Draci v hrnci (TV pořad)

Rodinný

Česko, 2013, 20 min

Vladimír Mráz
  • Alexis74

Tak by mě tak zajímalo, který idiot ve spolupráci s demokratickým psychologem dětské duše vymyslel, že pod rouškou rádoby pořadu o vaření budou cpát do dětí nějakou prašivou a lhavou propagandu proti bývalému režimu? Vždyť je to svinstvo co to s těmi dětmi provádějí a donebe volající drzost a lež. Dnes dopoledne 2.12.2016, za mnou hrála televize když jsem uslyšel "to kdysi jsme takhle nejedli", děti museli jíst ve školních jídelnách náhražky, které museli dojídat, dávali jsme si vepřové řízky místo telecích a jiné podobné svinské kecy, které to hov*do tlouklo dětem do hlavy. Nevím asi jsem žil v jiné době než o čem byla řeč, ale já jsem měl v ZŠ svačinky zdarma a byli to svačiny zdravé, to znamená mléčné výrobky (jogurty, Pribináky, Alma, mléko, termix aj) , ovoce a k tomu většinou jeden nebo dva rohlíky, dnes se teprve schvaluje nějaký zákon, aby se na školách zakazovalo jíst nezdravě, to jen tak pro srovnání. V jídelně jsme měli oběd doslova za pár korun, nevím už jestli 3-5 kčs jeden oběd, zbytek doplácel stát. A opět to byl oběd výživný, protože byl vařený podle norem a ne podle toho komu se co chce, ono tehdy bylo totiž všechno podle norem ČSN a ty byli tak přísné, že by se evropa pokud by se jich dnes chtěla držet ekonomicky zhroutila. A pokud by někdo šidil normy byl na to zákon o majetku v soc. vlastnictví a tak podobně, ono by to hodilo dost na to, aby si to Ti co vařili rozmysleli to šidit, nemluvě o tom, že školní jídelny byli hodně ostře hlídány, protože tam šlo o naši mládež a budoucnost. Jediné co byla "částečně" pravda z toho svinstva, co tam ta osoba na děti vychrlila bylo, že byl kladen důraz na dojídání nebo spíš na to, aby člověk když už si vezme jídlo to dojedl, a to podle mne není špatný zvyk, ale více méně dobrý návyk a je to výchovné. Nemluvě o tom že když jsem nechtěl tak jsem si prostě třeba polévku se zakvrdlaným vajíčkem nedal, protože jí nemám rád a nic se nedělo. Skutečná situace byla však většinou opačná, dodneška vzpomínám, třeba na školní rizoto, které jsem si byl přidat i 5 krát a nikdo ani nepípnul, ale paní kuchařky byli rády a já jim vždy hezky poděkoval. To mě také naučili tehdy ve škole. Tak asi takhle to bylo kdysi ve škole s jídlem. Ne, necpali jsme se jako dnes děti oplatkami, ani jsme se ve škole neopíjeli alkoholem, ani nešikanovali učitele nebo nefetovali pervitin nebo marihuanu, ne takoví jsme nebyli, prostě jsme byli asi špatně vychovávaní a v špatné době a dokonce v té nejhorší. Protože jsme museli místo tlecích řízků jíst vepřové, pro boha (!!!) vždyť vepřové řízky jsou lepší, tak co by jste chtěli? A telecí jsme také mohli mít, nevím kde dotyčná bydlela, ale u nás to problém nebyl, nicméně vepřový řízek je vepřový řízek. To ví každý ... . Když jsem si kdysi koupil Uherák, tak jsem měl jistotu, že to je originál a mohl jsem si ho koupit kolik a kdy jsem chtěl, byl vyrobený z masa a ne žádného konglomerátu nebo strojově zpracovaného masa, protože byl vyroben podle normy, nemusel jsem se bát, že si vylomím zub nebo ně bude sůl s těžkými kovy z polska nebo kuřecí maso s antibiotiky ze zahraničí. A jiná svinstva s kterými se dnes již tak často demokraticky setkáváme a nad kterými jsme se už naučili jako správní demokrati mávnout rukou, protože se stejně nikde nedovoláte, akorát tak staré Klofové na pískovnu. Tak to jsem sepsul ten díl, co jsem náhodou slyšel a doufám, že pokud budou chtít pokračovat, že buď popraví autora scénáře nebo jim ho někdo co nejdřív demokraticky nacpe do ... .(3.12.2016)

Pod pokličkou, ale pro děti.(23.9.2013)

Svižný, moderní pořad o vaření pro děti. Má spád, vkusnou animaci, je vtipný, hravý i poučný. Je možná až příliš dynamický a pokud chcete zachytit některý z receptů, musíte si jej pustit ještě jednou. Poslední recept na indiánské kuře s pomerančovým džusem a čokoládou se natáčel částečně i u nás na ranči a občas se tam mihla i moje vnučka. Natáčení ji sice moc nezaujalo, ale výsledný produkt byl velmi zdařilý. I já jsem se poučila z úst samotného Kolumba, které že to všechny plodiny se k nám do Evropy z Ameriky dovezly. Indiány mám ráda, tak vyzkouším tu jejich kuřecí specialitu s čokoládou, zda je to vůbec poživatelné.(2.11.2016)

Tak trochu, spíš víc než dost, nedoceněná záležitost a především naprostá špička tuzemské tvorby pro děti, na poli vzdělávacích pořadů téměř poslední mohykán.. Zábavné, hravé i velmi poučné, dokonce lepší svého zcela zřejmého dospěláckého vzoru Pod pokličkou, zejména dík uvádění informací do velmi funkčních souvislostí.. V době, kdy u nás panuje naprostá gastronomická, zdravěstravovací i lifestylová dezinformovanost přecházející v rezignační chaos, z něhož běhá Mráz po zádech, vnímán Draky v hrnci jako naprostý unikát.. Hodně cenný krKavčí projekt, jakkoli ze strany České televize ukázkově a symbolicky bez ambicí.. Možná právě díkybohu..(25.9.2016)

Když jsem poprvé zahlédl animovanou slepici, jak dává přednášku o jídle, řekl jsem si, že to snad někdo obšlehl Pod Pokličkou - a ono ano i ne, protože obojí je dílem té samé sestavy (nechtějte po mně, abych studoval složení ostravského studia ČT). Sice na tom nejsme zdaleka tak zoufale jako v USA, kde se v průměrné rodině vaří z polotovarů a děti nevědí, co je to zelenina (doporučuji otřesný TEDTalk Jamieho Olivera z roku 2010; těm, kdo to mají za zelenou biopropagandu, doporučuji zamyslet se, jestli by nebylo vhodné přece jen něco dělat s tím, že je možné schválit pro účely školního stravování pizzu jako zeleninu, což se ve Státech stalo tuším že v roce 2012;)), ale vedení dětí k tomu, že vaření není problém, a hlavně že kvalitní (netvrdím, že bublanina je zrovna zdravá;)) potraviny jsou lepší než líbivý "džankfůd", není nikdy dost. A co se týká pořadu jako takového - je to se vším všudy Pod Pokličkou pro mladší publikum - navíc jsou tu "jen" živí průvodci Oskar Juchelka a Michaela Doubravová. Pro posledně jmenovanou je to spíš jen osobní propagace, protože předvádí širokou škálu výrazů, podle toho jakou postavu právě prezentuje (jsou to figurky od madame Pompadour po country zpěvačku), tančí, zpívá, a tak dále. Hlavní vařič vypadá, jako kdyby utekl z reklamy na kečup, ale jeho přátelské špílcování se starší sestrou se dá přežít, i když vám deset bylo už hodně dávno;) Tohle se prostě povedlo, a pokud to mám hodnotit vyloženě jako pořad pro děti, tak je to ještě lepší. 80%(14.9.2014)