Star Wars Povstalci

USA, (2014–2018), 27 h 30 min (Minutáž: 22–44 min)

Hudba:

Kevin Kiner

Vanessa Marshall, Tim Curry, Freddie Prinze Jr., David Oyelowo, Steve Blum, Greg Ellis, Taylor Gray, Jason Isaacs, Billy Dee Williams, James Arnold Taylor (více)

Série(4) / Epizody(71)

Star Wars přichází na Disney Channel s novým animovaným seriálem vyprávějící příběh čtrnáctiletého pouličního zlodějíčka Ezry a posádky povstalců z lodi Stín, jenž neúnavně bojuje proti všepohlcujícímu Impériu sužující celou Galaxii.
Děj se odehrává mezi původními epizodami Pomsta Sithů a Novou nadějí, přesně 5 let před událostmi Nové naděje v době temna, kdy jsou rytíři Jedi rozprášeni a císař pomocí svých nemilosrdných stoupenců vládne tvrdou silou. (Disney Channel)

Elerrina

Plastová dobrodružství plastových figurek s plastovými emocemi a traumaty. Pro cílovku, která se pyšní tím, že jich má doma nad postelí plnou poličku to bude nepochybně pecka, pro všechny ostatní je to jen zbytečné testování slepé uličky animačního vývoje. Občas se vyskytne dobrý nápad nebo provedení, které by asi neudělaly ostudu, kdyby byly reálně zfilmované (finální bitva třetí série), je jich ale příliš málo na to, aby tuhle rozsáhlou, po všech koutech pokoje, pardon galaxie, roztahanou skládku hraček zachránily od průměrnosti. Ezra je navíc horký kandidát na titul Nejméně sympatický hrdina (v jakémkoliv) vesmíru. ()

WolfR

Nemohu říct, že by to bylo lepší než horší než Clone Wars. Trpí to stejnými neduhy, přílišná infantilnost a vatové epizody. Naproti tomu se ale může pyšnit skvělými menšími nebo většími rolemi postav ze staré trilogie - Tarkin Vader, Lando a skvělým rebelsko-imperiálním feelingem. Nicméně pořád se nemohu zbavit dojmu, že je to celkem zbytečný seriál, místo kterého by měl konečně přijít dlouho slibovaný hraný Star Wars Underworld, 3 hvězdy. ()

Bo

Prvé tri diely zmiešané pocity, ale potom pre ma úplne dostal pekne, pomaly sa rozvíjajúci príbeh Ezru. No a návraty známych postáv zo Star Wars ma tešia o to viac. Treba asi pri pozeraní na to prihliadať na to, že Rebelovia sú seriál určený aj pre deti, preto sú príbehy jednoduchšie, oveľa priamejšie podávajú tie poučné časti. Chýba tam silné napätie u hlavných zloduchov (s výnimkou jedného), ale ako obrovskej fanúšičke Ninja Korytnačiek z detstva sú pre mňa Rebelovia vlastne takým príjemným pripomenutím toho, aké to je, vrátiť sa k príbehom partičky hrdinov, ktorí sú strašne, strašne kúl. Plus droid - opäť výnimočná a nezameniteľná osobnosť :) ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Upřímně, od začátku mě to baví mnohem víc, než první řady Clone Wars. Celé to působí kompaktnějším, souvislejším a o dost komornějším dojmem. Po stránce animace je to ale určitě krok zpátky - zejména postavičky vypadají příšerně dětsky. Jakmile jsem si ale zvykl na kulaté obličeje, barevné vlasy a zářivé oči, dostal jsem solidní příspěvek do Star Wars univerza. Příběh jako takový ze začátku za moc nestojí a první polovina série je vyloženě představovací, ale postupně se to docela rozjede a finále je hodně fajn. Asi o možná proto, že Rebels jsou daleko větší fan service, než byly Clone Wars. Postupně se víc naráží na známé události a postavy a i hudba daleko více recykluje původní Williamsovy motivy (u každého The Force Theme husina). Nicméně hudba není jen obyčejný recyklát. Podobně jako v Clone Wars, i tady jsou epizody napěchované epickou orchestriální hudbou - byť tentokrát akorát již bez nějakých výraznějších experimentálních momentů. Ačkoli to tedy ze začátku moc nevypadalo, Rebels určitě mají co nabídnout. Jen škoda, že Dave Filoni tak nějak neumí využít plného potenciálu, které tohle universum skrývá, jede na půl plynu a neustále balancuje mezi dvěma cílovkami - dětmi a Star Wars geeky - přičemž naplno nedokáže uspokojit ani jednu. Hodnocení série: 3/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Po prvotním oťukávání v první sérii, která se odehrává především na planetě Lothal, se konečně vydáváme do vesmíru a seriál teprve až teď dostává svého názvu. A tentokrát už s jistotou můžu říct, že ač těch opravdu špičkových epizod je tu méně, jako celek je to mnohem vyváženější než Clone Wars. Dějově to ani tentokrát není moc objevné a lore to nikam neposouvá, ale jako akční týmovka odehrávající se na pozadí známých událostí původní trilogie to funguje náramně. Dave Filoni tu lišácky vrací do hry postavy a jejich nedokončené příběhy z předčasně zrušených Clone Wars, tu a tam se na obrazovce mihne i nějaký ten známý velikán, ale jinak si to jde spíše vlastní cestou. Za sebe můžu vypíchnout jednak parádní soundtrack, který např. prakticky udělal epizodu Legends of the Lasat a hlavně parádní závěrečný dvojdíl, který vystřelil Rebels rovnou až na vrchol. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Nakonec mě níže uvedené hodnocení dost mrzí, protože mě ty příběhy dost baví a to hlavně oproti Clone Wars, kde mě řada dějových linek vyloženě nudila. Můžou ale za to především postavy a jistá provázanost a komornost, která Clone Wars zejména ze začátku vyloženě chyběla. Přesto jsou ale jednotlivé příběhy ve třetí sérii poměrně povrchní a nedostal jsem ani pořádný fan-service (podobně jako v předchozí řadě) a zároveň to ani nijak výrazněji neprohlubuje lore. Je to prostě totální vata, která celý svět SW nijak nerozšiřuje. Vývoj postav slušný, animace prostředí občas mile překvapí, humornější epizody jsou daleko funkčnější a méně vlezlé, ale jinak jede Filoniho tvůrčí tým ... ne na polovinu... ale tentokrát spíš už na třetinu plynu. Zároveň však epizody, které má v režii samotný Dave Filoni patří k tomu nejlepšímu a minimálně pro epizodu Twin Suns a následující dva díly to za to vidět stojí. Hodnocení série: 3/5--- ČTVRTÁ SÉRIE --- Obsahuje nepřímé spoilery! Zpátky tam, kde to všechno začalo. I přes pomalejší rozjezd celkově lepší, jak série předchozí a to i díky absenci vyloženě vatových epizod. Směřujeme pomalu do finiše a vše se láme epizodou Jedi Night, která je pro celý seriál zlomová. A mimoto je to i celkově skvěle napsaná a zrežírovaná epizoda s jedinečným, dalo by se říci až filmovým flow. Poté se malinko poleví, ale vzápětí se to zase žene do finiše. Thrawn jako záporák je docela marný. ale závěrečná bitva i tak stojí za to, protože si dali scénáristé poměrně záležet i na scénáři a dočkal jsem se nejednoho překvapení. K mé radosti nechybí ani fanservice na závěr, který vysvětlovačkou celý seriál napojí na závěr původní trilogie (na hudbu nezapomínaje). Husina zaručena. Hodnocení série: 4/5 () (méně) (více)

TwoFace

— It was a simple story about a boy who was lost and a girl who was broken. They fought alongside a survivor, a war veteran and a fallen knight. I led them into battle against an evil so terrible it tried to black out the stars. — Na první pohled sice Rebels mohou působit dětinsky, a budu-li upřímný, tak mě styl, jakým je jedno z nejtemnějších období celé historie Star Wars ztvárněno, zpočátku odradil. Pak jsem však seriálu dal druhou šanci a jsem velmi rád, že jsem to udělal. Dětinskost se totiž po prvních pár dílech rychle vytrácí, a to dokonce rychleji než v The Clone Wars. Jak se děj víc a víc blíží událostem Rogue One, začíná houstnout i atmosféra, a když pak naplno propuká válka, tvůrci skvěle spojují akci a epičnost s humorem. Čím Rebels vyniká, jsou naprosto skvěle napsané postavy a jejich character development. Posádka Ghosta je sympatická a rychle jsem si celou partu oblíbil. Návrat starých známých pak neuvěřitelně potěší, a pravé prostřednictvím těchto postav vzniká dobrá návaznost na The Clone Wars a Rebels tak velmi dobře fungují jako jejich pokračovaní. Vizuálně se Rebels často přímo inspiruje původními návrhy Ralpha McQuarrieho a v duchu Lucasových nápadů prozkoumává tajemství Síly a její spirituality. To vše doprovází úžasný soundtrack s klasickými motivy z původní trilogie. Rebels je zkrátka „čisté“ Star Wars se vším všudy, kvalitou mnohem víc konzistentní než The Clone Wars, s feelingem starého expandovaného univerza, a nabízející jedny z nejlepších momentů celé ságy. Především závěr druhé řady, kdy se učednice utká se svým mistrem, je jedna z emočně nejsilnějších scén. Uzavření svého příběhu se dočkal i Maul a do seriálu (i znovu do kánonu) vstoupila legendární postava velkoadmirála Thrawna. A jakmile ten přebere místo hlavního záporáka, nastávají Povstalcům krušné časy. Když jsem sledoval dechberoucí závěr třetí série, skoro se mi nechtělo věřit, že sleduji stejný seriál, jakým byl v první sérii. A od té doby nedám na Rebels dopustit. Závěrečná série, hlavně pak její druhá polovina, a samotné finále, mě ubezpečili v tom, že Rebels je jeden z nejlepších počinů, který v rámci Star Wars univerza kdy vznikl. ()

Galerie (1 093)

• Jedním z častých témat tohoto seriálu je zrychlené stárnutí, kterým trpí klony Jango Fetta, kteří byli využíváni jako vojáci. Předpoklad, že klony stárnou rychleji, byl pravděpodobně inspirován předčasnou smrtí ovce Dolly, prvního naklonovaného savce v historii. Nicméně podle současných poznatků klonování zrychlené stárnutí nezpůsobuje, jak potvrzují i „sestry“ ovce Dolly (Daisy, Diana, Debbie a Denise), které byly naklonovány ze stejné buněčné linie a dožily se normálního ovčího věku. Z tohoto důvodu je možné (minimálně zvířata) klonovat bezpečně a bez rizika, že klony zemřou předčasně. Časté je například klonování psů v Jižní Koreji, a to jak domácích mazlíčků, tak například policejních psů. (vojtaruzek)
  • Velkoadmirálu Thrawnovi sloužil jako tělesný strážce a zabiják příslušník rasy Noghri jménem Rukh. Ten byl, stejně jako sám Thrawn, převzat z expandovaného univerza. Jeho příběh je však odlišný, zatímco v novém kánonu věrně sloužil Impériu až do smrti, v expandovaném univerzu Thrawna v knize Poslední povel od Timothyho Zahna zradil a zavraždil. Následně sám zahynul při pokusu o útěk. (vojtaruzek)

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Hayden Christensen se vrátí v hrané Ahsoce

Hayden Christensen se vrátí v hrané Ahsoce

24.10.2021

Studio Disney se naplno začalo soustředit na produkci nových hraných Star Wars seriálů, jež zatím alespoň u fanoušků sbírají daleko lepší ohlasy jak ty filmové. Po Mandalorianovi tak už letos o… (více)

Lucasfilm oznámil nový Star Wars seriál

Lucasfilm oznámil nový Star Wars seriál

14.07.2020

Streamovací služba Disney+ si objednala nový animovaný seriál od společnosti Lucasfilm. Novinka The Bad Batch bude vycházet z animovaných Klonových válek a bude vyprávět o titulní skupině klonových… (více)