Amazonský kód (TV film)

Grammaire du Bonheur, La

Amazonský kód

Dokumentární

Francie, 2012, 52 min

V tomto snímku je krásně vidět, jak je současná civilizace vykořeněná, když místo citlivého studia a ochrany zbytků původních kultur, ničí a snaží se vnutit to co se ukázalo jako nefunkční. Je nepochopitelné, jak i v lingvistice, která by měla otvírat obzory, jsou lidé natolik rigidní, že místo smysluplné diskuze a přehodnocování současných faktů, raději všemožně hatí snahu o širší vědecké poznání. A bohužel nejspíš přivodili rychlou zkázu vzácného kmene. Televizor je čistě barbarský dar a v tomto případě cesta z ráje přímo do pekla.(4.9.2013)

Aj keď sa spočiatku zdá, že pôjde o poznávanie ľudí a rajskej prírody zabudnutého amazonského kmeňa, dokument sa zaoberá hlavne lingvistikou. To nie je v televízii bežné a podarilo sa to natočiť vyslovene zaujímavo. Vedecká práca nebola Danielovým pôvodným zámerom, keď pred 25 rokmi prišiel ako misionár, ale po jeho prerode sa zameral práve na skúmanie jazyka Pirahá. Popiera uznávané predpoklady, že ľudský jazyk a jeho štruktúra je človeku geneticky daná spolu s rekurziou viet alebo používania minulého a budúceho času, ktorý tento kmeň nepozná. Žije len pre prítomnosť a týmto spôsobom je šťastný. Daniel sa tak dostáva do veľkého konfliktu s celou vedeckou komunitou na čele s Noamom Chomskym a jeho skúmanie padá na pečiatkach a nezískava povolenia na ďalší prístup k svojmu kmeňu. Najväčšie prekvapenie čaká na konci, keď prichádzame do dediny, ktorú brazílska vláda neuveriteľne „scivilizovala“ a tak zničila všetko pôvodné, spôsob života a možno aj ich výnimočný jazyk.(7.5.2014)

Vždy je krajně podezřelé, když místo argumentace přicházejí vágně zdůvodněné úřední zákazy a místo diskuze zatvrzelé odmítání či ignorování oponenta. V "Amazonském kódu" se obětí ústrků stává D. Everett - alespoň v podání tvůrců tohoto dokumentu, kteří ovšem Everettovi nepokrytě straní a tak je otázkou nakolik lze považovat jejich pohled za objektivní. Je mi zatěžko vidět v tak nelichotivém světle jako zde (jako obávanou světovou autoritu s hodně dlouhými prsty, sahajícími mi až do daleké Brazílie) právě Noama Chomského, mimo jiné jednoho z nejbystřejších a nejkritičtějších komentátorů současné světové politiky. Každopádně tenhle film přináší nejednu zajímavou otázku a námět k zamyšlení.(6.2.2014)

Vždy je zaujímavé, ak niekto nabúra všeobecne vžitú tézu. Zaujímavé, to je na dokumente to najdôležitejšie. pretože do hĺbky sa nejako veľmi nejde a celý spor medzi všeobecne akceptovanou teóriou a jej narušením spočíva v objavení jazyka-výnimky. No Bóže - ktorá teória nemá nejakú výnimku? Veď aj tá relatívna Einsteinova ich má: a koľko! Namiesto toho, aby sa výnimka akceptovala, nastáva neľútostný súboj ega lingvistu lingvistov s egom narušiteľa. Každý má svojich zástancov a tak vyhráva ten, ktorý ich má viacej. Všetko toto lingvisticko-vedecké prekáranie si najviac odnesie kmeň so zvláštnym jazykom, ktorý sa odrazu - keď sa má skúmať jeho jazyk - vzorne učí portugalčinu, pozerá sa na telku a má zavedenú aj elektrinu. Čiže asimilačná klasika. Svojim spôsobom ju začal už samotný pán Everett, hrdina dokumentu. Takmer 30 rokov v kmeni misionárčil. Misionári všeobecne napáchali na pôvodných kultúrach nezvratné škody v zmysle zániku pôvodných zvykov - náboženských, lingvistických, vzťahových i folklórnych. Takže keď na záver pán Everett žiali nad priateľmi z kmeňa, kam ho Chomského apologéti nechú vpustiť, aby vyvrátil jeho tézy o univerzálnej (vrodenej) gramatike, má i on kus masla na hlave. A keďže je to dokument o ňom, bližšieho vysvetlenia, prečože ho tí usmievaví a šťastní domorodci chceli dva razy aj s manželkou a deťmi zamordovať, sa nedočkáme. Neviem, neviem, či to nebolo samotnou osobnosťou tohto pána. Pretože niekedy stačí kus počúvať, pohľad do očí, na tvár a hneď vidíte čo je dotyčný zač. No a tento: nič moc. A keď už píšem o pohľadoch - tak čisté a priezračné oči, ako mali dvaja domorodci vo filme, vidieť málokedy. Niečo na ich šťastnom živote, bez nutnosti pomenovať čísla, farby, minulosť aj budúcnosť asi bude.(27.1.2015)

lingvisticka cast je pre neznaleho divaka (mna) trochu malo vysvetlena a odovodnena. ide tam o konkretny spor, ktory ale mam pocit ze tocili trochu jednostranne. a vadilo mi aj stylizovanie lingvistu everetta do pozicie obete, a tejto je vo filme viac ako som potreboval vidiet. necakany bonus som vsak nasiel v zavere filmu, ked filmari prisli ku kmenu po dvoch rokoch a tam ich cakali civilizacne vymozenosti osadene v dedine. podnietilo to k zamysleniu. aj samotny predstavitel nadacie funai nechcel pustat misionarov k domorodcom, v com sa zhodli aj s lingvistom, ze misionari su vlastne "kolonizatori mysle". ale napriek tomu im tam okrem elektriny a vody nainstaluju televiziu. teraz si budu moct pozriet dokument o tom aky je ich jazyk vynimocny...(6.5.2014)