SpongeBob ve filmu: Houba na suchu

SpongeBob SquarePants 2

SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

Spongebob vo filme: Hubka na suchu

• Austrálie

SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2015, 92 min

Spongeboba znám jen tak zlehka z animovaného televizního seriálu, takže do filmu jsem šel jen tak z nudy a náhodou. No a musím říct, že to byla chvílemi vážně šílenost - v takovém tom slova smyslu, že jsem si říkal "Cože?! - WTF?!" - nicméně to není míněno jen v negativním slova smyslu. Líbilo se mi, že se přecházelo mezi hraným filmem, počítačovou animací a kresleným formátem, takže film nepůsobil tak jednotvárně. Banderas tam chvílemi ze sebe dělal totálního blbce, ale budiž (co by neudělal pro děti). Zkrátka hodně nenáročný film, při kterém můžete vypnout mozek - Spongebob ho taky nepoužívá (pokud teda vůbec nějaký má, když je mořská houba).(5.7.2016)

Pustiť si Spongeboba znamená vopred počítať s tým, že ide o poriadne uletenú, bláznivú v podstate hovadinu so zámerne priblblými vtípkami, ale zato stále celkom zábavnú a originálnu hovadinu, ktorá sa od iných animákov uvádzaných v kinách líši tým, že sa absolútne neberie vážne. Očakávať tu preafektovaného piráta Banderasa, cestovanie v čase, delfína s laserom v strede čela, ktorý stráži pohyby vesmírnych telies a iné úlety by tak malo byť automatické. Toto je totiž presne ten Spongebob, ktorý zámerne prestrelenými momentmi baví ako deti, tak svojimi popkultúrnymi odkazmi aj dospelých. Pokiaľ divák splní tento predpoklad, respektíve je dobre oboznámený so seriálovým Spongebobom a vopred si vie uvedomiť čo ho čaká, nemôže ho ani druhý Spongebobov film výrazne sklamať. Je tu niekoľko skutočne trefných scénok (u mňa vedú hlavne tie pri ktorých sa cestovalo v čase alebo zavládla anarchia), akurát je problémom to, že najzaujímavejšie situácie by sa pokojne vtesnali do jednej Spongebobovej seriálovej epizódy a nemusel z toho byť celovečerný film. Zábavnosť sa druhému filmu totiž nedarí konštantne udržať po celú hodinu a pol. Tá prvá animovaná hodina je síce zábavnejšia, ale trpí okatým naťahovaním stopáže a tá druhá kedy sa Spongebob konečne dostane na sucho a prepne do 3D obrazu je zase na môj vkus až príliš infantilná a zameraná na tie najmenšie deti, uťahuje si síce z komixových filmov, ale robí to tým najjednoduchším spôsobom. Našťastie sa tak deje až v posledných 20 minútach filmu (čo poniektorí diváci môžu po ukážkach považovať za mierny podvrh, ja to skôr kvitujem), takže celkový dojem „3D rozmer“ výrazne nekazí, ale pôsobí v rámci deja ako malé osvieženie. Dokonca sa nejedná až o takú prvoplánovú atrakciu, ale ten presun do 3D na dej a jeho vyústenie logicky nadväzuje (no používať u Spongeboba výraz „logicky“ je trochu nešťastné, keďže sa tu môže stať vyslovene hocičo a film by si to ďalšou priblblou poznámkou hravo zdôvodnil, ale dôležité je, že to má zmysel). Záverom musím konštatovať, že seriálová stopáž Spongebobovi pristane viac ako celovečerák, kde je tá kadencia vtipkov predsa len vyváženejšia, ale ani druhý film nedopadol nijako zle, no ten prvý neprekonal. CELKOVO: 3* (6/10)(28.5.2015)

• MikO_NR_1909

Zatiaľ márne hľadám "normálnu" rozprávku z neterkinho USB kľúča animákov, ktoré som si prekopíroval na PC. A ani neľutujem, že som vyrastal v "normálnejšom detstve" alebo "normálnejšej dobe", bez týchto sugestívnejších a čudáckejších "príbehov". Teda no, na Cartoon Network seriálový SpongerBob ešte vzbudzoval istú nemohúcnosť a predstavoval skôr krátke skeče a zostrihy bez pointy, ktoré jeho divák ani neočakával. V plnom, 90 minútovom formáte je to do oka bijúce.(28.7.2017)

Jak pravil Honza Škoda, chvílemi jsem si nebyl jistý, zda je to houbička na plátně, či houbičky ve mě... Antonio Banderas na Venice Beach s pirátským škunerem na kolečkách, holub v toi toice v zápětí bez peří odjíždějící taxíkem, delfín strážící pohyby planet a další šílenosti. Pokud ale máte rádi šílený a poněkud absurdní humor Spongeboba, přijdete si rozhodně na své. Chvílemi je to trochu dada, ale zase se dozvíte, proč ta znělka na začátku seriálu ("I can't hear you...!") vypadá tak jak vypadá... Neuděláte chybu, když si před projekcí dáte panáka nebo špeka, myslím, že si to užijete ještě více. A děti to také baví velmi.(1.3.2015)

Vážení diváci, předně vám děkujeme, že jste si ke zpříjemnění pátečního večera vybrali film SpongeBob ve filmu a vyhodili ve svých třiadvaceti letech 180 korun za pohádku pro děti. Nyní přerušujeme vysílání reklamy naší reklamou, abychom vám představili nový přírodopisný dokument Mravenečník a jiné neřesti, z produkce tradiční americké stanice Животный мир. V tomto krátkém kino spotu si v souvislosti s filmem blíže představíme postavu pana Evžena Krabse. Pan Evžen Krabs je krab (lat. Brachyura), který spadá do skupiny vodních živočichů. Krab se dokáže pohybovat rychlostí až dva metry za minutu, což je o neuvěřitelné dva metry za minutu víc, než se pohybuje mrtvý krab. Krabi se také dokáží plynule pohybovat do stran, takže by se výborně uplatnili třeba jako brankáři. V některých asijských zemích se proto s kraby pořádají nelegální hokejové zápasy. Jakmile krab říční dosáhne věku dvou let, vydává se proti proudu domovské řeky, kde postupem tří následujících let dospívá. Jakmile se z něj stane dospělý a zodpovědný jedinec, vrací se po proudu zpět, kde zahájí maraton páření a posléze zemře. Tento životní cyklus byl nejspíše volně inspirován naším šatnářem, který si ve svých dvaceti poprvé na vysokoškolské koleji zašukal a následně zdechl na syfilis. Zajímavý je také fakt, že krabi se živí převážně moučnými červy. Jedinou nevýhodou této potravy je, že chutná jako mouční červi. Děti z průměrné školní jídelny vědí, o čem mluvíme. Vřele děkujeme za pozornost a nyní vám přejeme nerušený zážitek ve sledování pětiminutových reklam před filmem. Váš Животный мир.(7.2.2015)

• - Film měl být původně uveden už v roce 2014, nakonec ale Paramount Pictures premiéru přesunulo na únor 2015. (JORDY)

• - Když se natáčelo, musel Antonio Banderas jako Alameda Jack mluvit k tenisovým míčkum a ne k ptákům, jak je pak vidět ve filmu. (BOSSTFK)

• - Delfín Bubbles bol kompletne vytvorený technikou stop-motion. (mckika)