Marie, královna skotská

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie / USA, 2018, 124 min

"Mary Queen Of Scots" je vskutku zvláštnym filmom. Na jednej strane si hovorím, že ako film sa na to pozeralo dobre a celkom to utekalo, no nevedelo to nejako priniesť nejaké silnejšie scénky, nevedelo ma to nejako výrazne spojiť s postavami a trošku som nebol presvedčený, že sa film snaží byť nejako výrazne autentický. Skôr mi to prišlo prifarbené ideami scenáristu. Nechcem súdiť. Nie som znalec histórie do detailu a keby si to chcem poriadne naštudovať a porovnávať, tak to by mi zabralo príliš veľa času. Takže ostaňme pri tomto. Saoirse Ronan ako Mary je podľa mňa skvelá. Cítil som v nej postavu a je dokopy asi jediná, ktorá mi aj nejako prirástla k srdcu. Takže kredit dávam za herecký výkon. Výprava je dobrá, šestnáste storočie neponúka moc pekných interiérov, no to mi nevadí. Tá doba bola menej honosná ako napríklad 18-te alebo 19-te storočie. Ostatné postavy sú podľa mňa veľmi málo zapamätateľné. A možno skôr ani nemáte pocit, že by ste si ich nejako chceli zapamätať. Viac-menej viete čo vám ponúknu. Margot Robbie ako Alžbeta nie je zlá, no miestami som mal pocit, že jej make up mi viac pripomínala "Srdcovú kráľovnú" od Tima Burtona. Okrem toho ten úvod ma fakt miatol. Ideme behom pár minút na niekoľko prechodov medzi Anglickom a Škótskom a sme na pár minút tam, potom na opačnej strane a ideme si raz tam, raz tam. Tým ale, že sa film sústredí hlavne na Saoirse Ronan, téma filmu je podľa mňa dodržaná. A vďaka tomu ma to nejako výrazne nenudilo. Len keby to pôsobilo na mňa viac skutočne. Jedno pozretie, okey. Viac by som sa k filmu nevrátil. Myslím si, že medzi historickými filmami sú oveľa lepšie. Ale bavilo ma to. Hodnotenie: B-(28.10.2019)

Dvě představitelky mocných žen se na scéně téměř nepotkají, přesto to mezi nimi (hystericky i historicky) jiskří. Margot Robbie podstoupila značnou zohyzďující proceduru v rámci podoby s anglickou královnou Alžbětou, ve filmu má ošklivý nos a prodělá i opravdu hnusné neštovice, což je zajímavý kontrast k její sličnosti z civilu. Není tedy divu, že si v daném příběhu neužije žádný sex, alespoň ne v přítomnosti kamer, to její filmové sestřence Saoirse Ronan, tedy skotská královna Marie, která neměla nijak valný osud, je dopřán i orální sex a nějaká ta animální sexuální poloha, načež ale ani tyhle krásy života jí krk nezachránily. Film fabuluje v rámci dramatizace, překotně skáče v ději,občas zapomíná na přehledný vývoj událostí, nijak významně mně to ovšem nekazilo zážitek. Dějepisci se jistě budou babrat v detailech, s fakty je nakládáno velmi volně, určitě to není film, z něhož se dá vyzvědět něco mimořádně převratného, ovšem s ohledem na skandalizaci královského dvora se zde vyskytují scény, které si chtějí vydupat stoupající emoční křivku. K vidění jsou úklady, intriky, tradiční i netradiční boj o moc, dojde i na jednu davovou scénu bitky a nějakou tu (zákeřnou) vraždu. Režijně je to však poměrně nevyrovnané, ženský pohled na věc Josie Rourke i její (z)dravá režijní nezkušenost je na výsledku znát. Kostýmní výtvarníci a architekti nelenili a předhánějí se v důkladném zachycení dobové módy a historických reálií. Tahle přetlačovaná o královský trůn, v níž nemalou roli sehrávají i potenciální potomci obou vládnoucích žen, nabízí příjemně i nepříjemně zachycené historické údobí, takže si divák připadá důstojně a zdrží se případných výtek, neb obě hlavní hvězdy dávají na odiv svou patřičnou hereckou kvalitu, ačkoliv ani jedna není rodačkou z britských ostrovů. 8/10(8.5.2019)

• M.i.k.e

podle traileru měla Mary Queen Of Scots potenciál být jednou z největších událostí na poli kostýmních historických dramat posledních let.Bohužel realita je tomu na hony vzdálená.Kostýmy a výprava tu jsou sice super a obě hlavní představitelky (Margot Robbie nedostatečně využitá) se snaží seč jim paruky stačí,ale to je bohužel všechno.Je dost možné,že nůžky střihačovi tu řádily víc než je obvyklé,ale nějak se nemůžu zbavit dojmu,že nuda by nebyla zahnána ani kdyby tomu tak nebylo.Po vlažném začátku jsem doufal,že se vše správně rozjede,ale když se tak nestalo ani po hodině,doufat jsem přestal a po zbytek filmu jsem jen co 5 minut koukal na hodinky...40%(9.3.2019)

Tak takhle ne... Podívejte se na tento film a pak na jeho takřka stejnojmenného předchůdce z roku 1971 a uvidíte rozdíl málem propastný. Oba snímky mají společné snad jen dobré obsazení hlavních rolí (Saoirse Ronan je úžasná), krásné kostýmy a hudbu (ta Richterova se té Barryho opravdu podobá), jinak je ale na novějším skoro vše špatně. Děj je zkratkovitý, zmateně skáče vpřed o celé roky a snad i o dekádu, zatímco Marie Stuartovna za 25 let takřka nezestárne. Intrikuje se sice pěkně, ale i člověk, který má o těch událostech nějaké povědomí, stejně chvílemi znejistí, co se právě děje. Největší minus této nové Marie ovšem je, že skoro nutí diváka, aby po skončení otevřel nějakou knihu a přečetl si, oč tam vlastně šlo. To v případě staršího filmu nemusí, protože má naopak pocit, že se dozvěděl vše podstatné.(7.2.2019)

Když je Británie vaše srdeční záležitost, odpustíte filmu pojednávajícímu o této zásadní historii britských dějin i to, že je jako celek... nevím, těžko uchopitelný. Ronan zcela zásadně zastiňující Robbie, přestože měla Margotka mnohem výraznější roli (tak, jak to královna Alžběta uměla). Závěrečná scéna to pořádné mrazení v zádech navodit dokázala, především pak díky vynikající hudbě. A oblíbenec Tennant se proflákl jen podle hlasu, jinak k nepoznání. Ale jo, v kině nacházejícím se v díře, co se zove Chotěboř, to mělo svoje genius loci, proto to nadprůměrné hodnocení.(24.2.2019)

• - Do hlavní role byla také zvažována Scarlet Johansson. (Stoka)

• - Celosvětová premiéra proběhla 15. listopadu 2018 na American Film Institut Festivalu v Hollywoodu. (Varan)

• - Ve filmu mají Marie Stuartovna (Saoirse Ronan) a Alžběta I. (Margot Robbie) společnou scénu, ve skutečnosti se však nikdy nesetkaly.