Krvavé peníze

Scénografie:

Kave Quinn

Kostýmy:

Keith Madden

Thriller, který bojuje s vlastní průměrností, avšak režie progresivního dánského režiséra Henrika Rubena Genze, jej povyšuje na nadstandardní napínák. Zadlužený americký manželský pár v Londýně, nález špinavých peněz z drogových kšeftů po mrtvém podnájemníkovi doprovázený chvilkovým pocitem štěstí a úlevy, že bude na dluhy a Tom s Annou tak nepřijdou o svůj zděděný dům v rekonstrukci, přičemž jejich vyhlídky na lepší buducnost jim kazí jen vyšetřující detektiv, který jim s buldočí zarputilostí dýchá na záda a také dva znepřátelené gangy drogových dealerů, které chtějí zpět to, co jim patří. Řeklo by se, že na výchozí situaci a dějové zápletce není nic moc objevného a spíše to zavání obehraností. Prozradil jsem však jen to, co přijde v první polovině filmu. Ve druhé polovině začne děj nabírat na obrátkách, nebude nouze o napínavé a drastické scény, režisér si šikovně pohraje s předvídatelností, což vyvrcholí finálním střetem v domě. Peněz se totitiž nikdo nebude chtít vzdát dobrovolnou cestou. Film produkčně zaštítil vedle známé produkční dvojice Lerner/Katz, také herec Tobey Maguire. Neznám knižní předlohu, podle níž sepsal ne úplně nezajímavý scénárista Kelly Masterson svůj scénář, ale nutno dodat, že tentokrát to byl průměr se vším všudy. Ze scénáře se dalo s klidem vypustit hned několik ne úplně potřebných aspektů. Na co byla ve filmu Anna Friel hrající s blížící se čtyřicítkou maminku mimina. Rovněž detektiv, ovšem ve skvělém podání Toma Wilkinsona, zaváněl klišodností na sto honů. Motiv jeho mrtvé dcery, jež má na svědomí jeden z gangů, je opravdu obehranost nejvyššího kalibru a nebýt Wilkinsonova citu pro velmi dobré herectví a uchopení postavy, tak by to byl až rušivý element v příběhu. Mnohem lepší byl film, když byli na scéně James Franco s Kate Hudson. I když mně na druh takového filmu přišli až celkem příliš hvězdní, s nimi film nabral spád událostí, což bylo podpořeno kvalitní režií Dána s ostrými lokty. Především jeho zásuhou s připočtením účasti vynikajících herců se jedná v prvé řadě o napínavý thriller ve kvalitním režijním provedení, kterým by v budoucnu mohl prorazit i v zámoří. Prostředí londýnského předměstí bylo docela obstojně využito, stejně tak i nehotový dům, ve kterém si v závěrečném střetu dali dostaveníčko všichni zúčastnění za doprovodu nastřelovacích hřebíků proražejících podrážky obuvi nebo vzduchem svištících kulek. Divák mající v oblibě stokrát viděné si to dá i po sto prvé. Mé hodnocení: 80%(1.12.2014)

,,CELÝ NÁŠ ŽIVOT JSME SE SNAŽILI BÝT DOBŘÍ, NE? A CO JSME ZA TO DOSTALI? NIC. MOŽNÁ, ŽE TY PENÍZE JSOU DAR. POMŮŽOU NÁM DOSTAT NÁŠ ŽIVOT ZPĚT…" /// Sympatický vobsazení v příběhu vo tašce plný prachů, která měla udělat lidi šťastnejma. Ovšem tam, kde byl doteď největším problémem exekutor, zřejmě frajeři, co krměj lidi kulečníkovýma koulema, můžou svejma netradičníma metodama… Díky dobrý stopáži vodpadaj kreténský průpovídky i řečičky. Pravda, vobčas to logicky zahapruje, ale závěrečná ½ hoďka je zajímavá. Nebo aspoň napínavá. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2009 napsal Marcus Sakey, jsem nečetl. 2.) Miluju příběhy vo tom, že štěstí není vo penězích (to sem kurva onehdá viděl tak šťastnýho bezďáka…). 3.) Thx ta titule ,,Viny95501“ a ,,avod“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(19.10.2014)

• Lukoboss

Ne, fakt to nebylo nijak zásadně dobrý, ani zajímavý. Dobrej je tam snad je ten záporák, kterýmu role sedí, protože je to takovej správnej hnusák, kterej to má napsaný na čele, že takový role musí hrát. Pak je vcelku zajímavý, že hlavní hrdina jezdí ve staré Felicii Pick-up, no a tam to tak nějak končí všechno. Už mě moc nenapadá, co kladnýho bych tam ještě našel, aby to bylo alespoň schopný dostat se na průměr.(16.8.2015)

Tyhle filmy mám rád. Nekomplikované, s příjemnými herci, zajímavou atmosférou. Pokud se tedy nepokazí a béčkový scénář (jako je tento) nezačne kopat za ještě nižší ligu. Nakonec se tak nestane, takže tu máme půl druhou hodinku odlehčeného napětí, kterak manželský pár k tašce plné špinavých peněz přišel. Přestaňme snít, co prvního bychom si potají koupili, aby po nás poldové nešlapali a uvědomme si, že exekutor je sakra malým problémem oproti chlápkům, kteří nemají zábrany mávat s nabitou pistolí před batoletem. Abych řekl pravdu, ani moc nevím, jak to tenhle páreček v závěrečné dvacetiminutovce á la MacGyver zamýšlel, zkoušeli to na náhodu a samozřejmě v objetí odkulhali. Dějové zvraty jsou poměrně úsměvné, přeměna páru na odvážné hrdiny jakbysmet. Kate Hudson zraje jako víno, James Franco jezdí ve škodováckém Pick-Upu a tváří se odhodlaně, záporáci k smíchu nejsou. Takže vlastně docela slušné!!(6.1.2015)

Sic nechápu, jak na tohle producenti utáhli takhle známý xichty, ale nakonec se jedná o docela koukatelnej akční thriller, u kterýho se, narozdíl od některých postav, dožijete i konce, navíc bez trvalých následků. Nic světobornýho, chraňbůh originálního, ale už jen hlavní dvojka, Franco-Hudson, jsou sympaťáci, kterým ty palce přeci jen budete držet až do závěrečných titulků. K tomu jako vždy skvělý Tom Wilkinson, (ne)krásy britský metropole a Škoda Felicia pick-up, kterou řídí James Franco- to taky jen tak někde neuvidíte :-) (Btw Anna Friel se tu ocitla jaksi náhodou, její role šustí tak mocně papírem, že už to víc ani nejde, hehe).(5.8.2016)