PSY - Gangnam Style

(hudební videoklip)
Krátkometrážní / Hudební
Jižní Korea, 2012, 4:12 min

Singl jihokorejského rapera PSY. Úvodní píseň alba PSY's Best 6th Part 1. (Jocker94)

Aluska88

Myslím, že rozporuplné hodnocení je zcela na místě. Gangnam Style je naprosto ulítlá šílenost, která bude jedny pohoršovat a budou ji brát za sračkoidní komerční odpad a ti druzí se nad to dokáží povznést a brát to s nadhledem. Vždyť samotná píseň je vlastně parodií na "nóbl" a povrchní svět tamějších celebrit. Ať je Gangnam Style jakkoli příšerný, jistá originalita a především chytlavá melodie se mu upřít nedají. ()

Radko

WC, žrebčín, detské ihrisko, metro, športová hala, garáž, pasáž s poletujúcimi smeťami, mrakodrap, sauna, výťah, autobus s diskoguľami, poľná cesta pod mostami, sídlisko, kolotoč, nábrežie, loď na rieke, B 22, bazén, križovatka a zase garáž. To sú indície. Jaj a všetko v znamení tanca, pripomínajúceho halucinačné pogo na neosedlanom koni. Vo farebných oblečkoch. Pastelkovo. Chytľavá melódia. Cieľom je zdrapiť za emočné gule pri prvých tónoch. Fascinovane som si to pozrel štyrikrát za sebou. Toto je trend: miliarda a 722 miliónov zhliadnutí na youtube. Samozrejme ako priaznivec home made tanca som neodolal - vrtenie zadkom kombinované so skackaním s rozkročenými nohami je dobré na figúru. Vyskúšajte si tak zo dve hoďky v kuse :). No a zhodnotenie, rezultát? Vcelku jasné: sociologické fenomény nechávam bez hodnotenia. ()

Hromino

Vidím, že se nám tu v poslední době – zdá se – hudební klipy definitivně zařadily do zdejší filmové databáze. Nejsem z toho kdovíjak nadšen, neb podle hodnocení těch několika málo klipů, které sem byly doposud přidány, mi připadá, že se tady nehodnotí klipy (rozuměj: audiovizuální díla), nýbrž hudba samotná. Je to asi stejné, jako kdyby se filmy hodnotily jen po vizuální stránce. Taky zde vidím jistou stádovitost názorů. Podíváme-li se například na videoklipy kapel, které jsou nejen hudebními kritiky uznávané a proti nimž se jen málokdo odváží zdvihnout prst, vidíme, že jejich hodnocení je za každých okolností červené, ať už jsou jejich klipy sebevětším klišé a bez nápadu. Umělci, na něž se názory více polarizují, mají klipy téměř vždy v modrých číslech. A až tu budou nahozeny klipy umělců, kteří jsou masou hudebních posluchačů odsuzováni a kteří jsou zejména idoly v očích mladých dívek, je jasné, že ať bude mít jakýkoli jejich klip sebevětších kvalit, z černých čísel se prostě nevyhrabe, neboť mu masa zdejších uživatelů kolikrát i bez zhlédnutí samotného klipu napaří bezmyšlenkovitě odpad či jednu hvězdu. Inu, když je někde nízké hodnocení, začínají ovce houfně tvrdit a v prsa se bít, že je to mainstreamová sračka, že ony přece poslouchají kvalitní hudbu. (…) Teď už ale k samotnému Gangnam Style. K dnešnímu datu to jest video s největším počtem zhlédnutí na YouTube, průlom alespoň jednoho kousku k-music k uším a očím masy hudebních posluchačů a – jak už jsem naznačil výše – opět dílo, které polarizovalo společnost. Já i přesto, že čas od času si něco z k-music poslechnu, přiznávám, že Gangnam Style mě jako píseň příliš nezaujala. Neřekl bych, že je špatná, ale spíš mi přijde poněkud moc mainstreamová. Klip je však jiné kafe. Je v něm nápad, pestré lokace, vtip, mírná provokace, svérázný tanec, jenž se stal fenoménem, a je celkově příjemným oproštěním od západní produkce, jak už to tak nejednou ze strany východoasijské kinematografie bývá, které v této kombinaci s písní skvěle ladí, a tak i přesto, že jako samotnou píseň Gangnam Style moc nemusím, v kombinaci s klipem zní a vypadá moc dobře. (…) Závěrem bych chtěl dodat asi jen to, že bych byl nerad, aby někdo můj komentář pochopil tak, že chci ostatní nabádat, aby šli za každou cenu v hodnocení videoklipů proti proudu, a také nechci žádného konkrétního uživatele pojmenovat ovcí. Nechť se tak pojmenuje jen ten, kdo má z předchozích řádků pocit, že se právě jako ovce nejen v hodnocení videoklipů chová a chybí mu/jí vlastní názor. Slabé 4*. Howgh. ()

Madsbender

Poznámka: hodnotím hudobný videoklip. Samoúčelné poklonkovanie mainstreamu bez potrebného náboja a vypointovaného humoru (narozdiel do podobne hodnoteného Big Bad Wolves, kde účinkuje v hlavnej roli rovnaký hudobný nevkus, ale klip samotný srší originalitou a imho stojí za to). Len sled bezmyšlienkovitých vyumelkovaných scén. Lenže. Lenže čo ak je práve takáto skrytá provokácia a rozpustilá zdanlivá naivná plytkosť účelom? Začínam mať pochybnosti. 60% ()

kingik

Korejský zázrak PSY, který pravděpodobně stejně rychle zhasne, jako zazářil, je se svojí písní dost vlezlý, ale nemyslím si, že to je přímo jeho vina. Když se totiž na vás jeho hudební a taneční číslo v jednom valí od rána do večera ze všech médií je pochvala v nedohlednu. Klip je příliš zběsile sestříhán a na mistra tance není překvapivě tolik soustředěný, ačkoliv je patrné, že on má taneční kreaci nejlépe propracovanou ze všech tanečníků, kteří s ním v klipu vystupují. Klip je poměrně vtipný a jsou místa kdy se nebere příliš vážně. Exotická taneční hudební scéna jak má být a kterou na čas ovládnul vtipný korejský umělec. Mé hodnocení: 60% ()

• PSY dosiahol s videoklipom Gangnam Style maximálny limit počtu pozretí na portáli YouTube. Počítadlo sa zaseklo na čísle 2 147 483 647. Uvedená hodnota predstavuje najvyššie prirodzené číslo, ktoré môžu nadobudnúť 32-bitové premenné a tým pádom nemohlo byť vyššie. Prevádzkovatelia preto museli aktuálny systém nahradiť 64-bitovým. Pod videom sa objavilo aj oficiálne vyjadrenie od YouTube, ktoré poukazuje i na to, že aktuálnu hranicu pozretí predstavuje hodnota 9 223 372 036 854 775 808. Hit juhokórejského speváka bol najsledovanejším hudobným videoklipom na YouTube päť rokov. (Zdroj: hudba.zoznam.sk) (Raccoon.city)
  • Vôbec prvý videoklip, ktorý na portáli YouTube dosiahol métu jednej miliardy zhliadnutí. (tommy187)
  • "Gangnam Style" dosáhl hranice 1 miliardy zhlédnutí v den konspirátory předpokládaného konce světa, tj. 21. 12. 2012. (dominikciz)