Patema nohama vzhůru (festivalový název)

• japonský

Sakasama no Patema

• japonský

サカサマのパテマ

Patema Inverted

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 2013, 99 min

Musím říct, že se mi to velmi líbilo. Nápad s otočenou gravitací je poměrně zajímavý a tady si s ním opravdu pěkně pohráli. Ústřední dvojice byla fajn a ten lehký nádech přátelství a romantiky byl poměrně příjemný. Stejně tak se mi líbilo vykreslení obou světů a především ten totalitní byl dost zajímavý. Animace byla povedená a i hudba se mi líbila, takže opět celkově spokojenost a příjemný zážitek. 8,4/10(6.12.2015)

Skvělé anime, po hudební, vizuální i příběhové stránce není co vytknout. Hrátky s gravitací super, i když pár chybiček by se našlo. A kromě rozbrojů mezi lidma (celkem dobře je tu ukázáno, jak i malá odlišnost může stačit lidem k tomu, aby jiné nenáviděli), trochy té romantiky, a kritice diktatury, je to také o vzájemné podpoře, a závislosti na druhém, ale jen v tom dobrém slova smyslu.(5.5.2016)

Koukáte na to, navíc v kině, je to fajn. Upřímně jsem to čekala více pohádkové, takže některé scény na mě působily v rámci filmu až moc násilně, možná krutě, říkala jsem si, že takový snímek by se bez takových drsných scén krásně obešel. Hudba na mě dojem neudělala – v podstatě téměř po skončení filmu jsem si nedokázala vybavit jediný motiv. Na druhou stranu vykreslení vztahu Mezi Patemou a Eidžim bylo velmi vydařené, radost pohledět. Nápad s opačnou gravitací není nic nového, naštěstí s tím tvůrci ve filmu pěkně hrají, obzvláště ve chvíli, kdy se s opačnou gravitací otočí i kamera, je to velmi vydařené. Hned po skončení filmu má člověk pocit, že viděl kvalitní snímek s lehce předvídatelným koncem, ale i tak za krásné 4*. Jenomže když nad tím člověk pak chvíli přemýšlí, případně diskutuje s někým dalším, najednou si začíná všímat jistých nedotažeností, nesmyslů a už nemá z filmu tak pěkný pocit, jako měl po jeho skončení. Proto nakonec dávám 3*. I tak určitě doporučuji ke zhlédnutí, pokud máte chuť na milý příběh o síle přátelství, bez velikých zvratů, milých postaviček a jednoho sociopata.(11.5.2014)

Začiatok bol vyslovene detský, pomalý a niektoré problémy boli riešiteľné rádovo v minútach, ak nie v sekundách. Ale asi bolo treba získať čas na vybudovanie atmosféry. Čo sa podarilo výborne. Dávno sa mi nestalo, aby som sa takto zžil s nejakou postavou. O Patemu som sa v niektorých scénach naozaj bál, za čo si tvorcovia zaslúžia veľkú pochvalu. Pre mňa omnoho lepšie spracovanie nápadu, ako v o rok staršom hranom filme Upside Down . Aj keby odpisovali, rád im to odpustím.(16.11.2015)

Jsem opravdu rád, že jsem se zúčastnil promítání na brněnském Animefestu, protože to čekání se vyplatilo. Po vizuální stránce to bylo krásné ale kvůli obracení scén občas trošku zmatečné (párkrát sem nevěděl kde je nahoře a kde dole, kdo kam padá). Příběh byl také pěkný, u filmu jsem se bavil a těch 90 minut mi uběhlo velice rychle.(11.5.2014)