Captain America

Kapitán Amerika

Akční

USA / Jugoslávie, 1990, 97 min

Vôbec si nemyslím, žeby si tento snímok zaslúžil takú extrémnu kritiku. Nieje to rozhodne žiadne veľdielo, ale je to poctivé béčko so všetkými svojimi kladmi a zápormi. Z môjho pohľadu ide o jeden z najviac stráviteľných filmov Alberta Pyuna, ktorý sa tu mierne prekonáva a taký úvod odohrávajúci sa v Taliansku v roku 1936 je veľmi vydarený. Takže hor sa do tejto komiksovky, ktorá hodinu aj pol nudiť určite nebude.(2.12.2011)

• M.Macho

Skutečně transcendentní zážitek! Hodinu a půl čekání na závěrečný souboj je vyplněný řadou nesmyslných, špatně napsaných a toporně zahraných dialogů. Kde jsou ty doby, kdy blondýny byly zásadně kladné a brunety záporné postavy a bylo jedno, jestli průstřel krvácí a prezidenti chodili učesaní i když byli zdrogování. Kde jsou ty doby, kdy prezidenti dávali levý hák urostlým mladíkům s beretami a bodří hrdinové zlikvidovali bombu tím, že shodí špatně namaskovaného mutanta ze skály. Kdo ty doby hledá - chce vidět Kapitána Ameriku. Nepovedený Wolfenstein s dost špatnou italskou detektivkou a o to horším konspiračním dramatem. Jediné, na co se dalo koukat byly exteriéry - a i ty dokázaly vytvářel pocit napětí, jak je jich pro takový skvost škoda.(5.7.2013)

• TERRORDROME

Béčkový Kapitán amerika zo začiatku 90-tych rokov vyzerá presne tak ako by sa dalo čakať. Ja som ho videl už v tej dobe a nebola to žiadna sláva, dnes keď sa k tomu človek zo zvedavosti vráti je to ešte horšie a dosť smiešne. Začiatok odohrávajúci sa za druhej svetovej ešte vyzerá že to malo nejaký rozpočet, sú tu nejaké kulisy, výbuchy a Kapitán pripútaný k rakete letiacej na Biely Dom. Ďalší dej sa odohráva o 50 rokov neskôr po rozmrznutí z ľadu a nič také sa už neobjaví. Kapitán dá občas niekomu po hube a najveľkolepejšou akčnou scénou zbytku filmu je tá kde unikajú s parťáčkou pred zloduchmi na bicykli a zletia s ním do mora. Čo aj čakať keď nepriateľské sily pozostávajú z Red Skullovej dcéry a jej kamarátok na motorkách, plus pár treťotriednych búchačov za cenu jedného. Ale zas treba povedať že prevedením tie bitky neboli zlé, to by som mu krivdil. Vrhanie štítom je dokonca miestami celkom efektné. Samotný Kapitán sa väčšinou tvári strašne vyorane aby bolo jasné že prespal 50 rokov a kostým s vytŕčajúcimi ušami bol tak na hrane trapasu... ale jeho technika kradnutia áut je vtipná. Z nacistického uberzáporáka Red Skulla je po plastike zjazvený taliansky mafián, čo sa mi popravde celkom páčilo a pozoruhodná bola postava amerického prezidenta ako superkladného borca, ktorý okrem zachraňovania planéty pred znečistením dokáže aj solídne rozdávať údery ( hrá ho Ronny Cox, ktorého poznám hlavne ako záporáka s Robocopa a Total recall ) Ako samostatný superhrdinský film nemá šancu, ale ak sa na to pozrieme z pohľadu filmografie Alberta Pyuna, tak z toho vychádza celkom elegantne, lebo je technicky slušne zmáknutý, jednotlivé prvky sa nesnažia od seba rozutekať a zároveň je to jeho najmainstreamovejší kúsok. Či je to pochvala to však neviem.(12.6.2016)

• choze

Tady se nejspíš - stejně jako u pozdější FANTASTIC FOUR z devadesátéhočtvrtého - točilo jen aby nepropadla autorská práva na postavu nebo to tak aspoň vypadá. Jeden z nejstarších a nejslavnějších komiksových superhrdinů by si zasloužil podstatně dražší a lepší biják, ale když se za kamerou sešli dvě béčkařské legendy Menahem Golan (který krátce předtím vyprodukoval úděsného SUPERMANA IV) a Albert Puyn, není se čemu divit. Tedy ne že by neměli na kontě pár koukatelných filmů... No jo, Marvel měl se svými hrdiny až do BLADEA v devadesátémsedmém na stříbrném plátně smůlu a konkrétně CAPTAIN AMERICA se dočkal jen omezeného uvedení do světových kin, ale paradoxně neběžel v kinech amerických. Aspoň je to krásně naivní a úsměvné, plus se tu hned zkraje mučí malý kluk a superhrdina je hned po své první akci odlifrován na půl století k ledu. Jen ta Rudá lebka je rudá pouze chvilku a po zbytek filmu působí jako nějaký zlobivý důchodce.(6.10.2010)

• tron

Tu asi naozaj nie je príliš čo hodnotiť. Mimoriadne meganízkorozpočtová vec z produkcie Menahema Golana (Do útoku, Kobra, Vládcovia vesmíru) a v réžii svojho času najhoršieho režiséra na svete, Alberta Pyuna (Kyborg s Van Dammeom je ešte bomba, odporúčam preto skôr Adrenalín: Predbehni smrť). Je to strašne lacné, čo je u komiksového veľkofilmu, plného masiek, trikov a akcie (navyše kombinovaného so svetovou vojnou) strašne zlé. K tomu nesmie chýbať tomu odpovedajúci treťotriedny kasting, nepochopiteľné akčné scény a scenár, obsahujúci klenoty typu „zlí nacisti Kapitána priviažu o raketu a tú vystrelia na Biely dom, ale tesne pred ním do nej Kapitán začne kopať, čím ju poškodí a ona zmení smer letu a odletí na Aljašku“. Brutálny nápad bol ale i v scéne, kedy je Kapitán pripútaný k rakete a schmatne za ruku Red Skulla, aby odletel spolu s ním. Na čo Red Skull vytiahne nôž... a odreže si ruku namiesto toho, aby bodol do kapitána a ten mu ruku pustil. Neviem, ako sa im do toho podarilo nahovoriť Neda Beattyho a Ronnyho Coxa, ale asi chalani 18 rokov po Vyslobodení nemali do čoho pichnúť, tak zo zúfalstva podpísali. Proste v 90. rokoch sa vyrábali príšerné komiksové adaptácie, ktoré povesť komiksových filmov ponárali do čoraz odpornejšieho a sradľavejšieho bahna. Česť výnimkám predtým sa situácia zmenila k lepšiemu až koncom desaťročia (Blade, X-Men). Dosť absurdne pôsobí info, že asistentom režiséra bol Michael Katleman, neskorší, celkom zručný hororový režisér (Prvotné zlo – Primeval, seriál Zoo).(21.8.2017)