Láska na kari

• slovenský

Láska na karí

Drama / Komedie

USA, 2014, 117 min

Nedávno sem viděl film Šéf od rejžy Ajron mena,a ten vo kus vyhrál.První polovina super.Sice titulek na dvd,že to způsobuje návaly hladu,tak to prrrrr, moc detajlů na dobrý jídlo tady neni,to Fawreau nám to servíroval přímo na obrazovku.Pravda ,tenhle film je trošku vo něčem jinym.Po hodině naschválů v mezích přišel určitej přešlap,a bylo po zábavě.Pak najednou všechno vzalo spád,aby se to zastavilo až v městě pod ajfelovkou,a ten pohled na hnusný umělý prostředí nějaký sterilní restaurace,kde jedno pidi jídlo připravujou dva kuchaři,to mě jako kuchaře,kterej chce ,aby se lidi najedli,doslova iritovalo.Neni nad to,když vám naservírujou na talíř jídlo,který má rozměr alespoň tři centimetry.Druhá půlka mě film na pět slušně zkazila.50%.(7.2.2015)

Jméno Hallström zaručuje, že film špatný nebude. Po zhlédnutí Lásky na kari, na kterou jsem se hodně těšila (i proto, že tam hraje má oblíbená Helen Mirren), musím ale říct, že v režisérově filmografii najdu i lepší snímky. Láska na kari je pohodový a příjemný film, ale na nějakou větší emoci jsem čekala marně. A ke konci jako by mu docházel dech. Bylo to milé, ale znovu snímek vidět nepotřebuji.(4.7.2015)

Tento film si rozhodně neoblíbí každý. Já jsem však hodně ovlivněná nejen jeho pojetím, jeho zasazením do místa, které mám ráda. A především spojuje mou zálibu v romantických filmech a jídle :) A vlastně tak trochu představuje můj nesplnitelný sen o restauraci. Z tohoto podledu mě hodně oslovil. A spojení Francie a indie je pro mě další plus, které se v mém hodnocení jistě odráží. Nicméně jsem si vědoma, že pro každého tento film není.(6.12.2014)

Když jsem před lety viděla pravidla moštárny, byla jsem nadšená, připadalo mi, že Lasse Hallström vytáhl z předlohy to podstané a zjemnil to podle vkusu amerického diváka s velkým vkusem. Potom přišla skvělá Čokoláda, která mi také padla d vkusu. Ale jak filmů přibývalo, stále více se vkrádal nedbytný pocit, že jde o filmové limonády pro většinového diváka. Vytrácela se jemnost a originalita, přibylo klišé. Láska na kari bohužel v tomto trendu pokračuje. Neurazí, nenadchne.(9.2.2017)

Velká témata mohou být čas od času skryta i v banálních tématech a námětech. Příběh indické rodiny, která, vyštvána z vlasti tamějšími projevy náboženské a politické nesnášenlivosti, hledá v Evropě nový pokojný domov, je velkým příspěvkem na téma multikulturních dialogů. Schopnost vzájemně se tolerovat předchází způsobilost vzájemně se respektovat. (V tomto případě to Evropa měla usnadněné o velmi dobrou znalost angličtiny a obstojnou francouzštiny všech členů početné rodiny) vědomých si faktu, že na světe jsou i jiné země než jen Přední Indie. Příběh, který by sám o sobě voněl banalitou, je ozvláštněn skvělými dialogy a skvělým hereckým obsazením. Helen Mirren, dnes jedna z největších žijících hereček své doby, září v nejslunnějších paprscích, vyzařovaných její univerzální osobností; skvěle jí sekunduje talentovaná Charlotte Le Bonová a v ničem podstatnějším nezaostávají ani indičtí herci. Nenajdeme tu vzrušená gesta, planoucí oči ani nadčasové výroky, protože to všechno tu v sobě zahrnuje rafinovaně strukturovaná všednodennost. Tedy to, co z takřka konfekčního východiska dělá dílo, které proráží tím, že hladí. Na těle i na duši.(4.10.2014)

• - Natáčení probíhalo v Saint-Antonin-Noble-Val, Castelnau-de-Lévis, Saint-Jory, Saint-Denis, Paříži, Nizozemí a v Indii. (tosik)

• - Na spoluproducentském postu lze najít jméno zpěvačky a herečky Oprah Winfrey, která se do knižní předlohy Richarda Moraise zamilovala a od roku 2010 ji prezentovala ve svém časopise. (Terva)

• - Na natáčení filmu se podílel jako konzultant šefkuchař indického původu Floyd Cardoz. (Aja2001)