Reklama

Reklama

Holky pod zámkem

(pořad)
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2015, 7x45 min

Příběhy žen ve vězení ve Světlé nad Sázavou. Co je dostalo dovnitř a co je čeká venku? Režim věznice i nepsaná pravidla přežití v časosběrném dokumentu TV Nova. (TV Nova)

Recenze (35)

kingik 

všechny recenze uživatele

Až vás nehezký, otylý soudce odsoudí k desítce nepodmíněně za "elpako", jehož rozsudek budete argumentovat tím, že jste si chtěli jen vylepšit svoji finanční situaci a udělat si hezké Vánoce s rodinou, a v žádném případě jste té hezké slečně na benzínce, před jejímž obličejem jste divoce mávali a gestikulovali "načerno" pořízenou pistolí, nechtěli ublížit, jen jste trénovali roli padoucha do připravované televizní krimi, koment, který jste předtím čirou náhodou napsali zde k tomuto dokumentu, bude mít rázem vskutku časosběrnou kvalitu. Vrátíte se o deset let starší, po uvítání s rodinou, z níž dobrá polovina se mezitím usou(lo)žila k smrti, se hned vrhnete k noťasu, který za tu dekádu nabral poněkud futuristický design, nicméně CSFD stále bude existovat a spolu s ní i váš profil. Lačně se vrhnete k tomu přístroji a v okamžení projedete tehdejší komenty, jejichž kvalita za tu dobu měla sestupnou tendenci. Váš koment, tehdy připomínající nejlepší Čapkova díla, je rázem nynější kvalitou u dítěte předškolního věku. Tehdy byla jiná doba, vězení jste znali jen z nováckého dokumentu, který kdyby nebyl tolik plačtivý, respektive netlačil tolik na emoce, byl by v podstatě tím lepším, co Nova vysílala. Nejednou sice budete mít pocit, že trestankyně měly zřejmě prostor i čas naučit se určité zdvořilostní fráze, které se na kameru vždycky hodí, ovšem už budete vědět, v jakých místech mluví za sebe a v jakých místech podle nadiktovaného scénáře. Hlava vás z toho Třeštíková nebude. 6/10 ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak předně nutno dodat, že na TV Nova je to celkem solidní počin. A i když se jedná o reality show, je to spíše takový dokument jak to chodí v našich věznicích kde je krapet mírnější režim. Samozřejmě účinkující jsou skutečné postavy se skutečnými osudy, které se tam za mříže nedostaly jen tak. O každé z těch ,,padlých žen'' si můžeme myslet co chceme. A ačkoliv samozřejmě člověk vidí, že tam opravdu mají celkem pohodičku a že je ta čórka za kterou tam jsou ani moc netrápí (na rozdíl asi od okradeného), udivilo mne, že mi jich bylo vlastně líto. Když člověk vidí z jakého prostředí často vzešly, jak musely fungovat v dravém světě tam venku, když si uvědomí, že ony nedostaly tak dobře rozdané karty už od mala jako jsme třeba dostali my v podobě milujících rodičů, domova, krásného dětství, rodinou podporovaného vzdělání.... pak opravdu je trocha té lítosti na místě. Vrcholem byla zpověď bezdomovkyně, pro kterou vlastně kriminál byl řádem a jistotou, který venku postrádala. Pravidelný režim, pravidelná strava, zázemí, teplo, hygiena... pro člověka z ulice tohle zní jako ráj. Já tu nebudu spekulovat o tom, co bylo kdyby. Kdyby se víc holky snažily, kdyby nekradly, kdyby si našli ubytovnu... Pro řadu z nich ten kriminál byl trestem. Bylo to cítit v povzdechu těch nastupujících trest ,,no jo... budu to tu muset nějak ... vydržet.. ''. A i když můžete za dobré chování večer na telku a kouknout na další díl Ordinace... přesto je to prostředí hrozné, depresivní, plné různých živlů v podobě spoluvězňů... nechtěl bych se tam dostat. Brrr. Tohle je celkem zajímavá sonda a Nova ukázala že když chce, jde to i normálně. Ti co zde dávají - ODPAD, protože ve filmu jsou socky placený z našich daní jaksi nepochopili jak se má zde hodnotit. Hodnotíme film, ne lidi v něm hrající. To je jak odsoudit dokument BBC o kosatkách, protože zabíjejí ty roztomilé lachtany a tuleně... * * * ()

Reklama

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Já si vždycky myslel, že dostat se do kriminálu je za trest, že jsem provedl něco špatného a jsem třeba i velkou hrozbou pro společnost. No jak poslední dobou vidím, tak všude po světě tomu tak je, jen u nás je z toho skoro lázeňský pobyt a ozdravovna, no a většina odsouzených z toho má ještě srandu. Tyhle ženské se sice snaží hrát i na city, ale se mnou to nic nedělalo. Jasně je rozdíl, když tam jde někdo za krádeže, finanční zpronevěru, nebo když někdo zabije své děcka, rodiče či partnera. NOVA už ale natočila větší sračky a několikrát jsem se u některých bab musel i trochu pousmát nad jejich příběhy a emočními výlevy před kamerou… ()

hansel97 

všechny recenze uživatele

Oproti americkým verzím, kterými je to jasně inspirované (například Girls Incarcerated), je to příliš senzachtivá reality show, která není schopna vybalancovat tyto dva žánry více směrem k dokumentu, což by tu pomohlo. Koukal jsem až na část třetí řady a musím říct, že by asi "obsazení" prospěly více empatii budící příběhy jako je Monika, protože jinak se pak všechny snadno házejí do jednoho pytle drogově závislých / zlodějek. Fajn pokus, který bych u Novy nečekal, ale u slova pokus to zůstává. ()

AllShallFall 

všechny recenze uživatele

No co dodat. Koukam kriminal pro zensky docela pohodicka. Zenskych jako kriminalnich zivlu neni tolik. Vyjma teda ciganek, kterych je tam, jak koukam 90%, 5% fetacky a dalsich 5% zoufale zenske, ktere se snazili nekde vydelat penize formou zasahujici daleko za hranice zakona. Samozrejme, ze za to muze jedine vladnouci rezim. Jak si obyvatelstvo vychoval, takoveho ho ma. Jinak teda musim souhlasit s komentarem Heavymana. Je to jak na tabore a bacharky jsou hodny tety. To je docela pech no, vedet kam jde cast, a hlavne komu, penize pracujicich lidi. Zensky, ktere si muzou za to, kde skoncili uplne sami, se vlastne maji dobre. Musi akorat dodrzivat nejaky rezim a to je cele. Bavi se vesele, nazrat dostanou, maji strechu nad hlavou, tancuji. No parada. Pro mukly a je jedno jakeho pohlavi, je treba zavest prisny rezim a hlavne poradnou praci. Protoze prace osvobozuje. Jak od kriminalnich cinnosti, tak i od drogove zavislosti. Jenze to by musela vlada bezmozku byt nasilim sesazena. Protoze v tehle republice se nikdy nic nezmeni. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (1)

  • Čtyřdílný dokumentární seriál byl vyroben pro stanici Nova v roce 2011, ale jeho televizní premiéra proběhla až koncem roku 2014. (Bernyz)

Reklama

Reklama