Chaplin

Kamera:

Sven Nykvist

Hudba:

John Barry

Robert Downey Jr., Dan Aykroyd, Geraldine Chaplin, Paul Rhys, Anthony Hopkins, John Thaw, Milla Jovovich, Moira Kelly, Kevin Kline, Diane Lane (více)

Ve švýcarském Vevey píše Charlie Chaplin s pomocí přítele George Haydena své paměti … Ve vzpomínkách se vrací k nuznému dětství, kdy ho spolu se starším nevlastním bratrem Sydneym vychovávala matka Hannah. Mnohdy neměla synům co dát do úst a tak se stalo, že jí je odebrali. Charlie strávil rok v chudobinci … Pak se matka začala živit šitím rukavic, brzy se u ní ale projevila duševní choroba. Mívala světlé dny, ale bylo jich stále méně. Nakonec skončila v ústavu ... Charlie byl od útlého věku nadaný imitátor, a když se později seznámil s Fredem Karnem, majitelem londýnského podniku „Hackney Empire“, začal tam účinkovat jako komik. Obecenstvo si ho záhy oblíbilo a jeho popularita rostla. V té době se seznámil s Hetty Kellyovou a když zanedlouho odjížděl do Ameriky, oba si představovali, že se po jeho návratu opět setkají a budou pokračovat ve známosti. První zastávkou Charlieho v Americe bylo Butte ve státě Montana. Tam se také poprvé setkal s filmem, který ho okouzlil. Odjel do Kalifornie, kam ho telegramem pozval režisér a producent Mack Sennett. Při prvním setkání mu sice Charlie právě nepadl do oka, ale svými kousky si ho brzy zcela získal. Chaplin začal natáčet a stal se svědkem počátků filmového průmyslu. V kostymérně si jednoho dne vybral tmavý obnošený oblek, k němuž přidal buřinku. Když si ještě přilepil knírek, byla na světě postava Tuláka. Charlie se brzy začal zajímat i o režii, toužil ale po vlastním pořadu a proto opustil Sennetta, aby se dal dohromady s Broncem Billym Andersonem. V jeho filmech byla cítit kritika poměrů v zemi, před čímž ho důrazně varoval Sydney, který za ním přijel i se svou manželkou Minnie. Také mu sdělil, že Hetty se provdala … To už byl Charlie Chaplin slavný a účastnil se nejrůznějších večírků s tehdejšími hvězdami. Jeho přítelem se stal Douglas Fairbanks a také na filmovém nebi oslnivě zářící Mary Pickfordová, jeho manželka. Na jednom večírku potkal i svou první manželku, tehdy jen šestnáctiletou Mildred Harrisovou. V necelých třiceti letech měl vlastní studio a brzy ho s otevřenou náručí přijal i Hollywood. Při oslavách konce 1. světové války se setkal s Johnem Edgarem Hooverem, prvním šéfem FBI, jehož nabubřelé řeči a očividná nenávist k přistěhovalcům se ho nemile dotkly. Dal to najevo a udělal si z něj doživotního nepřítele. Když zjistil, že Mildred mu nalhala, že je těhotná, ačkoli to nebyla pravda, rozhodl se ji opustit. V rámci rozvodového řízení se mu Mildred pokusila sebrat nedokončený film, se kterým Charlie spolu s bratrem a jeho ženou uprchli do Salt Lake City. Podařilo se jim vyzrát na pronásledující je policii a film byl zachráněn. Do Ameriky za Charliem přijela i matka, on ale jen velice těžko snášel její záchvaty šílenství … Rozjel se zpět do Londýna. Opět se setkal s Karnem, který mu sdělil smutnou novinku: Hetty hned po válce zemřela na chřipku, která tehdy mezi obyvatelstvem řádila. V Londýně ale čekalo Charlieho zklamání: při návštěvě hospody ho lidé sice poznávali, ne všichni mu ale byli příznivě nakloněni a od některých se dočkal i nadávek. Pochopil, že svou vlast ztratil a rozhodl se, že se definitivně usadí v Americe … V té době se pomalu začínal prosazovat mluvený film, ale Charlie si nedokázal představit svého Tuláka, jak mluví. Fairbanks ho také několikrát varoval před jeho politickými postoji, které Hoover, jenž ho celá léta neúnavně špehoval, pokaždé využil k tomu, aby ho označil za komunistu. Chaplin se podruhé oženil s Litou Greyovou, se kterou měl dva syny.  Později se rozešli a žili odděleně. Dokončoval natáčení filmu „Zlaté opojení“ … Další Chaplinovou manželkou se stala nadaná herečka Paulette Goddardová, vlastním jménem Levyová. Chaplin se účastnil módního života a sám žil v luxusu. Přesto ho nepřestávala znepokojovat politická situace, hospodářská krize a bídný život prostých lidí… (TV Prima)

InJo

Velmi povedený životopis jedné VELKÉ osobnosti světové kinematografie. Výborná režie, skvělý Robert Downey Jr. v hlavní roli a nádherná hudba Johna Barryho. Nelze než doporučit! 80 % ()

Legas

Docela obyčejný životopisný snímek, občas na vás drze mrkne žánrové klišé, někomu možná bude vadit trapně standardní hollywoodský doprovod (proč, když zrovna němé filmy vybízejí k něčemu originálnějšímu), ale několik scén zase na druhou stranu potěší. Film by neměl uniknout oku (možná i oběma očím) filmových fanoušků. ()

Anderton

K Attenboroughovmu životopisu najslávnejšieho komika (nielen) nemej éry sa dá napísať snáď len jediné, chce to viac spracovaného materiálu. Na ploche necelých dva a pol hodiny totiž pôsobí Chaplinov príbeh trochu skratkovito, i keď sa režisér a herci snažia tak, že z toho občas necháte otvorené ústa niekoľko minút bez toho, aby ste si toho všimli. Bezpochyby ide o životnú úlohu Roberta Downeyho, nech si Marveláci hovoria čo chcú. Potešia scény, kde sa prelína realita s grotesknou fikciou a orámovanie životopisného príbehu rozprávaním fiktívnemu spisovateľovi zase lepší situáciu z toho hľadiska, že film nepôsobí príliš roztrieštene. V tých vzťahoch so ženami sa asi po čase už vyznať nebudete, ale asi vás aj tak bude viac zaujímať Chaplinova kariéra. ()

nascendi

Prečítal som niekoľko kníh o Chaplinovi, videl som takmer všetky jeho filmy a preto som bol mimoriadne zvedavý na Attenboroughov film. Chaplin ostáva v mojich spomienkach nespochybniteľnou veličinou, a tým nemám na mysli Chaplina ako herca, scenáristu, režiséra, či hudobného skladateľa. Uvedomujem si, aké ťažké je vtesnať pestrý, dramatický a dlhý život umelca do 143 minút. Našťastie sa to režisérovi s výraznou pomocou Roberta Downeyho Jr. veľmi dobre podarilo. Obraz, aký vytvorili je primerane autentický, štýl rozprávania je nenásilný a divákovi poskytuje všetko dôležité, čo by chcel o Chaplinovi vidieť, aj keď nie je príliš oboznámený s jeho dielom. Bol som s filmom mimoriadne spokojný a dlho bude v mojej pamäti doznievať. ()

Vitason

Kdo by ho neznal? Buřinka a vycházková hůl. Jasně, všichni známe Pana Tau :-) O starém pánovi z Jurského parku alias Richardu Attenboroughovi se dá mluvit jako o specialistovi na životopisné filmy a Chaplin je po Gándhím určitě poctivý zářez do jeho režisérské sbírky. Attenboroughovi dokázal dobře skloubit zábavné (Nejvíc mě asi dostala scéna, která popisovala jak Tulák přišel ke své buřince a holi.) i dojemné momenty ze života zřejmě nejslavnějšího komika do komplexního celku a navíc snímek obdařil působivou vizuální stránkou (Práce se střihem, kamerou, zrychlování záběru do grotesky) Ale to všechno by vyšlo tak trochu na prázdno nebýt skvělého Roberta Downeye, který se do role světoznámého baviče opravdu položil. Právě proto je škoda, že čím je film blíže konci, tím více ztrácí tempo. ()

eLeR

Kopec nedieľ som ako malá strávila pri Charlieho groteskách, bol naozaj talentovaný. Život mal zaujímavý a bohatý ... materiálu do svojej knihy viac než dosť. Všetko to natlačiť do 143 minút sa nedá, preto mi to zo začiatku prišlo všetko veľmi hrr. V druhej polovici to už ale trochu spomalilo a koniec ma dojal. Videli sme kus filmovej histórie, počuli peknú hudbu a užili si výborného Roberta. A nezabudni, čo Charlie povedal: Deň bez smiechu je stratený. ()

Pedestrian

Pořád mám pocit, že to šlo natočit mnohem lépe a že Downey Jr. nedal Chaplinovi duši a zůstal pouhou figurkou bez emocí. 3,5* ()

poz3n

Velký hollywoodský životopisný film, se všemi typickými pro a proti. Aneb po stránce formální, režijní i herecké je vše na správném místě, výsledek je ale poměrně konzervativní a až na pár milých výjimek na můj vkus málo hravý (sekvence Chaplinova ukrývání, která se stává sama o sobě groteskou - takových momentů, kdy výrazové prostředky filmu půjdou naproti ikonické postavě, o které film vypráví, bych čekal mnohem víc). Filmu o životě Charlieho Chaplina by totiž podle mě slušelo mnohem víc, kdyby byl bytostně autorský, plný nápadů vzdávajících hold jeho tvorbě, a který by si divák zapamatoval jinak, než jako čistě kvalitní životopisné drama. 6/10 ()

hansel97

Málem jsem se u Chaplina unudil. Nesnesitelné dvě a půl hodiny společenských keců a hodnocení přes 80% opravdu nechápu. V devadesátkách možná ještě nebyl pytel s životopisnými snímky tak protržený, ale teď je to až trapně šablonovitý scénář mapující celý život. Z filmu si nepamatuju snad jediný moment, co by mě nějak dostal, ale kvůli výkonům a výpravě to ohodnotím aspoň tím průměrem. ()

Ilicka

Famózní Downey v roli komediálního velikána němé éry a příjemná procházka po cestičkách Hollywoodu 20. let. Ač samozřejmě nikdo nemohl prostorem pro rozehrání postavy konkurovat Chaplinovi, tak mě velmi příjemně potěšil Kline v roli idola dobrodruha - Douga Fairbankse. Takhle nějak jsem si toho chlapa představovala, když jsem znova a znova sjížděla Zloděje z Bagdádu ()

mm13

Myslím že Chaplinova tvorba a Chaplin sám si zaslúži inú poctu, než takúto povrchnú, encyklopedicko-epizódnu biografiu. Na strane druhej, bol to Američan, ich vec, ako si to natočili a Downey jr. to válí! ()

Lucasion

Chaplin určitě potěší každého fanouška slavného komika. Určitě to je film, skvěle napsaný podle knížky, který se snaží zmapovat celý život Charlieho. Bohužel pro mě jako pro obyčejného diváka nečekal ve filmu prakticky žádný zvrat, nápad nebo cokoliv jiného, co by stálo za zmínku. Jako v případě Klubu poslední naděje (2013), i Chaplin je do detailů propracované životopisné drama se skvělým hercem v hlavní roli. Downey hraje srdcem a na téměř dvě a půl hodiny se stává Charlie Chaplinem. Mě potěšila i přítomnost další známých tváří. Jako Davida Duchovného, Anthony Hopkinse a Dana Aykroyda. Ale rychlé vyprávění příběhu mi moc nepomohlo se dostat Chaplinovi do duše. Chápu, že zpracovat velkou knihu do filmu je náročné, ale přesto jsem měl často pocit, že se neustále suneme kupředu a něco tomu schází. A to něco, mi ani na konci nedovolilo prožít emoce spjaté s tímto velkým filmovým komikem. (50 %) ()

ScarPoul

Životopisných filmov bolo a bude. Niktoré sú dobré iné nie. Väčšina z nich je o tom istom a nemusíte tam čakať žiady veľký dejový zvrat ale filmy ako ray a walk the line sú niečim výnimočné a to že nám ukazujú veľkých umelcov takých aký boli. Lenže po zhliadnutí tohoto filmu poznám dva filmy ktoré sa svojou genialitou radia k najväčšej možnej špicke a po zhliadnutí máte chuť tlieskať a dokonca plakať - Amadeus a Chaplin. Keď som videl amádea musel som si zohnať jeho hudbu ašte stále ju nemám kompletnú ale nejakú tú pamäť mám pekne zapratanú práve wolfgangom a tak isto si zoženiem filmy od Chaplina. Ten človek bol umelec a Attenborough keď nekričí Vitajte v Jurskom parku" natačá snímky ktoré svojou krásou zasiahnú každého. Všetci herci čo tu boli predvádzajú skvelé výkoni ale hlavný podiel má na tom duo Attenboroug a Downey. To ako dokázal Attenboroug skĺbiť grotesku s dojímavým príbehom som videl len u Amádea a Chaplin je Downeyho životná rola aj keď teraz máme aj Iron mana. Finálna scéna odovzdávania oscara za celoživotné dielo považujem za najlepšiu scénu tohoto filmu a takú poctu aká bola natočená som už dlho nevidel. Neskutočne dobrý film ktorý aj keď je vlastne o tom ako ostatné životopisné filmy po skončení si poviete to bol teda umelec a zato to stojí. Slovami Charlieho Chaplina " bavil som ľudí" a charlie ešte stále bavíš. ()

Lacike

Taky ten dokonaly akademicky film, ktore na mna pôsobi zaroven dokonale nudne. Zivotopisy nemam prilis rad, lebo je nemozne vystihnut cely zivot cloveka v jednom filme, takze doteraz ma dokazalo zaujat len par zivotopisov,ktore sa sustredia hlavne na nejaku zasadnu cast osobnosti o ktorej pojednavaju. To bohuzial nie je tento pripad. Je tu sice linia ohladom Chaplinovom vztahu s mladsimi zenami, ktora trochu vystupuje do popredia, ale celkovo to je len sled roznych epizodiek v ktorych sa nikdy nejde poriadne do hlbky. Dokonca ani vykon Roberta Downeyho ma neoslnil. Nemozem mu nic konkretne vycitat, ale kvôli epizodnemu stylu podla mna nema ziadne strhujuce sceny v ktorych by mohol naplno vyniknut. Je to proste prilis chladny film v ktorom mi chybali emocie. Takze nakoniec ma najviac zaujalo par scen z Chaplinovho zivota, ktore su natocene ako groteska. 5/10. ()

fishki

Prekrásny životopisný snímok prekypujúci známymi tvárami. Robert Downey Jr. podal svoj životný výkon (nech už si robí v súkromí čo chce). Nikdy som nebol veľkým fanúšikom Chaplinových filmov, ale teraz, keď vidím, že za tým čaptajúcim nemým trampom je skutočný príbeh, na jeho tvorbu sa od teraz pozerám inak. Vďaka za to, páni! ()

Terva

Robert Downey Jr. byl oceněn cenou BAFTA, cenou na London Critics Circle Film Awards a nominací na Oscara, kterých má film celkem tři - dále za výpravu a hudbu. Scénář : William Goldman, William Boyd a Bryan Forbes. Kamera : Sven Nykvist. Hudba : John Barry a José Padilla. ()

Marek1991

Jeden z najfantastickejších životopisných filmov všetkých čias. Poukázanie na silné a slabé stránky človeka, vzostupy a pády, chudobu a bohatstvo, slávu, moc, peniaze a skutočné morálne hodnoty a záverečné bilancovanie na konci života. Skrátka fantázia! Veľa morálnych ponaučení, skvelý herecký výkon, skvelé historické spracovanie jednej z najväčších postáv kinematografie všetkých čias, bez ktorej by sme možno ani sem neprispievali a nehodnotili. Majstrovstvo! ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)