Penny Dreadful

• USA Penny Dreadful
USA / Velká Británie / Irsko, (2014–2016), 25 h 21 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvůrci:

John Logan

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord (více)

Série(3) / Epizody(27)

Výpravné seriálové zpracování původně hrůzostrašných povídek vydávaných v Londýně na začátku 19. století, jimž dal název fakt, že výtisk stál právě jednu penny. Týden co týden čekali dychtiví čtenáři převážně z řad chudiny na známé hororové postavy v podobě Frankensteina, Doriana Graye nebo hrdinů z románu Drákula. Všechny nestvůry jsou zasazeny do temného viktoriánského Londýna a kromě krásně strašidelného původního příběhu nabízí jejich seriálové zpracování i kvalitní dramatickou podívanou. (HBO Europe)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (31)

Penny Dreadful (2014)

Originálny seriálový počin, ktorý postmoderne spája viaceré klasické béčkové monštrá do jedného funkčného celku. Rozhodnutie uviesť do stredu deja krehkú mladú ženu sa ukázalo ako skvelý krok, Eva Green so svojim gotickým zjavom sem náramne sadla a rovnako výborne bola napísaná aj jej postava, Vanessa. Máme tak pred sebou panoptikum postáv, ktoré sú skôr antihrdinami, pričom si svoje prekliatie naplno uvedomujú a aj napriek boju proti osudu nie sú schopné vždy vzdorovať a vyhrať. Samozrejme ide aj o metaforu temnej stránky v ľuďoch v reálnom svete a o večný boj s našimi horšími "ja", v tomto smere by sme nakoniec mohli našim (anti)hrdinom ich odhodlanie a zmysel pre obetu aj závidieť. ()

Série 1 (2014) (S01)

Tak po rokoch som sa dostal aj k tomuto ospevovanému seriálu a vlastne som dočkal zhruba to, čo som si aj myslel, že dostanem. Postmoderné kríženie všetkého možného, čo poznáme zo starých báchoriek, ale našťastie zasadené do starého sveta, kde to všetko má patričnú atmosféru a kúzlo. Sem tam cítiť, že to proste nie je veľkofilm, napríklad kulisy v divadle a jeho zákulisie mohli byť postavené vo väčšom merítku. Inak som maximálne spokojný s obsadením, Eva Green, Timothy Dalton aj Josh Hartnett totálne "rulez", zvyšok je viac menej zameniteľný, ale obstojný. Príbeh taktiež potešil, i keď asi sa z neho dalo vyťažiť viac. ()

Stíny Londýna (2014) (S01E01)

Tak otvarák skutočne nesklamal, ale zase ani neohúril. Ponúkol zhruba to, čo sa dalo čakať. Partička dobových vedcov- lovcov sa dáva dokopy, predstavujú sa monštrá a máme tu aj detektívnu zápletku, okolo ktorej sa zrejme celá séria bude točiť. Atmosféra je hutná, i keď som očakával asi ešte väčšiu temnotu. Casting je taktiež výborný, čo pri vyslovení najmä mena Josh Hartnett prekvapí, ale chalan sa sem vizuálne aj typovo hodí. Bayona temné záležitosti vie, uvidíme, ako seriál bude vyzerať tam, kde nerežíruje. ()

Seance (2014) (S01E02)

Druhému dielu dominuje seansa podľa ktorej je epizóda aj nazvaná, ale zďaleka to nie je len o nej. Spoznávame Doriana Graya, dozvedáme sa dôležité informácie o staroegyptskej mytológii, je jasné, že tento svet monštier je aj svetom duchov a záver zase prevracia celý Frankensteinov svet hore nohami. Inými slovami je to lepšie ako pilot, čo sa pri druhých epizódach stáva iba málokedy. No a dozvedáme sa zrejme aj ústrednú tému série, otázku hranice medzi životom a smrťou, ktorá vlastne celej vede podľa tvorcov dáva zmysel. No a som samozrejme zvedavý, či sa bude pokračovať v tempe jedenkrát až dvakrát rýchly sex za epizódu. ()

Vzkříšení (2014) (S01E03)

Úvodné minúty patria frankensteinovmu monštru a patria k tomu najsilnejšiemu, čo kedy toto "monštrum" na plátne či obrazovke predviedlo. Smútok v očiach pri práci v divadelnom zákulisí a sledovanie hercov, ktorí neustále vstávajú z mŕtvych vďaka svojim postavám. Čiže ide sa ďalej v myšlienkovej línii nastolenej prvou epizódou. Ďalšie minúty patria atmosférickej nočnej návšteve ZOO, kde to vyzerá presne tak, ako by ste si predstavili, že by to malo v tomto univerze vyzerať. Som zvedavý, nakoľko úspešne sa podarí tvorcom zastrešiť jednotnou mytológiou všetky staré známe strašidelné báchorky. ()

Šerosvět (2014) (S01E04)

Tak sa zdá, že sekvencie z divadla a jeho zákulisia budú patriť k tým najlepším momentom seriálu. Nakoniec ale zvíťazila skvele zostrihaná scéna s krysími pretekmi, či ako túto zábavku Londýnčanov nazvať. Naopak, samotný záver ponúkol veľmi netradičné vyústenie a ťažko povedať, čo si o ňom myslieť, respektíve čo z toho do budúcnosti vyplynie. Hartnett sa pre tento seriál narodil, som rád, že sa chlapík vo svojej neistej kariére konečne našiel. Ale to je otázka vkusu, asi bude mať aj tu veľa hejterov. ()

Víc než sestry (2014) (S01E05)

V polovici sezóny sme sa dočkali vysvetľujúceho retrospektívneho dielu, ktorého bolo rozhodne potreba. Postupne sme sa tak dozvedeli, čo sa v skutočnosti v minulosti stalo a prečo kto spolupracuje s kým. Navyše je diel o Vanesse a Mine nakrútený veľmi sugestívne, nechýba nejaký ten skutočný horor a fanúšikovia Exorcistu si taktiež prídu na svoje. No a samozrejme, čo by to bola epizóda bez nejakého toho sexu, okrem "klasickej rýchlovky", či dvoch, sa dočkáme aj niečoho pikantnejšieho. Predpokladám, že po zvyšok série sa budeme pozerať už len vpred. ()

Co smrt spojí (2014) (S01E06)

Pôjdem proti prúdu, ale akcia s agresívnymi upírmi a obligátny požiar na mňa nepôsobili tak, ako v podstate úplne všetko v predchádzajúcej, ale aj štvrtej epizóde. Niečo sme sa dozvedeli, uvideli sme Minu, ale ide skôr o diel určený pre milovníkov vampírov. Dôležitú úlohu tu zohrá aj Van Helsing, pričom rozhodnutie tvorcov, ako naložiť s touto postavou, ma príliš nepresvedčilo. ()

Na prahu pekla (2014) (S01E07)

Príprava na finále prebieha vo veľmi komornom duchu, iba v jednom dome s mnohými zaujímavými dialógmi. Síce je tu fyzicky prítomných iba zopár postáv, tie dialógy vedú prostredníctvom ich telesných schránok rôzne prazvláštne bytosti, s ktorými by ste nechceli mať nič spoločné. Eva Green si tento diel skutočne užila, bezpochyby je hlavným ťahúňom celého seriálu, ale samozrejme obsadení sú všetci perfektne, aspoň podľa môjho názoru. No a záverečné slová vás dokonale navnadia na finále. ()

Grand Guignol (2014) (S01E08)

Som rád, že sa najdôležitejšie udalosti finále odohrávali práve v divadle. Inak sa dá skonštatovať, že rozuzlenie prebehlo podľa očakávania, sem tam sa stane niečo trochu prekvapivé, ale väčšina fanúšikov sa zrejme dočkala presne toho, čo aj čakávala. Vrcholmi sú pre mňa iné epizódy, konkrétne päťka a sedmička, možno je trochu škoda, že sa tvorcovia v samotnom závere príliš neodviazali. ()

Série 2 (2015) (S02)

Tak máme za sebou druhú sériu a osobne sa domnievam, že išlo o vyzretejšie dielko ako v úvode. Herci sa absolútne so svojimi postavami zžili, dokonale ich chápu a to platí aj o scenáristoch, ktorí si dali vážne záležať na dialógoch a o režiséroch a kameramanoch, ktorí si zase dali záležať na atmosfére. Témy sa ďalej rozvíjajú a pribúdajú, je kam pokračovať, po záverečnom rozpade "spoločenstva" ale nedokážem predpokladať, kam presne. ()

Čerstvé peklo (2015) (S02E01)

Otvára sa nová kapitola, pričom časť deja priamo nadväzuje na prvú, relatívne úspešne uzavretú sériu a zároveň ponúka aj postavy nové a zdá sa, že s nimi bude dostatočné množstvo zábavy. Respektíve pekla. Dejová línia s novou paničkou pre Frankensteinov výtvor sa priam ponúkala a dostali sme ju, tá s čarodejnicami prekvapila a hneď vyvolala napätie a očakávania, ako bude konfrontácia medzi nimi a našimi hrdinami vyzerať. Predpokladám, že sa zase môžeme tešiť na tonu sexu. ()

Verbis Diablo (2015) (S02E02)

Priebežne pokračujeme tam, kde sme skončili minule. Zároveň je ale zrejmé, že táto séria bude ešte drsnejšia a krvavejšia ako tá prvá a finálny stret bude mať poriadne "gule", aj keď pôjde najmä o ženy. Vanessa si fajn pokecala, či skôr zafilozofovala, s frankensteinovým monštrom, začína sa vyšetrovať vyčíňanie nášho vlkodlaka, len ten Dorian Gray je akosi stále nudný a charizmy veľa nepobral, aspoň podľa mňa. ()

Půlnočnice (2015) (S02E03)

Retrospektívne epizódy venujúce sa minulosti Vanessy sú zatiaľ to najlepšie, čo tento seriál ponúka. ()

Nadzemští duchové zla (2015) (S02E04)

Samozrejme návrat do súčasnosti nemohol byť takým prekvapením ako minulý diel, každopádne mám dojem, že sa celá séria po trojke poriadne rozbehla. To cítiť najmä v hororovom a napínavom finále, kedy dôjde k prvej poriadnej konfrontácii čarodejníc a našich hrdinov. A je dobré, že neprebehla príliš akčnou formou, a kým aj k nejakej tej akcii príde, máte poriadne našponované nervy. Dokonca zaujal aj Dorian, pretože so svojou novou láskou navštívili stolnotenisový klub. Samozrejme z hľadiska deja to bolo v jeho prípade zase o ničom. ()

Nad hlavou mít nebe (2015) (S02E05)

Po dvoch dejom prešpikovaných epizódach tu máme trochu zvoľnenie tempa, čo nemusí automaticky znamenať pokles kvality a ani to tak nie je. Hrá sa tu viac na emócie než na rozvoj deja, čiže do popredia sa derú city a končí to, ako inak, sexom. A nie len jedným, čo tvorcovia vyriešili veľmi šalamúnsky, paralelným strihom. Podstatné je, že predchádzajúci vývoj prebiehal tak, že všetky tie žhavé emócie postavám veríme a prežívame ich s nimi. ()

Okázalé hrůzy (2015) (S02E06)

V predchádzajúcej epizóde si viacerí hrdinova užili úžasný sex, takže nutne musí teraz prísť vytriezvenie. Vrcholom dielu je okázalý bál, ktorý najviac vynikne prostredníctvom Vanessiných halucinácií. Malcolm sa ukazuje ako tak trochu čurák, smrť jeho ženy je skôr pre neho vyslobodením, čo vôbec neskrýva a navyše si vychutnáte Timothyho Daltona bez brady. Solídna epizóda, kde nejde príliš o posun deja vpred, napriek tomu pôsobí intenzívne. ()

Malá škorpionka (2015) (S02E07)

Táto epizóda opäť ťaží najmä z interakcie postáv, Vanessa a Ethan sa ocitajú sami v starom dome čarodejnice a okrem toho, že to medzi nimi iskrí, vnikajú stále hlbšie do vlastných vnútier, čiže názov dielu Malá škorpiónka nie je vôbec od veci. Prekvapí ale predovšetkým Lily a tak sa zdá, že Frankensteinovi a jeho monštru sa ich plán začína poriadne vymykať z rúk, ono ten domček z karát na stole môže byť metaforou tejto ich snahy. Čarodejky boli tentokrát mimo, takže aj celá epizóda bola menej akčná. Sex samozrejme bol, ak by ste náhodou pochybovali... ()

Memento Mori (2015) (S02E08)

Druhá séria má síce pomalšie tempo ako tá prvá, ale scenáristi viac popracovali na dialógoch a ich postavy naberajú stále väčšiu hĺbku. Ono to v preklade neznamená nič iné, len že viac menej všetci hlavní hrdinovia sú vo svojej podstate temné bytosti s nejakou tou svetlou stránkou a nie naopak, ako sme možno na začiatku seriálu predpokladali. Takže až tak veľké rozdiely medzi nimi a striktne zlými postavami nie sú. Zároveň je už v tejto fáze zrejmé, že aj druhá séria mohla obsahovať osem epizód a vážne by sa nič nestalo. ()

A samo peklo mým jediným soupeřem (2015) (S02E09)

Posledné epizódy spoliehajú na údernosť dialógov, atmosféru a samozrejme aj ten sex. Inými slovami v podstate absentuje akcia, čo niekomu môže prekážať a PD sa tam môže preňho stať nudou, niekomu zase tento komornejší prístup naopak sadne. Ja patrím do tej druhej sorty divákov a predfinále som si aj patrične užil. Som zvedavý, čo majú tvorcovia pre nás prichystané na samotný záver. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Seriál Penny Dreadful se vrací

Seriál Penny Dreadful se vrací

04.11.2018

Po překvapivém zrušení před dvěma lety se populární seriál Penny Dreadful vrací zpátky k životu. Alespoň částečně. Stanice Showtime totiž oznámila chystaný spin-off s podtitulem Penny Dreadful: City… (více)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona