poster

Patema nohama vzhůru (festivalový název)

 • Japonsko

  Sakasama no Patema

 • Japonsko

  サカサマのパテマ

  (Japonsko)
 • anglický

  Patema Inverted

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 2013, 99 min

Scénář:

Jasuhiro Jošiura
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • DevilMayWeep
  *****

  Skvělé anime, po hudební, vizuální i příběhové stránce není co vytknout. Hrátky s gravitací super, i když pár chybiček by se našlo. A kromě rozbrojů mezi lidma (celkem dobře je tu ukázáno, jak i malá odlišnost může stačit lidem k tomu, aby jiné nenáviděli), trochy té romantiky, a kritice diktatury, je to také o vzájemné podpoře, a závislosti na druhém, ale jen v tom dobrém slova smyslu.(5.5.2016)

 • Palisander
  ****

  Začiatok bol vyslovene detský, pomalý a niektoré problémy boli riešiteľné rádovo v minútach, ak nie v sekundách. Ale asi bolo treba získať čas na vybudovanie atmosféry. Čo sa podarilo výborne. Dávno sa mi nestalo, aby som sa takto zžil s nejakou postavou. O Patemu som sa v niektorých scénach naozaj bál, za čo si tvorcovia zaslúžia veľkú pochvalu. Pre mňa omnoho lepšie spracovanie nápadu, ako v o rok staršom hranom filme Upside Down . Aj keby odpisovali, rád im to odpustím.(16.11.2015)

 • Pitam
  ****

  Skvělé sci-fi s krásnou animací a decentní hudbou, kterému vévodí velmi sympatická a navíc výborně fungující ústřední dvojice z navzájem obrácených světů. Může to na první pohled vypadat, že Patema je pouze dětským příběhem o vše překonávající síle přátelství, ale ono je to především drama, jehož hlavním poselstvím je (alespoň podle mě) výsměch nesmyslnosti totalitního zřízení s obzvlášť vypečeným vůdcem v čele; a pak také výsměch lidské naivitě až hlouposti, kdy jsou mnozí jedinci ochotni uvěřit čemukoliv a následovat cokoliv (scény s pohyblivým chodníkem tu „stádovitost“ symbolizují více než dostatečně). Nemyslím si, tak jako někteří, že by se tvůrci Patemy inspirovali hraným filmem Paralelní světy, který mi ovšem oproti tomuto anime připadá velmi slabý a hlavně hrozně nedotažený. Ale i kdyby tomu tak bylo, je to nepodstatné, neboť oba filmy mají odlišnou koncepci obou světů, liší se jejich vzájemné zákonitosti a hlavní dějová linka je úplně jiná. Společným rysem tak zůstává jen obrácená gravitace, ale i ta je zde mnohem více promyšlená. Pro mě jde o jedno z nejlepších anime z poslední doby a z některých scén, jež demonstrují opačnou gravitaci, se vám jistě také zatočí hlava - ovšem v dobrém slova smyslu... 8,5/10.(19.2.2015)

 • theFtip
  *****

  Jsem opravdu rád, že jsem se zúčastnil promítání na brněnském Animefestu, protože to čekání se vyplatilo. Po vizuální stránce to bylo krásné ale kvůli obracení scén občas trošku zmatečné (párkrát sem nevěděl kde je nahoře a kde dole, kdo kam padá). Příběh byl také pěkný, u filmu jsem se bavil a těch 90 minut mi uběhlo velice rychle.(11.5.2014)

 • sniper18
  ****

  Je to dosť dobrá animovaná sci-fi dráma. Má výborný príbeh o dievčati, mladej princeznej, žijúcej po dávnej rozsiahlej katastrofe v podzemnom mestečku, ktorá aj napriek zákazom neustále prehľadáva nové miesta, až kvôli nečakaným komplikáciám spadne do veľkej rokliny. No nehodu prežije a ocitne sa na povrchu, kde sa nielen zoznamuje so sympatickým mladíkom, vďaka čomu si uvedomí, že tu existuje ľudský život, no ten je kvôli opačnej gravitácii, než má ona otočený naopak. A tak sa zoznamuje s novými skutočnosťami, ale kvôli tunajšiemu prísnemu režimu ich čaká aj mnoho problémov. So spracovaním som dosť spokojný, síce už na prvý pohľad ma nepríjemne prekvapila jedna výrazná vlastnosť, možno až príliš to pripomína film Paralelné svety, keďže tých spoločných prvkov je tu predsa len dosť, ale našťastie to je aj to jediné, čo ma tu sklamalo a už po chvíli som sa cez to dokázal preniesť. Aj tak je ten prvok s postavami z dvoch otočených svetov výrazne odlišný, film má svoju vlastnú a výbornú mytológiu, takže dejovo mi to takmer celý čas prišlo nadmieru zaujímavé, chémia medzi postavami funguje, preto som im nemal problém fandiť a v druhej polovici sa už nájde aj nejaký ten zvrat, ktorý je skvelý, aj keď ho mohli dotiahnť. Ale dosť rozporuplne na mňa pôsobí záver, na jednej strane sa mi páči, vyvolá to dobré pocity, ale zároveň mi to prišlo aj dosť nelogické, toto mali tvorcovia lepšie premyslieť. Inak o nejakej plnohodnotnej akcii sa tu moc hovoriť nedá, film obsahuje skôr len také menej výrazné sekvencie, ale určite si nemôžem sťažovať, presne tento typ mi tu príde najideálnejší a hlavne na to fungovanie oboch hlavných postáv je radosť pozerať. Postavy sú na tom veľmi dobre, hlavné duo je výborné, či už samostatne, ale hlavne v spoločných scénach, nesklame ani hlavný záporák, ale aj všetky vedľajšie postavy mi prídu úplne ideálne. Čo sa týka animácie, sklamali ma jedine postavy, ktoré už pôsobia predsa len trochu zastarane, ale zvykol som si a všetko ostatné je už v poriadku, pričom sa tu nájde aj pár skvelých záberov. Takže až na tú podobnosť a určitú nedotiahnutosť si tu ani nemám moc na čo sťažovať, jeden z tých lepších filmov svojej kategórie. 78%(14.6.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace