Niktorius

Jsem nucen vymezit se vůči pohledu kolegyně Gaji Gamini: Roti podle mne patří k těm (nej)lepším desaiovkám a mírou kazatelství a typizovanosti postav se nijak nevymyká ani Desaiovu celoživotnímu dílu, ani obecným konvencím masala žánru. Naléhavou slzopudnost si film naštěstí schovává až na úplný konec a většina stopáže se nese v sympaticky lehkonohém komediálním duchu, kde společenská kritika nabývá spíše podoby různých vtípků a ironických popěvků, než patetických proslovů. Ale ten odkaz na Ježíše tam fakt je a je docela explicitní! ;) _____________ P.S: V bollywoodských masalách 70. a 80. let jsou vcelku častým úkazem scény, ve kterých zloduši nutí nebohou ženu, aby jim tančila (a pak ji chlípně sledují). A asi většina diváků si dokázala domyslet, že vynucený tanec zde pravděpodobně zastupuje vynucený sex. Roti je ale první mně známý film, který se skutečnost, že tance lačný padouch si chce především vrznout, vůbec nesnaží zakrývat. ()

Gaja Gamini

Rajesh Khanna v "hipízáckých" hadrech se mne snažil přesvědčit, že je hledaný vrah a zároveň. Ježíš v druhé inkarnaci. Pohledný, nicméně pro mne osobně nudný herec (já bych mu tedy krví dopisy nepsala), porplouvá filmem bez námahy, ovšem film sám je dost nudný a příliš "kazatelský". Milión a jeden filmů v Indii začíná stejně - chudý chlapec strádáním dohnaný ke zločinu. Nicméně ne každý z těchto filmů funguje. Mě osobně připadalo, že ospravedlnění našeho zločince-hrdiny je dost chabé. Nejvíc vzrušující část je nadpozemský Boží zásah prostřednictvím útoku opic. Ty totiž alespoň nemají zapotřebí vést sáhodlouhý monolog na téma zkorumpovaná společnost každých deset minut. ()