Kanibal (festivalový název)

Каннибал

Cannibal

Drama / Thriller / Psychologický

Španělsko / Rumunsko / Francie / Rusko, 2013, 117 min

Jako "detektivka" je to slabý, zamilovanej skautík-kanibal kašle na svědky, na stopy... jako "horor" škoda mluvit ale jinak filmařská exhibice (kamera - třeba záběry z hor - chce to určitě HD) a i ten hereckej minimalismus je celkově velice příjemnej... Jenom kdyby to rejža tak o třetinu sestřihnul a možná se zamyslel nad scénářem?(11.2.2015)

Klub náročného diváka, jak střižený pro Čt2. Už úvodní scéna Vám nastíní co lze očekávat. Koukat pět minut z dálky na auto u benzínky, i když si tím odbudete i úvodní titulky, dá docela zabrat. Asi, aby jste se vžili do kůže lovícího kanibala. Někdo vydrží čekat na maso u řezníka i déle. Carlos čas ušetřil vynechanou návštěvou pekaře i zelináře, protože příloha mu nejela. Klady: oprášení tabu do kterého se chce málokomu; pěkně vyprofilovaný sériový vrah; zvučná španělština. Zápory: bohužel nudné čekání na to, jestli sežere i svoji sousedku, nebo už jí sežral a teď chce místo v mrazáku zaplnit její ségrou, nebo do ní zblbnul; každý ukázaný Carlosův lov mladé kořisti byl dost zpackaný, že je s podivem, že ho četníci nevyčmuchali.(4.3.2016)

Presne podľa očakávania.Gorehoničom - o ničom.Marketingovo pútavý titul síce rozšíri zreničky fandom žánru, no pri takej ( skoro až celouerópskej spolupráci ) je priam nemožné očakávať "maso " . Neukojenec sa takto bude musieť uspokojiť so silne komornou drámou, v ktorej ten kanibalizmus je (!) no prezentovaný nezvyklou formou aj napriek nechute fandom subžánru, ktorý v dnešnej dobe aj tak speje do nikam. Spokojná.(20.2.2014)

Fantastický film, který mě naprosto přikoval k obrazovce (zatímco národ v telce sledoval tu kravinu Anděl páně 2, já jsem si o štědrovečerním večeru pustil tuhle španělskou pecku, s kterou má místní komunita z nevím jakého důvodu zase problém - aktuálních 57 % absolutně neodpovídá tomu, jak je ten film skvělý). Nádherná kamera, bezchybné herecké výkony (dokonalý Antonio de la Torre a úchvatná Olimpia Melinte) a jedinečné tempo, které ani na moment neuhne ze svého výchozího pomalého nastavení - Kanibal nikam nespěchá, nic neřeší (hrůzné činy titulního hrdiny jsou snímány zcela bez emocí a policie - symbolická podoba trestu - se zde mihne jen v zcela okrajové roli a její význam v ději je naprosto marginální), a vyvolává víc otázek, než odpovědí (např. kdy Carlos s kanibalismem začal, jak dlouho už mu to prochází, kdy poprvé ochutnal lidské maso, a jaktože se ho stále nepřejedl, když téměř nejí nic jiného, a tak podobně). Manuel Martín Cuenca mě už podruhé naprosto dostal, podobně jako před lety svým režijním debutem Bolševikova slabina (mezi oběma snímky lze ostatně vysledovat řadu podobností - hlavním hrdinou je v obou případech muž, naoko žijící spořádaným a úspěšným životem, který však dělá něco proti společenským pravidlům a současně se zamiluje do krásné dívky, s níž však z nějakého důvodu být nemůže, a na konci za obojí - pokaždé jinak - zaplatí vysokou daň). Oba jsou to mistrovské filmy, které mě ohromují svým filmařským výrazem. Asi v současnosti neznám jiného španělského filmaře, jehož filmy by mě tak strašně bavily.(26.12.2017)

Hezky natočený příběh o týpkovi, co vlastně neví jestli zabíjet, nebo milovat? Ve filmu se toho sice moc nestane, ale téměř celou dobu mě to nějakým způsobem nutilo dokoukat. Možná by to mohlo být i kratší, ale když budete mít někdy pohodový večer, tak proč si to nepustit. Akorát dívat se na snímek hlavně kvůli kanibalismu, nemá moc cenu, toho tam tolik bohužel není.(31.5.2018)

• - Název filmu je možné spatřit až před závěrečnými titulky. (vojacekr)