Chaplin

Kamera:

Sven Nykvist

Hudba:

John Barry

Robert Downey Jr., Dan Aykroyd, Geraldine Chaplin, Paul Rhys, Anthony Hopkins, John Thaw, Milla Jovovich, Moira Kelly, Kevin Kline, Diane Lane (více)

Ve švýcarském Vevey píše Charlie Chaplin s pomocí přítele George Haydena své paměti … Ve vzpomínkách se vrací k nuznému dětství, kdy ho spolu se starším nevlastním bratrem Sydneym vychovávala matka Hannah. Mnohdy neměla synům co dát do úst a tak se stalo, že jí je odebrali. Charlie strávil rok v chudobinci … Pak se matka začala živit šitím rukavic, brzy se u ní ale projevila duševní choroba. Mívala světlé dny, ale bylo jich stále méně. Nakonec skončila v ústavu ... Charlie byl od útlého věku nadaný imitátor, a když se později seznámil s Fredem Karnem, majitelem londýnského podniku „Hackney Empire“, začal tam účinkovat jako komik. Obecenstvo si ho záhy oblíbilo a jeho popularita rostla. V té době se seznámil s Hetty Kellyovou a když zanedlouho odjížděl do Ameriky, oba si představovali, že se po jeho návratu opět setkají a budou pokračovat ve známosti. První zastávkou Charlieho v Americe bylo Butte ve státě Montana. Tam se také poprvé setkal s filmem, který ho okouzlil. Odjel do Kalifornie, kam ho telegramem pozval režisér a producent Mack Sennett. Při prvním setkání mu sice Charlie právě nepadl do oka, ale svými kousky si ho brzy zcela získal. Chaplin začal natáčet a stal se svědkem počátků filmového průmyslu. V kostymérně si jednoho dne vybral tmavý obnošený oblek, k němuž přidal buřinku. Když si ještě přilepil knírek, byla na světě postava Tuláka. Charlie se brzy začal zajímat i o režii, toužil ale po vlastním pořadu a proto opustil Sennetta, aby se dal dohromady s Broncem Billym Andersonem. V jeho filmech byla cítit kritika poměrů v zemi, před čímž ho důrazně varoval Sydney, který za ním přijel i se svou manželkou Minnie. Také mu sdělil, že Hetty se provdala … To už byl Charlie Chaplin slavný a účastnil se nejrůznějších večírků s tehdejšími hvězdami. Jeho přítelem se stal Douglas Fairbanks a také na filmovém nebi oslnivě zářící Mary Pickfordová, jeho manželka. Na jednom večírku potkal i svou první manželku, tehdy jen šestnáctiletou Mildred Harrisovou. V necelých třiceti letech měl vlastní studio a brzy ho s otevřenou náručí přijal i Hollywood. Při oslavách konce 1. světové války se setkal s Johnem Edgarem Hooverem, prvním šéfem FBI, jehož nabubřelé řeči a očividná nenávist k přistěhovalcům se ho nemile dotkly. Dal to najevo a udělal si z něj doživotního nepřítele. Když zjistil, že Mildred mu nalhala, že je těhotná, ačkoli to nebyla pravda, rozhodl se ji opustit. V rámci rozvodového řízení se mu Mildred pokusila sebrat nedokončený film, se kterým Charlie spolu s bratrem a jeho ženou uprchli do Salt Lake City. Podařilo se jim vyzrát na pronásledující je policii a film byl zachráněn. Do Ameriky za Charliem přijela i matka, on ale jen velice těžko snášel její záchvaty šílenství … Rozjel se zpět do Londýna. Opět se setkal s Karnem, který mu sdělil smutnou novinku: Hetty hned po válce zemřela na chřipku, která tehdy mezi obyvatelstvem řádila. V Londýně ale čekalo Charlieho zklamání: při návštěvě hospody ho lidé sice poznávali, ne všichni mu ale byli příznivě nakloněni a od některých se dočkal i nadávek. Pochopil, že svou vlast ztratil a rozhodl se, že se definitivně usadí v Americe … V té době se pomalu začínal prosazovat mluvený film, ale Charlie si nedokázal představit svého Tuláka, jak mluví. Fairbanks ho také několikrát varoval před jeho politickými postoji, které Hoover, jenž ho celá léta neúnavně špehoval, pokaždé využil k tomu, aby ho označil za komunistu. Chaplin se podruhé oženil s Litou Greyovou, se kterou měl dva syny.  Později se rozešli a žili odděleně. Dokončoval natáčení filmu „Zlaté opojení“ … Další Chaplinovou manželkou se stala nadaná herečka Paulette Goddardová, vlastním jménem Levyová. Chaplin se účastnil módního života a sám žil v luxusu. Přesto ho nepřestávala znepokojovat politická situace, hospodářská krize a bídný život prostých lidí… (TV Prima)

Lavran

Už jen kvůli Barryho hudbě a famóznímu výkonu Roberta Downey Jr. Takhle byl měly vypadat všechny biografické filmy! ()

Falko

Tento film som videl naposledy v kine a to bolo dost davno, tak som si ho musel zopakovat o 16 rokov neskor a vyplatilo sa, pretoze som sa na tento film dival inymi ocami a mena ako Douglas Fairbanks alebo Mary Pickford mi dnes hovoria viac, ako vtedy. Robert Downey Jr. je fakt skvely herec a toho Oscara by si za hlavnu ulohu kludne zasluzil, ale v tom roku mu ho vyfukol Al Pacino za ulohu vo filme VUNE ZENY (1992). Chvilkami bol film mozno trosku roztahany, ale aj tak sa plynule tiahol dalej a mna zaujimal jeho zivot, ako sa dostal k filmu, ako vyrastal v chudobe a uznanie, ktore ziskal omnoho neskor, ako by si zasluzil. Vo filme sa objavila plejada znamych hollywoodskych hviezd, priznam sa, niektorych som ani nespoznal a okrem toho reziser tohto filmu si zahral Johna Hammonda v Spielbergovom JURSKOM PARKU (1993) a producentom je Mario Kassar, ktory produkoval aj uspesnych Terminatorov a aj napriek tomu jeho spolocnost Carolco skrachovala po neuspesnom filme OSTROV HRDLOREZOV (1995)... 27.09.2009 _____ Robert Downey Jr. - (Charles Spencer Chaplin) +++ Geraldine Chaplin - (Hannah Chaplin) +++ Paul Rhys - (Sydney Chaplin) +++ Anthony Hopkins - (George Hayden) +++ Dan Aykroyd - (Mack Sennett) +++ Marisa Tomei - (Mabel Normand) +++ Penelope Ann Miller - (Edna Purviance) +++ Kevin Kline - (Douglas Fairbanks) +++ Milla Jovovich - (Mildred Harris) +++ Kevin Dunn - (J. Edgar Hoover) +++ Diane Lane - (Paulette Goddard) +++ James Woods - (Joseph Scott) +++ David Duchovny - (Rollie Totheroh) +++ John Thaw - (Fred Karno) +++ Maria Pitillo - (Mary Pickford) +++ Produkcia: Richard Attenborough, Mario Kassar +++ Hudba: John Barry, José Padilla +++ ()

castor

Jednou bude u Downeyho epitafu napsáno: Výborný představitel Charlieho Chaplina, Sherlocka Holmese i Iron Mana. No, i přesto, že jde o jednu ze zdařilejších biografií, je soustředěný Attenboroughův snímek trošku těžké sousto.. Herecky poctivé, výpravně zdařilé a s ohledem na Chaplinovu vyjímečnost důstojná vzpomínka!! ()

D.Moore

Bezpochyby nejlepší Downeyho role a zároveň jeden z nejlepších životopisných hereckých výkonů všech dob. Ta přeměna je dokonalá. Skvělé, pane Attenborough, skvělé, no a ta plejáda herců ve vedlejších rolích - tomu se říká hvězdná sestava, to vám povím. ()

troufalka

Nemám moc ráda životopisné filmy, snad leda o osobách, o kterých nic nevím. Chápu, že to může být přínosem pro někoho, kdo o Chaplinovizatím nic nečetl ani nevidělžádný dokument. Sice nebylo nic podstatného vynecháno, ale třesto mě finální produkt moc neoslovil. O rok mladší Krajina stínů se mi líbila víc. ()

Davies182

Robert Downey Jr. je dokonalost sama. Sluší se to říci hned na začátek, protože Chaplin v jeho podání v tomto biografickém dramatu je opravdu nezapomenutelná filmová postava. Downey Jr. tak unikátnost tohoto světoznámého komika v podstatě zdvojnásobil, a to způsobem, který si jistě zaslouží maximální hodnocení. Nedokáži si představit jiného herce, který by tak obratně předváděl "Charlieho" eskapády, komické situace, honičky, a slavné zakopávací taškařice. O mnoho lépe se pak na Chaplina dívalo s vědomím, že tento herec má za sebou mimo jiné i úspěšného frajerského megaborce Iron Mana, a osobně si myslím, že svět zatím neviděl ani polovinu obrovského potenciálu tohoto představitele, který zde ztvárnil hlavní roli. Prostě jeden superlativ za druhým, navíc jako zarytý fanda Akt X jsem měl potěšení sledovat Chaplinova dvorního kameramana Davida Duchovnyho, stejně jako byla slast pro oči široká škála krásných hereček zastupujících Chaplinovy milenky. Výborné drama se silným zakončením, které se mi z hlavy jen tak nevykouří. ()

gogo76

V prvom rade by som rád vyzdvihol hudbu Johna Barryho, pretože hlavným hudobným motívom dokonale zachytil duch grotesiek a zároveň pridal niečo súčasné , čím vytvoril úžasnú skladbu. Veľká škoda, že samotný motív zaznie vo filme iba výnimočne. Obsadenie je naozaj výborné, filmom prebehne množstvo známych tvárí, aj keď v mnohých prípadoch iba v malých úlohách. Samotnému Downeymu úloha Chaplina výborne sadla, ale celkovo si myslím, že ten film vznikol o 10 rokov skôr, akoby sa žiadalo, pretože Downey je v skvelej forme práve teraz. Samotný film je uceleným pohľadom takmer na celý Chaplinov život, od jeho detstva až po jeho usadenie sa v Švajčiarsku a prevzatý oscar za celoživotné dielo. Samozrejme, že nešlo zachytiť všetko, ale tie dôležité udalosti i slávne výroky (vrátane toho „židovského“) film obsahuje a ako celok je výborným životopisným filmom. 80%. ()

Reiniš

Jeden z těch povedenějších životopisných filmů. Chaplinův život sleduje v několika "epizodách", z nichž některé baví jiné jsou dojemné a pár je bohužel nedotažených. Tím chci říct, že filmu prakticky chybí ucelený příběh a vše podstatné se dozvídáme z flashbecků. Snímek velmi povyšuje poctivý výkon Roberta Downeyho Jr., kterému nelze nic vytknout. Potěší i pohled na začínající Millu Jovovich, Davida Duchovnyho nebo Marisu Tomei ve vedlejších rolích. Attenborough odvedl dobrou práci a Chaplina nám představil tak, jak si to jedna z největších filmových legend zaslouží. ()

sepp

Natocit biografii zname sosobnosti je vzdy tezke a Attenboroughovi se to podarilo na vybornou. Krasne dokumentuje pestry a tezky zivot toho genialniho komika, ktery se provzdy stal nedostiznym mistrem sveho oboru. ()

kinej

Richard Attenborough úžasným způsobem uctil památku jednoho z největších mužů filmu. Chaplin je výborný. Robert Downey Jr.předvádí jednu z největších filmových metamorfóz. V mých očích se tak ční jeho Chaplin do hereckých výšin až k Jimu Morrisonovi (Kilmer) a Gándhímu (Kingsley). O tom jak je jeho přerod dokonalý se stačí přesvědčit ve scéně, kdy tancuje s rohlíky. Kdo by Robertovi tenkrát ve chvílích jeho triumfu tipoval, že skončí v Ally MacBealové? Škoda ho tam. Film samotný je výtečný, jen mi přijde chvílemi až přehlcený. Například imaginární scénu zrodu trampa si mohl režisér odpustit. Také je zde možná zbytečně přehvězodváno. Dan Akroyd i Kevin Kline jsou zde nadbyteční. Že by pokusy o Oscara za nejelepší herecký výkon ve vedlejší roli? Trošku to přípomíná hvězdný patos Letce. ()

cheyene

Richard Attenborough potvrdil, že životopisné snímky jsou jeho parketa. Charlie Chaplin je pozoruhodná osobnost kinematografie, velikán němého filmu, nesmírně talentovaný člověk, díky kterému (mimo jiné) je filmařina tam, kde je. Tento snímek skvěle ukazuje, jaký byl Charlieho život, jak se z chudého londýnského chlapce stala bohatá, světoznámá hvězda první velikosti, jejíž záři však nejednou zahaloval nějaký stín, který pramenil z jeho slabosti pro mladé ženy (či spíše dívky) a strachu Američanů z komunismu, jenž Chaplinovi neustále podsouvali a kvůli jeho humanistickým myšlenkám jej za komunistu považovali, což nakonec vyústilo jeho smutným a dojemným odchodem ze země, která mu ležela u nohou a jež z něj vytvořila nesmrtelnou ikonu. Zajímavé je sledovat, co se odehrávalo na pozadí natáčení jeho slavných snímků, jako např. Kid, Moderní doba, Světla velkoměsta, Diktátor či Zlaté opojení. Pro fanoušky Charlieho je jistě také neocenitelné, že mohou nahlédnout do jeho života, na to, jaký byl, co si myslel, jak vnímal události (krach burzy, vznik zvukového filmu, nástup nacismu) a co asi prožíval v exilu a při svém triumfálním návratu do USA. Před Attenboroughovým počinem je potřeba smeknout stejně tak jako před hereckým výkonem Roberta Downeyho Jr., jenž Chaplina oněch 143 minut nehrál, on jím byl, on se jím stal. (Nutno však říct, že mistr je pouze jeden a to ten pravý, pochopitelně.. je i nepoměrně sympatičtější, ale to nic neubírá na obdivuhodném výkonu Downeyho a vynikající práci maskérů.) Diváka znalého Charlieho grotesek potěší záběry z nich použité, jenž v závěru filmu umocní celkový prožitek, který ještě podtrhne doslov o všech postavách, jež se ve snímku objevily. Závěrem už lze říct jen tolik. Chaplin je opravdovým filmovým zážitkem o nehasnoucí hvězdě, která dodnes jasně září na kinematografickém nebi a protože její záři se vyrovná jen hrstka osobností z téhle branže, hodnotím 5*, aby jasně zářily i dále a ostatním uživatelům a divákům zvěstovaly, že Charlieho odkaz žije dál a snímek Chaplin je hoden jejich pozornosti. ()

JohnnyD

Chaplin trpí prakticky všetkými chybami, ktorými trpia ostatné životopisné filmy. Svoje urobilo aj to, že film nezmyselne zahŕňa celý život Chaplina, čo spôsobuje zlú orientáciu v deji, skratkovitosť a problémy s vizážou Chaplina. Niekde do 50tky to je v pohode, ale 60 a 80 ročný Chaplin vyzerá otrasne. Teda ako 80 ročný vyzerá vynikajúco, ale hneď čo začne rozprávať vidieť latex na tvári (inak brilantného) Downeyho. Film zachraňuje dobová atmosféra a téma Charlieho Chaplina, ktorá proste nezaujímavou nemôže byť. Asi len to a Downey Jr. vytrhávajú film z pazúrov tuctovosti. ()

Nin

Slušné, ale nic ohromujícího. Robert Downey Jr. jako Charlie Chaplin je moc fajn a člověk mu musí od začátku do konce fandit. Jenže způsob, jakým je jeho život vyprávěný, není ani špatný, ale ani nijak zvlášť dobrý. Film tak nějak skáče od jedné jeho dramatické události k druhé a jen málokterá je pořádně zpracovaná. Velmi často jsem chtěl o dané věci vědět víc, ale měl jsem smůlu... Chápu, že bylo asi těžké odvyprávět tak obsáhlý život v jednom filmu (i když poměrně dlouhém), ale myslím, že Chaplinově biografii by slušelo modernější zpracování. Takže buď nějaká kvalitní minisérie či dokonce celý seriál, anebo se zaměřit na méně zásadních okamžiků v jeho životě (případně pouze jeden jako třeba u skvělého Lincolna od Spielberga). Takhle je to oukej, ale Chaplin si zaslouží víc. Sám toho o něm tolik nevím, ale vím třeba, že jeho poslední manželka byla dcera slavného dramatika Eugena O'Neilla (např. Cesta dlouhým dnem do noci), který nesnesl pomyšlení na to, že si vezme o tolik staršího chlapa, od svatby ji odrazoval a dokonce s ní poté do konce života nepromluvil. To třeba ve filmu není ani náznakem, Oonu tam vidíme jako poslední Chalpinovu ženušku, co byla jen roztomilá a jejich manželství bylo v podstatě bezproblémové. Škoda. Celkově slušný náhled do Chaplinova života s dobrými herci. (7/10) ()

Indiana

Vynikající životopisné drama, se skvělým Robertem Downeym Jr. a dalšími výbornými herci ve vedlejší rolích. Filmu ale nemůžu dát plné hodnocení, neboť mě to nedokázalo tak emocionálně strhnout jako jiné filmy (třeba Kmotr). Kdyby měl snímek jiného režiséra (Attenborough to podle mě zvládl řemeslně skvěle, ale něvěnoval se tomuto projektu s láskou), určitě by to byla bomba. ()

Aky

Moc příjemný, uměřený životopisný film, na první pohled nepochybně pravdivý a poctivý. Nedělá z Chaplina supermana, ale pokorně vzdává poctu jeho géniovi. Malinko mi chybí jednotící příběh, ale možná je to spíše jen otázka vkusu, když autoři zvolili metodu jednotlivých epizod volně pospojovaných Hopkinsovým hybatelem děje, jehož pomocí se mohou svobodně pohybovat v čase a vybírat jen to nejzajímavější z nekonečného množtví všeho zajímavého, co Chaplinův život provázelo. ()

misterz

Pre mňa to najlepšie od R. Attenborougha. Chaplinov nesmierne bohatý a inšpiratívny život toho na plátne ponúka neskutočne veľa. Nejde iba o zaujímavý životopisný dej odhaľujúci mnohé o tomto hercovi nemej éry, výborných hercov (hlavne Downey, ten ako keby Chaplinovi z oka vypadol), výbornú réžiu a výpravu, predovšetkým sa tu divák dozvie veľa o samotnom nemom filme, o tom ako sa točil taký nemý film, ako Chaplin na nemý film narazil, čím ho očaril, vznik Tuláka, ako sa mu darilo boriť sa prekážkami od rôznych závistlivcov, jeho slabosti, radosti, prečo bol vyhostený... Tiež sa divák dozvie niekoľko informácií o ľuďoch tej doby, hlavne o Chaplinových hereckých kamarátoch - Douglas Fairbanks, Mary Pickford, D. W. Griffith... a mnohých ďalších. Pár slabších miest sa tu síce nájde, hlavne spočiatku, ale bohato to vynahrádza stred a hlavne krásny, emotívny záver v doprovode prierezu toho najlepšieho čo Chaplin natočil. Skrátka snímok nie je len pre diváka atraktívne a zaujímavo natočený, predovšetkým je tak informačne bohatý, že ho docení každý, kto sa o film aspoň trochu zaujíma. 85/100 ()

Satan

Vedle Woodyho Allena považuji Charlese Chaplina za nejplodnějšího a nejuniverzálnějšího umělce 20. století. Král němé éry, grotesky a smíchu, ale uvnitř velmi citlivý a problematický chlapík neobjevivší tuláka, zřejmě by skončil v propadlišti dějin. Životopisný film se správným nádechem, ohromující kompozicí obrazu, vedený ráznou rukou režiséra Attenbourougha, snad lepší studnicí do života geniálního komika být nemohla. Dvě hodiny a něco jsou tím správným časem, životopis Charlieho by jistojistě zabral na víc než tři hodiny, ale to nejdůležitější nám bylo sděleno. Robert Downey Jr. - výkon hodný Oscara. Potěší i řada veleznámých herců ve vedlejších rolích - namátkou opět přirozeně úžasný Athony Hopkins, James Woods, David Duchovny či Milla Jovovich. Na "chaplinovky" jsem koukal už nějaký rok zpátky, ale ono zákulisí natáčení (kouzelná je improvizace u svatby) či vtiskávání svých názorů a myšlenek do svých filmů (projekce Diktátora zdárným příkladem), mě zase donutilo si nějaké filmy velkého Charlieho pustit znova. Pro ty, co ještě Charlieho úplně neznají a na tento film se chystají: Charlie není jen hůl, buřinka, sáčko a pajdavá chůze s obrovskýma botama. Charlie je člověk, který využil svého talentu na maximum a ne každý ho uznával. Měl své vlastní problémy, své starosti, úchylky a radosti jako každý obyčejný člověk. A vo tom to je. ()

kingik

Škoda toho povrchního zpracování. Mohl vzniknout výjimečný film. Nestalo se tak, a to i přesto, že Robert Downey zde podává nejlepší výkon ve své kariéře. ()

Snorlax

Téměř dokonalý film, jen některé scény jsou příliš rozvláčné a jindy dojde k obrovskému dějovému skoku. A hlavně to namaskování na starouška je jak z doby za krále klacka. Škoda, že se tvůrci nepoučili u toho, o němž točili. Ten i tuhle profesi zvládal s bravurou. Vlastně si nejsem jista, zda hodnotím obsah, či formu zpracování. Obávám se, že největším kladem tohoto filmu je osobnost samotného velkého režiséra, který pracoval v Hollywoodu v době, kdy pojem americký film byl synonymem neotřelosti, nápaditosti, umění a kvalitní zábavy. ()

Aknah

Skvěle vypravovaný a silný příběh, nádherná móda a parádní zábava v jednom. Hlavní herec předvádí opravdu ohromné pohyby a grimasy a o to víc mě potěšilo, že postava Chaplina mi nic neříká a herce jsem neviděla skoro nikde. A přitom mě to doslova ohromilo. Dokonalé zpracování a i ostatní figurky jen přispívají kouzlu okamžiku a přidávají té atmosféře. Zvláštní také bylo vidět ty herce tak mladé ! Třeba Milla Jovovich vypadala krásně... Všichni působili velmi sympaticky a proto se mi někdy zdálo, že snad koukám na pravý příběh, protože film byl opravdu přirozeně natočen. Některé záběry a scény jsou tvořeny jako groteska, což jen utvrzuje originalitu celého Chaplina. K tomu dosazena ta správná hudba a je to dokonalost sama. Herec je v každým rozpoležení naprosto bezkonkurenční, ta role mu vyloženě sedla. Sice to není snímek, který by vás vysloveně chytil za srce a byl to nějaký doják, ale je podle mě tak akorát vyvážený. Dostatek srandy, vážnosti, romantiky, přátelství a životního cíle. Skvělé je taky to, jak se Charlie věkem mění, co vše dokáže maskérka, je obdivuhodné. Ale co sem si z toho odnesla? Hlavně to, že Charlie Chaplin byl velmi odvážný a tvořil samá tabu témata, která vyvolala mnoho názorů. Ale stal se nejen oblíbencem u žen, ale i vzorem mužů a dobrým člověkem pro tisíce lidí. Dále bych ráda zmínila, menší roličky, které rozhodně přišpěly k celkovému dojmu -> Dan Aykroyd, Anthony Hopkins, Milla Jovovich, Kevin Kline, Diane Lane, James Woods, Marisa Tomei, David Duchovny, Kevin Dunn a další... Příjemný zážitek :) ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)