poster

Patema nohama vzhůru (festivalový název)

 • Japonsko

  Sakasama no Patema

 • Japonsko

  サカサマのパテマ

  (Japonsko)
 • anglický

  Patema Inverted

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 2013, 99 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Jeoffrey
  ****

  Musím říct, že se mi to velmi líbilo. Nápad s otočenou gravitací je poměrně zajímavý a tady si s ním opravdu pěkně pohráli. Ústřední dvojice byla fajn a ten lehký nádech přátelství a romantiky byl poměrně příjemný. Stejně tak se mi líbilo vykreslení obou světů a především ten totalitní byl dost zajímavý. Animace byla povedená a i hudba se mi líbila, takže opět celkově spokojenost a příjemný zážitek. 8,4/10(6.12.2015)

 • Pitam
  ****

  Skvělé sci-fi s krásnou animací a decentní hudbou, kterému vévodí velmi sympatická a navíc výborně fungující ústřední dvojice z navzájem obrácených světů. Může to na první pohled vypadat, že Patema je pouze dětským příběhem o vše překonávající síle přátelství, ale ono je to především drama, jehož hlavním poselstvím je (alespoň podle mě) výsměch nesmyslnosti totalitního zřízení s obzvlášť vypečeným vůdcem v čele; a pak také výsměch lidské naivitě až hlouposti, kdy jsou mnozí jedinci ochotni uvěřit čemukoliv a následovat cokoliv (scény s pohyblivým chodníkem tu „stádovitost“ symbolizují více než dostatečně). Nemyslím si, tak jako někteří, že by se tvůrci Patemy inspirovali hraným filmem Paralelní světy, který mi ovšem oproti tomuto anime připadá velmi slabý a hlavně hrozně nedotažený. Ale i kdyby tomu tak bylo, je to nepodstatné, neboť oba filmy mají odlišnou koncepci obou světů, liší se jejich vzájemné zákonitosti a hlavní dějová linka je úplně jiná. Společným rysem tak zůstává jen obrácená gravitace, ale i ta je zde mnohem více promyšlená. Pro mě jde o jedno z nejlepších anime z poslední doby a z některých scén, jež demonstrují opačnou gravitaci, se vám jistě také zatočí hlava - ovšem v dobrém slova smyslu... 8,5/10.(19.2.2015)

 • Terva
  ***

  CITÁT - My jsme úplně jiné bytosti než vy......... Je to trošku převrácený příběh a to co funguje na papíře, nemusí zákonitě fungovat ve filmu. CITÁT - Nenech mě spadnout!!....... Jezdící chodník mě dostal a je velmi věrohodný. Celkově mě však příběh moc neoslovil. Byl krásně kreslený a hudbu měl jen průměrnou. DIALOG: PATEMA - Jsi.....vzhůru nohama!!! EIJI - Ne, to ty jsi vzhůru nohama!!!.......(7.9.2014)

 • Jirka_Šč
  ****

  Byly momenty, kdy jsem se maličko neorientoval a některé dějové prvky z konce filmu mi připadly maličko nereálné. Nicméně prvek převrácené gravitace byl velmi dobře zobrazen a využit - okamžiky, kdy se "pohled" na scénu přetočí z úhlu té které postavy, patří mezi nejsilnější. Jsem rád, že Patema Inverted bylo v rámci brněnského Animefestu promítáno (a že o tom Zíza napsala v zdejší diskusi). ■ Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=RQZAXLAV63s ■ S odstupem: V tuto chvíli má film na ČSFD 78% - což si myslím, že je přeceněno - film má reálnou kvalitu tak 72%.(10.5.2014)

 • Palisander
  ****

  Začiatok bol vyslovene detský, pomalý a niektoré problémy boli riešiteľné rádovo v minútach, ak nie v sekundách. Ale asi bolo treba získať čas na vybudovanie atmosféry. Čo sa podarilo výborne. Dávno sa mi nestalo, aby som sa takto zžil s nejakou postavou. O Patemu som sa v niektorých scénach naozaj bál, za čo si tvorcovia zaslúžia veľkú pochvalu. Pre mňa omnoho lepšie spracovanie nápadu, ako v o rok staršom hranom filme Upside Down . Aj keby odpisovali, rád im to odpustím.(16.11.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace