Sex Pistols - Anarchy In The U.K.

(hudební videoklip)
Krátkometrážní / Hudební
Velká Británie, 1976, 4 min

Pieseň Anarchy in the U.K. je v poradí šiestou skladbou z jediného oficiálneho štúdiového albumu, ktorý vydala anglická punk rocková kapela Sex Pistols. Album vyšiel v roku 1977 s dlhým názvom "Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols". Videoklip k songu Anarchy in the U.K. však pochádza z čias, kedy sa kapela ešte len rozbiehala. Bol to jeden z ich prvých produktov. V tom čase Sid Vicious ešte nebol členom skupiny a na basgitaru hrával Glen Matlock. Klip teda zachytáva pôvodnú, zakladajúcu zostavu legendárnej punkovej kapely. (MM_Ramone)

Radko

To, čo v polovici 70. rokov nakoplo ctené rite zaprdených malomeštiakov a upäté moralizujúce politické konzervy, to dnes... ...dokáže rovnako naštvať. Pretože v médiách hlavného prúdu sa Anarchy in the UK dodnes nehráva (a ak sa náhodou objaví tak: a) v cover verzii, b) v originále c) aj pri a) aj b) možnosti vždy s nejakým treskuto vtipným či ironickým, ale skoro vždy úplne jeblým komentárom. Bez neho nik skladbu len tak v rádiu alebo tv nepustí). Na pohrebe kráľovnej neodznie. Rovnako pri inaugarácii kráľa sa nečaká tento skvost. Ani pri odchode princa Filipa ho nebolo, žiaľ počuť. Veď už len úvod textu: Som Antikrist, som anarchista! Dnešné Slovensko chcú vziať pod patronát Katolibanci rôzneho kalibru, ultraortodoxne náboženského skokotenia. Pár zmrdov tohto typu už okupuje slovenský parlament. Oni nielenže rokmi a novými voľbami nevymierajú a neodchádzajú do večných lovíšť, oni sa kotia a pribúdajú. S nimi kopa nápadov,  otravujúcich vzduch hrozným smradom spod nevypraných kutien, habitov, rúch a ornátov. No  skúste v takejto atmosfére zarevať si na ulici pre uvoľnenie: Á jem en Antikrista!!!! Á jem en Anarchista!". Poručeno Bohu. P. S. Ku klipu sa nevyjadrujem, lebo dve verzie. Len stručne: obe fajn. V oboch spevák Johny Rotten predvádza unikátny tanec. Je pomenovaný: "Chce sa mi hrozne šťať!!". Pogo vzniklo až po Rottenovom vymočení. ()

Epistemolog

Debutový singl byl vypuštěn 26.listopadu 1976 a byl vydán i později na jejich jediném studiovém albu. Na B-straně singlu byl uveden song ¨I wanna be me¨. Singl se umístil na 56.místě v časopise Rolling Stone na seznamu ¨500 nejlepších skladeb všech dob¨. Ikdyž se rým, který Steve Jones nesnášel ¨I´m an antikrist. I´m an anarchist.¨ Rottenovi moc líbil, po letech v rozhovorech tvrdil, že anarchistou není. Na přebalu vinylu je vyobrazena legendární punkerka Soo Catwoman. ()

MM_Ramone

Skladba "Anarchy in the U.K." je v poradí šiestou piesňou z jediného oficiálneho štúdioveho albumu, ktorý vydala anglická punk rocková kapela Sex Pistols. Album vyšiel v roku 1977 a dostal hodne dlhý názov "Never Mind the Bollocks, Here´s the Sex Pistols". Video klip ku songu "Anarchy in the U.K." však pochádza z doby, keď sa kapela ešte len rozbiehala. Bol to jeden z ich prvých produktov. V tom čase Sid Vicious ešte ani nebol členom skupiny. Na basgitaru hrával Glen Matlock. Takže klip zachytáva pôvodnú, zakladajúcu zostavu tejto legendárnej punkovej kapely. **** ()

Jello Biafra

6 rokov dozadu mňa práve tento song dostal k punkovej muzike. Svojho času spôsobil ozajstný poprask a šialenstvo. Dnes mňa táto skupina však už toľko nebere a osobne mám problém album Nevermind the Bollocks vypočuť celé. Ale je to predsa len kúsok môjho života a táto skupina v ňom zaujala určité miesto. ()

Jara.Cimrman.jr

Konvencemi svázané Spojené království Velké Británie a Severního Irska je ideálním místem pro pořádnou anarchii. A Sex Pistols dokázali pogově rozhýbat stojaté vody tak, že mne to kdysi přitáhlo k punku. Tento sestřih několika koncertních vystoupení budiž důkazem, že pořádná rebelie ve staré, dobré a ještě k tomu upjaté Anglii dlouho chyběla. ()