poster

Sarajevo 1914 (TV film)

 • Rakousko

  Sarajevo

 • Slovensko

  Atentát: Sarajevo 1914

Historický / Thriller / Drama

Rakousko / Česko, 2014, 90 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • italka63
  ***

  Nečekejte akci. Je to snímek o pocitech doktora práv, který dostane za úkol vyšetřování atentátu v Sarajevu na následníka trůnu. Ta úzkost, překvapení, zodpovědnost i nastupující láska. To rozkrytí pozadí, ta záminka k rozpoutání první světové války, kdy zcela zblblí a naivní studenti atentát provedli. Trochu to připomíná převrat u nás v 89, kdy snad nikdo normálně uvažující nemohl zbaštit to, že tohle připravili studenti Ale uvěřili, že... Ale zpět. Slušné dílko i Juraj Kukura z doby, o které se toho zase tolik netočí.(17.1.2016)

 • xaver
  ***

  Zajímavý snímek, kdy režisér vnesl do historie hodně subjektivní pohled, i když v mnohém může mít pravdu. Příliš se však soustředil na konspirační teorii a vše postavil na osobě vyšetřujícího soudce, kterému prakticky všichni hází klacky pod nohy. Velice povrchně se vypořádal s historickými souvislostmi, prakticky neřešil otázku postoje jednoho z nejdůležitějších aktérů, který mohl válku když ne zastavit, tak alespoň oddálit a to roli stařičkého mocnáře, který určitě nechtěl válku František Jozef II, se tak zcela vytratil z historické fresky jako nevýznamná osobnost. Na druhé straně navozoval atmosféru, jakoby řadový úředník, byť vyšetřující soudce, mohl výsledky svého šetření zvrátit běh dějin. Takže jenom takový obyčejný průměr za 3.(1.7.2015)

 • gogo76
  ****

  "Tí, čo to naplánovali vždy prežijú. Za nich zdochnú takí ako ty..." Dej ma veľmi zaujal, hlavne z dôvodu netradičného pohľadu. Veľkú zásluhu na atraktívnosti má i dobré gradovanie a načasovanie. Narozdiel od staršieho Sarajevského atentátu, taktiež v Československej koprodukcii kde sme svedkami atentátu až v samom záver, je tu atentát v úvode. Mohlo by sa zdať, že potom už film nemá čo ponúknuť a dej bude iba upadať, ale nieje to tak. Vypočúvanie atentátnikov, stavanie šibenice, intrigy a tajomné politické pozadie, kde už bolo o vojne rozhodnuté dávno pred atentátom. Film o tom, že všetko bolo inak si zaslúži pochvalu. Mnoho filmov sa o 1. svet. vojne netočí a tento by som žiakom v školách pridal ako doplnenie učiva pre širší pohľad na túto tému. Českých hercov som si nevšimol, možno iba pre mňa neznámy, ale celkom slušnú úlohu chytil J. Kukura. Celkovo spokojnosť i vzhľadom na to, že sa jedná o tv film a výsledok je rozhodne lepší ako v spomínanom Sarajevskom atentáte. 80%.(18.8.2014)

 • matab
  ***

  Díky tomu, že se film odehrává v mém oblíbeném období a také v Hradci Králové/Sarajevu jsem se na film těšil. Za velké nabírání českého komparzu, za skvělé kostýmy a upravené lokace i rekvizity bych dal určitě plný počet. Hraní už je trošku slabší a scénář tedy velká slabota. Nejvíce mě, ale zaráží, že jak napovídá plakát, oficiální foto, promo i název bude tohle o Sarajevském atentátu. A když vím jak se detailně oba atentáty natáčeli a co z toho nakonec do filmu použili je mi trochu smutno. Vůbec nevyužili velmi zajímavou látku a milostný příběh vůbec nefungoval, působil jakoby navíc. Plus dávám za pokus udělat konspirační teorii. Vychází mi to na čistý průměr.(30.6.2014)

 • farmnf
  ***

  Jestli čekáte hrdinného žida co vyšetřuje atentát na mocnáře, zklamáni budete. Je to tajtrlík, neschopný patlal, co jezdí po Sarajevu na kole, zpocený jako prase a to prosím v klobouku. Když má něco skutečného udělat, zapomene si průkaz ten pitomec. Vím kam směřovali tvůrci, jenže vymklo se jim to z rukou. Chtěli židovského hrdinu, jenže asi natočili realitu. On žádný nebyl. Jen vnitřní tlak Rakouska na zničení Srbska, jen blbec Gavrilo Princip, jen 36 policajtů notabene Bosňanů v srdci Sarajeva. Film ale přínos má. Tohle šlamperaj z Vídně už jednou muselo skončit. Žid nežid.(25.7.2018)

 • - Natáčelo se i v Hradci Králové a v Josefově u Jaroměře. V Hradci Králové, konkrétně na Velkém náměstí, vznikaly scény jako atentát na Ferdinanda či dějové scény na nábřeží Labe. Krom České republiky se natáčelo také v rakouské Vídni. (San Miguel)