Southcliffe (TV seriál) (festivalový název)

Southcliffe

Drama / Thriller

Velká Británie, 2013, 3 h 5 min (Minutáž: 4x46 min)

Sean Durkin

Tony Grisoni

Sean Harris, Mark Badham, Shirley Henderson, Hayley Squires, Emma Cunniffe, Alfie Stewart, Eddie Marsan, Joe Dempsie, Anatol Yusef, Kaya Scodelario, Nichola Burley, Mickey Morris, Rory Kinnear, Al Weaver, Philip Craik, Scott Plumridge, Lee Nicholas Harris, Karol Steele, Josef Altin, Alex Price, Tommy McDonnell, Izabela Nowakowska, Rita Davies, Lee Ross, Jocelyn Macnab, Tim Dantay, Dorian Lough, Sophia Di Martino, Amanda Drew, Geoff Bell, Helen Fospero, Gabrielle Downey, John Killoran, Jenny Bolt, Lucy Timmons, Edward Baker-Close, Tilly Cheeseman, Billy Hopkins, John W. G. Harley, Kai Mitchell Andrews, George Kingdon, Alex Midwood, Timon Staehler, Samuel Tully, Connor Wilson, Oscar Wright, Diana Speed, Robby Haynes, Mick Slaney, Lee M. Ross, Alexis Zegerman, Daphne Cheung, Esme Goodwin, Coral Amiga, Caroline Riley, Jon Foster, Rob Jarvis, Vanessa Bailey, James Ballanger, Amy Garcia, David Sargent, Pippa Bennett-Warner, Glenn Bunn, Clive De-Halton Gibson, Ben Ryan-Steele, Colin Taylor, Maurice Roëves, Hayley Riby, Bernard Gallagher, Victoria Willing, Emma Dewhurst, Ian Drysdale, Joanne Adams, Semina Lewis, Jane Ryall, Mary Sheen, Ian Peck, Ian Bonar, Adam Cole, Eniola Sobowale, T. E. Morris, Matthew David McCarthy

Mimoriadne depresívna a mrazivá miniséria. Prvé dve časti opisujúce čo, ako a prečo sú vynikajúce ba priam dokonalé. Zvyšné dve časti, ktoré sa príbeh snažia dopovedať, sú však už výrazne slabšie. Buď by to chcelo viac častí, alebo výraznejšie zostrihanie. V tejto podobe to žiaľ zostáva niekde na pol ceste medzi priemerným a dokonalým.(26.3.2015)

První díl bohužel nasadil laťku příliš vysoko - 100 %. Dlouho jsem z TV produkce neviděl něco tak kvalitního. Trošku škoda 3. dílu, který byl ze všech určitě nejslabší a naopak čtvrtý, poslední díl, kde se tvůrci soustředili na detailní pitvu psychiky obyvatel města, okolo kterých se příběh točí, byl opět výtečný. Velmi povedená psychologická sonda do jednoho uzavřeného městečka, kde jakoby se zastavil čas. Musím vyzdvihnout skvělý scénář, decentní práci s hudbou, úžasné herecké výkony v podstatě všech, kdo se na obrazovce objeví, ale hlavně - kamera! Ta mě naprosto uchvátila - širokoúhlé precizní kompozice střídající místy až dokumentární styl - prostě lahůdka. Stejně tak strohý a chladný vizuál, který se k prostředí perfektně hodí. Režie nápaditá, přirozená, a střih nechávající diváka vždy přece jen trošku v napětí. Tleskám. Kdyby si celá série udržela kvalitu jako první díl a poslední díl, s plným hodnocením bych neváhal.(11.1.2015)

V současné době již stá inspirace severským stylem, která naštěstí nedovede nudit svým vizuálem ani minutu, což se o obsahu říct nedá. Příliš chladné, příliš odtažité, příliš beztempé. Herecké výkony, obsazení a především technická stránka jsou na televizní poměry opravdu nevídané, škoda. ____ Vzdáno po dvou epizodách. ____(25.9.2013)

První dva díly, které po "durkinovsku" nepředvídatelně přecházejí mezi dvěma stavy vědomí (před katastrofou / po ní), jsou naprosto fenomenální ukázkou, jak se dá spojit poetika psychologického art filmu s atraktivní strukturou seriálového vyprávění. I když i druhá polovina seriálu je vizuálně a herecky působivá, občas má problém ustát úmyslnou zkratovitost a neurotičnost jednání postav. Hodně zachraňuje způsob, jakým se Durkin brání jednoznačnosti, ale nemůžu se zbavit dojmu, že to buď měl být radikální celovečerák, nebo delší seriál, který by postavy a jejich vztahy ještě hlouběji rozpracoval. I přes lehké rozpaky z posledního dílu a roztrpčení nad tím, že strhující energie první hodiny a půl nakonec vyprchá do bažinaté mlhy, hodnotím tenhle svébytný výklad Quality TV vysoko. [80%](29.5.2014)

Atmosféra anglického venkova byla co do syrovosti dokonala a příběh víc než uvěřitelný, protože se šílenými střelci se v poslední letech roztrhnul pytel. Navíc výběr Seana Harrise byl trefou tref. Bohužel z mého pohledu to bylo místy až příliš zdlouhavé a při posledním díle, od kterého jsem čekal asi nejvíc, jsem se občas docela řádně nudil. BBC mě potěšilo i tentokrát, ale přesto jsem čekal víc. 60%(16.10.2014)