Ten druhý

• Austrálie

Drama / Horor / Mysteriózní

USA, 1972, 108 min

• blackrain

O dvojčatech je známo, že jsou nějakým velmi zvláštním způsobem spojená. Je to pouto, které dokážou vysvětlit jen oni sami. Tohle samozřejmě posoudit nedokážu, protože dvojče nemám, ale co dokážu spolehlivě posoudit je tenhle film. S určitostí můžu říct, že na mě působil zcela obyčejně a ke všemu mě uspával. Přirovnala bych ho k loďce pohupující se na klidné hladině v bezvětří.(26.5.2011)

Noční můra mého dětství. Snad úplně první horor, který jsem v životě viděl. Bylo mi asi osm let a oni to normálně na Nově dávali o půl páté odpoledne... Atmosféra filmu na mě tehdy opravdu těžce dopadla a dodnes se mě při vzpomínkách na Toho druhého zmocňuje směsice děsivých a depresivních pocitů...a ten závěrečný, hrůzný nález v sudu...brrr... Jako děcko jsem se s tím dlouho nedokázal vyrovnat.(16.10.2011)

Ten Druhý klame tělem. Ze začátku se zdá, že jde o poklidné, možná trochu depresivní drama o rodině, která nemá moc štěstí a je obklopena jakýmsi prokletím smrti. To vše ale změní velký dějový zvrat, který se stane v půli filmu a který jsem opravdu nečekal. Po něm se z klidného snímku stává pravá hororová a napínavá zábava, která jistě stojí za to. Každý si jistě vychutná atmosféru amerického venkova 70. let minulého století. PS. Hudba Jerryho Goldsmithe samozřejmě skvělá.(11.7.2011)

Ide o veľmi atmosferický duchársky horor od ktorého však nie je dobré čakať odpudivé lakačky či chaotický husličkový doprovod, ako sme dneska pri tomto žánru navyknutý, pretože to nedostanete. Avšak na oplátku dostanete takmer Kingovsky lyrizovanú komornú atmosféru Amerického juhu tridsiatych rokov na ktorú sa pozerá jedna radosť. Možno by som to pustil aj menším deťom. Príbeh rozpráva o dvoch dvojíčkach, jedno je zlé, druhé dobré, ktoré sa popri hraní dostanú vždy do situácie kde niekto zomrie. Na tom zlom decku mi bolo už od začiatku niečo podozrivé, no a to niečo podozrivé-mysteriózne sa ťahá viac než hodinu kým film prezradí hlavnú pointu. Ponorenie sa do hravej detskej mysle sa vydarilo.(7.8.2014)

Chci se vyhnout jakéhokoliv spoileru či indicie, abych náhodou někoho nepřipravil o případný zážitek takže to vezmu velmi stručně i když bystřejší a znalý divák zřejmě pozná jakým směrem vítr fouká, neb podobných point a šokujících odhalení je v moderním hororu jako šmejdů v parlamentu. The Others se sice zpočátku tváří jako tiché nevýrazné rodinné drama, jejímž hlavními postavami jsou chlapecká dvojčata Niles a Holland, vyrůstající v malém městečku někdy ve dvacátých letech minulého století, ale ve skutečnosti je film precizní výstavba depresivního thrilleru a hororu s opravdu lahůdkovým závěrem. Bez jakéhokoliv čarování Mulligan skvěle buduje napětí a plíživě zneklidnující atmosféru, která se dá místy krájet. Velmi dobrý, neprávem opomíjený film, který nechává moderní tvorbu mílové kroky za sebou.(9.5.2010)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Thomase Tryona. (Hans.)