poster

Konec semestru (TV film)

Krimi

Československo, 1974, 56 min

 • Schlierkamp
  **

  Československá televizní krimi, v níž se vyšetřuje vražda studenta Borka Markuse, jež byla spáchána na plovárně, a byl k ní použit nůž oběti. Díky netradičnímu místu činu je brzy zúžen okruh podezřelých, neboť v úvahu přicházejí pouze osoby, jež se v době vraždy nacházely v bazénu či blízko něj. Vyšetřující komisař J. Vala se zaměřuje na způsob obživy oběti a proniká do podivných vztahů členů vysokoškolského plaveckého klubu. U Markuse byl zjištěn nelegální přivýdělek z prodeje léků na přípravu drog a tato skutečnost se zdá být motivem k vraždě. Při vyslýchání a vyšetřování je J. Valovi nápomocen začínající kriminalista Ivan Gübel, známý jako hloupý policista Kuře ze Soukupovi filmové série Byl jednou jeden polda. Ze známých herců se v této spíše podprůměrné detektivce objeví slepý stařec M. Nedbal, podezřelé studentky J. Smutná a L. Žulová, rakouská manželka zavražděného D. Homolová a J. Přeučil v roli doktora Šedivého. Kriminálka E. Sadkové na mě příliš nezapůsobila, příběh se obešel bez výrazných dramatický situací, herecky by se snímek dal označit jako dostačující, ale dějově slabý. Obávám se, že Konci semestru nemohu udělit vyšší hodnocení než dvě hvězdy.(22.10.2018)

 • topi
  ***

  Z hereckého pohledu je zajímavé vidět mladou Jitku Smutnou, tenkrát ještě docela hubenou, nebo mladýho Jiřího Schmitzera. Ze starších herců zaujme a v podstatě všechny převálcuje Miloš Nedbal v roli slepého dědka Salavy. Zbytek je spíše průměr. Průměrný a těžko uvěřitelný je i děj, jehož závěr a dopadení vraha je kýčovitost sama o sobě. Přesto je Konec semestru stravitelnou inscenací, která alespoň nenudí.(5.4.2020)

 • Tommassi3
  **

  "Ambra ?? To je jméno ??" - "No, to má po tatínkovi, on je Ambrož !!" ;) Další zástupce v tuzemsku velmi vdečného detektivního žánru tentokrát dostal ryze televizní laciný kabátek s hudební složkou, kterou si tvůrci měli raději odpustit, ta často jako by ani nebyla, Kačírková svým scénářem nabízí poměrně složitou za vlasy přitaženou zápletku s vraždou darebáka, medika a sukničkáře obchodujícího s drogami / farmaceutiky, který však není všemi postavami vnímán negativně, což dodává této "televizce" na atraktivnosti, bohužel na úkor věrohodnosti, zejména pak postava vyšetřujícího mladého poručíka vyznívá nejen svojí předpojatostí vůči jedné z podezřelých velmi tragicky.. Snímek však také doplácí na obskurní herecké obsazení, většina zúčastněných, snad s výjimkou standardních Jiřího Valy a Jana Přeučila, nechutně přehrává, začínajícího Ivana Gübla musím řadit coby namyšleného a naivního poručíka mezi nejotravnější a nejnesympatičtější televizní vyšetřovatele všech dob, dialogy šustí papírem a často jednoho donutí jen znechuceně kroutit hlavou.. Režisérce Sadkové však nelze upřít talent udržovat napětí, díky čemuž Konec semestru bez váhání zvládnete dokoukat až do titulků..(27.8.2013)

 • waits
  *

  To byly nervy. Hlavně tedy proto, jestli se náhodou neozve výkřik STOP, na plac nevběhne režisérka a nezakřičí Přirozeně, proboha, nechte toho přehrávání! Ale nic se neozvalo, děj se sunul dál za účasti dvou nesympatických vyšetřovatelů dál, tak soudím, že to tak reřisérka chtěla.A na konci (nebojte, není to zásadní spoiler), Vala pokýve hlavou a řekne Tak to byl konec semestru. Televizní zapomenutelná krimi, no.(4.10.2013)

 • MickeyStuma
  ***

  Černobílá a vlivem stárnutí filmové kopie už poněkud omšelá televizní detektivka s výborným Jiřím Valou v roli kriminalisty vyšetřujícího vraždu. Tak jak to má ve správné detektivce být, vztahy všech podezřelých jsou všelijak propletené a o překvapení není nouze. Byť už to vypadá na vyřešení případu, vše je nakonec úplně jinak. Divák a milovník takového žánru může společně s kapitánem a poručíkem všímavě pátrat po pachateli. Jelikož se jedná o televizní inscenaci, zpracování je v mnohých scénách velmi kýčovité a spíše divadelní, takže bez napětí a nějaké té atmosféry. Scénář je ale napsán solidně. Hodinová stopáž se zdá být trefná, ale přeci jen bych uvítal větší zpracování s honosnějšími dějovými zvraty.(30.8.2015)