Maria Stock (studentský film)

Česko, 2013, 50 min

Jan Březina

Jan Březina

Jan Skriečka

Téma i atmosféra dobrá - taková zvláštní, netradiční, poetická. Jenže to má mnoho háčků - za prvé stopáž. Pointa, pokud se dá hovořit o pointě, mi nepřišla zas tak nosná, aby film musel mít 50 minut. To je prostě moc, strašně moc. Budu radikál a řeknu to - podle mého se to dalo vše stihnout za 20 minut a neměl bych problém. Za druhé - snaha o umění. U sledování jsem měl dojem, že se v tomhle filmu vše až moc řídilo tím, aby jejich společný absolvák byl co nejumělečtější a nejfestivalovější. Jenže tahle snaha o umění je možná ještě horší než klasický mainstreamový film. Ten si aspoň na nic nehraje. Ale chápu to, hold se to ne vždy povede. Každopádně není moc za co chválit, herecké výkony byly průměrné, maximálně kamera, ta byla dost dobrá, a pak se mi líbila už zmiňovaná atmosféra. Každopádně můj závěr je takový, že tenhle snímek se spíše nepovedl než povedl.(13.12.2016)

• dodanek

Z hlediska filmařské profesionality tenhle snímek o tisíc procent převyšuje jiné debuty z FAMU. Jenže mě tyhle filmy, kde se parta lidí s kamerou honí měsíc po lese a vyjde z toho pár prapodivných mlhavých záběrů s ambientní hudbou, o kterých ani scenárista-režisér moc netuší, co vlastně znamenají, tak nějak… nebaví a nezajímají. (LFŠ 2014)(2.8.2014)

Film pojmenovaný podle zaniklé vesnice Mariánské Skoky, kde se natáčel. Výrazným objektem je zdejší kostel Navštívení Panny Marie, což se vlastně docela hodí k postavě dívky, která se stává vlastní matkou. Dobře navozená atmosféra, do hněda zbarvený obraz, ale nějak mi vadí, že jsem nepochopil konec.(15.7.2014)

Skutečně je dobře, že se v tom filmu moc nemluví, zvuk je totiž velmi špatný, aspoň pokud jde o kopii, kterou mám staženou. Samotný "příběh" by na jedné straně potřeboval mnohá dovysvětlení, na druhé však dává divákovi obrovskou paletu možností, jak si vyložit co chtěl autor říci. Když se přikloním k té druhé variantě, tak za tuto možnost dávám *****. Ale nejen za ni. Naprosto mě dostala ta úžasná symbolika, kdy Trnková dává miláčkovi do dlaně trnky (pro začátek). Panenko skákavá - a on pecku hned vyflusne, místo aby si ji schoval. :-)(26.9.2013)

Síla tohoto snímku je především v poetické atmosféře, kterou kolem sebe vytváří. Scénář jsem rozhodně nepochopil celý a myšlenka za ním mi bohužel také uniká. 5/10 [KVIFF 2014](7.7.2014)