Captain America

Kapitán Amerika

Akční

USA / Jugoslávie, 1990, 97 min

• choze

Tady se nejspíš - stejně jako u pozdější FANTASTIC FOUR z devadesátéhočtvrtého - točilo jen aby nepropadla autorská práva na postavu nebo to tak aspoň vypadá. Jeden z nejstarších a nejslavnějších komiksových superhrdinů by si zasloužil podstatně dražší a lepší biják, ale když se za kamerou sešli dvě béčkařské legendy Menahem Golan (který krátce předtím vyprodukoval úděsného SUPERMANA IV) a Albert Puyn, není se čemu divit. Tedy ne že by neměli na kontě pár koukatelných filmů... No jo, Marvel měl se svými hrdiny až do BLADEA v devadesátémsedmém na stříbrném plátně smůlu a konkrétně CAPTAIN AMERICA se dočkal jen omezeného uvedení do světových kin, ale paradoxně neběžel v kinech amerických. Aspoň je to krásně naivní a úsměvné, plus se tu hned zkraje mučí malý kluk a superhrdina je hned po své první akci odlifrován na půl století k ledu. Jen ta Rudá lebka je rudá pouze chvilku a po zbytek filmu působí jako nějaký zlobivý důchodce.(6.10.2010)

• willis

V současnosti by si asi Marvel dohlédl lépe na to co s jeho superhrdinou udělají filmaři, ale v 90. letech byl filmový komiks na žebříčku oblíbenosti někde jinde než dnes. Capitain America mi co se týče outfitu připadá docela směšný (overal + štít to není zrovna nějaká výbava), ale tohle si nezasloužil.(22.7.2004)

• Dale

Kto nepozná pôvodnú komiksovú predlohu, musí mať podľa tohto filmu mylný dojem, že to musí byť nejaký starý bezvýznamný komiks. Nacisti zmutujú chlapca, aby bol nepremožiteľný. Američania to však nenechajú len tak a stvoria si svojho hrdinu, ktorý je však porazený a vystrelený raketou na Aljašku, kde sa po 50 rokoch preberie. Je stále mladý a rozhodne sa zničiť starého protivníka, ktorý sa postaral o zabitie Kennedyovcov a M.L. Kinga a je stelesnením všetkého zla na Zemi. Dúfam, že toto načrtnutie deja postačí, aby sa tomu vyhol, kto môže. Pre svoje vlastné dobro. Stačí, keď uvidíte hlavného hrdinu v tom smiešnom oblečku, ktorý mu asi darovali bezdomovci. Proste B-čko ako vyšité.(25.7.2003)

• blackJag

Nechce se mi věřit, že taková chujovina vznikla jen rok po Burtonově BATMANovi, a že někdo měl tu drzost počítat do hlavní role s Dolphem Lundgrenem (vedle jeho o rok mladšího PUNISHERa tato poloamatérská srágora ani neležela) nebo Arnoldem Schwarzeneggerem. V případě, že by se tak stalo, bylo by finanční krytí projektu asi z jiné sféry, přesto si stačí uvědomit jméno na postu režiséra a jsme doma. Albert Pyun sice netočí jen vyložené sračky (namátkou Van Dammův KYBORG), přesto si v nich musí hodně libovat, protože jeho filmografie je jich plná. Pyun tady “úročí“ své letité zkušenosti režiséra skutečně důkladně. Nastavení jednotlivých scén už nemohlo být méně nápadité, výběr herců více tristní a jejich snaha neméně hodna výsměchu. Už jenom ta představa nechat někoho z vážným obličejem pobíhat po světě v pestrobarevném neoprénu a gumákách je hodna maximálně tak zájmového kroužku žáků prvního stupně základní školy. Kdyby se ještě jednalo o dílo ze 60. nebo 70. let, kdy televizní obrazovky brázdil BATMAN Adama Westa, to bych oko přimhouřil, protože takto komiksový žánr ve filmu postupoval, tohle Pyuno dílo ale vrací vývoj o celé dekády nazpět a to je v případě, že nejde o filmařskou poctu (nebo klidně parodii) smutné. Pyunův CAPTAIN AMERICA je skutečně seconhandová komiksová taškařice, která si nezaslouží pozornost z jiného důvodu, než že bude sloužit jako odstrašující případ. II Scénář: Stephen Tolkin, Lawrence Block. 10%(21.9.2011)

• molcan2

Budem krutom úprimný, snažil som aby sa mi tento film páčil. Jednoducho preto, že mám rád Kapitána Ameriku. Ale všetko v tomto filme je zlé. Je neuveriteľné, že ľudia ktorý natočili túto sračku sú považovaný za profesionálov. Nikdy som nebol k filmu tak krutý, ale môžem s plnou istotou povedať, že tento film, Kapitán Amerika, si zaslúži miesto v mojej spodnej 100. Odporúčam akejkoľvek osobe, ktorá chce stratiť nejaké to IQ.(24.3.2014)