• Japonsko

チャーリー

• Francie

Drama / Životopisný

USA / Japonsko / Francie / Itálie, 1992, 143 min

Scénář: William Boyd, Bryan Forbes, William Goldman - To je hloupost a ty to víš. - Ale pravda by byla hrozně nudná... ___ Jistota v režii a vynikající Robert Downey Junior v životní roli.(17.5.2009)

poctivá autobiografia s emočne gradujúcim dejom. robert downey jr. vzdal dôstojnú poctu pánovi chaplinovi, ozajstnému géniovi svetového filmu.(3.6.2008)

Super film, můžu jedině doporučit... Downey fakt umí... Smz to nemá na Attenborougovýho ghandího, ale furt je to skvělej film, kterej ani na chvíli během svejch víc jak dvou hodin nenudí... 85%(22.9.2009)

Tak důvodů ke shlédnutí tohoto filmu bylo víc. První byli kladné recenze, druhý to, že mám ráda životopisné filmy, třetí to, že mám ráda Charlieho Chaplina a čtvrtý, že mám ráda Roberta Downeyho Jr. Tohle je velmi kvalitní životopisný film, který má snad vše, co by měl mít. Alespoň podle mě. A lepšího herce do role Chaplina vybrat nemohly, Downey byl trefa do černého, krásně se do Charlieho převtělil a zahrál ho výtečně.(11.9.2012)

Solidní, byť poněkuď zjednodušený životopis Charlieho Chaplina. Smrsknout složitý život této osobnosti do necelých tří hodin bylo jisté těžké, ale Attenborough to ustál. Hodně také pomohl Downey Jr., který zřejmě předvedl životní výkon.(24.7.2014)

Kvalitně zrežírovaný životopis jedné z největších postav (ne-li té největší) v dějinách kinematografie. Dvě a půl hodiny se zdá proklatě málo a bohužel se to malinko podepsalo na výsledném dojmu. Spousta důležitých okamžiků Chaplinova života chybí, nebo je podána hodně ve zkratce, v případě si divák musí domyslet, co se asi tak dělo. To je nejvíc patrné v době mezi tím, kdy přijel do Ameriky a kdy se stal hvězdou. V tomto mi docela pomohlo, že jsem četl jeho životopis a viděl 6 jeho nejzásadnějších filmů (Kid až Diktátor). Divák neobeznámený s žádnou součástí Chaplinova universa bude mít pravděpodobně dost problém to uchopit. Každopádně se jedná o kvalitní snímek s výborným Downeym jr. v hlavní roli, který se snaží, jak může, vystihnout Chaplina, ačkoli se jedná o téměř nadlidský úkol. Ale zvládl to se ctí. Přikloním se zde spíš k objektivnějšímu náhledu při hodnocení a dám 4 hvězdičky. (Blu-ray, orig.)(26.10.2014)

Životopisný film par exelence. Skvělé zhodnocení celého Chaplinova života jenž nebyl jenom tulák Charlie. Některé nápada ve filmu jsou skvělé viz. příprava kostýmu na Charlieho a jeho zobrazování v zrcadlech. Poprvé jsem viděl K.KLine v nějaké seriézní roli, který mu ještě k tomu vyslověně seděla. Attenborughův styl vyprvávění se mi líbí, velice zajímavý film. Ale nejvíce mi vyrazilo dech bravurní herecké umění Downeyho jr. Zahrál tam co se mu zamanulu vždy naprosto bezchybně. Film má také velice pěkné kulisy a vápravu, vše je realistické, dobové. Líbilo se mi vykreslení sociální situace mladého Chaplina a sledování jeho společenského vzestupu v souvislosti s chudobou ve které vyrůstal a na kterou nikdy nezapomněl. Kvalitní podívaná.(6.1.2004)

jedna z mala dobrych filmovych biografii. je to uz hodne let, co sem film videla, ale nektere sceny mi z hlavy nezmizely (u me dost prekvapive). downey u me zabodoval. zdravim charlieho na terasu :)(22.10.2005)

Na životopisný snímek velmi dobré. Jak chválím režii a kameru za výbornou atmosféru Hollywoodu v plenkách, tak nemohu pochválit maskéry za Chaplina v důchodovém věku. Každopádně, kdo o tomhle pánovi nic nečetl, má díky tomuto snímku aspoň hrubou představu o tom, jaký mezník on a hlavně jeho tvorba znamenaly pro filmovou zábavu.(7.4.2008)

Film je místy trochu nudný ale všechno zachraňuje výborný Robert Downey Jr. Oscarová nominace byla naprosto oprávněná a i ten oscar by mu slušel nebýt jistého pana Hopkinse(9.12.2008)

Líp ta role Downeymu ani sednout nemohla. Zdá se, že mají s hlavním hrdinou leccos společného. Například neuvěřitelný talent na grotesku. Co se týče ostatních aspektů filmu, tak z mého pohledu bylo všechno citlivě a vyváženě podané. Navíc málokomu se povede, že to celkově nevyzní příliš "hollywoodově" a bulvárně, ale tady se zadařilo.(9.4.2011)

Nádherná hudba Johna Barryho…(28.12.2012)

Charlie Chaplin je kráľom komikov a jeho skeče dokážu úprimne pobaviť aj dnes. A ak si vezmeme akými etapami prešiel humor za posledných niekoľko generácií ide o unikátny kúsok. Charlie vedel čo publikum chce a využitím jak jednoduchého humoru tak cielene mierenej satiry sa stal prakticky nesmrteľným. Tento citlivý a osobitý profil popisuje jeho postoj k životu a spôsob akým sa vedel vyrovnať s nepriazňou osudu (chudoba, chorá matka, súdne zásielky, vyhostenie z krajiny). Robert Downey Jr., čoby predstaviteľ sa role zhostil nad očakávanie a veril som mu civilnú podobu aj podobu spod masky. Spočiatku ma prekvapila pochmúrna nálada v akej si príbeh plynul, ale keď si s odstupom času preberiem, čo za podmienky (kríza, svetová vojna) zúčastnených sprevádzali, mi použitie depresívnejšieho módu prišlo ako správny ťah. I napriek dramatickej nôte je humoru vo filme dostatok, pobavia ukážky zo zásadných diel či predtulákové počiatky, pričom tá najpríznačnejšia je scéna z divadla. Konkurz na komika tiež dobrý. Záverečný ceremoniál s prevzatím ceny za celoživotné dielo zas dojímavý a dovolím si tvrdiť vrchol celého filmu. Tomu sa nielenže podarilo vytvoriť ten pravý obraz o človeku, ktorý dokázal liečiť bolesť slzami smiechu, zároveň navnadiť na bližšie zoznámenie sa s jeho tvorbou.(19.5.2015)

Priznám sa, že som toho o živote Charliho Chaplina veľa nevedel a to viac ma zaujalo toto pútavé rozpávanie, zamerané viac na jeho osobný život ako na slávnu filmovú kariéru "Tuláka". I tento nedostatok komponezuje záverečný zostrih z jeho filmov. Po zhliadnutí som mal chuť pozrieť niečo z jeho grotesiek a to hovorí samo za seba.(10.12.2008)

Pochopit Charlese Chaplina jako filmového tvůrce znamená především vidět jeho celovečerní filmy a pak tento filmový životopis z dílny Richarda Attenborougha. Viděli jste někdy film o dobách němého filmu, který by byl tak krásně zvukově barevný? Charles Chaplin je pro řadu lidí pouhým komikem a většina z těch šťastlivců narozených někdy kolem roku 1988 a mladších o něm většinou neví vůbec. Filmy jako je tento rozhodně dokážou pro jeho tvorbu nadchnout. Herecký koncert Roberta Downeyho Jr. v hlavní roli doprovází herecké legendy. Anthony Hopkins má roli editora, s nímž už starý Chaplin dolaďuje poslední detaily svého životopisu - to je zároveň rámec celého filmu. Právě v rozhovorech s editorem prožívá Chaplin znovu klíčové momenty svého života. Anthony Hopkins tu zvládá roli sekundanta s naprosto samozřejmou skromností. Chaplinova dcera Geraldina Chaplinová si zahrála jeho matku. Budoucí legendou je i první Chaplinova manželka ztvárněná Millou Jovovich. Když jsem tento film viděl poprvé, měl jsem před očima stále záběry skutečného Chaplina, a také jeho hlas ze závěrečné řeči z filmu Diktátor. Musel jsem jeho “náhražku” neustále porovnávat s originálem. A přestože Robert Downey Jr. je typově někdo jiný, v téhle roli to vůbec nevadilo.(23.5.2011)

Výborný film. Pro obdivovatele Charlieho a nejen ty to určitě bude příjemný zážitek. Je velmi pěkné zjistit, jak Charlie přišel k té své chůzi, ke své image a všeobecně jaký měl život mimo plátno. Výběr Roberta rozhodně perfektní, neuvěřitelná podoba.(11.5.2012)

Říká se, že Forman naučil svět poslouchat Mozarta. Snad tenhle krásný film bude světu připomínat krásu osoby Charlieho Chaplina.(14.8.2013)

Robert Downey Jr. měl Chaplina v očích. Jeho nejlepší role.(4.3.2015)

Pravděpodobně málokdo měl tak zajímavý život, jako Charles Chaplin, a i přesto, že jsem knihu nečetl, je mi jasné, že nemůže být nic veselého nacpat do jednoho filmu... no, skoro všechno. Ale Richardu Attenboroughovi se to povedlo a Robert Downey jr. byl neuvěřitelný (nejlepší role... ale víte co, Iron Man) a já si v tom filmu nedokážu představit nikoho jiného. Film zábavný i dramatický, neskutečně zajímavý od první do poslední minuty, herecky naprosto perfektní (všichni) a i na ploše dvou hodin a dvaceti minut nestačí nudit, je jaksi zkratkovitý a vlastně by mi ani nevadilo, kdyby byl delší - což by asi uvítali všichni, Charle by si to zasloužil. Vskutuku výtečná záležitost, asi nejlepší životopisný film, se kterým jsem se dosud setkal. Pro Chaplinovy fanoušky povinnost, ale tahle věc nemůže zklamat nikoho - nejen pro nezměrnou zajímavost, ale také proto, že je tam perfektně zachycená i doba a prostředí. Ještě jednou aplauduji Downeymu a vznáším jedinou výtku a sice to, že je škoda, že Chaplin je absolutně nehodný pozornosti našich televizí. 100%.(16.8.2017)

Přemýšlel jsem co téhle biografii největší osobnosti němého filmu vytknout...ale nenapadlo mě nic, tenhle snímek je prostě dokonalý!!!...jedna z nejlépe zfilmovaných biografií co jsem kdy viděl.(10.6.2006)

Velmi povedené životopisné drama se skvělým R. Downey Jr., který perfektně ztvárnil Chaplina od mladých let až do jeho 88. roků.(4.5.2008)