Reklama

Reklama

Epizody(10)

Obsahy(1)

Zpráva o české politické elitě od studentů FAMU. Cyklus Expremiéři nabízí portréty deseti premiérů České republiky natočený studenty FAMU. Dokumenty nabízejí ucelený obrázek vývoje české demokracie od roku 1990 až po rok 2013. Své premiérské kariéry bilancovalo sedm z deseti bývalých premiérů. Portréty těch, kteří natáčení odmítli, režiséři vytvořili s novináři, tehdejšími aktivními politiky a s využitím dobových archivů. Cyklus poodhaluje osobnosti deseti bývalých mocných mužů, jejich schopnost otevřené reflexe, jejich charaktery i hodnotová měřítka. Je zprávou o české politické elitě. Autory projektu jsou Apolena Rychlíková a Jakub Mahler.

Jednotlivé díly:
1. Petr Pithart - Limity vládnutí
2. Václav Klaus – Z Borotína až na Sněžku
3. Josef Tošovský – Pilíř stability
4. Miloš Zeman – Kronos český
5. Vladimír Špidla – Politický politik
6. Stanislav Gross – Upřímně
7. Jiří Paroubek – 40 tváří
8. Mirek Topolánek – Topoltropa
9. Jan Fischer – Hlavně slušně
10. Petr Nečas – Pan Čistý (Česká televize)

(více)

Recenze (30)

baribal 

všechny recenze uživatele

Dokument nejde k jádru věci a jen se tak motá okolo pár významnějších okamžiků Pithartovi vlády. Jsem zvědavý na další politiky, kteří jsou charakterově výraznější (lépe řečeno ješitnější) a u kterých to bude více bulvárně zajímavé. První díl fakt slabota, jak po stránce obsahu, tak po stránce formy. ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Cyklus Expremiéři lze jen stěží hodnotit jako celek. První díl o Petru Pithartovi je zcela nekonfliktní a nepublicistický, zkrátka takové PR video, na jehož konci expremiér sdělí, že nemá výčitky svědomí, a za předchozích dvacet minut nevidíme nic, co by to mělo potvrdit nebo vyvrátit, tak můžeme leda pokrčit rameny. Ten následující o Václavu Klausovi je o poznání konfliktnější, tedy lepší, asi i proto, že Klaus je přece jen atraktivnější téma. Ostatní díly budou nejspíš kdesi mezi. Pokud na materiál přistoupíme jako na cvičení studentů FAMU, nejspíš na něm neshledáme mnoho ke kritizování. Cvičení ostatně existují sama pro sebe, aby se jejich autor naučil udělat to tehdy, až už o něco půjde, pořádně. Že můžeme být svědky tohoto cvičení, jistě není na škodu, a když nebudeme očekávat stoprocentně profesionální práci, asi se ani nebudeme divit tomu, co dostaneme. Pro nás diváky by bylo nejspíš lepší, kdyby bylo zadání tohoto cvičení trochu užší než jméno politika a stopáž, protože tu chybí nějaká kontinuita, ale já nevím... fakt je to celé na první pohled tak „studentské“ a (v neutrálním slova smyslu) neprofesionální, že je vůbec těžké zapínat nějaká klasická hodnotící kritéria. Kdybych chtěl být přehnaně náročný, řeknu, že takovou věc si mají mezi sebou pouštět na FAMU, ukazovat si na tom chyby a třeba vybrat tři povedenější díly pro televizi, ale pochybuju, že by to na ČT2 zaplácli něčím lepším. Takže no harm done. EDIT Po všech dílech: Pozdější díly poněkud mdlý dojem zvedají. ()

Reklama

type_B 

všechny recenze uživatele

Kvalita dílů silně nevyrovnaná. Celkově hodnotím přípravu faktických informací a z toho plynoucí dotazy / výklady jako nedostačující. (Výjimku snad tvořil díl o Pithartovi.) Výsledkem je velké množství vaty. Slyšet poněkolikáté "soudy z lidu" nad jednotlivými politiky je poněkud únavné. Na druhou stranu vlastní reflexe politické kariéry je někdy zajímavá. Přiznávám, že na díl se Zemanem jsem neměl žaludek se dívat. ()

Cival 

všechny recenze uživatele

Dal jsem si to v jednom zátahu komplet. Pekelně nevyrovnaný cyklus, na němž prostě je cítit, že ho nedělaly nějaké vyzrálé filmařské osobnosti. Občas marnost a skoro až trapné snahy vystoupit po vzoru jiných před kameru, jindy zoufalé bloudění v konceptu, u Nesvačilové pak dokonce totální fiasko, kdy je víc vidět pohledná mladá herečka než objekt jejího zájmu. Téma je ale nosné, poznámky leckdy neotřelé, osobnosti typu Bělohradského nebo Sedláčka zvládnou říct i v pár slovech něco podnětného a v globálu se zhmotňuje palčivá otázka: Lze být premiérem, a přesto neskončit jako vysmívaná figurka, jejíž osobnost přebíjí mediální obraz a s ním spojené nálepky? Nejlepší díly Paroubek a Gross, nejslabší suverénně Klaus. ()

DrBuznička

všechny recenze uživatele

Rozhodně nemá smysl hodnotit jen skrze prizma studentských cvičení, jak se o to vehementně na aktuálně.cz i zde pokouší kolega Svoboda, a to už jen proto, že mnoho autorů jsou již vystudovaní i zavedení dokumentaristé. Mnohem spíše si cyklus zaslouží srovnání s běžnou produkcí toho co se točí v České televizi. Co je měřítkem toho, že již nejde o studentské cvičení, ale o plnohodnotný a po všech směřech zvládnutý pořad pro ČT? Obávám se, že ČT takovéto měřítko vlastně ani nemá - pokud tedy nechceme za nějaké "hodnoty" brát zkostnatělost, mluvící hlavy či nulovou invenci v práci s filmovou řečí. ()

Galerie (53)

Reklama

Reklama