Monsters - Temný kontinent

Velká Británie, 2014, 123 min

Tom Green

Tom Green, Jay Basu

Neil Davidge

Možná mělo člověka varovat to, že v době premiéry nebyl k dispozici žádný oficiální plakát, alespoň ne na domácí scéně, potažmo na CSFD. Dál je to plus mínus kompilace zklamání a omylů a dost mi to svým výsledkem připomíná poslední díl Bourna bez Bourna :D. Chci říct, že je od tvůrců trochu nefér naservírovat nám film o monstrech a dostat přitom standardní válečné drama s kráčejícími monstry na pozadí. Jeden tedy ani neví, jestli americké jednotky bojují s gigantickými obdobami Cthulhu (jejich zpracování je opravdu povedené) nebo islámským domorodým obyvatelstvem. Konflikt kultur se tedy jeví jako mnohem větší problematika, než pouští promenádující se chobotnatci, kteří sem tam sezobnou lampu nebo rozšlápnou primitivní budovu. Hlavně jsem tedy nepochopil, jestli jsou ta monstra vůbec zlá, protože zobrazená geneze od larvy až po finální bestii, nic takového neukazuje. Naopak hrůzy soudobé války na blízkém východě tu vypadají jako mnohem větší problém. Finální scéna s mega potvorou je ovšem fenomenální. To však nemění nic na tom, že stále nedokážu říct, co si o filmu myslet a především, co jím chtěli tvůrci říct...(23.3.2015)

• maddy

Očakávať od Dark Continent akúkoľvek sci-fi řezbu je nežiadúce, ani pôvodný Monsters nebol nijakým monster-filmom, ale romantickým road movie, ktorý mi však veľmi nesadol, ale aspoň mal nejakú atmosféru od Edwardsa. Dark Continent s ním už nemá nič spoločné, je to úplne obyčajná vojnová dráma s pár príšerami v pozadí, ktorá z neviem akého dôvodu dostala názov Monsters 2. Skôr by sa jej hodil prívlastok Alien Outpost 2: Dark Continent, pretože nedávnemu Alien Outpostu akoby z oka vypadol. Je na takmer na chlp rovnaká dráma s vojakmi, ktorá nemá žiaden dej, nič sa v nej po celý čas nedeje a celkovo mi uniká zmysel toho kto dostane nápad niečo podobné natočiť. Pôsobí to ako mdlé inštruktážne video z misie v Afganistanu, kde pár zelených hláv pobehuje po púšti alebo zaprášenom piesočnom mestečku a to je tak celé čo sa dve hodiny deje. Nemá to žiaden spád, žiadnu akciu, žiaden dej, humor, zapamätateľnú postavu, nič. Až zamrzí, že na takýto film sa zbytočne plytvalo prekvapivo veľmi solídnymi efektmi a tých pár záberov, keď sa monsters nezúčastnene prechádzajú v pozadí sú veľmi dobre spracované a pôsobia majestátne. Ale čo z toho? To počas tých nudných dvoch hodín z biedy nijako nevytrhne. Totálna zbytočnosť. CELKOVO: 1* (2/10)(27.3.2015)

• tom88

Nie je to vyslovene zlé, ale ako pokračovanie Edwardsovho Monsters mi to až tak nepripadá. Hodnotenie znižujem hlavne preto, že film je o niečom úplne inom ako mal byť. Monštrá sú v ústraní. Hlavnou témou je niečo iné, bohužiaľ nie až tak dobre spracované. Je vidno peniaze (vizuál, kamera, efekty), ktoré boli do projektu vložené, škoda že výsledok nie je adekvátny. Treba ale uznať, že keď už sa na plátno dostali monštrá, pôsobili veľmi dobre. Mínusom je pridlhá stopáž. Dve hodiny je priveľa. Dostať to do hodiny a pol, mohol film dostať lepšie známky. Škoda nevyužitého potenciálu prvého filmu. 45%(23.1.2017)

Chtěl jsem tomu dát méně, protože ten film je až neskutečně roztahaný, ale přece jen jsem docela zíral na to, jak je povedené CGI. Ty triky tu byly dobré a prostě vypadaly dobře. Jako kdyby to byla mainstreamová produkce. Jen by to chtělo trochu zkrátit stopáž, trochu předělat scénář a šlo by to ještě výš.(14.3.2016)

• George Stobbart

Trápna, až senilná vojačikovská agitka okorenená niekoľkými fajnovými zábermi na nezúčastnené „Monsters“. Sila i neobvyklosť predchádzajúceho filmu odišli s režisérom a ostala len bezduchá spatlanina, ktorú nehodnotím ešte nižšie len pre výzor monštier, ktorý sa mi stále páčil. Ináč podobná konina ako nedávny "Outpost 37" či iné filmy (najčastejšie z oblasti hororu a sci-fi), kde divák NIEČO čaká a namiesto toho NIEČOho mu tam behajú iba iritujúci army-assholes s ich umelými pištoľkami a vygumovanými hlavami. To neznášam.(21.3.2015)