Romeo a Julie

• slovenský

Rómeo a Júlia

Drama / Romantický

Velká Británie / Itálie, 1968, 133 min

Určitě nejautentičtější Romeo a Julie, jaké jsem viděl! Exteriéry, interiéry, kostýmy, věkem obou herců, režisérem (Zeffirelli je Ital). Krásná hudba. Do poloviny filmu jsem měl problém s hereckým výkonem Julie, protože mi připadal být v některých okamžicích dětský a lehce afektovaný. Jenže on vlastně má být! Skutečná Julia by zřejmě nejednala jinak. Proto jsem nakonec filmu vše odpustil, "hru režiséra" akceptoval a dávám maximální hodnocení. Mám velmi rád moderní verzi s di Capriem a Claire, ale toto se s ní nedá porovnávat. Určitě ne horší. Jiné. ■ Doporučuji komentáře: dopitak, Kulmon, Zazie, Morganela. ■ Po třetím vidění - obvykle herečky nevychvaluji, ale Olivia Hussey byla v tomto filmu krásná a "dětsky" půvabná! Škoda, že jí příští rok bude šedesát :).(25.9.2010)

Film o naivním citu dvou náctiletých. Normálně bych mu nevěnoval ani nanovteřinu své pozornosti. No považte - Romeo a Julie se zamilují na 1. pohled (doslova a dopísmene) a už plánují svatbu. A z úst jim vychází tak silná slova, že by i barbar Conan brečel na svých bicácích. Jistě, kdyby oba dva přežili, ve Veroně by předvedli čítankový exemplář italské domácnosti se všemi rekvizitami, co k tomu patří (létající talíře a nože, přespávání před prahy a slova, která se nesluší vyslovit ani v méně solidní splečnosti v zaplivaném baru čtvrté cenové skupiny). Naštěstí ale umřeli a tak jejich příběh, který scelil svár dvou rodů, žije nesmrtelně dál. I díky tomuto úžasnému a dechberoucímu zpracování! Já nemám místo srdce šutr a touhle romantikou jsem se nechal trefit přímo do cardia. Zeffireli má rád velké příběhy a umí je odpovídajícím způsobem převést na plátno, což každý rozhodně neumí. Velmi citlivě a věrně se drží látky, což oceňuji. Oba hlavní herečtí představitelé do svých rolí velmi přesně pasují (nedostižná éterická krása Olivie Hussey). Tento film není kýčovitou plejádou celebrit a laciných slov, Zeffireli věří tomu, co točí, proto jeho počin nepůsobí odtažitě. Skvělá hudba pochází z pera výsostného skladatele Nina Roty, velmi dojímavé tóny a krásný historizující kolorit činí z tohoto soundtracku takovou perličku na poli světové filmové hudby. Love theme patří k jednomu z nejkrásnějších leit motivů, co byly k filmu kdy složeny.(14.9.2006)

• O´Neill

Asi nejvěrohodnější filmová adaptace původního Romea a Julie. Já osobně jsem tento film shlédnul jen z toho důvodu, že se mi do čtenářského deníku nechtěla kniha Shakespeara číst, a toto se mi zdálo docela solidní, i podle komentářů. Knihu jsem však nekonec četl, a kdybych měl soudit, tak film byl velice věrohodný. Tento žánr moc nemusím, a tedy víc než dvě nedám.(26.4.2010)

• kaposlav

Je to príšerné. Ak by užívatelia nedávali hodnotenia tak, aby nevyčnievali z davu a umelo nenavyšovali, akože je to historické dielo Shakespeareho, tak to má neporovnateľne menej percent. Otrasné herecké výkony a nuda. Proste, keď niekto napíše v 16. storočí šaškáreň pre divadlo, tak v 20. storočí, keď sa budú držať toho, čo ten hulič napísal, tak to nemôže byť dobrý film pre diváka dnešnej doby. Tu sa nehodnotí na čsfd tento film, ale niečo úplne iné, ináč by tu väčšina dávala odpad!, jednu, alebo dve hviezdičky. Mne je u riti kto je autor tejto koniny a aký postoj je všeobecne na toto "veľdielo".(8.7.2018)

Jeden z nejklasičtějších příběhů, který jsem doposud neviděl v žádném zpracování. Nikdy mě to extra nelákalo, protože o co jde jsem věděl už od střední. Musim, ale uznat, že to bylo fajn. Hlavně ústřední dvojice byla sympatická. Romeo vypadá úplně stejně jako v dnešní době populární Zac Efron a Julii to taky sluší. Výrazný jsou ještě postavy Tybalta a Mercucia, jinak mi tam ty postavy tak nějak přišli stejný. Tak pěkně to měli vymyšlený a tak se to dokázalo pokazit.(4.2.2012)

• - Zejména díky obsazení 15leté Olivie Hussey a některým jejím scénám byl snímek v USA přehodnocen z původního ratingu G na PG. (Terva)

• - Ústřední dvojice příběhu Romeo (Leonard Whiting) a Julie (Olivia Hussey) nebyli milenci pouze na plátně, ale i ve skutečnosti. Oba představitelé se do sebe zamilovali během natáčení a pro oba to byla jejich první velká láska, což si pochvaloval kvůli autenticitě daného příběhu hlavně samotný režisér Franco Zeffirelli. (Lynette)

• - Během mečové scény, kdy Mercutio vrhá meč po Tybaltovi, Mercutiův stín je ve skutečnosti Franca Zeffirelliho, protože John McEnery byl nemocný. (Kulmon)