Blutgletscher

Blood Glacier

Blood Glacier

Horor

Rakousko, 2013, 98 min

Príjemná a dôstojná pripomienka ku Carpenterovej legende. Aj tu máme jedno osamelé, ťažko dostupné miesto a v ňom skupinku vedcov, nechýba ani pes. Idylku im naruší tajomná nákaza, ktorá síce nie je tak nepríjemná ako u Carpentera, ale rozhodne nejde o nič lákavé. Mutovanie a kríženie druhov miš-maš ako je tu načertnuté je síce dosť pritiahnuté za vlasy, ale dá sa nad tým prižmúriť jedno oko :). Príšerky boli celkom zaujímavé, žiadne digi, len poctivé trikové remeslo. Atmosféra bola zo začiatku výborná, postupne hustla, ale kdesi pri polke snímku sa akoby zasekla a začala opadať. Na druhú stranu herecké výkony boli slabšie a mohlo sa popracovať aj na hudbe. Koniec bol celkom úsmevný. Poctivý lepší priemer. 68/100(21.10.2014)

Rakušáci straší globálním oteplováním, které jim nejen zkrátí alpskou zimní sezónu, ale taky z pod ledu vypustí pár potvůrek, který směle našlápnou k takovýmu malinkýmu Alpskýmu jurskýmu parku. Námětem poměrně originální, scénáristicky už mírně klišoidní, zručností místy močopudné. Jako jednohubka fajn, snaha sousedů se ocenit musí. 55%(12.6.2015)

Takéto prekvapenie som teda nečakal, a to myslím v pozitívnom zmysle slova. Kvalitných zvieracích nájazdov žiaľ nie je veľa, a z Rakúska teda už vôbec nie. Nádherná pocta Carpenterovej klasike, pre mňa na rovnakej úrovni ako jeho remake "The Thing", prípadne "The Thaw", ktorý taktiež patrí medzi moje obľúbené snímky. Navyše dej je situovaný do malebného prostredia Álp, kde vedci nájdu ľadovec pokrytý tajomnou červenou kvapalinou - tá má bohužiaľ genetický vplyv na okolité zvieratká, ktoré zmutujú do (ne)želanej podoby, a môže sa začať boj. Mne vôbec nič nevadilo, je to naozaj zručne nakrútené, akčné, svižné, s peknými maskami a trikmi, proste naozaj ma až prekvapilo, ako si tentokrát Rakúšania dali záležať. Ako fakt by som bol teraz zákerný, keby som im dal menej ako štyri (a už vôbec nie jednu). U mňa maximálna spokojnosť a po priemernom "Rammbock" patrí Marvinovi môj obdiv.(13.3.2014)

,,Možná, že Anubis byl člověk s šakalí hlavou..." Rakouská Věc z jiného světa je poněkud nevyvážená, přesto o mnoho lepší než poslední remake. Pro milovníky hor povinnost - alpským panoramatům by slušelo široké plátno. Vedle příjemné kamery se povedla i hudba (táhlé smyčce připomenou horrory 50. a 60.let), která horské scenérie zdařile podbarvuje stejně, jako vytváří tíživou atmosféru. Dalším velkým vkladem jsou mechanické efekty. Mně je úplně jedno, že připomínají starou dobu, jelikož jsou stále a pořád věrohodnější než pixelové triky. Uvítal bych sice více chapadel a ostrých zubů, ale to by na filmu museli pracovat machři z Carpenterova týmu, že... Dal bych 4*, avšak jednu musím ubrat za nesympatického a agresivního alkoholika Janka. Liebmann se sice snaží vypadat drsně, jenže na Russelovo charisma prostě nemá. I tak musím sousedy obdivovat, jelikož v českých vodách se nic podobného bohužel nerodí...(10.6.2014)

(reakce na komentář jednoho z místních erudovaných expertů) OBAL BLU-RAY: sračkoidní. Prvních 15 minut vypadá zajímavě a postupně to nabírá na nejisté atmosféře, u níž to naštěstí zůstane skoro až do konce. Herecké obsazení - snesitelné, na rakouský animal terror plně dostačující. A mutantní zvířata? Ten kozoroh vypadá slušně na animatronickou svini a připomene zlatý osmdesátý, o divném chlupatém ptáku ani nemluvím... Většina filmu se odehrává na alpských svazích nebo v plechové boudě, což dává samozřejmě smysl, když si tvůrci berou příklad z The Thing nebo The Thaw. Dávám poctivé *** hvězdy za sympatickou snahu našich sousedů oživit ten arktický/polární/ledovcový horor, nikoliv snahu o přírodopisný dokument z Discovery Channel. VOLE!(23.3.2014)