Chaplin

Kamera:

Sven Nykvist

Hudba:

John Barry

Robert Downey Jr., Dan Aykroyd, Geraldine Chaplin, Paul Rhys, Anthony Hopkins, John Thaw, Milla Jovovich, Moira Kelly, Kevin Kline, Diane Lane (více)

Ve švýcarském Vevey píše Charlie Chaplin s pomocí přítele George Haydena své paměti … Ve vzpomínkách se vrací k nuznému dětství, kdy ho spolu se starším nevlastním bratrem Sydneym vychovávala matka Hannah. Mnohdy neměla synům co dát do úst a tak se stalo, že jí je odebrali. Charlie strávil rok v chudobinci … Pak se matka začala živit šitím rukavic, brzy se u ní ale projevila duševní choroba. Mívala světlé dny, ale bylo jich stále méně. Nakonec skončila v ústavu ... Charlie byl od útlého věku nadaný imitátor, a když se později seznámil s Fredem Karnem, majitelem londýnského podniku „Hackney Empire“, začal tam účinkovat jako komik. Obecenstvo si ho záhy oblíbilo a jeho popularita rostla. V té době se seznámil s Hetty Kellyovou a když zanedlouho odjížděl do Ameriky, oba si představovali, že se po jeho návratu opět setkají a budou pokračovat ve známosti. První zastávkou Charlieho v Americe bylo Butte ve státě Montana. Tam se také poprvé setkal s filmem, který ho okouzlil. Odjel do Kalifornie, kam ho telegramem pozval režisér a producent Mack Sennett. Při prvním setkání mu sice Charlie právě nepadl do oka, ale svými kousky si ho brzy zcela získal. Chaplin začal natáčet a stal se svědkem počátků filmového průmyslu. V kostymérně si jednoho dne vybral tmavý obnošený oblek, k němuž přidal buřinku. Když si ještě přilepil knírek, byla na světě postava Tuláka. Charlie se brzy začal zajímat i o režii, toužil ale po vlastním pořadu a proto opustil Sennetta, aby se dal dohromady s Broncem Billym Andersonem. V jeho filmech byla cítit kritika poměrů v zemi, před čímž ho důrazně varoval Sydney, který za ním přijel i se svou manželkou Minnie. Také mu sdělil, že Hetty se provdala … To už byl Charlie Chaplin slavný a účastnil se nejrůznějších večírků s tehdejšími hvězdami. Jeho přítelem se stal Douglas Fairbanks a také na filmovém nebi oslnivě zářící Mary Pickfordová, jeho manželka. Na jednom večírku potkal i svou první manželku, tehdy jen šestnáctiletou Mildred Harrisovou. V necelých třiceti letech měl vlastní studio a brzy ho s otevřenou náručí přijal i Hollywood. Při oslavách konce 1. světové války se setkal s Johnem Edgarem Hooverem, prvním šéfem FBI, jehož nabubřelé řeči a očividná nenávist k přistěhovalcům se ho nemile dotkly. Dal to najevo a udělal si z něj doživotního nepřítele. Když zjistil, že Mildred mu nalhala, že je těhotná, ačkoli to nebyla pravda, rozhodl se ji opustit. V rámci rozvodového řízení se mu Mildred pokusila sebrat nedokončený film, se kterým Charlie spolu s bratrem a jeho ženou uprchli do Salt Lake City. Podařilo se jim vyzrát na pronásledující je policii a film byl zachráněn. Do Ameriky za Charliem přijela i matka, on ale jen velice těžko snášel její záchvaty šílenství … Rozjel se zpět do Londýna. Opět se setkal s Karnem, který mu sdělil smutnou novinku: Hetty hned po válce zemřela na chřipku, která tehdy mezi obyvatelstvem řádila. V Londýně ale čekalo Charlieho zklamání: při návštěvě hospody ho lidé sice poznávali, ne všichni mu ale byli příznivě nakloněni a od některých se dočkal i nadávek. Pochopil, že svou vlast ztratil a rozhodl se, že se definitivně usadí v Americe … V té době se pomalu začínal prosazovat mluvený film, ale Charlie si nedokázal představit svého Tuláka, jak mluví. Fairbanks ho také několikrát varoval před jeho politickými postoji, které Hoover, jenž ho celá léta neúnavně špehoval, pokaždé využil k tomu, aby ho označil za komunistu. Chaplin se podruhé oženil s Litou Greyovou, se kterou měl dva syny.  Později se rozešli a žili odděleně. Dokončoval natáčení filmu „Zlaté opojení“ … Další Chaplinovou manželkou se stala nadaná herečka Paulette Goddardová, vlastním jménem Levyová. Chaplin se účastnil módního života a sám žil v luxusu. Přesto ho nepřestávala znepokojovat politická situace, hospodářská krize a bídný život prostých lidí… (TV Prima)

Mr.Keli

Film nepojímá ve své délce celý Chaplin. kouzelný příběh "amerického splněného snu". Není to jeho chyba, to by snímek musel být mnohonásobně delší. Všechny základní milníky obsahuje a prodává je s tradičními dobovými znaky: retro prolínačkami, krátkou vtipnou groteskou a emotivním koncem, jak se u takového životopisného snímku sluší a patří. Krásná filmová pocta legendárnímu herci s přesvědčivým hlavním hrdinou. Viděno 2D, 80% ()

route60

Životopisné drama Chaplin Rycharda Attenborougha je především herecký koncert Roberta Downeye jr. a mnoha dalších herců, tulák se stal Chaplinovi osudem a my můžeme být jedině rádi. ()

vodkasesemte

Todle je přehlídka těch nejkrásnějších žen filmového plátna - Penelope Ann Miller (leading lady) - Maria Pitillo - Milla Jovovich (first wife – acting career faded after their divorce) - Deborah Maria Moore (second wife – younger son) - Diane Lane (third wife) - Nancy Travis (mental institutions) - Moira Kelly (eight children, wtf) - Never ceased to mourn him until her own death (bitch) - You wait, someday they will bag ()

The_soloist

Výkon Roberta Downeyho Jr. je něco neuvěřitelného, o to víc přes fakt, že v tu dobu byl na těžkých drogách, ale na jeho hereckých výkonech to nebylo poznat, protože je, byl a bude profesionál. Doporučuji si o něm přečíst nebo pustit životopis, protože jeho drogová minulost a následný úspěch je opravdu příběh neřízené střely:-) ()

Fin_429

Zlomy Chaplina byly udělány dobře, konec filmu je výborný, ale stavba a celý příběh je ovšem nudný a nezajímavý. Atmosféra a ani to, že mám chaplina jako člověka rád, film nespraví a spíš to u mě jakoby lehce kleslo. Nic lepšího se vymyslet nedalo? I když, mi to možná napodruhé předá něco více, než nudu. 5/10 ()

hrumsrt

Při příležitosti smutného výročí 15ti let úmrtí největšího herce první poloviny minulého století si za oceánem usmysleli, že by se měl právě Charlie Chaplin dočkat svého autobiografického převedení na filmová plátna.. Výhodou je, že životopisnou publikaci ještě na sklonku života stihl velmi obsáhle napsat i sám Charlie Chaplin, jak nám je ve filmu i ukázáno, a proto jistě samotná příprava scénáře nebyla tak náročná, ovšem o to více je někdy k některým příběhovým linkám přistupovat kritičtěji.. Za filmem stojí starší z bratrů Attenboroughových, kdy v posledních letech se spíše do popředí dostal jeho mladší bratr, který jako renomovaný přírodovědec informuje, jak špatně na tom naše země je. Ovšem starší Richard se je znám především i jako herec, když se třeba ukázal jako John Hammond v sérii o Jurském parku, kde i on představil figurku s fascinací pro přírodu. Jako režisér by měl však být daleko více oslavován, když stojí za tolika žánrově různorodými snímky, jako drsné válečné drama Příliš vzdálený most nebo oslavný životopis duchovního vůdce Gándhího, ale nakonec stejně dominuje kultovní Jurský park... Snímek Chaplin je brán jako vzpomínání samotného staršího Charlieho na svůj bohatý život.. Kdy touhle osobností filmu se téměř 60 let stal můj oblíbenec Robert Downey Jr., pro něhož šlo o doposud největší roli, která mu vysloužila první nominaci na Oscara.. A zpětně uznávám, že o moc lépe provodených rolí jsem od něj neviděl, když on se Charliem Chaplinem opravdu stal! Působivé masky a to pravé pro filmařské nadšence.. Charlie si všechno dělal sám a lidé ho milovali. Ovšem, čím více jste milováni, tím více vás nenávidí... Ukázka nevděčnosti, závisti a parazitování, jako toho nejhoršího z lidskosti.. Charlie nebyl nevinný, ale tenhle roztomilý mužík s cilindrem, byl král němých filmů a jednou z nejzajímavějších osob všech dob.. Skvělé nakládání s autentickými filmovými záběry, fungující žánrová a tematický různorodost a nakonec i silný příběh. Barevné životopisné povídání, které je jedním z nejlepších v rámci celého žánru.. 80% ()

FrankieSS

Naprosto uchvatný zivotopisný film o uzasném komikovi, ani ta délka v tomto pripade nevadí .... výjmečný film, težko mluvit, Richard Attenborough i pres svou nenápadnost patrí mezi nejlepší reziséry na svete ... ()

SNCF

Je to velmi zdařilý film. Je vydět, že herci byli vybíráni velice pečlivě, a role jim sedla. Velmi povedené je i prolínání "groteskových scén" přímo ve filmu. ()

Misterioso

Nádherný životopisný film o mistrovi nad mistry - Charlesu Chaplinovi. Jeho život mě velice zajímá, takže i díky tomu měl film u mě předem velice slušný náskok, aby mohl uspět. A uspěl. Sešli se totiž čtyři nesmírně silné faktory. Richard Attenborough, který svou jistou rukou tenhle snímek zrežíroval, tak jak si to vždycky přál udělat, John Barry a další z řady jeho povedených hudebních motivů, Charles Chaplin a jeho dosti zajímavý život a na první místo bych dal Roberta Downeyho Juniora, který podal svůj životní výkon. Opravdu jsem byl zvědavý, jak si s rolí Ch. Ch. poradí a upřímně řečeno, vyrazil mi dech. Výkony ostatních herců také nejsou k zahození. Velkou radost mi také udělalo to, že se film alespoň chvilku nějakou scénou zmínil o všech klíčových filmech Ch. Ch. Zábavné, nenudící, dojímavé. Chaplin by měl určitě radost. ()

Devilskitten

Snad nejlepší životopisný film, který jsem doteď viděla. Výborně natočený film s ještě lepším ztvárněním Charlieho Chaplina Robertem Downeym jr. Ve filmu ukázal své výborné herecké kvality, které jsou nesporné. Skvělé Attenboroughovo dílo. ()

Delmondo

Že životopisný filmy Attenborough umí mě přesvědčil už Gándhí a tady se to jen potvrdilo. Film mohl být klidně ještě o půl hodiny delší a přesto by mě nenudil. Robert Downey jr. podal strhující výkon a prostě nikdo by se do této role nehodil víc než právě on, protože ten se do Charlieho vžil natolik, že se jím na ty dvě hodiny stal. Jinak mě potěšilo i obsazení vedlejších rolí a občasné groteskní vyprávění. ()

unclejack

Tento týždeň sú dva zaujímavé filmy s R. Downeym, ale v dôsledku značnej konkurencie v rámci programovej ponuky jednotlivých televízií som si ho tentoraz musel odpustiť - týmto filmom som si teda chcel spraviť chuť a už vopred proklamujem, že mi to vyšlo. Nejde len o výkon samotného hlavného predstaviteľa, tu máme možnosť obdivovať celú plejádu zaujímavých vedľajších postáv, ktorým sa podľa môjho nedostalo dostatok pozornosti - Milla Jovovich, Dan Aykroyd, Geraldine Chaplinová ale hlavne Kevin Kline v úlohe Douglasa Fairbanksa, tí všetci zanechali viac než dobrý dojem a aj vdaka nim je Chaplin nadpriemernou záležitosťou. Samozrejme má na tom veľký podiel aj vyvážená kamera Svena Nykvista a skúsená réžia Richarda Attenborougha. A čo sa týka samotného príbehu a pestrého života legendárneho komika, téma bola spracovaná rozhodne dôstojne, originálne a snád aj v rámci možností autenticky. ()

czema

Byl to velmi bohatý život jednoho z největších umělců a bavičů 20. století a to určitě všichni ví. Je to výborný životopis. Knihu jsem nečetl ale asi se to změní. Myslím si že tulák by neměl nikdy mluvit. Všechny ty ženský ho akorát brzdily snad kromě té první a poslední. Udělal pro film hodně. ***** ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)