Neon Demon

• Francie The Neon Demon (více)

Jesse je mladá, krásná a má onu tajemnou esenci, která ji vyčleňuje ze zástupu dokonalých krásek ucházejících se o svých pár let slávy na módních molech v Los Angeles. „Kdo by chtěl zkyslý mlíko, když může mít čerstvý maso", utrousí na její adresu jedna ze závistivých kolegyň. Neonový puls fashion světa pohlcuje Jesse natolik, že přehlíží varovné signály. Za marnivými kulisami kultu krásy totiž dříme dávné zlo, které se živí nevinností. (Film Europe)

silentname

Už dávno som nemal takú silnú potrebu napísať celú slohovú prácu o jednom filme. Ale myslím si, že dnes sa mi to podarí. Takže sa vopred ospravedlňujem ak bude môj komentár príliš dlhý, ale je potreba si povedať nejaké veci o tomto filme. "The Neon Demon" som chcel vidieť ako horor a ako fanúšik Jeny Malone, ktorá je podľa mňa jedna z najtalentovanejších herečiek, ktorú som mal kedy možnosť vidieť. Každopádne to už dávno nie je malá Mary z filmu The Book Of Stars. A rozhodne sa nebráni ukázať aj svoju temnú stránku. A myslím si, že v tomto filme je absolútnym hereckým highlightom. Každú jednu scénku som jej vo filme uveril na sto percent. A myslím si, že už v úvodnej scénke na dámskej toalete, kde sa naše štyri dámy stretnú človek cíti určitý nepokoj, ktorý sa neustále len stupňuje. Elle Fanning v hlavnej role je rovnako vynikajúca. A tiež mám pocit, že prešla určitou transformáciou postavy počas filmu. A je veľmi zaujímavé ju počas tejto premeny sledovať. Modelingový svet podľa mňa akosi zabíja v dievčatách ich nevinnosť a vie z nich stvoriť skutočných démonov. Poďme teraz ale na dva najsilnejšie elementy tohto filmu. V prvom rade hudba. Je tak neskutočne atmosferická, tak silná a tak podmanivá, že počas celej doby človek zabúda dýchať. Pretože umocňuje každú jednu momentku vo filme a výrazne umocňuje atmosféru filmu. Soundtrack si určite musím zohnať do svojej hudobnej zbierky, lebo je to podľa mňa najlepší soundtrack tohto roku. A nemyslím si, že preháňam. A potom je tu vizuálna stránka filmu. A jediné čo môžem povedať je to, že to vyzerá absolútne fantasticky. Každá scénka je tak perfektne vizuálne stvárnená, že človek môže sledovať tieto zábery a mať pocit, že človek za kamerou vie čo robí a vynikajúco zobrazuje každú situáciu. A často sa stáva, že tu máme len vizuálne momentky filmu a málo dialógov. Podľa mňa je to vynikajúce. Problémom filmu je však skutočnosť, že nerozpráva moc príbeh. Nemá žiadnu priamočiaru dejovú líniu, ktorú by bežný divák bol schopný jednoducho sledovať. Pre mňa to robí film trošku zaujímavejším a iným, ale viem si predstaviť, že to mnohých vie odradiť. Plus musím povedať, že napriek tomu, že ide o horor, dlho som z filmu nemal pocit, že by bol veľmi desivý. Atmosferický rozhodne, no nie desivý. To všetko sa nám ale zmení v poslednej polhodine filmu, kedy musím povedať, že ide o jazdu, kde človek môže zhodnotiť, že tento film je absolútne zvrátený. A bude mať pravdu. A keď už máme pocit, že je po všetkom, tak film na nás ešte vytasí jeden záverečný moment, kedy som skutočne nevedel čo povedať a len som pozeral s otvorenými ústami. Tento film si zapamätám ešte na veľmi dlho, pretože skutočne vie čo robí a veľmi dobre využíva vizuálne médium. Dokonca by som si ho pozrel pokojne aj znovu, čiste pre jeho vizuálnu a hudobnú stránku. Chápem všetkých, ktorí film zatratili, no podľa mňa ide o jednu z najkreatívnejších filmových jázd tohto roku. Určite to nie je film, ktorý by som ohodnotil ako jeden z najlepších, ale rozhodne jeden z najzaujímavejších. Odporúčam ale len ľuďom, ktorí majú radšej artové a vizuálne filmy. Ak hľadáte jednoduchý horor s jednoducho povedaným príbehom, tak tu určite narazíte a budete to preklínať. Zhodnoťte si podľa toho sami, či je "The Neon Demon" film, ktorý chcete vidieť. Určite môžem ale povedať, že je to lepší film, než The Model. Hodnotenie: A- () (méně) (více)

JohnnyD

Film roka! Ako by to asi vyzeralo, keby Suzy z Suspirie šla miesto tanečnej školy do Hollywoodu skúsiť svet modelingu? Ultimatívna atmosferická pocta Argentovi, giallo hororom, noirovkám, Hollywoodu, Los Angeles, showbiznisu a modelingu. Vizuálna stránka s neónovo nasvietenými a dôsledne vyskladanými zábermi snímanými nádhernou kamerou ako aj dunivý elektronický soundtrack Cliffa Martineza sú pohlcujúce. Ten inak skladal hudbu aj k podobne ponurému atmosferickému Spring Breakers, s ktorým má Neon Demon mnoho spoločné - tiež je to sugestívny film, kde je príbeh druhoradý a dôraz je kladený na atmosféru a dojem z vyštylizovaných scén. Napriek tomu by som raz chcel vidieť Refna nakrútiť niečo, čo bude mať tak solídny scenár ako aj precíznu atmosféru. Záverečná polhodinka Neon Demon sa tomu blížila, čo je po jeho dvoch predošlých opusoch celkom posun. ()

Xmilden

Nejraději bych Refna vzal něčím po hlavě. Snímek jen tak z hlavy nedostanu, protože má dokonalý vizuál, hudbu, scény. Bohužel přestože jsou scény parádně natočeny, nasvíceny a herci obdařeni ideálními dialogy, problém je obsah těchto scén. Prostě film, který je ve své podstatě odlidštěný až na samý okraj únosnosti a umění natolik dokonalé, že mu není rovno. Příběh ovšem sedne asi jednomu člověku z 10. Refn by se měl vyloženě vysrat na filmy s podobnou tématikou a zase jednou natočit něco co by se aspoň trošku příběhem podobalo Drive. V mých očích je to neskutečná škoda, že někdo kdo má největší talent v dnešním filmařském světě vyplivne takovou Lynchovskou podivnost. Minimálně v jedné scéně se mě opravdu neudělalo moc dobře. Jinak o horor se nejedná ani náhodou a písnička Waving Goodbye na konci je neskutečná. 50% ()

poz3n

Tady lze pouze opakovat to, co už bylo tisíckrát řečeno. Refn natočil vizuálně úchvatnou manýru, které má ale blíže ke 2 hodinovému módnímu videoklipu, než ke kinematografii vyprávějící příběh. Elle Fanning má našlápnuto k hodně velké kariéře a kontrast jejího nevinného vzhledu a projevu se zkažeností okolí je rozhodně ta správná cesta. Bohužel ani ona nezachrání prázdnotu, která se po první, celkem zábavné půlhodině dostaví. Nejsem na Refna tolik naštvaný, jako mnozí jiní, ale jako divák mám hranici, která přeci jen odděluje to, co mě jakýmkoliv způsobem zabaví a co už ne. 4/10 ()

Happens

Něco mezi třemi až čtyřmi hvězdami. Refn se nechal unést lyrikou do absolutna - přílišná snaha hudbou, barvami a nekonečně dlouhými záběry vynést atmosféru filmu skrze oblaka do vesmírných výšin. Ale i tak se podařilo dostat do jádra ženské mysli a ponořit se na dno světa krásy. Ani se mi nechce věřit, že to točil muž. .. Věřím, že pro muže snímek není tak jedlý jako pro ženy. (Beauty isn't everything. It's the only thing.) ()

• Natáčení filmu probíhalo na několika místech Los Angeles (např. na Hollywood Boulevard v Hollywoodu, v historické rezidenci a statku Canfield-Moreno Estate v Silver Lake, na Sunset Boulevardu), na dalších místech v Kalifornii (The Pasada Motel v Pasadeně, Malibu) a během závěrečných titulků je scéna ve vyschlém jezeře Bristol Salt Flats v Amboy v Kalifornii. (noelcoward73)
  • Elle Fanning (Jesse) si v 54. minutě vezme od přítele Deana (Karl Glusman) květinu levou rukou, ale když vzápětí omdlí a padne na znak, tak má květinu vpravo od těla. (noelcoward73)
  • Timeline: 3. listopadu 2014 oznámila produkční společnost Nicolase Windinga Refna Space Rocket Station název a místo natáčení režisérova dalšího filmu. 6. ledna 2015 byla obsazena do hlavní role (první hlavní ženská role ve filmu Nicolase Windinga Refna) Elle Fanning. O tři týdny později byla obsazena Abbey Lee Kershaw, která na filmu pracovala také jako módní poradce. Film byl doobsazen do konce března. Natáčení začalo v Los Angeles 30. března. V listopadu zakoupila společnost Amazon práva na kinodistribuci ve Spojených státech. Film si odbyl světovou premiéru 20. května 2016 na filmovém festivalu v Cannes, kde obdržel cenu za nejlepší hudební doprovod Cliff Martinez. Do kin se snímek podíval 8. června ve Francii a o tři týdny později v USA. (Hal_Moore)

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

30.09.2016

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Refn si vyjde s mrtvými

Refn si vyjde s mrtvými

16.06.2014

Nicolas Winding Refn si po rozporuplně přijatém thajském výletu Jen Bůh odpouští vybíral mezi několika projekty a teprve před pár dny došlo k oficiálnímu potvrzení, že jeho následujícím filmem bude I… (více)