Epizody(78)

Vítejte v čarovném světě muminího údolí, jehož obyvatelé se nebojí snít. Finský animovaný seriál. (Česká televize)

KajusaK

Podle knihy, takže rozhodně plus, že není příběh zkomolený nebo nějak překopaný..Vyprávění a animace - no prostě beru ohled na rok výroby a proto dávám alespon 3* ()

Stejšn

Muminí příběhy si mě získaly už když jsem jako malý dostal svou první muminí knížku: Čarodějův klobouk. Extrémní roztomilost děje i ilustrací nešlo nemilovat, takže nakonec jsem měl knížky všechny. Po letech jsem si všiml, že v televizi začal běžet japonský animák na motivy muminích příhod, tak jsem ho zkusil. Bohužel - přestože vizuálně celkem odpovídá předloze a děj se drží knížky, podání je typicky japonsky uječené až chvílemi hysterické a seriál se mi nelíbil. Pak jsem ale zjistil, že existuje ještě jiný, starší animovaný seriál a když se kompletně celý objevil na youtube, neodolal jsem. A dobře jsem udělal. Zpracování je krásné, děj podaný vlídně a v některých částech i docela strašidelně, vyprávěč (viděl jsem anglickou verzi vyprávěnou Richardem Murdochem) je laskavý a celé je to roztomilé jako ty knížky. Dávám tomu čtyři hvězdičky a plný počet nepřidělím jen kvůli tomu, že tam chybí některé momenty a vedlejší postavy, které jsem si v knížkách oblíbil (prostě není tam dialog o štětinatém obočí a chybí tam Ondatra). EDIT: Ondatra tam je, ale až v epizodách o Kometě. V Čarodějově klobouku není, takže se nedozvíme v co se proměnil její umělý chrup. ()

• Scénář byl z polštiny přeložen do finštiny a byl poslán Tove a Larsovi Janssonovým k případné opravě. Z toho důvodu se seriál podobá předloze více další adaptace. (Kmotr76)
  • V roce 2008 byl seriál označen časopisem The Time jako 25. nejlepší pořad pro děti. (Kmotr76)
  • Jde již o třetí seriál založený na knihách finské spisovatelky a ilustrátorky Tove Jansson. (Kmotr76)