Chaplin

Kamera:

Sven Nykvist

Hudba:

John Barry

Robert Downey Jr., Dan Aykroyd, Geraldine Chaplin, Paul Rhys, Anthony Hopkins, John Thaw, Milla Jovovich, Moira Kelly, Kevin Kline, Diane Lane (více)

Ve švýcarském Vevey píše Charlie Chaplin s pomocí přítele George Haydena své paměti … Ve vzpomínkách se vrací k nuznému dětství, kdy ho spolu se starším nevlastním bratrem Sydneym vychovávala matka Hannah. Mnohdy neměla synům co dát do úst a tak se stalo, že jí je odebrali. Charlie strávil rok v chudobinci … Pak se matka začala živit šitím rukavic, brzy se u ní ale projevila duševní choroba. Mívala světlé dny, ale bylo jich stále méně. Nakonec skončila v ústavu ... Charlie byl od útlého věku nadaný imitátor, a když se později seznámil s Fredem Karnem, majitelem londýnského podniku „Hackney Empire“, začal tam účinkovat jako komik. Obecenstvo si ho záhy oblíbilo a jeho popularita rostla. V té době se seznámil s Hetty Kellyovou a když zanedlouho odjížděl do Ameriky, oba si představovali, že se po jeho návratu opět setkají a budou pokračovat ve známosti. První zastávkou Charlieho v Americe bylo Butte ve státě Montana. Tam se také poprvé setkal s filmem, který ho okouzlil. Odjel do Kalifornie, kam ho telegramem pozval režisér a producent Mack Sennett. Při prvním setkání mu sice Charlie právě nepadl do oka, ale svými kousky si ho brzy zcela získal. Chaplin začal natáčet a stal se svědkem počátků filmového průmyslu. V kostymérně si jednoho dne vybral tmavý obnošený oblek, k němuž přidal buřinku. Když si ještě přilepil knírek, byla na světě postava Tuláka. Charlie se brzy začal zajímat i o režii, toužil ale po vlastním pořadu a proto opustil Sennetta, aby se dal dohromady s Broncem Billym Andersonem. V jeho filmech byla cítit kritika poměrů v zemi, před čímž ho důrazně varoval Sydney, který za ním přijel i se svou manželkou Minnie. Také mu sdělil, že Hetty se provdala … To už byl Charlie Chaplin slavný a účastnil se nejrůznějších večírků s tehdejšími hvězdami. Jeho přítelem se stal Douglas Fairbanks a také na filmovém nebi oslnivě zářící Mary Pickfordová, jeho manželka. Na jednom večírku potkal i svou první manželku, tehdy jen šestnáctiletou Mildred Harrisovou. V necelých třiceti letech měl vlastní studio a brzy ho s otevřenou náručí přijal i Hollywood. Při oslavách konce 1. světové války se setkal s Johnem Edgarem Hooverem, prvním šéfem FBI, jehož nabubřelé řeči a očividná nenávist k přistěhovalcům se ho nemile dotkly. Dal to najevo a udělal si z něj doživotního nepřítele. Když zjistil, že Mildred mu nalhala, že je těhotná, ačkoli to nebyla pravda, rozhodl se ji opustit. V rámci rozvodového řízení se mu Mildred pokusila sebrat nedokončený film, se kterým Charlie spolu s bratrem a jeho ženou uprchli do Salt Lake City. Podařilo se jim vyzrát na pronásledující je policii a film byl zachráněn. Do Ameriky za Charliem přijela i matka, on ale jen velice těžko snášel její záchvaty šílenství … Rozjel se zpět do Londýna. Opět se setkal s Karnem, který mu sdělil smutnou novinku: Hetty hned po válce zemřela na chřipku, která tehdy mezi obyvatelstvem řádila. V Londýně ale čekalo Charlieho zklamání: při návštěvě hospody ho lidé sice poznávali, ne všichni mu ale byli příznivě nakloněni a od některých se dočkal i nadávek. Pochopil, že svou vlast ztratil a rozhodl se, že se definitivně usadí v Americe … V té době se pomalu začínal prosazovat mluvený film, ale Charlie si nedokázal představit svého Tuláka, jak mluví. Fairbanks ho také několikrát varoval před jeho politickými postoji, které Hoover, jenž ho celá léta neúnavně špehoval, pokaždé využil k tomu, aby ho označil za komunistu. Chaplin se podruhé oženil s Litou Greyovou, se kterou měl dva syny.  Později se rozešli a žili odděleně. Dokončoval natáčení filmu „Zlaté opojení“ … Další Chaplinovou manželkou se stala nadaná herečka Paulette Goddardová, vlastním jménem Levyová. Chaplin se účastnil módního života a sám žil v luxusu. Přesto ho nepřestávala znepokojovat politická situace, hospodářská krize a bídný život prostých lidí… (TV Prima)

Mr.Jackass

Film, který mně rozhdoně hodně rozšířil obzory o tom, kdo to byl Charlie Chaplin a jaký že byl jeho život, navíc obstojně zahraný Robertem Downey Jr. a že byl pomalu stíhán, že je komunista v Mccartnyho procesech v 50 letech a držel se neochvějně němého formátu atd. jsem opravdu neviděl a proto jsem za film rád. ()

Babous

Ačkoliv Chaplina a jeho filmy nemám rád, tenhle film se mi líbil, dává nám totiž nahlédnout pod pokličku éře grotesek (jak se tenhle žánr vlastně natáčel), němého filmu a přerodu ve zvukový film. Připomíná, že i ty kdysi nejzářivější hvězdy jednou zestárnou a jejich mládí a svěžest zůstanou zachyceny pouze na filmových páskách. Potěšily mě i narážky na dobové události, ztvárnění dobových hollywoodských idolů a některé scény, které tvůrci upravili do groteskového stylu. ()

Maynard.

Nevím o nikom jiným, kdo by tuhle roli mohl zahrát líp... Co se týče životopisných filmů, tak mě vtšinou zrovna 2x neba, doposud mě nejvíc bavil Kokain a tak to je u po skouknutí Chaplina. Nicméně si film udržel moji pozornost po celou dobu a že to je celkem slušná doba 140 min. Řekl bych, že je to obyčejný film o neobyčejném muži, který rozdával lidem radost. A jak už to ve většině uměleckých mozků pracuje, tak iu tady je krásně vidět, že v soukromém životě s ním až zas taková prča nebyla. Každopádně byl na mladý, hodně mladý holky, což je asi první *, která to o sobě přiznala. Co se týše hlavního představitele, tak i zde Robert září jak to prostě nikdo jinej nedokáže. Tohodle chlapíka mám fakt hodně v oblibě a po skouknutí každýho filmu, kde hraje se jen a jen utvrzuju v tom, že je to prostě frajer! S chutí si do čeknout nějakej jeho další vypečenej kousek... ()

Sdoom

Kvalitně zrežírovaný životopis jedné z největších postav (ne-li té největší) v dějinách kinematografie. Dvě a půl hodiny se zdá proklatě málo a bohužel se to malinko podepsalo na výsledném dojmu. Spousta důležitých okamžiků Chaplinova života chybí, nebo je podána hodně ve zkratce, v případě si divák musí domyslet, co se asi tak dělo. To je nejvíc patrné v době mezi tím, kdy přijel do Ameriky a kdy se stal hvězdou. V tomto mi docela pomohlo, že jsem četl jeho životopis a viděl 6 jeho nejzásadnějších filmů (Kid až Diktátor). Divák neobeznámený s žádnou součástí Chaplinova universa bude mít pravděpodobně dost problém to uchopit. Každopádně se jedná o kvalitní snímek s výborným Downeym jr. v hlavní roli, který se snaží, jak může, vystihnout Chaplina, ačkoli se jedná o téměř nadlidský úkol. Ale zvládl to se ctí. Přikloním se zde spíš k objektivnějšímu náhledu při hodnocení a dám 4 hvězdičky. (Blu-ray, orig.) ()

klúčik

Výborný film, výborná atmosféra, krásne kostýmy, výborné herecké obsadenie, presvedčivá hudba. Film sa mi moc páčil. Je to hold veľkému komikovi, ktorý bol jeden z najlepších hercov v histórii. Robert Downay Jr. ho zahral fantasticky. Pre Geraldine Chalpinovú to musel byť nezabudnuteľný zážitok hrať svoju babičku, čo vidieť aj na jej hereckom výkone. Je to moc dobrí film 85%. ()

Han22

Krásný film o životní osudu jednoho z nejslavnějších komiků. Chaplin, ač brán jako král komedie neměl zrovna veselý život a Attenborough dokázal zachytit chronologicky prakticky celej jeho život včetně okolností vzniků jeho nejznámějších filmů. Skvělý Downey jr., ale i třeba Hopkins jako vypravěč nebo dokonalý Kline jako Fairbanks a hlavně nádherná výprava, kamera a hudba, které naprosto s jistotou utváří iluzi té které doby, ve které se film zrovna odehrává. ()

leon_id

Napsat film o zivote Charlieho Chaplina by muselo byt dost narocne, tak pestry scenar by jiste nikdo nestvoril a nastesti nemusel, o to slozitejsi roli meli strihaci po dokonceni filmu (zde prekvapil David Duchovny). Robert Downey zahral opravdu presvedcive a na sklonu komikova zivota je zde k nepoznani (zde patri uznani za masky) Zivotopisne dilo o jednom z nejvetsich komiku je paradoxne natocene jako drama, protoze to jako dite nemel opravdu lehke, mozna prave proto se z neho stala tak uspesna osobnost jeste pred dovrsenim 30 let. Usmevnych momentu zde krome cernobilych zaberu z jeho filmu zas tolik neni, za vsechny me velmi pobavila scena s Hooverem, kdy dava Chaplin verejne znat svuj nazor na jeho plky spontanni scenkou s pecivem :) Velmi trefny je rovnez jeho volny preklad Hitlerova projevu...BIG SMILE! :)) ()

Nemik96

Jedna z nejlepších rolí Roberta Downeyho .Jr. skutečný Chaplin jako by mu z oka vypadl. Tento slavný komik měl vskutku pestrý život. Uděluji 4****. ()

KoRner

Špičkový životopisný film. Charles mal veľmi zaujímavý život, možno až príliš takže film opomenul či nerozvinul niektoré zaujímavé kapitoly jeho života. Ja som však bol veľmi spokojný a koniec ma chytil za srdce. ()

Billie777

Tak důvodů ke shlédnutí tohoto filmu bylo víc. První byli kladné recenze, druhý to, že mám ráda životopisné filmy, třetí to, že mám ráda Charlieho Chaplina a čtvrtý, že mám ráda Roberta Downeyho Jr. Tohle je velmi kvalitní životopisný film, který má snad vše, co by měl mít. Alespoň podle mě. A lepšího herce do role Chaplina vybrat nemohly, Downey byl trefa do černého, krásně se do Charlieho převtělil a zahrál ho výtečně. ()

SheenaStaley

Tomuto nemožem dat nič iné ako 5 hviezdičiek..... Okrem toho že to spĺňa moju základnú požiadavku - nenudiť sa ani sekundu, tak ma to fakt celé ztrhlo, neviem či je to tým že mám pre tento druh ludí obrovskú slabosť, alebo je to neskutočne skvelým výkonom Roberta Downeyho Jr. ale opäť mám za sebou filmový zážitok po ktorom nedokážem lapiť dych a asi ho tak skoro nevytesním z hlavy..... A asi je teraz ten najsprávnejší čas, splniť si už dlhodobejšie predsavzatie a pozreť si nejaké Charlieho filmy..... mám pocit, že mám bez toho obrovskú dieru v systéme :) ()

Wally

Fantastický film....R. Downey Jr. byl za tento výkon pro mne jasným kandidátem na Oskara za hlavní mužskou roli...a že ji nakonec dostal Al Pacino je pro mne dodnes nepochopitelné.... Nechápejte mne špatně...Vůně ženy je skvělý film, ale přijde mi , že na roli Chaplina si musel R. Downey Jr víc máknout... ()

wosho

Podařená biografie, která dokáže dojmout a ukázat, že i král grotesky měl smutný a tragický život. Navíc ukazuje svět Hollywodu a hlavně showbyznysu bez příkaz (plný pikantností, peněz, lásky, manonu, drog, rasismu, hulváství, pitomosti-prostě bez příkrás). Navíc je film obsazen kvalitní hereckou sestavou a na jejím vrcholu Downey jr., který fakt válí. Co víc si jen přát, snad aby vznikaly tyto typy filmů o legendách častěji a stejně podařeně. ()

dopita

Chvílema trochu moc natahovanej film, navíc neosobní a popisnej. Ale budiž. Největším kladem filmu je Robert Downey. Velkým plusem zase banda známejch herců. Jak je vidět, Mario Kassar nestrkal prachy jen do komerčních trháků, což je minimálně překvapivé. ()

cab

Temer dokonala ukazka, jak se dela autobiograficky snimek se vsi pokorou a uctou k dane osobe, ktera je v tomto pripade sam pan Burinka - Charlie Chaplin (skvostny vyber a zivotni role pro Robert Downey Jr.). 85% ()

7trpasliku

Napodobovat jiné herce a komiky k tomu je vždy ten nejtěžší a nejnevděčnější úkol. Ale Robert Downey Jr. se toho zhostil naprosto výborně a v této roli úplně exceloval! Celý film popisuje složité a zapletené etapy Chaplinova života, a i když se tam nedají nacpat úplně všechny okamžiky, film obsahuje všechno důležité a přesto nepůsobí zmateně. A to je pro mě v životopisných dílech asi nejdůležitější. ()

Kamiiik

Výborný film. Pro obdivovatele Charlieho a nejen ty to určitě bude příjemný zážitek. Je velmi pěkné zjistit, jak Charlie přišel k té své chůzi, ke své image a všeobecně jaký měl život mimo plátno. Výběr Roberta rozhodně perfektní, neuvěřitelná podoba. ()

Paity

Není to rozhodně špatné, rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Robert Downey Jr. je pan herec a dosta se u toho evidentně vyblbnul. Paradoxně pro mě nejlepší hlavně závěr, i když třeba drsný. ()

HonzysKISS

Hned na začátku filmu mě zaujal styl vyprávění. Připadal jsem si, jako kdyby mi sám snímek četl knížku. Záběry na staršího Chaplina neuvěřitelně pasovaly. Hlavně to má opravdu začátek a konec Charlieho života, přesně takhle to má vypadat. Super na tom taky je to, že snímek nabízí i víc než to důležité. Třeba scénky se střižnou nebo kompletně jak se dřív točilo. 150 minut je na tohle dílo zatraceně málo. Chybí tam víc řešení o vyhoštění. Nebo jsem malinko čekal, že se tam objeví nasranej Áďa. Na druhou stranu těch reálných postav je tam nespočet. Rodina, milenky, právníci atd. Docela mi hodně chyběla aspoň nějaká zmínka o Cirkusu, ale na délku snímku je to celkem pochopitelné. Možná bych trochu považoval za mínus to, že je v tom málo citů. Myslím si, že opravdový Chaplin byl mnohem víc zlomenější a smutnější, než jak vidíme. A závěr? Je skoro přesně takový, jaký jsem si představoval. Dávám hodně velké plusko za informace na konci, protože většina filmařů už na tohle bohužel dlabe. A taky mi hezky zamrazilo v zádech. ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)