Ten druhý

• Austrálie

Drama / Horor / Mysteriózní

USA, 1972, 108 min

Ide o veľmi atmosferický duchársky horor od ktorého však nie je dobré čakať odpudivé lakačky či chaotický husličkový doprovod, ako sme dneska pri tomto žánru navyknutý, pretože to nedostanete. Avšak na oplátku dostanete takmer Kingovsky lyrizovanú komornú atmosféru Amerického juhu tridsiatych rokov na ktorú sa pozerá jedna radosť. Možno by som to pustil aj menším deťom. Príbeh rozpráva o dvoch dvojíčkach, jedno je zlé, druhé dobré, ktoré sa popri hraní dostanú vždy do situácie kde niekto zomrie. Na tom zlom decku mi bolo už od začiatku niečo podozrivé, no a to niečo podozrivé-mysteriózne sa ťahá viac než hodinu kým film prezradí hlavnú pointu. Ponorenie sa do hravej detskej mysle sa vydarilo.(7.8.2014)

• Han22

Opět jeden horor/nehoror. Ten druhý je z 90% obyčejný dětský film, kde si dva kluci hrají, vymýšlí lumpárny a čas od času někdo zařve. To vše s nulovým spádem či napětím, takže se film opravdu nesnesitelně táhne a podařilo se mi u něj několikrát usnout. SPOILER: Šokující pointa, že jeden z kluků je vlastně mrtvý mě napadla hned zkraje, protože na něj nikdo nereaguje KONEC SPOILERU. Ke konci se film trošičku vzpamatuje a minimálně jedna scéna je opravdu děsivá... ale celkově jde o další bezbřehou nudu, která pod heslem budování atmosféry sere na příběh, scénář i napětí.(22.2.2014)

Chci se vyhnout jakéhokoliv spoileru či indicie, abych náhodou někoho nepřipravil o případný zážitek takže to vezmu velmi stručně i když bystřejší a znalý divák zřejmě pozná jakým směrem vítr fouká, neb podobných point a šokujících odhalení je v moderním hororu jako šmejdů v parlamentu. The Others se sice zpočátku tváří jako tiché nevýrazné rodinné drama, jejímž hlavními postavami jsou chlapecká dvojčata Niles a Holland, vyrůstající v malém městečku někdy ve dvacátých letech minulého století, ale ve skutečnosti je film precizní výstavba depresivního thrilleru a hororu s opravdu lahůdkovým závěrem. Bez jakéhokoliv čarování Mulligan skvěle buduje napětí a plíživě zneklidnující atmosféru, která se dá místy krájet. Velmi dobrý, neprávem opomíjený film, který nechává moderní tvorbu mílové kroky za sebou.(9.5.2010)

Silné tři *. Film je to pěkný a místy opravdu depresivní.Ani né tak strach jako spíš naprosto hmatatelná mizérie a smůla. Člověk byl v očekávání kdo se zase z celkově sympatických lidí, znelíbí zákeřnému bratříčku Hollandovi.Moc pěkný byl výkon Diany Muldaur jako maminky.Bylo mi jí vážně hrozně líto.To co mi dost vadilo je, že některé prvky jež by měli být do poslední chvíle obestřeny tajemstvím moc nefungují a jsou nápadné a to je veliká škoda.(1.8.2010)

Ten Druhý klame tělem. Ze začátku se zdá, že jde o poklidné, možná trochu depresivní drama o rodině, která nemá moc štěstí a je obklopena jakýmsi prokletím smrti. To vše ale změní velký dějový zvrat, který se stane v půli filmu a který jsem opravdu nečekal. Po něm se z klidného snímku stává pravá hororová a napínavá zábava, která jistě stojí za to. Každý si jistě vychutná atmosféru amerického venkova 70. let minulého století. PS. Hudba Jerryho Goldsmithe samozřejmě skvělá.(11.7.2011)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Thomase Tryona. (Hans.)