poster

U zavěšené knihy (TV pořad)

Publicistický

Česko, 2013, 26 min

 • LenkaAK
  ***

  Jediný televizní pořad o literatuře. Kvalita jednotlivých částí je kolísavá, ale když nemá konkurenci, musí se to vydržet. Moderátoři to mají taky podle toho, jak se asi vyspali. Ale ráda se touto formou dozvídám o novinkách na knižním trhu. Konečně také vidím, jak vypadají a působí spisovatelé, překladatelé a ostatní hosté.(1.11.2014)

 • lucascus
  ***

  Pořad, jehož formát a zaměření dlouho chybělo na obrazovkách státní televize. Oceňuji snahu tvůrců zařadit literaturu znovu mezi základní prvky umění, ovšem co je katastrofální, to je dvojice moderátorů. Jejich stylizace, přetvařování, gestikulace a mimika mi vadí, nedokážu se soustředit na samotný obsah pořadu. Literatuře by prospěla více populární forma, rozdělená na domácí a světovou literaturu, literární ceny, medailonky autorů apod.(4.4.2015)

 • Vančura
  *****

  Moderátory osobně shledávám velmi kvalitními - Petr Vizina se podle všeho vyzná, a Karolína Kočí je sympatická krasotinka, která mu představuje adektávní protějšek, oba se vhodně doplňují a působí vcelku sehraným dojmem; Jiří Podzimek a Kristýna Večeřová, kteří se s nimi ob týden střídají, to samé. Samotý výběr titulů a autorů do jednotlivých dílů těžko hodnotit - pokud si člověk u tohoto pořadu něco uvědomí, je to v první řadě notoricky známá zkušenost, že český literární píseček je malý, všichni se znají, a kdo se aktivně zajímá o současný knižní trh, moc nového se zde asi nedozví - přece jenom je znát, že prostor zde dostávájí spíše zavedení autoři, což je podle mě největší nedostatek pořadu. Osobně bych ocenil mnohem invenčnější ruku při výběru doporučených titulů - namísto povinného referování o každé nové knize autorů typu Viewegh, Zábranský, apod., bych zde rozhodně více ocenil info o debutujících neznámých autorech, kterých je strašně moc a kteří si zaslouží pozornost víc. A konečně, za sebe nemám problém napsat, že se domnívám, že každý správný knihomol dávno telku vyhodil, a o literatuře se informuje z vlastních zdrojů - koukat v telce na pořad o knihách mi tak přijde skoro jako paradox a vlastně i atavismus, či ztráta času, chcete-li. Přesto tak činím, protože mě Zavěšená kniha prostě baví. P. S. Na stránkách pořadu je strašně zajímavá diskuse - začtu-li se do ní, o to více si uvědomím, jak moc je to pořad určený právě pro mě. Ze všech názorů, které v diskuzi zatím zazněly, mě nejvíc baví tento: Bravo, první opravdu zajímavý televizní pořad o kultuře. Proč je ale vysílán až ve 22:55 hod, když jsou všichni intelektuálové pod vlivem alkoholu? Ideální čas by byl okolo 20 hod..(14.5.2015)

 • Revivup
  ***

  Pořad věnovaný čistě literatuře - výborný a vznešený projekt, který je ještě třeba pilovat. Moc se mi nelíbí časté přeskakování z knihy na knihu, čímž bohužel mnohé kousky dostávají velmi málo času z celkové stopáže. Na druhou stranu oceňuji zajímavá témata konverzace a výběr knížek. Po prvním dílu mám rovněž smíšené pocity z poněkud škrobeného chování obou moderátorů, což , alespoň doufám, se snad časem ustálí. Sečteno a podtrženo, zatím hodnotím na 60 % s očekáváním brzkého zlepšení.(6.9.2013)

 • Casablanca
  ****

  Čtyři za to, že je jediným pořadem věnovaným literatuře. Forma má mouchy, ale obsah neztrácí smysl a připomíná čtenářům, že čtení knih má i dnes svou budoucnost a že i literatura starší není zcela zapomenuta.(21.4.2014)