

Drama / Romantický

Velká Británie / Itálie, 1968, 133 min

I když se ve filmu mluví starým slovem, tak se povedlo prostředím, herci i chováním oslovit dnešního diváka - tedy mě. Vášeň mezi mladou dvojicí přímo tryská. Zamilovanost a láska v tom nejkrásnějším věku vzdoruje proti všem. Neb tragédií končí tento skvost od Shakespeara. Olivia Hussey nejkrásnější !(30.12.2010)

Tak tito veronští milenci od geniálního dramatika z alžbětinské éry od Villiama Shakespeara jsou mému srdci asi nejblíže. Režisér Franco Zeffirelli přenesl nesmrtelné dílo lásky na filmové plátno v celé své tragičnosti přímo fantasticky. Herečka Olivia Hussey v roli se dokonale ztotožnila s postavou Julie, tak i představitel Romea (Leonard Whiting) předvedl skvělý výkon. Dobrá práce, rád podívám opět znovu.(23.3.2008)

V mnohém přelomové zpracování mojí oblíbené Shakespearovy tragédie, není liž pravda? Mladičcí hlavní představitelé byli překvapivě dobří, nicméně nad ostatní vyčnívají správně nesympatický Tybalt Michaela Yorka a Johnem McEnerym ztvárněný Mercutio. Jakkoliv ten název nemám rád, balkónová scéna nikdy nebyla lepší než s Olivií Hussey. Díky za vše, Mistře Zeffirelli. Za vše s výjimkou zpěvu, ten byl poněkud zbytečný. 90%(29.8.2003)

Film o naivním citu dvou náctiletých. Normálně bych mu nevěnoval ani nanovteřinu své pozornosti. No považte - Romeo a Julie se zamilují na 1. pohled (doslova a dopísmene) a už plánují svatbu. A z úst jim vychází tak silná slova, že by i barbar Conan brečel na svých bicácích. Jistě, kdyby oba dva přežili, ve Veroně by předvedli čítankový exemplář italské domácnosti se všemi rekvizitami, co k tomu patří (létající talíře a nože, přespávání před prahy a slova, která se nesluší vyslovit ani v méně solidní splečnosti v zaplivaném baru čtvrté cenové skupiny). Naštěstí ale umřeli a tak jejich příběh, který scelil svár dvou rodů, žije nesmrtelně dál. I díky tomuto úžasnému a dechberoucímu zpracování! Já nemám místo srdce šutr a touhle romantikou jsem se nechal trefit přímo do cardia. Zeffireli má rád velké příběhy a umí je odpovídajícím způsobem převést na plátno, což každý rozhodně neumí. Velmi citlivě a věrně se drží látky, což oceňuji. Oba hlavní herečtí představitelé do svých rolí velmi přesně pasují (nedostižná éterická krása Olivie Hussey). Tento film není kýčovitou plejádou celebrit a laciných slov, Zeffireli věří tomu, co točí, proto jeho počin nepůsobí odtažitě. Skvělá hudba pochází z pera výsostného skladatele Nina Roty, velmi dojímavé tóny a krásný historizující kolorit činí z tohoto soundtracku takovou perličku na poli světové filmové hudby. Love theme patří k jednomu z nejkrásnějších leit motivů, co byly k filmu kdy složeny.(14.9.2006)

Tak to byla tragédie. Jako Shakespearova tragédie, né obecná. Asi by mě bavilo pobíhat furt všude v punčochách, doprovázenej bandou teplejch sluhů, poslouchat pořád ty buzerantsky řečičky, kterejm kvůli básnění ani není často rozumět. Navíc herci pořád hrozně přehrávají a má to divadelní móresy. Ale jinak příběh je to krásnej, Julie taky (nejlepší postava celýho filmu), v podstatě i ten Romeo a je to hrozná romantika, smutek, láska a žal. Musim řict, že to je povedená adaptace a libilo se mi to. Ale knihu si kvuli tomuhle filmu teda nikdy nepřečtu, to zas ne. Člověk navíc má takovej vnitřní odpor ke všemu, co nám cpali ve škole. Ale hlavní je, že jsem ten odpor na základě vlastního zkoumání zahodil a může za to právě tenhle film. Pocta. Jinak se divím, že tohle není film oblíbenejch u zamilovanejch puberťaček (takovejch těch, co řvou v publiku při Česko hledá Superstar), protože ty emocionální výlevy by se jim asi líbily. A jinak Shakespeare byl docela mazec pedo, že to rozjel hned se 14letou... a nebo tenkrát byli pedo všichni... a všem to připadá normální a eště se o tom učí ve škole...(30.4.2011)

• - Natáčelo se v Itálii – konkrétně v Laziu, Sieně, Viterbo, Římě, Gubbio, Pienza a Tuscanii. (Stoka)

• - Laurence Olivier propůjčil svůj hlas nejen vypravěči, ale bez nároku na honorář také mnoha anonymním postavám ve filmu. To vše jen pro svou velkou lásku k Shakespearovi. (Kulmon)

• - Když Romeo (Leonard Whiting) zabije Tybalta (Michael York), je v jednom záběru košile od krve na pravé straně, ale v dalším záběru je košile s krvavým flekem na straně druhé. (Hans.)