Textilka (TV seriál) (festivalový název)

The Mill

Velká Británie, 2013, 4x60 min

Výborná britská minisérie (1.díl - cca 47 min.), která je částečně inspirovaná skutečnými událostmi z tehdejších přádelen Quarry Bank Mill. Velmi smutné drama o úmorné a o otrocké práci hlavně mladých dívek a jejich zneužívání. Věřím, že kostra příběhu a dění, včetně závěrečného verdiktu zřejmě zhruba odpovídá skutečnostem a příběhy vložené do této doby, se mohly a nemusely stát, to záleží na divákovi samotném, jak si je bude chtít pro sebe interpretovat. Tvůrcům se podařilo dokonale vytvořit drsnou a ponurou atmosféru už i tím, že děj zasadili převážně do podzimního až zimního hávu. To kde spali, jaké měli podmínky v práci a jídlo, které se nedalo nazvat jinak než kejdou, působilo silně depresivním dojmem a když k tomu připočítám osudy mnohých dívek, které byly koupeny ze sirotčinců na tuto práci, ale i malého Tommyho, tak se vůbec nedivím, že se to celé nevyhnutelně vyvíjelo k jedinému možnému závěru. Nepamatuju si všechny ty sympatické postavičky s nelehkým osudem jménem, ale silně na mě působila nebojácná Esther se svou přítelkyní a nebo nekompromisní Daniel. Jediný, kdo mně nesednul do své role, byl asi Jamie Draven jako syn majitele přádelny. Silnější čtyřka a určitě stojí tahle minisérie za zhlédnutí.(6.11.2013)

Další z podařených britských sériálů.(1.9.2014)

Textilka? Že já na vás pošlu pana Crouta.(13.8.2014)

Vehementní protesty Gregových proti možnému zavedení desetihodinové pracovní doby pro nezletilé mi jak naprosto totožnou argumentací (snížení konkurenceschopnosti, nutnost propouštění a krácení mezd, protože bude nutné snížit náklady jinde), tak svým pokrytectvím silně připomínají nářky současných zaměstnavatelů nad zvyšováním minimální mzdy nebo nad tím (ó hrůzo!), že by snad měli zaměstnancům opět platit první tři dny nemocenské. Inu doba se mění, ale historie se opakuje a lidská povaha zůstává stále stejná...(17.9.2016)

Seriál říznutý Rudou září nad Kladnem. Esther, těžce pracující v jedné řadě s muži. Teď už ale vážně. Tento seriál působí v kontextu současné televizní tvorby spíše výjimečně. Nebo ještě lépe řečeno. Podobné starší seriály v období normalizace o zápasech dělnické třídy plné sociálního útlaku se v takovém stereotypickém zobrazení natáčely i u nás. Jenomže na rozdíl od Textilky byly silně nasáklé komunistickou ideologií. Což bylo ke škodě věci. Tenhle mikrosvět chudobných holek z přádelny mě nadchl. Možná také seriál krapánek nějak svévolně či účelově zachází s fakty. Protože takhle to třeba ani nebylo, ale nutno uznat, že se na to dobře koukalo.(16.12.2015)