Landes

(festivalový název)
  • Francie Landes

Landes, kraj jihozápadní Francie, se stává dějištěm strhujícího příběhu o síle vůle a odhodlání ženy, která jde za svým snem navzdory překážkám i dobovým konvencím dvacátých let 20. století. Poté, co Liéna náhle ovdoví a zdědí po muži rozsáhlé pozemky, rozhodne se realizovat sen svého muže – zavést do kraje elektřinu. Překvapivě ale naráží na odpor místních farmářů, rodiny i společníků. Boj o moc začíná. Podaří se jí prosadit svůj cíl? Režisér Francois-Xavier Vives při natáčení čerpal z vlastní rodinné historie. (Dny evropského filmu)

Stegman

Název filmu je zvolen víc než vhodně, protože jestli vás tu něco dostane, tak je to právě zvláštní krajina v samém růžku Francie. Jsem hodně rád, že jsem ty dechberoucí lány borovic a písečné duny viděl na velkém plátně. Scenérie (+ vynikající kamera a hudba!) ale zdaleka nejsou to jediné, co tu stojí za zmínku. V silném příběhu se snoubí mnoho různých témat (feminismus, civilismus, socialismus, mysticismus), přičemž se vše propojuje zcela přirozeně. A rozhodně tu nejde jen o nějaký klišovitý "boj proti dobovým konvencím", jak je v podstatě uvedeno v obsahu. Postavy a jejich osudy jsou napsány realisticky, nechybí jim přesah. Vposled to hodnotím líp než v lecčems podobné Malickovy filmy. ()