Captain America

Kapitán Amerika

Akční

USA / Jugoslávie, 1990, 97 min

• choze

Tady se nejspíš - stejně jako u pozdější FANTASTIC FOUR z devadesátéhočtvrtého - točilo jen aby nepropadla autorská práva na postavu nebo to tak aspoň vypadá. Jeden z nejstarších a nejslavnějších komiksových superhrdinů by si zasloužil podstatně dražší a lepší biják, ale když se za kamerou sešli dvě béčkařské legendy Menahem Golan (který krátce předtím vyprodukoval úděsného SUPERMANA IV) a Albert Puyn, není se čemu divit. Tedy ne že by neměli na kontě pár koukatelných filmů... No jo, Marvel měl se svými hrdiny až do BLADEA v devadesátémsedmém na stříbrném plátně smůlu a konkrétně CAPTAIN AMERICA se dočkal jen omezeného uvedení do světových kin, ale paradoxně neběžel v kinech amerických. Aspoň je to krásně naivní a úsměvné, plus se tu hned zkraje mučí malý kluk a superhrdina je hned po své první akci odlifrován na půl století k ledu. Jen ta Rudá lebka je rudá pouze chvilku a po zbytek filmu působí jako nějaký zlobivý důchodce.(6.10.2010)

• blackJag

Nechce se mi věřit, že taková chujovina vznikla jen rok po Burtonově BATMANovi, a že někdo měl tu drzost počítat do hlavní role s Dolphem Lundgrenem (vedle jeho o rok mladšího PUNISHERa tato poloamatérská srágora ani neležela) nebo Arnoldem Schwarzeneggerem. V případě, že by se tak stalo, bylo by finanční krytí projektu asi z jiné sféry, přesto si stačí uvědomit jméno na postu režiséra a jsme doma. Albert Pyun sice netočí jen vyložené sračky (namátkou Van Dammův KYBORG), přesto si v nich musí hodně libovat, protože jeho filmografie je jich plná. Pyun tady “úročí“ své letité zkušenosti režiséra skutečně důkladně. Nastavení jednotlivých scén už nemohlo být méně nápadité, výběr herců více tristní a jejich snaha neméně hodna výsměchu. Už jenom ta představa nechat někoho z vážným obličejem pobíhat po světě v pestrobarevném neoprénu a gumákách je hodna maximálně tak zájmového kroužku žáků prvního stupně základní školy. Kdyby se ještě jednalo o dílo ze 60. nebo 70. let, kdy televizní obrazovky brázdil BATMAN Adama Westa, to bych oko přimhouřil, protože takto komiksový žánr ve filmu postupoval, tohle Pyuno dílo ale vrací vývoj o celé dekády nazpět a to je v případě, že nejde o filmařskou poctu (nebo klidně parodii) smutné. Pyunův CAPTAIN AMERICA je skutečně seconhandová komiksová taškařice, která si nezaslouží pozornost z jiného důvodu, než že bude sloužit jako odstrašující případ. II Scénář: Stephen Tolkin, Lawrence Block. 10%(21.9.2011)

Captain je jedno z těch ulítlejších béček, navíc má bohužel ambice, což mu podkopává nohy ještě víc a vše pak završuje otřesný český dabink. Byla to ovšem jedna z prvních originálních VHS, které jsem vlastnil a jako fanoušek Marvelu jsem tento film coby robě sjel snad 30x. Doktorko Vassery, připravte lasery! Před filmem upoutávky na post-apo ETERNAL FIST a nikitovský akčňák CRAZY JOE.(25.6.2006)

• TERRORDROME

Béčkový Kapitán amerika zo začiatku 90-tych rokov vyzerá presne tak ako by sa dalo čakať. Ja som ho videl už v tej dobe a nebola to žiadna sláva, dnes keď sa k tomu človek zo zvedavosti vráti je to ešte horšie a dosť smiešne. Začiatok odohrávajúci sa za druhej svetovej ešte vyzerá že to malo nejaký rozpočet, sú tu nejaké kulisy, výbuchy a Kapitán pripútaný k rakete letiacej na Biely Dom. Ďalší dej sa odohráva o 50 rokov neskôr po rozmrznutí z ľadu a nič také sa už neobjaví. Kapitán dá občas niekomu po hube a najveľkolepejšou akčnou scénou zbytku filmu je tá kde unikajú s parťáčkou pred zloduchmi na bicykli a zletia s ním do mora. Čo aj čakať keď nepriateľské sily pozostávajú z Red Skullovej dcéry a jej kamarátok na motorkách, plus pár treťotriednych búchačov za cenu jedného. Ale zas treba povedať že prevedením tie bitky neboli zlé, to by som mu krivdil. Vrhanie štítom je dokonca miestami celkom efektné. Samotný Kapitán sa väčšinou tvári strašne vyorane aby bolo jasné že prespal 50 rokov a kostým s vytŕčajúcimi ušami bol tak na hrane trapasu... ale jeho technika kradnutia áut je vtipná. Z nacistického uberzáporáka Red Skulla je po plastike zjazvený taliansky mafián, čo sa mi popravde celkom páčilo a pozoruhodná bola postava amerického prezidenta ako superkladného borca, ktorý okrem zachraňovania planéty pred znečistením dokáže aj solídne rozdávať údery ( hrá ho Ronny Cox, ktorého poznám hlavne ako záporáka s Robocopa a Total recall ) Ako samostatný superhrdinský film nemá šancu, ale ak sa na to pozrieme z pohľadu filmografie Alberta Pyuna, tak z toho vychádza celkom elegantne, lebo je technicky slušne zmáknutý, jednotlivé prvky sa nesnažia od seba rozutekať a zároveň je to jeho najmainstreamovejší kúsok. Či je to pochvala to však neviem.(12.6.2016)

• Derek

otrasný paskvil, ale čo som mal čakať od režiséra akým je legendárny brakotvorca pyun. tento "skvost" je ultra lacná blbosť bez zaujímavých akčných scén, plná otrasných nehereckých výkonov a tak stupidného scenára, že to až bolí. snáď jediné pozitivum tejto filmovej perly je celkom slušná maska úhlavného nepriatela red skulla.(24.3.2004)