Naše rodina a jiná zvířena

(TV film)
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2004, 28 min

Režie:

Marián Polák

Zásadní životní křižovatkou Josefa a Dany bylo rozhodnutí vybudovat záchrannou zvířecí stanici. Dokument nabízí netradiční setkání s parnerskou dvojicí středního věku – panem Josefem a Danou, kteří vybudovali záchrannou stanici pro volně žijící zvířata. Rozhodli se tak věnovat svému životnímu tématu – přírodě a zvířatům. Na počátku jim pomáhali jejich otcové, k záchranné stanici má silný vztah také syn. Práce ve stanici představuje v partnerském vztahu značnou zátěž – oba jsou spolu 24 hodin denně, nemají čas na dovolenou, nezanedbatelná je také značná ekonomická nejistota. Práce pro živé tvory má svůj rytmus, svou naléhavost, neodkladnost. Konkrétní, byť vyčerpávající úsilí „o život" dává ale nejspíš této dvojici smysl, pomáhá jim překonat různé těžkosti – a to i s patřičným nadhledem a smyslem pro humor. (Česká televize)

Olík

K této rodině, stejně tak jako k jiné zvířeně a vlastně i k celému dokumentu nemohu přistupovat jinak, než s osobní náklonností. Nebudu tady ze sebe dělat ultrapřítele pana Josefa a paní Dany, ale znám je, obdivuju je, klaním se jim a v rámci možností se jejich aktivity snažím podporovat + plus další perličkou je, že s režisérskou taktovkou to celé kočíruje spolužák mé sestry ze základní školy pocházející ze sousední vesnice......ale k pořadu jako takovému. Civilní, lidský, žádné přetvařování, žádná mravokárnost, žádné vykřikování "Hoši a děvčata, pěstujte koťata" nebo "svobodu krtkům!". Prosté jako vesnička ve které se záchranná stanice nachází....tohle jsme my a děláme tohle, nic víc, nic míň. Na druhou stranu by však nebylo vůbec od věci jít více problematice na dřeň.......pomohlo by to dokumentu a v reálu možná i zainteresovaným. ()