Southcliffe (TV seriál) (festivalový název)

Southcliffe

Drama / Thriller

Velká Británie, 2013, 3 h 5 min (Minutáž: 4x46 min)

Sean Durkin

Tony Grisoni

Sean Harris, Mark Badham, Shirley Henderson, Hayley Squires, Emma Cunniffe, Alfie Stewart, Eddie Marsan, Joe Dempsie, Anatol Yusef, Kaya Scodelario, Nichola Burley, Mickey Morris, Rory Kinnear, Al Weaver, Philip Craik, Scott Plumridge, Lee Nicholas Harris, Karol Steele, Josef Altin, Alex Price, Tommy McDonnell, Izabela Nowakowska, Rita Davies, Lee Ross, Jocelyn Macnab, Tim Dantay, Dorian Lough, Sophia Di Martino, Amanda Drew, Geoff Bell, Helen Fospero, Gabrielle Downey, John Killoran, Jenny Bolt, Lucy Timmons, Edward Baker-Close, Tilly Cheeseman, Billy Hopkins, John W. G. Harley, Kai Mitchell Andrews, George Kingdon, Alex Midwood, Timon Staehler, Samuel Tully, Connor Wilson, Oscar Wright, Diana Speed, Robby Haynes, Mick Slaney, Lee M. Ross, Alexis Zegerman, Daphne Cheung, Esme Goodwin, Coral Amiga, Caroline Riley, Jon Foster, Rob Jarvis, Vanessa Bailey, James Ballanger, Amy Garcia, David Sargent, Pippa Bennett-Warner, Glenn Bunn, Clive De-Halton Gibson, Ben Ryan-Steele, Colin Taylor, Maurice Roëves, Hayley Riby, Bernard Gallagher, Victoria Willing, Emma Dewhurst, Ian Drysdale, Joanne Adams, Semina Lewis, Jane Ryall, Mary Sheen, Ian Peck, Ian Bonar, Adam Cole, Eniola Sobowale, T. E. Morris, Matthew David McCarthy

Stále více minut a stále více horší,aspoň z mé strany.Až mi tento styl sedne,tak tady jsem sednul vedle křesla a chvilkama jsem si říkal,že 4 díly na tento styl hrozně málo,což je hnedka známo po třetím dílu.Nejhorší je,že si člověk řekne,že tohle je zbytečný tak seriál až to bolí až v zádech a konec je naprostý hardcore jak to všechno zahodit do záhonu,jinak bych byl určitě milejší,ale hrozně mě to naprdělo.Jakmile se začátek rozjíždí precizně,atmosféra a příběhy postav je vskutku jedinečný,tak najednou přijde zvrat a už člověk šrotuje v hlavě,jsou tak všichni blbý,že tam nechávaj někoho tak poletovat huluba ze zbraní,aby příběl a mohlo se něco vyprávět nebo je to jenom prostě seriál do sondy diváků,jak by to mohlo vypadat,kdyby jsme se do tohohle srabu dostali.Bohužel Sean Harris je sice uvěřitelný,ikdyž jak řikám,naprosto minimum prostoru na celkový zápěstí citů a emocí.Depka ze mě nesáhla,ačkokoliv jsem si říkal chvilkama,že to fakt prožívám,tak další záběr šel totálně jinam a jakoby proutkem jsem se zas cítil leda naštvaný,že to někdo moc žene od nikud nikam a to celou minisérii.Tak jsme v jedný rodině,kde zemře dcera,která snad drží do samýho konce a snad nejlépe,reportér se přifaří,ale neřekne nic moc,že soucicí s tou vesnicí atd.Přijde mě všechno hrozně na půl cesty,někdo zapoměl dotáhnout tah štětcem,jinak by z toho byl doopravdy vynikající minisérie,ale možná bych jí dal o dva díly více,70%(15.9.2013)

Nečekala jsem tak silné, sice fiktivní, ale zcela reálně působící drama. Mně se při sledování Southcliffe například vynořil v mysli okamžitě Breivik z Norska a tam bylo těch obětí o hodně víc. Ale naplno jsem se chytla až po druhém díle a trochu jsem zápolila s prolínáním časových linií, to se upřímně přiznávám. Tvůrcům se ale skvěle podařil ponor do pocitů a psychiky lidí, kterých se masakr nějakým způsobem dotknul, jak těch pozůstalých po tak příšerné události a nebo tady v tom případě i televizního reportéra, který se tam narodil. Možná by neškodilo věci, trochu víc rozvinout Stephanovu postavu například ohledně jeho mládí. Silně emotivně na mě zapůsobil Andrew v podání Eddieho Marsana, který zahrál otce zavražděné Anny maximálně věrohodně. A Shirley Henderson, moje oblíbená herečka už z filmu Zkrocení zlé ženy, tak té role Clarie sedla jak přišitá na míru. Celkově to bylo po herecké stránce vynikající. Studená, mokrá a temná atmosféra celého městečka ještě víc umocnila ten smutek a beznaděj. A konec byl přesně takový jako sám život, když se něco tak strašného stane. Za tu uvěřitelnost celé události si určitě Southcliffe zaslouží lepší čtyři hvězdy(23.8.2013)

První dva díly, které po "durkinovsku" nepředvídatelně přecházejí mezi dvěma stavy vědomí (před katastrofou / po ní), jsou naprosto fenomenální ukázkou, jak se dá spojit poetika psychologického art filmu s atraktivní strukturou seriálového vyprávění. I když i druhá polovina seriálu je vizuálně a herecky působivá, občas má problém ustát úmyslnou zkratovitost a neurotičnost jednání postav. Hodně zachraňuje způsob, jakým se Durkin brání jednoznačnosti, ale nemůžu se zbavit dojmu, že to buď měl být radikální celovečerák, nebo delší seriál, který by postavy a jejich vztahy ještě hlouběji rozpracoval. I přes lehké rozpaky z posledního dílu a roztrpčení nad tím, že strhující energie první hodiny a půl nakonec vyprchá do bažinaté mlhy, hodnotím tenhle svébytný výklad Quality TV vysoko. [80%](29.5.2014)

V současné době již stá inspirace severským stylem, která naštěstí nedovede nudit svým vizuálem ani minutu, což se o obsahu říct nedá. Příliš chladné, příliš odtažité, příliš beztempé. Herecké výkony, obsazení a především technická stránka jsou na televizní poměry opravdu nevídané, škoda. ____ Vzdáno po dvou epizodách. ____(25.9.2013)

První díl bohužel nasadil laťku příliš vysoko - 100 %. Dlouho jsem z TV produkce neviděl něco tak kvalitního. Trošku škoda 3. dílu, který byl ze všech určitě nejslabší a naopak čtvrtý, poslední díl, kde se tvůrci soustředili na detailní pitvu psychiky obyvatel města, okolo kterých se příběh točí, byl opět výtečný. Velmi povedená psychologická sonda do jednoho uzavřeného městečka, kde jakoby se zastavil čas. Musím vyzdvihnout skvělý scénář, decentní práci s hudbou, úžasné herecké výkony v podstatě všech, kdo se na obrazovce objeví, ale hlavně - kamera! Ta mě naprosto uchvátila - širokoúhlé precizní kompozice střídající místy až dokumentární styl - prostě lahůdka. Stejně tak strohý a chladný vizuál, který se k prostředí perfektně hodí. Režie nápaditá, přirozená, a střih nechávající diváka vždy přece jen trošku v napětí. Tleskám. Kdyby si celá série udržela kvalitu jako první díl a poslední díl, s plným hodnocením bych neváhal.(11.1.2015)