Chaplin

Kamera:

Sven Nykvist

Hudba:

John Barry

Robert Downey Jr., Dan Aykroyd, Geraldine Chaplin, Paul Rhys, Anthony Hopkins, John Thaw, Milla Jovovich, Moira Kelly, Kevin Kline, Diane Lane (více)

Ve švýcarském Vevey píše Charlie Chaplin s pomocí přítele George Haydena své paměti … Ve vzpomínkách se vrací k nuznému dětství, kdy ho spolu se starším nevlastním bratrem Sydneym vychovávala matka Hannah. Mnohdy neměla synům co dát do úst a tak se stalo, že jí je odebrali. Charlie strávil rok v chudobinci … Pak se matka začala živit šitím rukavic, brzy se u ní ale projevila duševní choroba. Mívala světlé dny, ale bylo jich stále méně. Nakonec skončila v ústavu ... Charlie byl od útlého věku nadaný imitátor, a když se později seznámil s Fredem Karnem, majitelem londýnského podniku „Hackney Empire“, začal tam účinkovat jako komik. Obecenstvo si ho záhy oblíbilo a jeho popularita rostla. V té době se seznámil s Hetty Kellyovou a když zanedlouho odjížděl do Ameriky, oba si představovali, že se po jeho návratu opět setkají a budou pokračovat ve známosti. První zastávkou Charlieho v Americe bylo Butte ve státě Montana. Tam se také poprvé setkal s filmem, který ho okouzlil. Odjel do Kalifornie, kam ho telegramem pozval režisér a producent Mack Sennett. Při prvním setkání mu sice Charlie právě nepadl do oka, ale svými kousky si ho brzy zcela získal. Chaplin začal natáčet a stal se svědkem počátků filmového průmyslu. V kostymérně si jednoho dne vybral tmavý obnošený oblek, k němuž přidal buřinku. Když si ještě přilepil knírek, byla na světě postava Tuláka. Charlie se brzy začal zajímat i o režii, toužil ale po vlastním pořadu a proto opustil Sennetta, aby se dal dohromady s Broncem Billym Andersonem. V jeho filmech byla cítit kritika poměrů v zemi, před čímž ho důrazně varoval Sydney, který za ním přijel i se svou manželkou Minnie. Také mu sdělil, že Hetty se provdala … To už byl Charlie Chaplin slavný a účastnil se nejrůznějších večírků s tehdejšími hvězdami. Jeho přítelem se stal Douglas Fairbanks a také na filmovém nebi oslnivě zářící Mary Pickfordová, jeho manželka. Na jednom večírku potkal i svou první manželku, tehdy jen šestnáctiletou Mildred Harrisovou. V necelých třiceti letech měl vlastní studio a brzy ho s otevřenou náručí přijal i Hollywood. Při oslavách konce 1. světové války se setkal s Johnem Edgarem Hooverem, prvním šéfem FBI, jehož nabubřelé řeči a očividná nenávist k přistěhovalcům se ho nemile dotkly. Dal to najevo a udělal si z něj doživotního nepřítele. Když zjistil, že Mildred mu nalhala, že je těhotná, ačkoli to nebyla pravda, rozhodl se ji opustit. V rámci rozvodového řízení se mu Mildred pokusila sebrat nedokončený film, se kterým Charlie spolu s bratrem a jeho ženou uprchli do Salt Lake City. Podařilo se jim vyzrát na pronásledující je policii a film byl zachráněn. Do Ameriky za Charliem přijela i matka, on ale jen velice těžko snášel její záchvaty šílenství … Rozjel se zpět do Londýna. Opět se setkal s Karnem, který mu sdělil smutnou novinku: Hetty hned po válce zemřela na chřipku, která tehdy mezi obyvatelstvem řádila. V Londýně ale čekalo Charlieho zklamání: při návštěvě hospody ho lidé sice poznávali, ne všichni mu ale byli příznivě nakloněni a od některých se dočkal i nadávek. Pochopil, že svou vlast ztratil a rozhodl se, že se definitivně usadí v Americe … V té době se pomalu začínal prosazovat mluvený film, ale Charlie si nedokázal představit svého Tuláka, jak mluví. Fairbanks ho také několikrát varoval před jeho politickými postoji, které Hoover, jenž ho celá léta neúnavně špehoval, pokaždé využil k tomu, aby ho označil za komunistu. Chaplin se podruhé oženil s Litou Greyovou, se kterou měl dva syny.  Později se rozešli a žili odděleně. Dokončoval natáčení filmu „Zlaté opojení“ … Další Chaplinovou manželkou se stala nadaná herečka Paulette Goddardová, vlastním jménem Levyová. Chaplin se účastnil módního života a sám žil v luxusu. Přesto ho nepřestávala znepokojovat politická situace, hospodářská krize a bídný život prostých lidí… (TV Prima)

golfista

Kdo četl knihu - životopis Ch.Ch. pochopí, jak bylo těžké tak bohatý život vtěsnat do necelých 150 min. filmu. Myslím, že pokus R. Attenborougha se zdařil a R.Downey Jr. byl šťastnou volbou. ()

Tosim

Věděli jste, že Douglas Fairbanks si to rozdával s Mary Pickfordovou? Životopisné snímky Richard Attenborough umí a z tohoto se dozvíte víc, než pouze tyhle pikantnosti (a nejen proto, žebyl inspirován Charlieho knihou.) Film nám přibližuje hlavně osudy muže, který v žádném případě nebyl svatý, ale byl to sakra dobrý herec. Když jsem byl malý a viděl jsem Charlesovu fotku a srovnával ji s Tulákem, říkal jsem si, že to nemůže být on :-) Ten pocit vás bude pronásledovat i při sledování Chaplina... ()

Cervenak

Výpravné, epické a ozdobené sústredenou Attenbouroughovou réžiou a vynikajúcim hereckým výkonom Downeyho Jr. Vôbec nevadí, že sa to sústreďuje viac na Chaplinov osobný život a jeho vzťahy s rôznymi dobovými osobnosťami než na filmovú kariéru. A keď si mladučká Milluška Jovovich začne nanášať na pery sýto červený rúž, ozve sa Charlie "Milovník príliš mladých dievčat" Chaplin v každom z nás. ;-) ()

Radyo

Dosti zajímavý biografický příběh o asi nejpopulárnějším komikovi všech dob. Robert Downey Jr. dokazuje, že když zrovna nesedí ve vězení, tak je to velmi dobrý herec. ()

Malarkey

Biografický filmů je jak máku, ale těch výborných je po málu oproti tomu, kolik se jich za jeden rok natočí. Známých osobností je totiž stále dost a každá má co do života vždy co nabídnout, nebo se to prostě trošku poupraví, aby divákovo oko žalostně slintalo nad příběhem tak srdcervoucím, že po skončení filmu poteče z obyváku řeka slz a zastaví se až v Hollywoodu, kde se většina příběhu odehrává. Takže po dlouhé době mám možnost vidět příběh někoho, který mě svým životem naprosto uchvátil a tím po Rayi Charlesovi je Charles Chaplin. Výborně zahráno, vtipně, pohotově, tak moc opravdově, že jsem nad tím vším nestíhal žasnout. Prostě jen sledoval život někoho, který si prožil svoje a film tomu jen dodal onu pověstnou novou dimenzi. ()

T2

Rozpočet $31miliónovTržby USA $9,493,259Tržby Celosvetovo $13,000,000Richard Attenborough sa veru ako režisér moc nešetril a opäť si zobral na spracovanie dosť ťažkú záležitosť zameranú na vykreslenie života legendy ako bol Charles Chaplin. Prevažne to je veľmi dobre zvládnuté ale až príliš formálne, v deji sa človek nestratí všetko je pekne po porade vysvetlené bez toho aby to nudilo ale chýba tu viac zábavných momentiek aké boli pri úvode v divadle či už keď bol malí alebo jeho prvé vystúpenia. Celkovo určite film a výborný Robert Downey Jr. poteší. /80%/ ()

Shadwell

Občas se stane, že se vstupy a výstupy rovnají. Že se, byť v rozporu buď s prvním nebo druhým termodynamickým zákonem, nic neztratí. Zde se zadařilo a setkání pěti velkých umělců - Nykvist, Barry, Attenborough, Downey a Chaplin - vyústilo ve velké umění. ()

tron

„Raz ma budú prosiť.“ 10 rokov po fenomenálnom Gándhim prišiel Attenborough s ďalším ambicióznym životopisom. Tentokrát siahol po Chaplinovi, ktorý je prekvapivo komplikovanou a komplexnou postavou. Každý z hercov to zahral dobre, ale tento film je predsa len v prvom rade one man show Roberta Downeyho Jr. Keď som Chaplina videl prvý raz, neuvedomoval som si to, ale teraz to treba povedať nahlas – ten človek, keď túto komplexnú rolu presvedčivo stvárnil, nemal ani 30 rokov! Kvalitná, konzervatívna, ale napriek tomu pútavo spracovaná dráma. ()

RHK

Můj oblíbený Richard Attenborough už natočil i lepší filmy (např. Příliš vzdálený most) a taky vůbec nejlepší životopisný film, co jsem viděl - Gándhí. Přesto mne jeho skvělý Chaplin velmi potěšil, i když jsem nebyl tolik dojat a otřesen jako u Gándhího. Navíc si cením režisérovu odvahu natočit životopis jednoho z největších režisérů a herců všech dob. Trailer (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=xBh_5F3aXTI ()

Kulmon

Nelehký úkol si vytkli tvůrci tohoto filmu, když se odvážili převést na filmové plátno život a dílo geniálního Charlieho Chaplina. Jeho filmů i myšlenek bylo dost a vybrat z toho se musí velmi pečlivě. Každému fanouškovi zde bude něco chybět, ale aby uspokojil každého, musel by být alespoň pětihodinový. No já bych to zkousnul, pravda :-) Smekám před Robertem Downeym i dalšími. Opravdu výtečně zpracováno. ()

xxmartinxx

Nebýt nepříjemného patosu, vtíravosti a tuctovosti, šlo by o dost silný životopis. Přestože příběh sám o sobě to rozhodně není špatný, vzniklo už moc biografických filmů obsahujících ony neduhy na to, aby se mezi nimi tenhle našel. Tuctový hrdina, nijak výrazný styl a nezajímavý (ve smyslu okoukaný) příběh dělá z Chaplina jen dalšího v řadě. Bohužel... ()

sportovec

K zvládnutí nesnadného námětu se spojily - zdá se - nejlepší tehdy dosažitelné síly, zčásti dokonce i umírající poslední Chaplinova choť a otci tolik podobná a herecky rovněž výrazná dcera Geraldina. Obtížné a krajně nesnadné zadání - najít herce, který by byl s to postihnout neopakovatelné Chaplinovy kreace a přenést je, neztenčené a nezkreslené, do umělcova neméně osobitého a výrazného soukromí, se angažováním Roberta Downeyho podařilo v podstatě beze zbytku naplnit. Za nosný považuji i nápad na vytvoření fiktivního Chaplinova biografa, který se nemůže neptat i na nejcitlivější věci géniova života chladně chirurgicky věcným způsobem a vlamovat se tak do nejvnitřnějších komnat intimity; Anthony Hopkins dal této postavě vše, aby zvýraznil její lidský rozměr při současném ponechání průvodcovy epizodnosti a okamžikovosti. Osnova životopisné knihy tak byla nepochybně rozvinuta a rozmnožena. Ale fakt, že film zůstal závislý na chaplinovské sebereflexi, skutečnost, že je jeho páteří, je současně také slabinou Attenboroughova režisérského přístupu. Zatímco první část filmu přímo kypí životem, je plnohodnotným geniálním hraným filmem a použitá metoda chronologických uzlových vstupů děj CHAPLINA dále dynamizuje, zhruba od poloviny díla postupně nabývá na převaze "jen" nadprůměrně zvládnutý hraný umělecký dokument. Kompozice je tak rozlomena; obě části, jakkoliv jsou natočeny s attenboroughovskou virtuozitou, se vzájemně oslabují a zejména vyznění závěrečných částí filmu je touto živelnou, ne zcela zvádnutou synergií viditelně oslabeno. Ale i v této podobě se podařilo vytvořit zajímavý, pestrý, nenudný a výrazně autorsky originální film, který svůj základní smysl - složit hold neopakovatelnému umění jednoho z největších géniů světového hraného filmu - naplnil beze zbytku. Lze říci, že nejen autorsky, ale především - je to jeho další velké plus - divácky. ()

genetique

Dokonalý životný príbeh jedného z nadumelcov filmovej histórie s neomylným výkonom Roberta Downey Juniora a ešte lepšou réžiou. Majstrovský kus práce so štábom, s kamerou, strih a filtre prelínajúce spomienky s retrospektívnym prerozprávaním realistického príbehu, to všetko speje k dokonalosti a pár slzám na záver. S dôrazom na to, že nie všetko sa dá prežiť s úsmevom na perách. Ale Sir Charles Spencer Chaplin Jr. by bol určite spokojný. A ja tiež. 90%. ()

molotov

Nejlepší životopisný film, co jsem viděl. Po jeho shlédnutí jsem se teprve začal pořádně zajímat o Chaplina a jeho filmy. Downey Jr. je jako Chaplin úžasný. ()

Madison

Ponuré detstvo, chudoba, malé krôčiky k úspechu, divadelnícky vzostup, šťastné chvíľky, svadby, rozchody, filmová kariéra v Hollywoode......... - reč je o naslávnejšom komikovi v histórií, Charlie Chaplinovi, ktorý nám svoj životný príbeh sprostredkoval skrz autobiografickú knihu a jej prevedenia na filmové plátno sa chopil Attenborough s vynikajúcim hereckým koncertom Roberta Downeyho Jr. V živote by som neverila, že super - hrdina Iron Man sa tak autenticky stotožní so stvárnením amerického komika Chaplina a všetky gestá, mimiky, radosť či smútok mnou budú tak bolestivo prenikať. Filmový zážitok podfarbený melancholickou hudbou Johna Barryho, pre ktorú mám priam nemožnú slabosť :-) ()

berg.12

Moc rád bych zrovna o tomhle filmu napsal něco jiného, ale nejde to. Zásadní problém vidím v tom, že zhruba po první třetině se režisér ne a ne rozhodnout, jestli vlastně bude točit film o Chaplinovi nebo o počátcích zlaté éry Hollywoodu. Krásné momenty s Chaplinem válcuje zbytečnými odbočkami a faktografickými údaji, takže nakonec vyznívá obojí hodně polovičatě a nedotaženě. Že to vše jde spojit mnohem lépe, dokazuje třeba takřka nedostižný Burtonův "Ed Wood". Nakonec ale Robert Downey dělá co může a jako malé nahlédnutí do Tulákovy osobnosti i jeho doby film určitě obstojí. ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)