Monsters - Temný kontinent

• Velká Británie Monsters: Dark Continent

V tomto akcí nabitém pokračování, které se odehrává deset let po událostech úspěšného sci-fi Zakázaná zóna od režiséra Garetha Edwardse, se mimozemské příšery rozšiřují na Střední východ. Ve snaze snížit jejich počty byla do jedné nejmenované blízkovýchodní země umístěna americká armáda, která odtamtud pravidelně provádí kobercové bombardování pouště. Kromě velkého množství obřích mimozemských mrtvol má jejich počínání za následek také děsivé ztráty na životech obyčejných lidí. Armáda proto vede válku na dvou frontách - bojuje proti povstalcům vyzbrojeným pancéřovkami a improvizovanými výbušninami, ale i proti monstrům, která se prohánějí kolem pouště. (Cinemax)

J*A*S*M

První Monsters (4*) jsou oproti druhému dílu nadupanou popcornovou zábavou. Kdo vzhledem k námětu a trailerům doufal v akčnější a celkově divácky přívětivější film, nemohl se mýlit víc. Tady opravdu nelze slovy vypovědět, jaká je to šílená nuda ()

Malarkey

(Odposloucháno z diskuze dvou amerických vojáků na nedělní noční směně u severní barikády v Damašku) Jou, bratře pamatuješ si, když jsme na tomhle posranym kontinentě bojovali jenom s tím zkurveným Islámským státem? - No jo, to byly časy. Teď se k tomu přisraly ty zasraný zrůdy a celej svět začíná jít do totálních sraček. Kdyby ty svině aspoň nevypadaly jako ty mrdky z Half -Lifu. Víš co myslim, ne? - No jasně, to je přesný. Já tady pak ležím ve zkurvenym stanu a mám strach, aby mi některá z těch sviní neskočila na hlavu a nezačala mě ovládat. - Přesně! A teď si ještě představ, že proti nim musíme bojovat a po boku nám chodí nějakej amatérskej filmař, kterej během akce běhá ze strany na stranu a myslí si, že z toho rozklepanýho materiálu udělá film. A teď se podrž jo. Prej se má jmenovat Monstra - Temný kontinent. - No ty vole. Co taky jinýho, vždyť to tady stojí za hovno... - To je taky fakt. ()

Dever

// Distribútor: Radius-TWC // Prišlo mi to o niečo lepšie, ako jednotka, či už z dejového, alebo vizuálneho hľadiska.... 80% ()

tron

Po jednotke, ktorá neukázala nič, prišla dvojka... ktorá ukázala všetko. Je prekvapivo ambiciózna a po vizuálnej stránke vyzerá miestami veľmi dobre. Je to nečakané, nakoľko najmonumentálnejšou scénou nízkorozpočtovej jednotky bola pasáž, v ktorej sa dvaja ľudia plavili po nočnej rieke. Dvojka je vojnový film, v ktorom raz za čas prebehnú príšery rôznych druhov, veľkostí a záujmov. A treba povedať, že... bohužiaľ. Vojnové časti scenára sú totiž o ničom. Nezaujímavé, nudné, nezáživné, štandardne nakrútené a plné klišé, predvídateľných zvratov a brutálne nelogického konania vojakov (neskutočná scéna, v ktorej sa X minút hádajú so sedliakom a ignorujú fakt, že sa k nim približuje gigantická, krvilačná obluda). Herecké výkony nestoja za zmienku, snáď len s výnimkou bradatého veliteľa tímu (Johnny Harris). Filmu škodí aj prehnaná dĺžka dvoch hodín, čo je na takýto druh filmu ozaj veľa. Našťastie, v scénach s príšerami snímka chytá dych a stáva sa pôsobivou. Sledovať, ako sa svet (ne)vyrovnal s inváziou gigantov je mrazivé. Môže byť zaujímavé sledovať, akým (teda ak vôbec nejakým) smerom sa bude séria uberať. Každý diel môže diametrálne iný, s novými postavami a odohrávať sa bude v odlišnom prostredí. ()

George Stobbart

Trápna, až senilná vojačikovská agitka okorenená niekoľkými fajnovými zábermi na nezúčastnené „Monsters“. Sila i neobvyklosť predchádzajúceho filmu odišli s režisérom a ostala len bezduchá spatlanina, ktorú nehodnotím ešte nižšie len pre výzor monštier, ktorý sa mi stále páčil. Ináč podobná konina ako nedávny "Outpost 37" či iné filmy (najčastejšie z oblasti hororu a sci-fi), kde divák NIEČO čaká a namiesto toho NIEČOho mu tam behajú iba iritujúci army-assholes s ich umelými pištoľkami a vygumovanými hlavami. To neznášam. ()

Big Bear

,,Kurva co tu dělám? Dyť já mám být doma se svojí dcerou ! '' ------- Až při čtení obsahu a ostatních komentů po vidění filmu jsem zjistil, že tohle má nějakou jedničku na níž to navazuje. Ale zase ne prý moc, tak tedy nevím zda by mi to bylo nějak platné vidět nejprve Zakázanou zónu. Možná bych věděl proč na Zemi přiletěly Žlababy, co jsou vlastně zač a zda lidem nějak výrazněji škodí krom toho že dělají Huí ťap, ťap... . Budu tedy hodnotit jen tento film a na Zakázanou zónu zcela jistě v brzku kouknu. Od tohle jsem nečekal prakticky nic a pokud něco, tak nějaké scifi béčko s digitálním ufounem na konci. Ovšem vizuální zpracování hned od prvopočátku dávalo tušit, že si tímhle filmem tvůrci dali sakra záležet a co se týče vizuálu je to minimálně čtyřhvězdičková záležitost. Leckdo tu komentuje tu sci-fi stránku, ale já se domnívám, že klíč k pochopení tohoto snímku je možná někde jinde. Hrdinové v tomto filmu dle očekávání místo masakrování Emzáků tykadlo netykadlo až by z nich foskoreskující sliz lítal na všechny strany příliš mnoho filozofují na téma proč jsou tam. Ze začatku mi to vadilo, ale pak jsem pochopil, že to je asi to, co nám tvůrci chtěli sdělit. Nechci tu teď rozebírat současnou světovou politickou situaci ani hanět protiteroristické spojenecké akce a mise na nichž se podílí i naši. Každopádně Amíci (podobně tak Britové tvůrci filmu) jsou v Iráku od roku 2003 a bojují tam ,,aby nemuseli bojovat s islámským terorismem doma'' a zároveň těmito misemi chrání místní. Stojí to opravdu hodně miliard dolarů a hlavně hodně mladých životů. Za Irák si doplňte klidně písmeno X, můžeme se bavit o Afghánu a dalších rozvrácených zemích, kde se válčí mnohdy sto let v kuse.... Otázka zní má to za ty oběti a náklady cenu? Změnilo se tam něco? A pokud ano, nebylo to jen do doby, kdy se z ,,osvobozené a stabilizováné'' země americké jednotky zase stáhly ? Myslím, že na tohle naráží tenhle film především a emzáci jsou jen jakousi zástupnou kulisou, byť velmi zajímavou a navozující ve vztahu k místním lidem další kupu otázek. Film začíná jako kterýkoliv jiný tuctový válečňák. Parta mládežníků, které nebaví jejich současné žití v rytmu rachota-rodina, rachota-rodina, se nechají naverbovat do armády. Jdou tam dobrovolně, nejsou povoláni. Kluci z jedné ulice, kámoši až za hrob podobně jako v Lovci jelenů. Než se nadějou jsou v místě bojů a to nejen s emzáky, ale i místními, které mají chránit. Těm se ale jejich ochrana realizovaná nálety za obrovských civilních ztrát moc nelíbí a tak se bouří. Těžko tedy chránit někoho kdo to nechce a často po vás ještě střílí... Všem velý starý zkušený velitel, který má sice tam doma také rodinu, ale kterého už válka zcela odcizila normálnímu civilnímu životu. Je to drsňák, zabiják s množstvím odsloužených turnusů, který věří, že až to skončí tak se taky vrátí domů. V skrytu duše ale tuší, že to tak snadné nebude. Teď velí partě zelenáčů, co si o sobě hodně myslí, ale jen do prvního padlého... Zelenáčů, kterým ještě zabíjení nezdeformovalo vidění na dobra a zla.... Musím uznat, že tenhle film jsem podcenil nejen já, ale asi i kupa lidí zde. Tak nízké hodnocení si nezaslouží. Dávám mu solidní průměr a to za tři fosforeskující chapadélka! * * * () (méně) (více)

Ruut

První půlhodina občas rychlopřetáčení, pak 60min nonostop uhranutě pozorování slušné válečné mise, ale mohlo to být míň ambicioźní. To zase teda jo. ()

Omnibus odpad!

"Četa z ghetta." Další pracovní názvy filmu: Black Hawkoctopus Down, Dimbecilstrict 9, The Hurt Lollocker, Warm War of the Worlds, Copak je to za čur... vojáka? This film is based on true events. Během natáčení nezahynul žádný pes ani hlavonožec. Většinu islámských civilistů i komparzistů se Lékařům bez hranic podařilo resuscitovat. Nebo alespoň identifikovat, za využití testů DNA. Bohajeho... Fakt nerad fušuju do řemesla režisérovi, ani profesionálním zabijákům slonochobotnic a islámských teroristů, ale nedá mi to. Rada první: nestrkat do té země americký, jako obvykle dobroserský, ale po zuby ozbrojený čumák, resp. ne hned. Počkat, až se ta ochapadlovaná monstra a výbušnými vestami obtěžkaní poutníci do ráje pomlátí mezi sebou, teprve pak "vyčistit" ring, dočista do čista. Možnost druhá: vojáky přezbrojit! Místo pušek M16 a rotačáků jim dát výkonné megafony, kterými by vykřikovali do éteru ty svoje kydy - stupidní, chlapácky namaštěné hlášky vymaštěných mariňáků. Slzopudný úspěch zaručen. Nervové zhroucení mimozemských slonobotnic, pocení, třas chapadel, oční tik (to vše způsobil film i mně)... a už by se vrhaly naše chobotnice z druhého patra do záhuby z útesu, nebo by se (v poušti útesu nemaje) ze zoufalství navzájem umlátily chapadly. Dtto teroristi, ti movitější by radši emigrovali na Guantanámo a chudí by složili zbraně a konvertovali ke křesťanstí, jen aby konečně zmlky ty lůzrmariňácké namachrované huby! Nevím, možná kdybych to zhlédnul např. v perštině a bez titulků, užil bych si aspoň tu válečnou vřavu a střílečky a byl v poho. Jenže nejsem. ()

sochoking

Zábery na monštrá v pohodičke si chodiace s 'hlavami' vyčnievajúcimi ponad vrcholky kopcov pri zapadajúcom slnku boli parádne, ale to bolo asi tak všetko v tomto filme o nich. Robili krovie takej blbej dráme, až to pri srdci pichalo. ()

Chrustyn

Brak, který se snaží parazitovat na slušném úspěchu původního filmu, ačkoliv s ním nemá prakticky nic společného. Ve výsledku se jedná o silně nepovedený válečný film, kde jsou titulní monstra, pouze kulisou v pozadí. ()

honajz odpad!

S původními Monsters to nemá nic společného, a jestli to něco - ale hodně, hodně vzdáleně - připomíná, tak Apocalypse Now. Prostě vojenský film s partičkou mladých rekrutů z amerického slumu, a jeden velitel, kterému hrabe. Místo Jižní Ameriky Střední východ. Nic víc. Zklamání. První díl stál na nejistotě a všedních situacích, do nichž zasahuje nevšední prvek. Tohle je o ničem a monstra jsou zde v podstatě jen do počtu. ()

ARI50

Slabší první měl hodně do sebe a dokázal dobře zaujmout no na pokračování jsem se moc těšil a zklamání je velké což je škoda pár záběru a momentu celý film nezachrání. ()

Morholt

Naprosto nezáživná vojáčkovina ze Středního východu, jakých jsou ne tucty, ale kopy. Ty monstra tu vlastně jsou tak trochu navíc a tvůrci je sem nejspíš zakomponovali jen proto, aby rozšířili potenciální diváckou základnu. Ale to se asi nepovede. Nic proti obludám, ty mají něco do sebe a poslední záběr je parádní, ale tři minuty potvor ty dvě hodiny sraček prostě vytrhnout nemůžou. 5% ()

Lacike

Už jednotka nebola žiadna sláva, ale dvojka je hotová tragédia, v ktorej sa príliš dlho kecá a akcie je strašne málo. 2/10. ()

JohnCZ

Film, ačkoli se tváří pokračování filmu Monsters, je v první řadě psychologické válečné drama a teprve až poté velmi volné pokračování zmíněného filmu. Žánrově je to někde úplně jinde. Zatímco "jednička" byla civilní road-movie, "dvojka" se zaměřuje na skupinku vojáků čelících hrůzám války. Yeah, natahované to skutečně trochu je a zasloužilo by si to o půl hodiny zkrátit, ale rovněž si to ani zdaleka nezaslouží 39%. Režijně trochu nevýrazné a kamera je občas otravně roztřesená, ale herecké výkony jsou v pohodě, hudba je též v pohodě a CGI je rozhodně více než v pohodě! Emzáci tu jsou opět spíše jakousi kulisou, ta pravá monstra se totiž skrývají někde úplně jinde. Při sledování jsem si nemohl nevzpomenout na velice podobně podhodnocený Outpost 37. ()

schizmo

Možná mělo člověka varovat to, že v době premiéry nebyl k dispozici žádný oficiální plakát, alespoň ne na domácí scéně, potažmo na CSFD. Dál je to plus mínus kompilace zklamání a omylů a dost mi to svým výsledkem připomíná poslední díl Bourna bez Bourna :D. Chci říct, že je od tvůrců trochu nefér naservírovat nám film o monstrech a dostat přitom standardní válečné drama s kráčejícími monstry na pozadí. Jeden tedy ani neví, jestli americké jednotky bojují s gigantickými obdobami Cthulhu (jejich zpracování je opravdu povedené) nebo islámským domorodým obyvatelstvem. Konflikt kultur se tedy jeví jako mnohem větší problematika, než pouští promenádující se chobotnatci, kteří sem tam sezobnou lampu nebo rozšlápnou primitivní budovu. Hlavně jsem tedy nepochopil, jestli jsou ta monstra vůbec zlá, protože zobrazená geneze od larvy až po finální bestii, nic takového neukazuje. Naopak hrůzy soudobé války na blízkém východě tu vypadají jako mnohem větší problém. Finální scéna s mega potvorou je ovšem fenomenální. To však nemění nic na tom, že stále nedokážu říct, co si o filmu myslet a především, co jím chtěli tvůrci říct... ()

maddy

Očakávať od Dark Continent akúkoľvek sci-fi řezbu je nežiadúce, ani pôvodný Monsters nebol nijakým monster-filmom, ale romantickým road movie, ktorý mi však veľmi nesadol, ale aspoň mal nejakú atmosféru od Edwardsa. Dark Continent s ním už nemá nič spoločné, je to úplne obyčajná vojnová dráma s pár príšerami v pozadí, ktorá z neviem akého dôvodu dostala názov Monsters 2. Skôr by sa jej hodil prívlastok Alien Outpost 2: Dark Continent, pretože nedávnemu Alien Outpostu akoby z oka vypadol. Je na takmer na chlp rovnaká dráma s vojakmi, ktorá nemá žiaden dej, nič sa v nej po celý čas nedeje a celkovo mi uniká zmysel toho kto dostane nápad niečo podobné natočiť. Pôsobí to ako mdlé inštruktážne video z misie v Afganistanu, kde pár zelených hláv pobehuje po púšti alebo zaprášenom piesočnom mestečku a to je tak celé čo sa dve hodiny deje. Nemá to žiaden spád, žiadnu akciu, žiaden dej, humor, zapamätateľnú postavu, nič. Až zamrzí, že na takýto film sa zbytočne plytvalo prekvapivo veľmi solídnymi efektmi a tých pár záberov, keď sa monsters nezúčastnene prechádzajú v pozadí sú veľmi dobre spracované a pôsobia majestátne. Ale čo z toho? To počas tých nudných dvoch hodín z biedy nijako nevytrhne. Totálna zbytočnosť. CELKOVO: 1* (2/10) ()

kaylin

Chtěl jsem tomu dát méně, protože ten film je až neskutečně roztahaný, ale přece jen jsem docela zíral na to, jak je povedené CGI. Ty triky tu byly dobré a prostě vypadaly dobře. Jako kdyby to byla mainstreamová produkce. Jen by to chtělo trochu zkrátit stopáž, trochu předělat scénář a šlo by to ještě výš. ()

M.i.k.e

jednička,ve které Edwards dokázal jak umí pracovat s atmosférou neznámého,se mi svého času dost líbila.Dvojka sice nese několik společných znaků (pomalý příběh,upozaděná titulní monstra,solidní triky),nicméně jinak je to čirá a neuvěřitelně natahovaná nuda,u které mi bylo úplně jedno co se dějě,komu se to děje a jak to dopadne.Obvykle nemám problém s tím abych dokoukal i slabší kousky,ale tady sem s tím bojoval dobře od poloviny filmu.Dvě hvězdy jsou za těch pár (opravdu jsou asi jen dvě) scén které za něco stály a ukázaly,že tenhle film mohl byt o něčem...bohužel je ale o ničem...40% ()