Městečko Pines

• USA Wayward Pines
Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2015–2016), 14 h 31 min (Minutáž: 42–44 min)

Siobhan Fallon Hogan, Matt Dillon, Carla Gugino, Toby Jones, Shannyn Sossamon, Melissa Leo, Hope Davis, Reed Diamond, Terrence Howard, Tim Griffin (více)

Série(2) / Epizody(20)

Ethan Burke (Mat Dillon) je agentem tajné služby, který vyšetřuje, kam zmizeli dva jeho kolegové, rovněž federální agenti. Během pátrání utrpí náhle autonehodu, a když se probere z bezvědomí, vidí, že se nachází v idylickém městečku Wayward Pines. Nepamatuje si však, za jakých okolností se tam dostal. Místní lidé ho nejen chtějí přimět, aby u nich zůstal, ale Ethanovi se ani žádným způsobem nedaří navázat kontakt s okolním světem. Celé město je opředeno jakousi podivnou tajuplností a zdá se, že z něho není úniku. Ethan chce věci přijít na kloub, ale místo odpovědí naráží jen na stále nové a nové záhady. Brzy si začne uvědomovat tvrdou realitu: vypadá to, že z Wayward Pines už nikdy živý nevyvázne. (Film+)

Franc1s

Dlouho jsem otálel se shlédnutím, ale dočkal jsem a stálo to sakra za to! Do půlky série, samé otázky a žádné odpovědi, pak už se začne vysvětlovat, ale člověk si stále není ničím jistý a stále přichází něco nového... A vždy když skončil díl, musel jsem vidět další, protože to byli sakra nervy.. Super volba herce do hlavní role, co byl pak šerif.. Tohle se povedlo a jsem velice zvědav jak se tvůrci poperou s druhou sérii.. 8/10 ()

catt

První řadu jsme sledovali, protože manželka si popletla seriály, ale bylo vidět, že ke konci už netuší, co mají dělat (ale to bylo tak na 3 hvězdy). Ještě zábavnější je druhá řada, kde to vypadalo, že si scénáristé rozdělily díly na kousky, takže děj na sebe moc nenavazuje, nakousnuté motivy se nerozvíjejí a celé to končí těžkou kocovinou. Celé to dotvářejí dialogy jak z mexické telenovely a hlubokomyslné úvahy béčkových scífáren. Jako guilty pleassure to šlo, ale trochu se bojím, že v této agónii budou chtít pokračovat. ()

bakeero

Po prvních dílech docela nadšení. Ale pak mě asi přestala bolet hlava (podobně, jako Matta Dillona po autonehodě) a začal jsem Wayward Pines prokoukávat. Nakonec už jsem v něm i v jeho archetypálních postavách dokázal číst jak Neo v kódu Matrixu a finální zážitek byl tedy daleko méně mysteriózní, než jsem si přál. Více na Filmfanatic.cz. ()

GTS_PUNK

Nenápadné mestečko Wayward Pines v americkom štáte Idaho sa zdanlivo na prvý pohľad nelíši ničím od tisícok jemu podobných. Až keď sa v ňom však človek ocitne, začne si uvedomovať, že toto mestečko pravdepodobne nemá s ktorýmkoľvek iným malomestom, až na svoj vzhľad, nič spoločné. Na to veľmi rýchlo prichádza aj federálny agent Ethan Burke (Matt Dillon), hlavná postava prvej série tohto mysteriózneho sci-fi seriálu, ktorý uzrel svetlo sveta poprvýkrát v roku 2015. Pod režisérskou taktovkou niekoľkých zvučných mien, spomedzi ktorých najviac rezonuje meno M. Night Shyamalan, na diváka v dvoch sériách čaká dovedna dvadsať epizód. Mysterióznosťou seriál rozhodne nešetrí, najmä ak sa bavíme o prvej polovici prvej série, ktorá núti diváka klásť si otázky typu "prečo?", "kto?" či "ako?". Dalo by sa povedať, že úvodných päť epizód je príbehovo tým najlepším, čo seriál vo všeobecnosti ponúka. Od chvíle, kedy sa veci začínajú pomaly vyjasňovať, dejová atraktivita pomaly upadá a divák sa už nebaví tak, ako predtým. Ak vo väčšom meradle porovnáme obe série, je hneď jasné, že druhá sa na tú prvú ani zďaleka nedoťahuje. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Tým prvým je bezpochyby príbeh. Hoci aj prvá séria najmä vo svojej druhej polovici miestami škrípe, stále sa možno baviť o takmer neporovnateľne atraktívnejšej dejovej zápletke, ktorá navyše v samom závere ponúka celkom solídny cliffhanger pre ďalšie pokračovanie. Je preto škoda, že samotný záverečný cliffhanger v prvej sérii je omnoho lepší, než celá druhá séria. A to aj napriek tomu, že "se vším všudy" sú obe série priemerným počinom. Druhým dôvodom je aj zmena hereckého obsadenia. Zatiaľ čo prvá séria je plná naozaj dobre napísaných a stvárnených postáv, viď Matt Dillon, Toby Jones, Melissa Leo, Hope Davis či Shannyn Sossamon, tak v pokračovaní už nikto z nich nezohráva dôležitejšiu rolu, ba niektorí z nich sa tu už vôbec neobjavujú. A to je škoda, pretože ich príbehoví pokračovatelia, respektíve ich postavy už ani zďaleka neoplývajú takou charizmou, pričom viacerí z nich môžu diváka priamo iritovať. Výnimky predstavujú snáď len Kacey Rohl a Djimon Hounsou. Čo sa technickej stránky seriálu týka, možno tvorcom vyčítať citeľné vizuálne nedostatky počítačových efektov, ktoré majú za dôsledok to, že miestami niektoré scény pôsobia ako lacná béčková záležitosť. Inak je seriál vizuálne pomerne v poriadku, občas poteší zaujímavý kamerový záber, ale takisto aj výprava, ktorá môže niekomu evokovať kultový seriál Twin Peaks. Okrem federálneho agenta v hlavnej úlohe je to však podobnosť čisto náhodná. Wayward Pines a jeho dvadsať epizód možno rozdeliť na štyri štvrtiny. Prvá štvrtina je po príbehovej stránke divácka lahôdka plná mysterióznosti, tajomna a záhadných postáv, ktoré pôsobia nedôverným dojmom. Ďalšie tri štvrtiny sú takmer presný opak. Kvalita pomaly klesá, príbeh postráda tak potrebnú mysterióznosť, postavy sa stávajú čoraz viac menej zaujímavými, a akýsi "zombie" námet, na ktorom stavia, nefunguje. Pre náročného diváka to takisto nie je najlepšia voľba, pretože seriál je do značnej miery plný nelogickosti a takisto za sebou necháva hromadu nezodpovedaných otázok. Ak chce mať teda ktokoľvek z tohto seriálu čo najlepší možný zážitok, mal by zhliadnuť iba úvodných päť epizód a následne nechať pracovať svoju myseľ. Alebo si prečítať knižnú predlohu. Po príbehovej, ale aj hereckej stránke to ďalej totižto už ani zďaleka nie je tak dobré a zaujímavé. Vo všeobecnosti možno Wayward Pines označiť za priemerné seriálové dielo, pri ktorom platí staré známe "raz stačilo". () (méně) (více)

Jablek

Seriál, kterej má hodně dobrej nápad, ale bohužel dost provařenej. Dalo by se říct, že se díl od dílu zhoršuje (a to se bavím jen o první sérii, druhou asi nemá už vůbec smysl vidět). Ze začátku to působí celkem dobře a tajemně, ale postupem času to začně bejt až extrémně předvídatelný a nesmysly se začnou kupit tak, až je vám ke konci celkem trapně, že na to vůbec koukáte... ()

gemi

1. série: **** Tak toto je obrovské překvapení! Přesně takový žánr mám rád. Podle názvu a popisu to vypadalo jako nějaká tuctová detektivna říznutá soap operou, ale to jsem se nemohl víc mýlit. Jasně, je tady tuna nelogičností, ale je to přesný opak Bažináče. Tam jsem každý díl prakticky protrpěl, protože se tam nedělo nic. Tady se děje pořád něco. A když už si člověk myslí, že ví všechno, resp. že nic dalšího nemůžou scénáristé vymyslet, tak zjistí, jak se mýlil. 2. série: *** Tak to dopadá, když se první série mimořádně podaří a není kloudný nápad, jak ji posunout dál. Ona totiž stála na mystériu, neustále diváka překvapovala. Jenže v závěru vyložila všechny karty na stůl, takže veškeré mystérium je pryč a už se jen nastavuje kaše. Kdyby druhá série nevznikla, všichni by říkali, jaká je to škoda. Teď je škoda, že vznikla. ()

kaza

Do čtvrtého dílu velmi dobré 4*. Pak se to na můj vkus příliš odkopalo (5.-6. díl) ne úplně šťastným směrem a mysteriózní složka se vytratila. Ještě budu chvíli doufat v zázračný obrat, ale pochybuju, že se z toho podaří vydojit něco překvapivého. ()

DavidWebb

Moje hodnotenie nie je úplne objektívne (jednu hviezdičku som prihodil) pretože som so sledovaním skončil po 7. časti. Aby som vysvetlil prečo - žáner mystery/thriller je jeden z mojich vôbec najobľúbenejších, ale vo WP nefunguje takmer nič. Ani mystery (možno prvé dve časti) ani thriller - po smrti Juliette Lewis a Terrence Howarda sa zo seriálu stáva nudné odriekanie scenára bez napätia, akéhokoľvek spádu alebo prekvapenia. Preto ma dosť udivujú doterajšie percentá na CSFD (76%). Nemôžem si pomôcť, ale toto mi vyšumí z hlavy veľmi rýchlo a nemám záujem ani o repete ani o prípadnú druhú sériu. Proste mi to nesadlo... ()

sunfreedom

Nápad je to opět jednou skvělý a jistě to má potenciál. Občas mi trochu haprovala časová souslednost, nicméně nic co by zásadně omezovalo vnímání celého seriálu. Uvidíme, jak se s námětem popere druhá série, která má jít někdy v roce 2016. Finále té první ale zavdalo k velkým otázkám, tak by to nemělo dopadnout vyloženě špatně. ()

RafaKrakal

Jedním slovem geniální. Seriál mě chytl od prvního dílu a s každým dalším dílem mě jen utvrdil v tom, že se bezesporu jedná o nejlepší seriálový počin tohoto roku. Speciálně 5. díl přinesl jeden z největších dějových zvratů na poli seriálové tvorby vůbec a nezbývá proto jen doufat, že si Wayward Pine vysoce nastavenou laťku udrží i nadále. Nelze nezmínil ani vynikající atmosféru a brilantní herecké obsazení, které seriál posunují o level výš, kdy speciálně herecký výkon Matta Dillona je vskutku spektakulární. Po 5 dílech tedy naprostá spokojenost a plný počet hvězd. ()

stone

Po skončení seriálu snižuji ze 3 na 2. Akce, kde místo zombíků útočí jacísi mutanti je ohraná, dialogy jsou neskutečně patetické a celý seriál nemá pořádnou zápletku. Jsou daleko kvalitnější seriály a tohle je jenom ztráta času. ()

stephano

Pecka, na nedělní odpoledne ideální seroš. PS: všimli ste si, že tam mají všude Ikea věci (židle, hrníčky skleničky atd..) ()

1mara2

Od začátku zajímavá zápletka, která baví a frustruje zároveň. Líbí se mi, že to nakonec tvůrci nechali na jedný sérii, myslim si, že to, co chtěli sdělit, nemusí mít pokračování. Líbilo se mi herecký obsazení, dost sympatický. Ale hlavně, Wayward Pines je příkladem lidský zabedněnosti. I přes veškerou námahu, která vedla k realizování nečeho tak výjimečnýho v daný situaci, stále zůstává v platnosti, že lidská nepoučitelnost nezná mezí. Nechci tu zbytečně spoilerovat závěrem, ale je vážně neuvěřitelný, jak se některý věci můžou točit pořád dokoločka, znovu a znovu a pořád špatně. Plán b nevyšel, pojďme zkusit plán c. BTW, pro zadání platí, b = c. * Čtyři hvězdy si určitě zaslouží. ()

ellessar01

Tak ze zacatku to vypadalo jen dobre, s kazdym dalsim dilem houstla atmosfera a pribyvaly otazky a po patym dilu musim zvednout na 5*. Jen doufam, ze tahle kvalita vydrzi... Po cele serii uznavam, ze si to kvalitu udrzelo, posledni dil se povedl fakt hodne a jsem vcelku zvedavy jak se to bude vyvijet dal. Kazdopadne velmi prijemne prekvapeni :) ()

Sakulnikov

Počáteční zmatečnost mě málem odradila, ale pak to začalo dávat smysl. A skvělé. Škoda jen tomu, že navzdory tomu, že slibovali vyřešení bez cliffhangeru, tak tam ten zmetek byl. Ukončení jako obraz zmaru sice je vysvětlením, ale pořád zůstávají otázky. ()

nemer

Do pátého dílu jde o vcelku lákavou podívanou, poté logika a zdravý úsudek dostává na zadek (ještě o něco víc než na začátku) a vzniká pěkná taškařice. Do určité míry i vykrádačka všeho možného (spoiler - zmutované příšery mi třeba dost připomněly The Strain). Ale i přesto má seriál příjemnou atmosféru a dobře se na něho dívá. Melissa Leo jako by pro roli v tomto seriálu byla přímo stvořená :) Hodnocení 3,5 * ()

chewbac.Ca

Opravdu zklamání po 6. epizode, kdy jsem si dopraval tajemna mysteriozniho mestecka, kde bylo vse posahane... nakonec tak spatne nabrany kurz uplne do blbakova STRASNE ZKLAMANI po 6. epizodach jsem usoudil, ze je nacase se s timto serialem rozloucit! ()

Shymalan se vrací k hororům

Shymalan se vrací k hororům