Horská gorila

• Velká Británie Mountain Gorilla
Velká Británie, 2010, 3x60 min

Patrick Stewart (vypravěč)

Horské gorily a lidé jsou si v mnoha ohledech podobní. Jejich příběhy odrážejí naše vlastní životní zkušenosti, od sourozenecké rivality, osamělých rodičů nebo soubojů mezi otci a syny, až po slábnoucí vůdce tlupy a jejich svěží, mladé nástupce. Zcela poprvé sleduje série tento charismatický druh napříč třemi zeměmi, jež jsou jejich domovem: Rwandou, Ugandou a válkou zmítanou Demokratickou republikou Kongo. Opuštěná matkou je opička Imoja nyní zcela závislá na pozornosti a péči svého otce Kwitonda. Dokáže se o ni postarat? Titus, nejznámější stříbrohřbetý samec na světě, je vyzván vlastním synem jménem Rano. Jak daleko Rano zajde, aby převzal otcovu korunu? Seriál také sleduje práci gorilích doktorů, kteří zachraňují zraněná zvířata, a odhalí, jaké nadlidské úsilí musí být vyvinuto, aby tento ohrožený druh mohl přežít. (Viasat)

kinej

Mounatin Gorilla je třídílná série z produkce BBC, zabývající se nejen životem těchto savců, ale také lidí jejich posláním je tento ohrožený druh monitorovat a ochraňovat. Ze stáje BBC bych řadil tuto sérii k těm slabším, kromě trochu dramatičtějšího druhého dílu, kde je zachyceno svržení 35-letého vůdce smečky Tita jeho synem, jsem ani nenabyl dojmu, že sleduji něco mimořádného, většina záběrů jsou vesměs běžné denní události v životě goril, které jsou snad k vidění i v ZOO. Navíc je zde mnoho prostoru věnováno lidem, kteří na ně dohlíží, což je sice poměrně zajímavé, ale ne moc záživné. ()