Ten druhý

• Austrálie

Drama / Horor / Mysteriózní

USA, 1972, 108 min

• Han22

Opět jeden horor/nehoror. Ten druhý je z 90% obyčejný dětský film, kde si dva kluci hrají, vymýšlí lumpárny a čas od času někdo zařve. To vše s nulovým spádem či napětím, takže se film opravdu nesnesitelně táhne a podařilo se mi u něj několikrát usnout. SPOILER: Šokující pointa, že jeden z kluků je vlastně mrtvý mě napadla hned zkraje, protože na něj nikdo nereaguje KONEC SPOILERU. Ke konci se film trošičku vzpamatuje a minimálně jedna scéna je opravdu děsivá... ale celkově jde o další bezbřehou nudu, která pod heslem budování atmosféry sere na příběh, scénář i napětí.(22.2.2014)

Ide o veľmi atmosferický duchársky horor od ktorého však nie je dobré čakať odpudivé lakačky či chaotický husličkový doprovod, ako sme dneska pri tomto žánru navyknutý, pretože to nedostanete. Avšak na oplátku dostanete takmer Kingovsky lyrizovanú komornú atmosféru Amerického juhu tridsiatych rokov na ktorú sa pozerá jedna radosť. Možno by som to pustil aj menším deťom. Príbeh rozpráva o dvoch dvojíčkach, jedno je zlé, druhé dobré, ktoré sa popri hraní dostanú vždy do situácie kde niekto zomrie. Na tom zlom decku mi bolo už od začiatku niečo podozrivé, no a to niečo podozrivé-mysteriózne sa ťahá viac než hodinu kým film prezradí hlavnú pointu. Ponorenie sa do hravej detskej mysle sa vydarilo.(7.8.2014)

Chci se vyhnout jakéhokoliv spoileru či indicie, abych náhodou někoho nepřipravil o případný zážitek takže to vezmu velmi stručně i když bystřejší a znalý divák zřejmě pozná jakým směrem vítr fouká, neb podobných point a šokujících odhalení je v moderním hororu jako šmejdů v parlamentu. The Others se sice zpočátku tváří jako tiché nevýrazné rodinné drama, jejímž hlavními postavami jsou chlapecká dvojčata Niles a Holland, vyrůstající v malém městečku někdy ve dvacátých letech minulého století, ale ve skutečnosti je film precizní výstavba depresivního thrilleru a hororu s opravdu lahůdkovým závěrem. Bez jakéhokoliv čarování Mulligan skvěle buduje napětí a plíživě zneklidnující atmosféru, která se dá místy krájet. Velmi dobrý, neprávem opomíjený film, který nechává moderní tvorbu mílové kroky za sebou.(9.5.2010)

„Ten druhý“ je jeden z těch starších filmů, které vám mohou snadno dokázat, že na věku nezáleží a že dobrý horor se mohl točit v minulosti stejně jako teď. Popravdě mám pocit, že v minulosti se těch dobrých hororů točilo mnohem více a že současní filmaři trochu zapomínají na to, jak člověka vyděsit. Je jen málo takových, kterým se to daří a kteří dovedou vytvářet podobně gradující atmosféru jako tvůrci snímku „Ten druhý“.(23.7.2016)

Príbeh z malebného zapadákova, s atmosférou sparného leta, prázdnin a detských hier, znenazdania a s ľahkosťou preniká k desivým rodinným tajomstvám, k veciam, čo mali zostať utajené. Ten druhý, zlé dvojča, je zároveň imaginárnym spoločníkom. Stretnutie s ním, veď to je hotový okultizmus: svet živých sa stretáva s posmrtným životom. Mysteriózny príbeh umocňuje mýtus o jednotnom vedomí dvojčiat, ktoré nepozná dualitu, a hoci plynie vláčne, má aj spodný prúd, ktorý sa nakoniec prevalí a prekvapí zaujímavým vyvrcholením. Film má aj istú filozofickú hĺbku. Mŕtvi v ňom pribúdajú tak, ako úvahy o smrti. Ten Druhý je vcelku dômyselný a atraktívny kus...(17.7.2011)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Thomase Tryona. (Hans.)