Reklama

Reklama

Freddie Mercury: Příběh

  • Velká Británie Freddie Mercury: The Great Pretender (více)

VOD (1)

Obsahy(1)

Freddie Mercury (5. září 1946 – 24. listopadu 1991) se narodil jako Frederick Bulsara na Zanzibaru, ostrově, který dnes patří k Tanzánii. Až do sedmi let byl vychováván jako jedináček. Pak se narodila jeho sestra Kashmire. Oba Mercuryho rodiče byli Peršané, a protože v Bombaji byla největší perská komunita na světě, začal Freddie chodit do školy v Panchgani. V necelých čtrnácti letech se Freddie s rodiči přestěhoval do Británie. V devatenácti se přihlásil do Ealing College of Art. Všichni Freddieho spolužáci ho popisovali jako tichého, málo sebevědomého podivína, který neustále imitoval Jimiho Hendrixe. V roce 1969 se Freddie seznámil s kytaristou Brianem Mayem a bubeníkem Rogerem Tylorem, členy skupiny Smile. V průběhu roku 1970 začali společně zkoušet a novou kapelu – podle Freddieho návrhu – pojmenovali Queen. V únoru 1971, po příchodu baskytaristy Johna Deacona, se z nich stal kvartet, považovaný dodnes rockovým světem za jednu z nejtrvanlivějších a nejkvalitnějších sestav pop-music. Freddie měl jasnou představu o stylu kapely: zkombinovat razanci Led Zeppelin s novým druhem vizuální a melodické elegance.
O tom, že má AIDS, se zpěvák Freddie Mercury dozvěděl pět let před tím, než 24. listopadu 1991 zemřel. Obavy z nemoci měl už dávno. Uvědomoval si, že jeho divoký životní styl přesahoval běžné excesy rockových hvězd. „Měl jsem víc milenců než Elizabeth Taylorová," chlubíval se Mercury přátelům. Svěřil se pouze své přítelkyni Mary Austinové a manažerovi skupiny Queen Jimu Beachovi. Dohodli se, že zatím o všem pomlčí i před Mercuryho queenovskými kolegy, kytaristou Brianem Mayem, bubeníkem Rogerem Taylorem a baskytaristou Johnem Deaconem. „Kdyby to věděli, týmový organismus by se rozložil. To nechci. Jejich muzikantské kvality potřebuji víc než jejich soucit," argumentoval Mercury.
Už druhé LP, které vyšlo v březnu 1974, se stalo 5. nejprodávanějším albem v Británii a další album (Sheer Heart Attack – listopad 1974) bylo dokonce druhé. 21. 11. 1975 vyšlo LP A Night at The Opera se skladbou Bohemian Rhapsody, ve které sbory byly nahrány postupným navršením 180 hlasů a kytara potom působí jako zvuk orchestru. Deset dnů nato se singl Bohemian Rhapsody dostal na 1. místo britské hitparády, kterou vedl celých devět týdnů. (Podruhé po Mercuryho smrti v r. 1991 a výtěžek z prodeje byl věnován na výzkum léčení nemoci AIDS).
Počátkem osmdesátých let si extravagantní Freddie přestal lakovat nehty na černo, oblékat se do saténu, a nechal si narůst knírek, ale oblečky a chlapečky střídal dál. 30. 6. 1980 vyšlo LP The Game, které se stalo nejprodávanějším albem v USA. 13. 7. 1985 – dvacetiminutové vystoupení Queen na londýnském koncertě Live Aid, který přenášelo 12 satelitů pro 1,6 miliard TV diváků na celém světě. Na koncertu vystoupili i Paul McCartney, Eric Clapton, David Bowie, Madonna, U2, Who, Sting a další hvězdy hudebního nebe.
Kolem roku 1989 se začalo veřejně spekulovat o Mercuryho špatném zdravotním stavu. Fyzicky i psychicky unavený Freddie ještě natočil se skupinou album Innuendo (únor 1991) – 1. v Británii a 30. v USA. 23. listopadu 1991 Freddie Mercury přiznává světu, že je pozitivní na AIDS. 24. listopadu 1991 kolem sedmé hodiny večer umírá Freddie Mercury, nakažený virem HIV, na zápal plic. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (55)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Mluvící hlavy, archivní záběry z koncertů, mluvící hlavy, klipy, archivní rozhovory s Freddiem Mercurym, mluvící hlavy, archivní záběry z TV pořadů s fanoušky, mluvící hlavy (hlavně Montserrat Caballé), archivní rozhovory s Freddiem Mercurym, a tak dokola celou tu hodinku a půl. A nic víc nepotřebujete;) Nutno dodat, že tentokrát je to docela osobní, mluví se hlavně o Mercuryho motivacích a inspiracích, i o jeho vlastních pocitech - nebo spíš o tom, co jako svůj vlastní Great Pretender ukazoval. Obsah naprosto vynahrazuje tradiční (chcete-li rutinní) formu, takže ode mě plně spokojených 80%. PS: Už je to nějaký čas, co jsem to viděl, ale dnes jsem náhodou na dokument narazil asi v polovině a zase fascinovaně zírám až do konce... ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Great Pretender? Ano, ale nikdy nebylo za předstíráním zároveň schováno tolik upřímnosti.. Stručný průřez kariérou geniálního hudebníka, co s blížícím se koncem začne jemně utahovat šrouby emocí. Intimní portrét osobnosti, která v kostýmu dekadence sice hodlala jen bavit bez úmyslu tvorby hudebních relikvií, nicméně čas ukázal, že jí to předsevzetí zas až tak nevyšlo.. Možná se sami sebe zeptáte, jak jen to ten zanzibarský rodák, chrlící zlato přes šílený předkus, dělal? Odpověď najdete v názvu alba spjatého s filmem Highlander.. ()

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Většina obsahu a obrazového materiálu se týká poslední dekády Freddieho života. Ukázky z posledních koncertů skupiny Queen, pokusů o sólovou tvorbu a občasné záběry ze soukromí. Dost času je věnováno jeho smrti a AIDS. Dokument se prakticky vůbec nezabývá mládím, počátky kariéry, rodinou a poměry ze kterých vzešel. To vše je v podstatě odbyto ve dvou až třech větách. Jako plnohodnotný dokument je to slabý. Tomuhle příběhu poněkud chybí začátek. Ačkoli fanoušky jistě i tak potěší. ()

nascendi

všechny recenze uživatele

Môžem sa považovať za fanúšika Freddieho Mercuryho a Queen. Je to vlastne jediný spôsob, ako prostredníctvom ich hudby preniknúť do sveta ľudí o generáciu až dve mladších. Samozrejme, že som si so záujmom pozrel dokument, v ktorého názve je skladba mojich predelvisovských obľúbencov - The Platters. Som spokojný, pretože film podporil moju teóriu, že o Freddiem a Queenoch nie je možné nakrútiť zlý film a tiež predstavu že ich život a tvorba sú také bohaté, že každý film o nich prinesie niečo nové a mnou dovtedy nepoznané. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Myslím, že perfektný medailónik pravdepodobne najlepšieho speváka histórie. Súbor všetkých hitov, osobného i kariérneho života. A na záver výrok, z ktorého mrazí. "Freddie, myslíš, že sa dostaneš do neba? Nie, ani nechcem. Peklo je oveľa lepšie. Predstav si všetkých tých zaujímavých ľudí, ktorých tam stretneš." Nuž, nevedel som, že je úžasné v totálnej prázdnote si dišputovať s Hitlerom či Stalinom, ale veď sám už vie... ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Archivní rozhovory, koncerty a osobní materiály. Oceňuji, že dokument nejde po srsti jako oslavný medailonek. Zpěvák je prezentován jako plachý muž a sám říká, že vše je hra a když přijde na pódium, chová se jako macho. Nikdy neukázal svou pravou tvář? To by odpovídalo jeho astrologickému zemnímu znamení panny. Přitom až do nemoci přikládal velký důraz sexu. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Moc tajemství chameleonského Freddieho dokument neodhalil. A kupodivu, jakoby vynechal dost podstatné o skupině Queen. Soustředil se převážně na Freddieho sólové počiny, které dopadaly s rozličnými výsledky. Operní duety byly fajn a krásné, ale přece jen, dávat jim takový prostor a Queen skoro odbýt, to mi připadá nevyvážené. Zvlášť, když se v dokumentu členové skupiny vyjadřují. Taky se třeba moc neřešilo, proč měli napjaté vztahy – důvod, že Freddie rád operu, zatímco oni jen rock, mi nepřipadá jako ten hlavní. SHRNUTÍ: Běžný dokument s archivními záběry a mluvícími hlavami. ()

veru_needy 

všechny recenze uživatele

Slavného a legendárního zpěváka skupiny Queen není třeba představovat. Přesto byl pro fanoušky natočen tento upřímný dokumentární film, který vyšel v roce 2012, kdy by Freddiemu tou dobou bylo rovných 66 let. Freddie byl tváří skupiny Queen po více jak 20 let a tato snímková publikace ho prezentuje jako klíčového hráče v oblasti hudební vizáže na britské hudební scéně. Jeho život je mile i bolestivě vylíčen prostřednictvím autentických záběrů a komentářů. Freddie se proslavil jako různorodý šouman, kterému nebylo rovno. Úžasné autentické záběry jak ty soukromé tak ty veřejné ho zachycují na všech pódiích jeho pestrého života. ()

MultiTobi 

všechny recenze uživatele

Žádné suché fakta, ale dokument plný emocí o životě Freddieho Mercuryho očima jeho nejbližších, jeho kapely, ale i jeho fanoušků. Freddie měl tu moc, že mohl nahrát album a nenašli byste na něm žádnou skladbu, která by nebyla skvělá. Byla to prostě fenomenální skupina s fenomenální zpěvákem, který nechtěl být jen zpěvákem, ale i legendou a to se mu také povedlo. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Ríká se, že aby si Masaj dobře vydělal, stačí mu dělat Masaje. Jak to byl s Freddiem Mercurym? Tento dokument nás směřuje k tomu, že to tak úplně nebylo. Freddie ve své snaze naplnit to, co je v něm, působí sympaticky, na dotazy odpovídá vtipně a přitom věcně, na jevišti to je "operní klauniáda"... Jsem odchován bluesem a rockem a Jimmy Hendrixem (podobně jako Freddie), a zůstal jsem při tom. Freddie měl však v sobě operu a tak se dostal mimo můj zorný úhel. Písničkám Queen se však sotva dalo uniknout, patřily stadionům, ať už se tam dělo cokoli. Jeho spolupráce s Monserrat Caballé byla zřejmě přirozeným naplněním jeho snů (zajímavě je popisovaná jeho reakce na jejím koncertě). Z mého pohledu je jeho kariera mapováním slepé silnice rock'n'rollu - pokud není něčím úplně jiným. ()

spygirl 

všechny recenze uživatele

Freddie byl vždycky svůj... výborný dokument, raritní záběry, bez příkras... a ty rozhovory neměly chybu. :-) ()

zette 

všechny recenze uživatele

Sice jsem Mercuryho nikdy nijak neposlouchal, byl to mimoradny talent a velmi zajimava osobnost a tento dokument divakovi tohoto zpevaka zase o neco priblizi. I kdyz nepochybuji, ze pro verne fanousky bude tech informaci malo. Mne se nejvice libily dobove rozhovory se samotnym Mercurym. ()

Mol 

všechny recenze uživatele

HOW DO YOU LIKE TO BE REMEMBERED? OH, I DON'T KNOW, I JUST.. I HAVEN'T THOUGHT ABOUT THAT. DEAD AND GONE. I DON'T REALLY THINK ABOUT IT, IT'S UP TO THEM. WHEN I'M DEAD, WHO CARES? I DON'T. Nemohu se zbavit dojmu, že zbytečně v dokumentu hodně času zabili s operní zpěvačkou Montserrat Caballé a že dokumentem These are the days of our lives nasadili pro všechny další dokumenty o Queen nebo Freddiem vysokou laťku. I tak působivé. Jako vždy. ()

Reklama

Reklama