Černá listina

Krimi / Drama / Mysteriózní
USA, (2013–2023), 156 h 23 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvůrci:

Jon Bokenkamp

Režie:

Joe Carnahan, Nick Gomez, Vincent Misiano, Michael Waxman, Bill Roe (více)

James Spader, Megan Boone, Ryan Eggold, Diego Klattenhoff, Harry Lennix, Annet Mahendru, Parminder Nagra, William Sadler, Aja Naomi King, Alan Alda (více)

Série(10) / Epizody(218)

Geniální uprchlík se sám udá a nabídne FBI pomoc s hledáním dalších padouchů. Ale jen když jeho partnerem bude nováček Elizabeth Keen. (Netflix)

anitae

Hodnotím po čtvtém dílu a po seriálové mizérii posledních let nemůžu jinak. Díl 3. song Here with me-Susie Suh, díl 13.Sundown-Gordon Ligtfoot. Po 13. dílu se stále těším na další. Díl 19, Cange of time - Josh Ritter. Díl 20. Praha. Díl 22. Berlín a už se těším na pokračování. 100 % Edit 2016 - 2. série - Dembe, dcera Berlína, Tomův návrat, věznění na lodi, obvinění Elizabeth, dražba Reda, Tom jako nácek, vydařené závěrečné epizody - obvinění Keenové a útěk a série končí skladbou Rocket man. 100 % 3. série - útěk Keenové pokračuje, Solomon, Ruské velvyslanectví, nový Karakurt, zatčení a osvobození Liz, těhotenství, adopce, svatba, smrt, pan Kaplan, Kuba, Kirk/Rostov. 80% - zatím nejslabší série. S4 -Kirk s Agnes uniká, Liz pátrá po minulosti, likvidace pana Kaplana, prohlubující se nedůvěra Liz k Redovi, zatčení Kirka, návrat Agnes, Liz a Kirk v nemocnici, je to její otec? Otrava Reda, Dembe, Pan Kaplan - dokončení. 90%. ()

papaguy

Velmi nadhodnocený seriál. Viděl jsem čtyři epizody a vzdávám to. Nese se to stále ve stejném duchu: Celkem zajímavé zápletky, kvalitní zpracování a nehorázně vypráskaný scénář. FBI působí dojmem bandy idiotů, která jde panu důležitému, chytrému a tajemnému ve všem na ruku a skáče jak pan důležitý, chytrý a tajemný píská. Ten pokaždé vyloví ze své dokonalé paměti nějaké zásadní jméno a během minuty si vyjedná naprosto nehorázné podmínky. Pak následuje řetězec senzací, které jsou sice zručně natočené, ale nedávají smysl (pokud se tedy divák nechce spokojit s béčkovými zápletkami typu padouch někde umístí chemickou bombu - hlavně moc diváku nepřemýšlej proč - a hodlá zabít stovky dětí i s maminkami a zamořit půl Wahingtonu k tomu... ale bystrá agentka si vzpomene na razítko na ruce padoucha a běží do ZOO, pak se tam objeví rusky hovořící expert na bomby, přešmikne dva drátky, zajásá, sebere chemickou bombu a vypaří se jak kouzelník Zababa). Shruba tři vteřiny na to je ZOO obklíčená zmatenou FBI. A když naše naštvaná agentka propíchne panu důležitému, chytrému a tajemnému krk, nikdo se nad tím nepodivuje. A já už se ničemu nedivím také. Je to z lejna upletený bič a lobotomie inteligence diváka z toho čpí na sto honů. Škoda skvělého námětu. ()

Idahou

Klasika pěkná slečna, první den u fbi a rovnou šoupne do kapsy celou top skvadru FBI. Mno, není se co divit, tenhle úřd má sice lidí dost, ale běhat očividně uměj jenom dva, jak se nám snaží tvrdit tenhle seriál - klasika, vrtulník, swat, policie a tlupa oblekářů pronásleduje padoucha, lup, padoucha pronásleduje jen hrdina. Takže hrají asi tři lidi a zbytek dělá křoví, jakkoliv je to pak na hlavu. To už jsme viděli v té ptákovině o seriovém vrahovi a jeho kultu, i tam to bylo debilní. Tady k tomu samozřejmě ještě přidaj tajemství [spoiler] manžílka, kterej je docela vometák, nechá se zajmout, zmlátit, pobodat od sedmdesátníka se syfilisem a na konec se zjistí, že je to špičkový špion... mno, asi ze stejný školy jak to křoví z fbi... Přitom nápad není až tak špatný, kamera, zvuk a střih klasicky dobré ()

Franc1s

Nápad je to dobrej, Red řekne jméno zločince FBI a ti jdou po něm, do toho se ještě reší další zápletka ohledně manžela/nemanžela a otce/neotce.I tady se najde několik blbejch dialogů, nelogických situací a úsměvnejch momentů, ale i tak se na to dá dívat. Hlavně teda díky J.Spaderovi, který všechnu pozornost strhává na sebe a všem vévodí. To naopak mi nesedla M.Boone v roli agentky, když ještě do toho se někdy fakt chová jak kráva... Když se v druhé sérii poučí z chyb, tak se na to rád mrknu :) Rád jsem i viděl znovu herce z MASHe a HOUSE. 7/10 ()

ER

Platí pro I. a II.sérii Co vše se může skrývat pod slupkami rádoby spořádaných lidí aneb čím jste výše,tím více se zašpiníte. Základní premisa seriálu,kdy se člověk,(Reddington)který pronikne do nejvyšších pater zločinu,spřahne s FBI,ale přitom si dál hraje svoji hru (obchody se nesmí zastavit),která je postavena na jeho soukromém Blacklistu (osoby, s kterými se chce vypořádat),je velmi chytlavá. Navíc se dočkáme další dramatické linie,dotýkající se jeho rodinných poměrů a přitom se odhaluje jeho vlastní minulost,což je jak otevírání Pandořiny skříňky. Všudypřítomné intriky pak vyžadují zdatné hráče a těch je tady několik,ovšem všichni mají jedno společné,špínu za nehty (spíše krev). To vyvolává spoustu otázek, které nemají jednoduché odpovědi,ale spíše jednoduchá řešení,takže akční scény nechybí,byť zajímavější jsou ty méně akční a více komorní,které se nebojí jít na hranu brutality,čímž umocňují vnímání světa zločinu. Světa,kde není vítěz,jsou jen poraženi. K dokonalosti seriálu občas něco chybí (třeba logika),ale v hlavní roli J.Spader to vyváží. Technické zpracování pak patří k tomu lepšímu a tak výsledná kvalita je nadprůměrná. III.série.....Nová zápletka v rámci známého schématu nijak zvlášť nefunguje. Ale svůj standard si seriál zachovává. IV.série...Pořád se na to dá dívat,byť kvalita jednotlivých epizod více kolísá ()

mrtn

Herecke kopyta vs prehravajici James Spader, ktery svou postavu pojal stejne jako v Boston Legal (a za kterou dostal 2x Emmy, coz minimalne v roce 2005 mel vyhrat Kiefer za 4. sezonu 24), ale budiz. Problem je, ze je to totalni nesmysl - tolik terorist. utoku, nikdo neresi, ze hlavni postava to hraje na obe strany atd. Narozdil od Person of Interest, ktery se po nekolika dilech neuveritelne rozjel, tomuhle neverim....spise je to ztrata casu. Vice jak 3 sezony si to nezaslouzi....serial pro blbecky ()

Ivo

Nadějný úvod a koncept, ale pak se z toho stane v každém díle čím dál rutinnější stereotyp: na začátku představen jakýsi nepravděpodobný úchyl, vševědoucí Reddington ho hnedle vznešeně odhalí, pojmenuje a vytvoří zadání, tajný akční tým v garáži začne jakoby pátrat (včetně IT borce na vševědoucím počítači), v závěru vyšle zásahovou jednotku a hotovo. Eliška (v trošku přihlouplém podání navoskované titulní umělkyně) v mezihrách zase trošku pořeší své rodinné konstelace, povzlyká, poklábosí s exaltovaným Reddingtonem o rodičích a jeho případném spermatickém podílu (finální verdikt se dozvíme v 1476. dílu) a jedeme do dalšího kola ... Edit: od půlky třetí série se z toho začíná stávat už docela slušná vyčpělá fraška :) ()

arinečka

Velice zajímavé a šílené. asi bych tomu seriálu nechtěla dát sedm hvězdiček, ale ne, deset, kdyby tam nehrál James Spader. koukla jsem náhodou, nikoli kvůli němu, ale tak nějak při zkoumání netflixu. Je naprosto geniální a s jiným hercem bych tomu dala třeba pět hvězdiček, protože nejsem příliš ke kritice náchylná :) je naprosto geniální a já jenom zírám. ne, a předtím jsem Spaderův fanoušek nebyla, nevnímala jsem nijak výrazně jeho existenci. no nemůžete znát každého. :) ()

RedRose

Po pěti dílech zavládlo nadšení!! Zatím to má hlavu a patu a sympaticky se to liší od zaběhnutého krimi konceptu. James Spader nám trošku zestárnul a trošku přibral, ale pořád je téměř dokonalý! Role mu perfektně sedí a vypadá to že si roli neuvěřitelně užívá a hraje královsky! Všichni ostatní jsou v jeho velkém stínu... Megan Boone je sice šikulka, ale má ještě rezervy a chtělo by to, aby se víc chytla a byla Spaderovi alespoň rovnocennou hereckou partnerkou, i když je to v tomto případě fakt velice těžký úkol... Pokud se to nějakým záhadným způsobem nezvrtne, máme tady další velice povedený seriál... Zatím tomu dávám 84% a těším se na další díly. /// EDIT: Po ukončení první série zvyšuji hodnocení na 92% !!! Doufám, že to vydrží hodně dlouho... /// EDIT2: Mno... První cca dvě série byly luxusní... Ovšem zásadní zlom nastal když Elizabeth zastřelila prokurátora Toma Connollyho...Od této chvíle to jde se seriálem směrem dolů... Elizabeth na útěku, to byly fakt nudné díly... Taky díly s biologický otcem Alexanderem Kirkem nestály za moc... Trvalá výměna některých záporáků za klaďasy (Solomon dokonce dostal vlastní spin-off!!) a naopak a celkově se z té jednotky stal jen Reddingtonův nástroj, což byl vlastně už od začátku, ale nebylo to tak jednoznačné... Seriálu tedy v současném stavu snižuji hodnocení na 64% !! Pořád je to lehký nadprůměr, ale už to prostě není co to bylo v prvních dvou sériích... ()

Allegro.g.

Ano, Spader možná je celkem charismatický, ale to je na celém seriálu jediná zajímavá věc. Když si ho odmyslíte, zbyde vám ploché až omalovánkové obsazení a velice, ale velice poprůměrná kriminálka. Hned první "případ" obsahuje tolik nelogičností, absurdit a nedomyšleností, že zbytek za sledování nestojí. Hlavní problém je v tom, že scénář se snaží být natolik šokantní, že se jaksi odporostil od pravidel kauzality a některé postavy se chovají, jakoby věděli něco, co vědět nemohou nebo něco, co se ještě nestalo. ()

Lavinia

Seriál rychle sklouzl do stereotypu, tajemství a záhadnost mě moc netáhnou. Mám dost často pocit, že vidím jen, jak Alan Shore má nějaký vedlejšák coby agent. ()

viviak

Velmi zaujimavy serial. Ono zaciatky vobec neboli ruzove a epizody a celkova pointa serialu vobec nedavali zmysel, ale postupom casu, sa vsetko zacalo menit k lepsiemu, pripady zacali byt zaujimave, veci okol Reda(a jeho umysle) sa zacali vyjasnovat a zapadat do deja. Druha linka Liz+Tom sa tiez rozbehla naplno, a nakoniec je z toho velmi prijemna serialova novinka. Dufam , že bude tento serial obnoveny pre druhu seriu. Spader-a som toteraz nepoznal, ale skvely herec a urcite rola pre neho ako sita, to je vidiet uz na prvy pohlad ;-) ()

Bezmenny

Po prvej sérii je to pre mňa lepší priemer. Bavím sa pri každej epizóde, snažím sa prísť na motívy hlavnej postavy. Spader si túto rolu viac ako uživa. Zatiaľ môže byť, snáď sa nepokazí... ()

Indyi

Po Pilotu za 2* a nepředpokládám, že bych se někdy v budoucnu pouštěl do dalších dílů. V konkurenci tolika kvalitních seriálů mi to připadá jako ztráta času. ()

Rodin

Kdybych dnes neviděl upoutávku na Nově na nový hypermegagiga seriál Černá listina, ani bych si na to nevzpomněl, což hovoří za vše. Podivný scénář dělá z Jimmyho Spadera, údajně člena TOP 10 nejhledanějších zločinců, naprosto nepravděpodobnou figurku, která vlastně neví, co přesně se od ní očekává, že má hrát. Díly naprosto nevyrovnané, chování všech neuvěřitelné, zápletky bez ladu a skladu vršené na hlavní (velmi slabou) dějovou linku, hlavní hrdinka totální nesympatické dřevo. Jen proto, že mám Jamese rád, dávám tři hvězdy za 51%. Bez něj by to bylo tak 40. ()

dogma97

2* po pilotu, a protože podle zdejších komentářů kvalita s dalšími díly ještě klesá, raději končím. Jedním slovem - slátanina. ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

29.09.2013

Perníkový táta nadobro končí a Vince Gilligan (foto), kterému svět vděčí za tento brilantní seriál, už pracuje na novém námětu. Lépe řečeno, na staronovém. Původně totiž napsal zápletku pro Battle… (více)

Nový protivník pro Avengers? James Spader.

Nový protivník pro Avengers? James Spader.

31.08.2013

Už nějakou dobu víme, že hlavním padouchem v The Avengers: Age of Ultron bude... no ano, Ultron. Konečně ale dostal představitele. James Spader si v devadesátých letech zahrál v několika velkých… (více)