Opowiadania Muminków (TV seriál)

• Rakousko

Polsko / Rakousko, 1979, 8 min

Předloha:

Tove Jansson (kniha)

Richard Murdoch

Muminí příběhy si mě získaly už když jsem jako malý dostal svou první muminí knížku: Čarodějův klobouk. Extrémní roztomilost děje i ilustrací nešlo nemilovat, takže nakonec jsem měl knížky všechny. Po letech jsem si všiml, že v televizi začal běžet japonský animák na motivy muminích příhod, tak jsem ho zkusil. Bohužel - přestože vizuálně celkem odpovídá předloze a děj se drží knížky, podání je typicky japonsky uječené až chvílemi hysterické a seriál se mi nelíbil. Pak jsem ale zjistil, že existuje ještě jiný, starší animovaný seriál a když se kompletně celý objevil na youtube, neodolal jsem. A dobře jsem udělal. Zpracování je krásné, děj podaný vlídně a v některých částech i docela strašidelně, vyprávěč (viděl jsem anglickou verzi vyprávěnou Richardem Murdochem) je laskavý a celé je to roztomilé jako ty knížky. Dávám tomu čtyři hvězdičky a plný počet nepřidělím jen kvůli tomu, že tam chybí některé momenty a vedlejší postavy, které jsem si v knížkách oblíbil (prostě není tam dialog o štětinatém obočí a chybí tam Ondatra). EDIT: Ondatra tam je, ale až v epizodách o Kometě. V Čarodějově klobouku není, takže se nedozvíme v co se proměnil její umělý chrup.(22.7.2013)

Podle knihy, takže rozhodně plus, že není příběh zkomolený nebo nějak překopaný..Vyprávění a animace - no prostě beru ohled na rok výroby a proto dávám alespon 3*(22.7.2013)

• - V roce 2008 byl seriál označen časopisem The Time jako 25. nejlepší pořad pro děti. (Kmotr76)

• - Seriál byl kritizován pro jeho občasnou strašidelnost. (Kmotr76)

• - Jde již o třetí seriál založený na knihách finské spisovatelky a ilustrátorky Tove Jansson. (Kmotr76)