Poslední Habsburk na českém trůně (TV film)

Dokumentární / Historický / Životopisný

Česko, 2002, 58 min

Karel Fuksa

Jiří Pernes

Martin Přeták

Komentáře uživatelů k TV filmu (12)

• czkiwi

Rádoby objektivní "dokument", podle kterého Habsburkové za první světovou válku nemohli a Karel I. byl obětí dějin. Mimochodem: Ministerský předseda Rakousko-Uherska řekl: "Karel I. měl třicet let, vypadal na dvacet a myslel jako desetiletý." A dávat tohle "veledílo" v ČT 28. října 2015 na výročí vzniku republiky je docela drzost.(28.10.2015)

Vynikajúce ! Pútavo spracované a kvantum nových informácií. Krochkám blahom.(2.8.2017)

Moc příjemně zpracovaný historický dokument o jednom z posledních vladařů "Staré Evropy".(13.7.2014)

Velice povedený dokument o ne zcela známých okolnostech a souvislostech vlády císaře Karla I.(9.11.2013)

Slušný průměrný tzv. dokument pro každého, kdo se chce zorientovat v námětu a nechce se mu o tom číst. Se zvláštním přihlédnutím k českým zemím. S bonusem v podobě autentických naivistických komentářů poslední královny jeruzalémské.(13.7.2014)

Příjemné podívání. Tak Karel Habsburský skončil jako chudý člověk.(22.10.2018)

Velmi zajímavý dokument o posledním císaři na českém trůně. Plno dobových záběrů, fotografií a neznámých historických informací o naší zemi i celém Rakousku-Uhersku. Film skrývá nejedno překvapení, z nichž ne každé je příjemné. Ale vnímavému divákovi otevře oči.(16.2.2014)

Nemůžu dát 5*, protože dokument, ačkoliv je jinak velmi dobře udělaný, nám zamlčuje podstatnou informaci o posledním rakouském císaři. Nikde se tu nedozvíme, že Karel I. byl katolík, hluboce zbožný člověk, naplněný úctou a bázní Boží, který svou panovnickou úlohu viděl jako cestu následování Krista a službu lásky národům. Byl 3. 10. 2004 blahořečený. Kongregace pro kauzy svatých zkoumala celé desetiletí jeho život a došla k tomuto závěru: "Císař Karel sloužil svému lidu spravedlností a láskou. Hledal mír, pomáhal chudým, vedl duchovní život. Víra rozhodovala v jeho životě od mládí, ale především v době I. světové války a v exilu na ostrově Madeira, kde zemřel v pověsti svatosti. Císař byl vzorný křesťan, manžel, otec rodiny a panovník." Celým životem i v bolestném umírání naplňoval svoje heslo: "Veškeré mé úsilí je vždy a ve všech věcech poznávat Boží vůli a správně ji následovat." Kdyby p. Fuksa byl poctivý a nemávl rukou nad (zřejmě pro něj) takovou "maličkostí" jako je víra, nemusel dokument skončit tak poraženecky. Protože právě Karlova hluboká víra, zbožný život i smrt je to, co ze života císaře a krále Karla I. přetrvává a nám slouží k posílení a povzbuzení. - Dokonce i ateista Anatol France o něm napsal: "Císař Karel byl jediný muž v čelné pozici, který vyšel z války čestně. Byl to světec, ale nikdo ho neposlouchal. Upřímně si přál mír, a proto jím svět pohrdl. Nabízel nádhernou šanci, která byla promarněna." https://www.youtube.com/watch?v=o8SXVVH5zYM(9.3.2015)

Karel Poslední byl zřejmě osobně vcelku slušný člověk. Stát se císařem v době míru, mohl se díky svému exteriéru i zdvořilému chování stát opravdu oblíbeným panovníkem, který by do vlády asi moc nezasahoval a snažil se mírnit rozpory mezi svými národy tak, aby mu trůn v rodině vydržel. Ale snad i z tohoto dokumetu je patrno, že hlavním jeho charakterovým rysem byla nerozhodnost. Ty jeho dva rozpačité poválečné pokusy o získání vlády v Uhrách to jen potvrzují. Pravda, snažil se také vycouvat ze světové války, ale když se ten jeho pokoutní pokus prozradil, tak dál kučíroval s Vilémem tu krvavou válečnou káru. Od světce čekal bych rozhodnější čin… A snad už pro zasmání jsou názory excísařovny Zity. Sami TGM a E. Beneš by měli radost, jak na ní zapůsobila prvorepubliková propaganda tvrdící, že to byli hlavně Čechové, kteří rozkotali Rakousko. Zrovna Čechové, kteří na rozdíl od takových Maďarů vždy drželi hubu a krok (a proto se od FJI dočkali jen jalových slibů, zatímco věčně se bouřící Maďaři spoluvlády). Vždyť i TGM , EB byli bráni až do podzimu 1917 českými domorodými politickými špičkami jen jako podivní exoti, s kterými si nikdo nezadal. Na to, aby Rakousko přivedli ke krachu, si stačili Habsburci sami. Excísařovna Zita je ukázka toho, jak se lze dožít vysokého věku a zachovat si názorovou pevnost, na kterou nemají fakta žádný vliv. Myslím, že podobné názorové pevnosti dosáhla ve vysokém věku i s. Švorcová.(10.3.2015)

Příjemné opáčko, někdy až příliš stručné. Ale nechat výklad některých historických událostí na samotné ex-císařovně bylo malinko úsměvné, dalo se přece očekávat, v jakém světle je bude předkládat. Zde by byl na místě i objektivnější doprovodný pohled nějakého historika, nejlépe ani ne českého, právě pro srovnání.(2.8.2014)

Asi nejzajímavější díl z celého cyklu o Habsburcích. O konci císaře Karla jsem nevěděl prakticky nic, mé vědomosti o něm končily vyhlášením Československé republiky. Ale i potom byl Karlův osud ještě hodně zajímavý. Pro mě osobně hodně přínosný dokument.(1.9.2013)

Velmi zajímavý dokument!(2.9.2013)