Aldabra: Byl jednou jeden ostrov

• angličtina Aldabra: Once Upon an Island (více)

Výlet do míst, kam lidská noha takřka nemá možnost vkročit, příběh plný fascinujících dobrodružství zdejšího přírodního světa a mimořádný zážitek, jaký může nabídnout jen nejmodernější 3D technologie – všechny tyto atributy a ještě mnohem více v sobě sdružuje nový film ALDABRA: BYL JEDNOU JEDEN OSTROV. Působivý rodinný snímek nabízí unikátní osudové příběhy podivuhodných živočichů, kteří obývají atol Aldabra, kteří se zde rodí, vytvářejí společenství, přivádějí na svět mladé i bojují o své přežití. Film Aldabra: Byl jednou jeden ostrov není přírodopisným dokumentem, je vzrušujícím a napínavým příběhem ze světa přírody. (Falcon)

T2

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo ▐ úplne v pohode zvládnutý dokument, pekné zábery, komentár sa dá, 3D v norme /videl v kine 3D verziu: 60%/ ()

Jara.Cimrman.jr

"Vypadá to, že všichni jsou tady tady buď moc jedovatí anebo malí na to, aby se dali zblajznout." Zajímavý ostrov, krásná příroda, exotičtí živočichové a to je asi tak všechno. Bavil mě neúnavný špehoun chřástal, stoletý želvák Elvi i jedovatá slečna Perutýnka, ale nedonutilo mě to koupit si pramici a zběsile pádlovat na Aldabru, což by skvělému dokumentu nemělo činit nejmenší obtíže. ()

Big Bear

Viděl jsem to ve 2D, takže chápu, že o velkou část pokoukání jsem byl ochuzen - to ale nemělo vliv na mé celkové hodnocení, protože si ty prolétavající planety či rybky brnkající divákovi o nos dokážu ve 3D představit. Ostrov byl nádherný, život na něm i kolem něj pod hladinou také. Nic však z čeho bychom museli padnout jak se říká na zadek. Stačí si pustit kterýkoliv kanál na satu nebo třeba Primu Zoom a máte tam toho tuny. A kdo chce 3D je tu IMAX a jeho dokumenty typu Galapágy což bylo Adabře hodně podobné. Hlas Oldřicha Kaisera byl ze začátku až nezvyklý, ale časem mi naopak začal k filmu ladit. Byly to však jen ty momenty kdy suše komentoval a popisoval. Jakmile došlo na měnění hlasů, hlášky a ,,rozhovory'' zvířectva mezi sebou navzájem, bylo to už slabší. Tomu se ale zase smály děti, tak v tom byl asi záměr. Příjemná byla i hudba R. Jíši. Podobně jako ostatním mi tam chyběla nějaká osnova, nějaká příběhová linie... Kamera tu poskakuje chvilku pod vodou, chvilku na d vodou... Každou chvíli něco jiného, přitom když už zvířatům dali jména, mohl to štáb nějak vtipně pospojovat jako je tomu v jiných dokumentech do nějakého příběhu. To je spíše povzdech, protože jinak jsem byl spokojený. Na Čechy je natočení dokumentárního filmu v takto exotických lokacích hodno pochvaly, obzvláště ve 3D. Příroda je překrásná, úžasná a jsem rád, když místa na které se asi nikdy nepodívám mohu vidět z takovýchto dokumentů. A už také vím jak vypadalo rodiště mého kraba zemního, kterého jsem měl mnoho let, než i on odešel do krabího nebe. * * * ()

Vančura

Toto mě zcela minulo, nudilo až uspávalo. Komentář Kaisera mi hodně nesednul, 3D potenciál mi přišel naprosto nevyužitý a ze vší té záplavy antropomorfismu mi bylo akorát do pohrdavého smíchu - kristebože, vždyť ten film dělá z diváků úplné idioty, napadne vás (kdybych měl děti, vezmu je mnohem radši třeba na Hotel Transylvánie 2). Pokud se vám ovšem líbily, řekněme, večerníčky Václava Chaloupky typu Tuláček, Méďové či Vydrýsek (osobně se jenom už z těch názvů popadám smíchy za břicho), pak budete z Aldabry pravděpodobně unešeni, protože se místo českých luhů a hájů odehrává v pestrobarevném světě exotického ostrova a počet zvířecích druhů je zde násobně vyšší. Jinak je ten princip víceméně stejný, kamera v podstatě voyeursky sleduje nejrůznější zvířata při nějaké činnosti a vypravěčův voiceover jim střídavě propůjčuje hlas a střídavě komentuje dění na celém ostrově z pozice jakéhosi vševědoucího Boha (film ostatně začíná úvodem ve stylu "... v jedné galaxii byla planeta a na ní jeden ostrov..." blá blá; trailer je ostatně, myslím, velmi vypovídající). Není to ani klasický dokument o tom, na jaké žijeme nádherné planetě, ani alegorické podobenství, kde by zvířata zastupovala lidi, je to spíš něco mezi tím, a mně osobně to do vkusu zkrátka nesedlo - ale třeba zrovna vám se to líbit bude. Sto lidí, sto chutí. ZAJÍMAVOSTI: Aldabra, atol ležící více než 1000 kilometrů od hlavního seychelského ostrova Mahé, je jedním z mála míst na Zemi, které po staletí zůstává prakticky nedotčeno civilizací. Druhý největší korálový atol na světě, ležící v Indickém oceánu, díky své naprosté izolaci uchoval okouzlující přírodní svět v jeho takřka původní podobě. Atol, který podle geologických poznatků v minulosti nejméně šestkrát zmizel pod hladinou a zase se vynořil, uchoval díky své naprosté izolaci okouzlující přírodní svět v jeho takřka původní podobě a představuje jeden ze základů pro studium evolučních procesů. Atol je útočištěm pro více než 400 endemických druhů a poddruhů. Naprosto unikátní je zdejší populace želv obrovských, kterou nenajdete nikde jinde na světě, mimořádné jsou zdejší ptačí kolonie a podmořská flora a fauna. V roce 1982 vyhlásila organizace UNESCO Aldabru světovým přírodním dědictvím. Kromě pracovníků přírodovědecké výzkumné stanice nemají lidé do těchto míst přístup. Jediným známým filmařem, jemuž se dostalo možnosti zde pracovat, byl Jacques-Yves Cousteau, který zde roku 1956 natočil svůj Oscarem oceněný dokument Svět Ticha. Po dlouhých přípravách a složitých jednáních se české společnosti Starlite Pictures podařilo získat v roce 2011 exkluzívní povolení k natáčení a vášeň jménem Aldabra, která všechny motivovala, se začala naplňovat. Štáb pod vedením známého režiséra Steva Lichtaga pak musel podstoupit řadu dramatických situací, včetně hrozby únosu somálskými piráty, aby zde natočil o fascinujícím světě Aldabry celovečerní film (jednou z podmínek k natáčení bylo zajistit vojenský doprovod a zvláštní pojištění. „Jsem asi jediný producent v Česku, který má pojistku na výkupné a vyjednávání s piráty při únosu,“ říká producent Petr Keller, který projektu zasvětil víc než deset let života). () (méně) (více)

pornogrind

Aldabra je dokumentem jako stovky jiných. K vidění je krása a rozmanitost fauny a flóry, ale není tu nic co by jsme už neviděli někde jinde. Kaiser jako vypravěč mi tu sedl tak 50/50. Když mluvil k seriózně a k věci tak bylo vše OK, ale nepovedený vtípky a dabování zvířat mi tedy moc nesedly. Dětem se to ale asi bude líbit. Za mě je to pouze průměrnej dokument, kterej zapadne " v davu " jiných a mnohem lepších. ()

Stanislaus

Opravdu mě potěšilo, že i v rámci české produkce může vzniknout pěkný a kvalitní dokument o zvířatech, kterým rozhodně Aldabra je. Z technického hlediska byl film udělaný moc dobře, i když bylo na první pohled zřejmé, kdy výslednému vizuálu pomohl počítač. Příběhově byla Aldabra určena primárně pro děti, od čehož se odvíjely také Kaiserovy jednoduše podané komentáře, které sice mohly někomu lézt na nervy, avšak mě vůbec nerušily. Milé a poučné překvapení v podobě vizuálně líbivého exkurzu do exotických krajin. ()

HellFire

Přírodopisné filmy mám rád, ale tady mi chyběl jakýsi příběh a větší posun. Úplně jsem si představoval, jak si režisér jednoduše stoupl s kamerou na ostrov, pustil ji a čekal, jestli se stane něco zajímavého. A 3D zde nemělo krom života pod vodou opodstatnění. ()

Lokutus

Dost slušně natočenej dokument, kterej bohužel VELMI kazí těžce nezvládnutá hudba a až nesnesitelně infantilní komentář. ()

blackrain

Dlouho jsem takhle povedený dokumentární snímek neviděla. Seděla jsem před obrazovkou televize jako přimražená a užívala si každičkou scénu. Oldřich Kaiser byl výbornou volbou pro roli vyprávěče. Je takovou třešínkou na dortu.Umí být kouzelný i dětinský. Chtěla bych, aby mi předčítal pohádky na dobrou noc. Jen víc podobných dokumentů, protože jich není nikdy dost. Byla to krásná postva pro moje oči. Lituju, že jsem na něj nešla do kina. ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale ten komentář mě prostě nějak nebavil. Je vidět, že je to hodně cíleno na děti, Oldřich Kaiser se snaží, ale mně to trochu kazilo zážitek z těch krásných záběrů, které Lichtag na ostrově Aldabra pořídil. Ani úvod mě moc nenadchnul, ale pak to byla prostě krása. Příroda je úchvatná. ()

ilemas

Aldabra, ostrov o kterém jsem nikdy neslyšel. Mám rád přírodopisné dokumenty, ale nejlépe od Alterborogha. Vyprávění Oldřicha Kaisera mě dost vadilo, i když proti samotnému herci nic nemám. Celý snímek je spíše pro děti, velice pěkně udělaný. ()

Rocky88

Nádherně barevný dokument, pod jehož vlivem bych si nejraději hned koupil hydroplán a hurá na Aldabru. Komentář Oldřicha Kaisera umí být vážný i humorný. Každopádně neukazuje nic tak nového či nepoužívá odlišné vyprávěcí postupy, které bychom už neznali. ()

honajz2

Tak je to primárně určené pro děti, proto je ten komentář takový jaký je a i když mi ne vždy sedl, stejně tak nemůžu říct, že by mě vyloženě iritoval. Jen je to celé takové... průměrné. A v mém věku mi to už nemá moc co dát. Já hlavně doufal, že to nebude přírodopisný dokument, ale že to bude mít nějaký děj, odněkud někam to půjde, ale bohužel ne. Fakt je to spíš přírodopisný dokument, který sice má něco jako hlavní postavu, ale dějově to je úplně o ničem, jen sled několika "scének". A takových dokumentů je fakt hodně a tomuhle chybí něco, čím by mě výrazněji zaujal. Ale nutno uznat, že děckám by se to mohlo líbit, natočené je to hezky, pár scén je taky zajímavých a nějaké své kouzlo to má, ale na víc jak 3* to nevidím. ()

Tosi

Pohodový dokument s pěknými záběry přírody a s komentářem pana Kaisera, který se líp poslouchá, pokud vedle vás sedí nějaký prcek. ()

LordSnape

Bylo to hezký a dobře natočený, ale Kaiserův komentář mě nejdřív iritoval a později i strašně sral. Kdo tyhle kecy vymyslel? ()

Johnny.ARN

Bol by to možno aj pekný dokument o peknom ostrove, nebyť toho skurviackeho komentára, vdaka ktorému, som to po 15 minutach vzdal. Dopozeral, ale už bez záujmu. 2 z 5 ()

Jazzzz

Záběry jsou nádherné, ale jsou naprosto nadhodnocené rádoby vtipným komentářem, který bych ani dětem nepustil. Doporučuji sledovat bez zvuku. ()