Chaplin

Kamera:

Sven Nykvist

Hudba:

John Barry

Robert Downey Jr., Dan Aykroyd, Geraldine Chaplin, Paul Rhys, Anthony Hopkins, John Thaw, Milla Jovovich, Moira Kelly, Kevin Kline, Diane Lane (více)

Ve švýcarském Vevey píše Charlie Chaplin s pomocí přítele George Haydena své paměti … Ve vzpomínkách se vrací k nuznému dětství, kdy ho spolu se starším nevlastním bratrem Sydneym vychovávala matka Hannah. Mnohdy neměla synům co dát do úst a tak se stalo, že jí je odebrali. Charlie strávil rok v chudobinci … Pak se matka začala živit šitím rukavic, brzy se u ní ale projevila duševní choroba. Mívala světlé dny, ale bylo jich stále méně. Nakonec skončila v ústavu ... Charlie byl od útlého věku nadaný imitátor, a když se později seznámil s Fredem Karnem, majitelem londýnského podniku „Hackney Empire“, začal tam účinkovat jako komik. Obecenstvo si ho záhy oblíbilo a jeho popularita rostla. V té době se seznámil s Hetty Kellyovou a když zanedlouho odjížděl do Ameriky, oba si představovali, že se po jeho návratu opět setkají a budou pokračovat ve známosti. První zastávkou Charlieho v Americe bylo Butte ve státě Montana. Tam se také poprvé setkal s filmem, který ho okouzlil. Odjel do Kalifornie, kam ho telegramem pozval režisér a producent Mack Sennett. Při prvním setkání mu sice Charlie právě nepadl do oka, ale svými kousky si ho brzy zcela získal. Chaplin začal natáčet a stal se svědkem počátků filmového průmyslu. V kostymérně si jednoho dne vybral tmavý obnošený oblek, k němuž přidal buřinku. Když si ještě přilepil knírek, byla na světě postava Tuláka. Charlie se brzy začal zajímat i o režii, toužil ale po vlastním pořadu a proto opustil Sennetta, aby se dal dohromady s Broncem Billym Andersonem. V jeho filmech byla cítit kritika poměrů v zemi, před čímž ho důrazně varoval Sydney, který za ním přijel i se svou manželkou Minnie. Také mu sdělil, že Hetty se provdala … To už byl Charlie Chaplin slavný a účastnil se nejrůznějších večírků s tehdejšími hvězdami. Jeho přítelem se stal Douglas Fairbanks a také na filmovém nebi oslnivě zářící Mary Pickfordová, jeho manželka. Na jednom večírku potkal i svou první manželku, tehdy jen šestnáctiletou Mildred Harrisovou. V necelých třiceti letech měl vlastní studio a brzy ho s otevřenou náručí přijal i Hollywood. Při oslavách konce 1. světové války se setkal s Johnem Edgarem Hooverem, prvním šéfem FBI, jehož nabubřelé řeči a očividná nenávist k přistěhovalcům se ho nemile dotkly. Dal to najevo a udělal si z něj doživotního nepřítele. Když zjistil, že Mildred mu nalhala, že je těhotná, ačkoli to nebyla pravda, rozhodl se ji opustit. V rámci rozvodového řízení se mu Mildred pokusila sebrat nedokončený film, se kterým Charlie spolu s bratrem a jeho ženou uprchli do Salt Lake City. Podařilo se jim vyzrát na pronásledující je policii a film byl zachráněn. Do Ameriky za Charliem přijela i matka, on ale jen velice těžko snášel její záchvaty šílenství … Rozjel se zpět do Londýna. Opět se setkal s Karnem, který mu sdělil smutnou novinku: Hetty hned po válce zemřela na chřipku, která tehdy mezi obyvatelstvem řádila. V Londýně ale čekalo Charlieho zklamání: při návštěvě hospody ho lidé sice poznávali, ne všichni mu ale byli příznivě nakloněni a od některých se dočkal i nadávek. Pochopil, že svou vlast ztratil a rozhodl se, že se definitivně usadí v Americe … V té době se pomalu začínal prosazovat mluvený film, ale Charlie si nedokázal představit svého Tuláka, jak mluví. Fairbanks ho také několikrát varoval před jeho politickými postoji, které Hoover, jenž ho celá léta neúnavně špehoval, pokaždé využil k tomu, aby ho označil za komunistu. Chaplin se podruhé oženil s Litou Greyovou, se kterou měl dva syny.  Později se rozešli a žili odděleně. Dokončoval natáčení filmu „Zlaté opojení“ … Další Chaplinovou manželkou se stala nadaná herečka Paulette Goddardová, vlastním jménem Levyová. Chaplin se účastnil módního života a sám žil v luxusu. Přesto ho nepřestávala znepokojovat politická situace, hospodářská krize a bídný život prostých lidí… (TV Prima)

liquido26

Opravdová filmová lahůdka. Robert Downey Jr. jako Chaplin byl dokonalý. Těžko věřit, že Chaplin nehrál sám sebe :-))) Hodně mě potěšilo, že se jednalo nejenom o shrnutí Chaplinova života, ale taky o nakouknutí do starého Hollywoodu. No a sestříhat Kida v hotelovejch pokojích to musela bejt fakt piplačka. ()

corpsy

Hlavne výborne zahraná biografia najväčšej hereckej hviezdy v histórii kinematografie. Megahviezdne obsadenie vyvoláva vo filme tú magickú hollywoodsku iskru veľkoleposti, ktorá už v tej dobe nebola neznámym pojmom. Aj keď film občas brzdí nevýrazný dej, ktorý kvôli dramatičnosti paradoxne stráca na zaujímavosti, aj tak však snímok ponúka takmer dokonalý obraz vtedajšej americkej filmovej tvorby. ()

curunir

Zdá sa, že režírovanie životopisných filmov Richardovi Attenboroughovi celkom ide. O najslávnejšom hercovi všetkých čias sa tu dozviete snáď viac, ako kdekoľvek inde. Nepríliš známy Robert Downey Jr. sa svojej úlohy chopil naozaj s veľkým nasadením, vtedy 27 ročný herec vedel Chaplina zahrať rovnako dobre ako začínajúceho mladíka, tak aj po rokoch ako uznávanú legendu. Vo filme je veľmi pekne vidieť, ako jeho druh humoru dokáže dokonale pobaviť ľudí aj po desiatkach rokov. Veľké uznanie patrí hudbe držiteľa 5 Oscarov Johnovi Barrymu, ktorý tu v jednom z dvoch prípadov (Mária, kráľovná Škótska, 1971) zlatú sošku nedostal. Na filme mi občasne vadil trocha nedôvtipný strih, hlavnej v prvej polovici kedy ako keby niektoré scény zostali useknuté, taktiež sa dá polemizovať nad tým, aká dôležitá bola postava Anthonyho Hopkinsa (snáď rovnako ako v Alexandrovi Veľkom), alebo aj niektorých ďaľších zúčastnených. Film nie je na úplne čistých 5*, avšak za jeden z najkrásnejších filmových záverov mu ich musím dať. ()

ledzepfan

Prvních pár minut mi přišlo až neuvěřitelně kýčovitě sentimentálních..ale hned co děj opustí Chaplinovo rané dětství a na scéně se oběví R.Downey Jr. začíná všechno šlapat jak na drátkách a z filmu se stává krásná přehlídka sympaticky zahraných charaktérů a osudových propletenců....Film se snaží držet reality,tak jak jí sám Chaplin popsal a možná proto vyznívá opravdu lehce a upřímně....Do plného počtu hvězd něco malilinko chybí ale i tak je to jedno z nejlepších biografických dramat jaké byly natočeny. ()

Lokutus

Nádherný a dokonalý prototyp životopisného filmu s přepestrým hereckým obsazením a i celkově po všech stránkách řemeslně velmi dobře zvládnutý.... ()

Krissty

Vždycky jsem měla Charlieho Chaplina za celoživotního vtipálka a komika, který nic moc neřeší (a zčásti to byla i pravda), ale jsem ráda, že mi tento film moje přesvědčení vyvrátil a ukázal mi ho i v tom civilnejším světle.. Líbilo se mi zpracování, kamera a ty úžasné přechody mezi jednotlivými scénami.. Co je ale na filmu nejlepší - bezesporu Robert Downey Jr.! Jsem ráda, že na mě nepřipadlo rozhodování mezi ním a Al Pacinem co se týče Oscara, protože jsem z toho opravdu v rozpacích.. Downey předvedl něco úžasného, bez něj by film ani zdaleka nedosahoval takových kvalit. Celkově bylo obsazení vynikající, nikoho bych nevyměnila.. Závěr mě přesvědčil, že Chaplin si ten plný počet rozhodně zaslouží.. :) ()

pan.Kaplan

Skvělý životopisný film o jednom z nejkomičtějších lidí na světě. Downey jr. tam předvádí svůj životní výkon, nikde jinde se mi nelíbil, jako v tomhle filmu. ()

Greg

"If you want to understand me, watch my movies." Krásný, ale zároveň také velmi smutný a dojemný film o životě jednoho z největších komiků všech dob. Reřisér Attenborough ve filmu krásně ukazuje, že život komika a celosvětově známé hvězdy nebyl vůbec veselý, ale že naopak po smutném dětství neměl lehký život. Je mi jasné, že Chaplin měl velmi složitý život a popsat ho ve dvou a půl hodinovém filmu nebylo vůbec jednoduché – ale myslím, že se to nakonec povedlo. Režie a scénář byly velmi dobré. Nejlepším tahem ale bylo obsazení Roberta Downeyho Jr. do titulní role filmu – nemyslím si, že by ho někdo dokázal zahrát lépe. Zvládl skvěle mimiku, gestikulaci i zobrazení Chaplinovi osobnosti. Dost možná jeho životní role a nejlepší stránka tohoto filmu… Ale výborná byla na filmu i hudba, včetně krásné ústřední melodie. Takže, biografické filmy se někdy mohou zdát pouze jako nudné odvyprávění příběhu jedné osobnosti, ale v tomto případě tomu tak není. Chaplin je pestrý film o zajímavém životě jedné velké osobnosti. Určitě stojí za zhlédnutí, nudit se i přes dlouhou stopáž nebudete. Dávám plné hodnocení a těším se, že se co nejdříve podívám na nějaký film se samotným Chaplinem. ()

NinonL

Trochu zklamání. Životopis Ch. Chaplina mi nepřišel moc zajímavý, přestože ve skutečnosti asi byl. Chyba režiséra nebo scénáristy. V Charlieho ženách, manželkách a přitelkyních jsem též měla hokej. Film jsem shlédla na několik pokusů, naráz jsem nevydržela ani jednou. Třeba Chaplinovo ztvárnění Hitlera mi přišlo ve filmu naprosto nevyužito. ()

Lamiczka

Životopisný snímek zachycuje celý Chaplinův život, od dětství, přes úspěchy v době němého filmu až ke starému člověku. Všichni jistě známe jeho tvorbu, ve které byl mužem mnoha úloh. Nespokojil se pouze s hereckou částí, ale často sám snímky režíroval a psal i své vlastní scénáře. Škoda, že se mu stejně nedařilo i v osobním životě, ve kterém často střídal životní partnerky. Naštěstí i zde v pozdějším věku nalezl svého anděla, který s ním zůstal až do jeho smrti. Bohužel idyla přestala panovat i ve filmovém průmyslu a po názorovém rozkolu s kolegy z branže chce Charles na krátko opustit celou mašinerii a odcestovat do Evropy. Návrat zpět mu již není umožněn a tak zůstává ve Švýcarsku. Do Ameriky se ještě jednou krátce vrátí, aby převzal Oscara za celoživotní dílo. Vrací se ale zpět do srdce Evropy, kde stráví zbytek svého, dobrodružství, lásky a odhodlání plného, života. Osoba Charlese Chaplina se v podání Roberta Downey Juniora znovu vrací k životu a divák má jedinečnou možnost v až zdánlivě krátkém časovém úseku shlédnout celý život tohoto neuvěřitelného člověka. O postavě Charlese nemá cenu mluvit, o jeho životních úspěších i prohrách jsou napsané stohy papírů. Ovšem přenést jeho charakterovou stránku na plátno, probudit naživo jeho intelekt a myšlenky, to už chce opravdového profesionála. A tím rozhodně mladý Downey je. Na jeho osobě staví celý snímek a investice se vyplácí. Je to film jednoho muže, ale zásluhy rozhodně nepatří jenom jemu. Režie se ujal Richard Attenborough, známý to režisér autobiografie Gándhí. Za Chaplina sice nezískává tolik ocenění jako za zmiňovaného Gándhího, ale to nic nemění na tom, že velmi dobře ví, jak na to. A já za to děkuji! ()

Pierre

Těšil jsem se na věci o natáčení Chaplinových filmů a tak podobně. Dostal jsem ovšem životopis, který je spíš o jeho osobním životě. Cítím tedy zklamaní, na kterém si trvám, ale to neznamená, že by to nebylo zajímavé. Měl velmi těžký život. Taky mi přišlo zajímavé, jak se zajímal o politické dění, společnost a nakonec byl spojován s komunismem. Z výkonu Roberta Downeyho jsem nebyl nějak na větvi. ()

Maq

Velmi hezké, takové čisté. Jenže biografický film je asi z principu odsouzen k povrchnosti. Je z toho taková kostýmní přehlídka. Rozhodně ne drama. ()

rt12

Na rozdíl od troufalky miluji životopisné filmy, obzvlášť když jsou vyvedené. A to v tomto případě určitě je. Vůbec mi nevadilo, že znám životopis Charlieho velmi dobře a to jak z knih tak z dokumentů. Krásně se mi na film koukalo a vřele jej doporučuji , hlavně těm, kteří mají rádi životopisy. ()

slunicko2

Informativní snímek vhodný i pro toho, kdo moc Chaplina ani jeho dílo nemusí (já například). 1) Dlouhý film dnešku už moc neříká, je poněkud nudný, ale ne natolik, abyste to nedali._____ 2) Výborný 27letý Robert Downey Jr. si na roli docela mákl, a to i fyzicky. ()

swed

Lze poctivě převyprávět celý Chaplinův život za dvě a půl hodiny? Ano, pokud se budete držet pouze striktních faktů, pak je to možné. Tato metoda v sobě nese jeden menší problém - předvídatelnost. Pokud znáte Chaplinův životní příběh, moc věcí vás zde nepřekvapí. Chybí tu větší autorská vymezenost, kterou disponoval např. životopisný snímek The Doors. Všechno šlape jak má, režisér se poctivě věnuje každému detailu z Chaplinova života, ale do nitra postavy se mu dostat nepodařilo (z jednoduchého důvodu: Attenborough o to totiž neusiloval). Výpovědní hodnota je však nepopiratelná, na plátně ožívají legendy a doba dávno minulá. Chaplin tak zůstává zručně natočeným životopisem, kde detaily a fakta vítězí nad hlubší analýzou osobnosti. 7/10 ()

FilmFan24

Výborný film zachycující jak život Charlieho Chaplina tak duch doby! Netřeba dodávat, že Robert Downey, Jr. je v hlavní roli vynikající. Dále je třeba vyzdvihnout nádhernou hudbu Johna Barryho. ()

runner85

Nedeľný grupáč stál rozhodne zato. Všetko sa to konalo u mňa tak som navodil prijateľnú atmosféru (kúpil sviečky, značkové víno a kaviár). Dievčence prišli všetky naraz (gegina31, Marky91, emma53, harfuska, eler) usadili sa a išli sme na vec. Začiatok sa všetkým pozdával no postupne som hlavne ja a harfuska na seba začali trošku nechápavo pozerať. V tú istú chvíľu emma vyprskla od smiechu, vínno sa rozlialo po podlahe a ja som sa opäť prežehnal, že kto to bude znova umývať. Marky a Geg nenápadne vyžierali oplátky, ktoré som krvopotne musel kúpiť a eLer sa sťažovala, že sú ako detičky v cinemaxe a vyrušujú ju. Milla Jovovich ma potešila, čím som si pohneval ženské osadenstvo.Síce ženy tam zas mali Anthonyho aj Davida (tento argument, samozrejme nezabral) . Koniec potešil hlavne tých čo nechceli gúgliť informácie o daných hrdinoch(ktože to bol?). Ďalšie rande bude ale inde, ešte stále tu mám bordel :D ()

dom156

I přes úctu k Chaplinovi, je to dlouhé, pomalé a nezáživné. Je tedy pravda, že Downey Jr. odehrál svůj part solidně, ale to je tak vše co mohu kladně hodnotit. Jinak vše průměrné až na půdu a spíše lehce nedoporučuji. ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)