Konec semestru (TV film)

Krimi

Československo, 1974, 56 min

• Schlierkamp

Československá televizní krimi, v níž se vyšetřuje vražda studenta Borka Markuse, jež byla spáchána na plovárně, a byl k ní použit nůž oběti. Díky netradičnímu místu činu je brzy zúžen okruh podezřelých, neboť v úvahu přicházejí pouze osoby, jež se v době vraždy nacházely v bazénu či blízko něj. Vyšetřující komisař J. Vala se zaměřuje na způsob obživy oběti a proniká do podivných vztahů členů vysokoškolského plaveckého klubu. U Markuse byl zjištěn nelegální přivýdělek z prodeje léků na přípravu drog a tato skutečnost se zdá být motivem k vraždě. Při vyslýchání a vyšetřování je J. Valovi nápomocen začínající kriminalista Ivan Gübel, známý jako hloupý policista Kuře ze Soukupovi filmové série Byl jednou jeden polda. Ze známých herců se v této spíše podprůměrné detektivce objeví slepý stařec M. Nedbal, podezřelé studentky J. Smutná a L. Žulová, rakouská manželka zavražděného D. Homolová a J. Přeučil v roli doktora Šedivého. Kriminálka E. Sadkové na mě příliš nezapůsobila, příběh se obešel bez výrazných dramatický situací, herecky by se snímek dal označit jako dostačující, ale dějově slabý. Obávám se, že Konci semestru nemohu udělit vyšší hodnocení než dvě hvězdy.(22.10.2018)

Oběť zabita vlastním nožem, tak to je teda pech. Bylo to pěkně zašmodrchané klubíčko, ale Jiří Vala to nakonec rozpletl. Jako vyšetřovatele ho mám ráda. Působil uvěřitelným dojmem a byl takový až otcovský. Nečekala jsem, že vrahem bude zrovna tahle osoba. To mě překvapilo. Nicméně, měla ten nejsilnější motiv ze všech. Bylo tím zoufalství, ponížení a bezvýchodná situace. Ta osoba byla zahnaná do kouta. V takových chvílích jednají lidí fakt šíleně a vražda šílená je. Nemohla jsem se vynadívat na mladičkou Jitku Smutnou. Tohle byla asi úplně první role, kde jsem ji zaznamenala co by herečku. Nezatracovala bych tenhle kriminální příběh.(20.9.2016)

• waits

To byly nervy. Hlavně tedy proto, jestli se náhodou neozve výkřik STOP, na plac nevběhne režisérka a nezakřičí Přirozeně, proboha, nechte toho přehrávání! Ale nic se neozvalo, děj se sunul dál za účasti dvou nesympatických vyšetřovatelů dál, tak soudím, že to tak reřisérka chtěla.A na konci (nebojte, není to zásadní spoiler), Vala pokýve hlavou a řekne Tak to byl konec semestru. Televizní zapomenutelná krimi, no.(4.10.2013)

• Snorlax

Nedělala bych si vrásky z toho, že oběť byla zabita v bazénu nožem, byl to přece jenom velký chlap a dobrý plavec, mohl by se útočníkovi vysmeknout a bylo by po detektivce. Což by samozřejmě ve výsledku až taková škoda nebyla. Ti nebozí nichtsmochři by nemuseli škobrtat před kamerou. Nedbal má zanedbatelnou roli slepého starce a Vala je sice kapitán, ale vyšetřování vede jeho poručík. A krom Nedbala a Valy je prakticky nemožné v tom otřesném stádu najít herce. I začínající Jitka Smutná se zmítá v křečích trapnosti a ochotnického přehrávání.(22.12.2013)

• Tommassi3

"Ambra ?? To je jméno ??" - "No, to má po tatínkovi, on je Ambrož !!" ;) Další zástupce v tuzemsku velmi vdečného detektivního žánru tentokrát dostal ryze televizní laciný kabátek s hudební složkou, kterou si tvůrci měli raději odpustit, ta často jako by ani nebyla, Kačírková svým scénářem nabízí poměrně složitou za vlasy přitaženou zápletku s vraždou darebáka, medika a sukničkáře obchodujícího s drogami / farmaceutiky, který však není všemi postavami vnímán negativně, což dodává této "televizce" na atraktivnosti, bohužel na úkor věrohodnosti, zejména pak postava vyšetřujícího mladého poručíka vyznívá nejen svojí předpojatostí vůči jedné z podezřelých velmi tragicky.. Snímek však také doplácí na obskurní herecké obsazení, většina zúčastněných, snad s výjimkou standardních Jiřího Valy a Jana Přeučila, nechutně přehrává, začínajícího Ivana Gübla musím řadit coby namyšleného a naivního poručíka mezi nejotravnější a nejnesympatičtější televizní vyšetřovatele všech dob, dialogy šustí papírem a často jednoho donutí jen znechuceně kroutit hlavou.. Režisérce Sadkové však nelze upřít talent udržovat napětí, díky čemuž Konec semestru bez váhání zvládnete dokoukat až do titulků..(27.8.2013)