Odchádzanie (TV film)

Dokumentární

Slovensko, 2013, 59 min

Dušan Hudec

Komentáře uživatelů k TV filmu (3)

"Zabil som štyroch Nemcov a viem, že za to budem pykať. Očakávam trest..."____"Dneska každý len ku korytu sa dostať..." _____ "Išiel by som bojovať proti fašizmu i proti všetkým tým dnešným mafiánom, politikom a všetkým, ktorí ožobračujú a okrádajú tento národ..."____"Boli sme si istý, že nás Američania a Rusi nenechajú v štichu, ale nechali. Komu to vyhovovalo, utopiť to všetko v krvi?..." Na úvod zopár citátov z úst mnohých veteránov z bojov v SNP, jedných z mála, čo dnes ešte žijú. Ich výpovede sú dojímavé a pri mnohých sa mi tisli slzy do očí, pretože nevypovedajú len o vojnových krutostiach, ale i tej dnešnej, v ktorej na nich štát i okolie kašle. Po potlačení SNP bolo zajatých a do rôznych koncentračných táborov odvlečených okolo 20 000 vojakov i civilistov. Toto vysoké číslo ma samého prekvapilo. V dokumente zaznie, že každý národ si váži a eviduje každého padlého vojaka. Počet navrátilcov zo zajatia ani presnejšia evidencia o mŕtvych a nezvestných dodnes neexistuje. Odhaduje sa, že o 1300 ľuďoch nevieme vôbec nič...Títo ľudia si prešli peklom, mnohí ušli hrobárovi z lopaty na poslednú chvíľu. Na chrbtoch ich kabátov sa im blýskal nápis "KGB" - Krieg gefanden banditen. A čo urobili týmto hrdinom, ktorí sa vrátili domov naši slovenskí úradníci? Obvinili ich z podvratnej činnosti a nútili ich samých si vybavovať papiere a dokazovať, že ten ktorý koncentrák vôbec existoval!!! A že títo ľudia dnes nemajú dôstojný život , možno ďakovať aj tej politickej bande, ktorá sa o nich nezaujíma. Užívateľ psychoza to zhrnul dobre- Miešali sa vo mne pocity hanby i hrdosti. 100%.(11.9.2013)

Tak toto je silná káva! Spovede bývalých partizánov, čo prežili neuveriteľné veci a mali by byť uctievaní ako polobohovia sú odsunutí na okraj spoločnosti. Paradoxne vďaka tomu, čo prežili a sú kúsok nad hrobom sú ich výpovede kruto úprimné a sú absolútnym výsmechom všetkým zodpovedným za ich biedu. Za dobrotu na žobrotu. "Európa jak stará kurva sa rozložila" - citát jedného z nich hovorí za všetko..(17.8.2014)

Počúvať tie životné príbehy a pozerať sa na tých ľudí ako žijú dnes... Keď niekto, kto bol vtedy ochotný za svoju vlasť položiť život, a dnes povie že za takúto "slobodu" sme nebojovali... Miešali sa vo mne pocity hrdosti a hanby zároveň.(29.8.2013)