Osmý smysl

(festivalový název) (seriál)
  • USA Sense8
Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2015–2018), 24 h 57 min (Minutáž: 46–152 min)

Série(2) / Epizody(24)

Recenze uživatele zdepapepa k tomuto seriálu (2)

Osmý smysl (2015)

Když jsem tento seriál prvně viděl, byl jsem na tento seriál celkem natěšen, moc informací jsem si o něm nezjišťoval. První dvě epizody jsem měl k ústřední osmičce spíše vlažný vztah a hlavně mě zajímalo, jak se s touto záhadnou vlastností vypořádávají lidé různě kolem světa. Hned z fleku jsem z toho chytal "lost"ovský dojem (Naveen Andrews, jak se dále ukázalo tak i asiatka Sun a vědomí, že skoro všichni tu mají problémy s rodiči). Rozhodně bych se nezařadil jako karbonová kopie kohokoliv z členů clusteru. Ale o tom to je. Seriál o tom postavit se do bot někoho jiného, vidět svět jeho očima, zvednout pro něj a jeho okolí viditelnost a vhodně reprezentovat. Takže díky, sestry Wachowské. Po pár epizodách už se to rozjelo pořádně, lidé se začali navštěvovat, někteří i fyzicky a za to všechno jsem byl neskutečně rád. Narůstaly návštěvy, narůstala akce, narůstaly emoce. Zejména když návštěvy byly častější (ať už za účelem pomoci, podat cizí perspektivu anebo "jen" lovestory) a když se zapojilo víc sensates naráz, tak s každou další epizodou bylo hezky vidět, jak se sensates učili vyždímat schopnosti a potenciál na maximum, i když u některých to trvalo o něco déle. Divák se nenudí, každou chvíli se mění prostředí, jednou sleduje mexickou telenovelu, jednou války mafiánských gangů, jednou Bus Driver Simulator/GTA, jednou policejní drama, jednou vzpomínání na časy Matrixu, atd. Chápu ale, že tam jsou určité prvky, které by mohly někomu vadit. A nyní samotných Osm Statečných, jejichž jména, stydím se říct, jsem si zapamatoval až po několika epizodách: Kala: Sympatická, dává celé záležitosti pohled nábožného člověka včetně několika jiných perspektiv (např. fakt, že je panna), nemuseli její práci tak dlouho tajit; Nomi: aka No Michael aka Know Me. Je otázkou, jak moc byla inspirovaná Lanou/Lilly, aby to byl self-insert, ale je první, která odhalila celou zápletku s BPO, postarala se o Dr. Lobotomsona, hacking se taky hodí a zároveň kotví tento seriál některými prima emocionálními scénami, což nelze považovat za nic jiného než za plus; Riley: Další, kde její hodnota není natolik zřejmá, "máma" clusteru něco jako Angelica, dokud jsem neznal jméno, byla to pro mě "Kate Ashfield s příchutí Hannah Murray", má super otce, kontakty a hudební sluch; Sun: Ze začátku nejvíce užitečná a nejpoužívanější sensate, díky ní se občas Sense8 promění na martial arts mlátičku, ale rozhodně stojí za to i s tím spojená filozofie a zápletka s jejím otcem a bratrem, a s tím spojená i zápletka s detektivem Munem (neboli The Sun and The Moon) v čele s úžasnou scénou na hřbitově; Capheus: Van Damme Afriky má štěstí, že se do clusteru dostal, ale i on se občas o sebe dokáže postarat (získání 1. zkušebního balíčku, řízení), má optimismu a kuráže na rozdávání, měl by ho rozdávat (zejména druhý herec); Lito: Vynikající herec, díky tomu, že z jeho filmů jsou vidět jen úryvky, tak je pokaždé super je vidět, i když on celý jeho život je jedna velká telenovela, sympatičtí "non-sensate" partneři Hernando a Daniela; Will: Pro mě určitou dobu s přezdívkou "Matt Damon", hned ze začátku trochu uměle vykonstruovaná zápletka s postřeleným černochem, ale naštěstí se nic podobného neopakovalo, i když je dobrý policista, další z hodně protěžovaných částí clusteru, další příklad "parental issues"; Wolfgang: Král špatných vztahů s rodiči v tomto seriálu, dokud jsem neznal jméno tak "Damon Albarn", dodává seriálu nádech heist a mafia filmů, univerzální část clusteru (vyzná se v násilí, zbraních, řízení, atd.), ale má nezaměnitelný přístup k řešení věcí;. Díky, Netflixi, že jsi dovolil sestrám Wachowským ukončit dvě hlavní zápletky. A i když Capheusovy volby, Willovo vypořádání s otcem, Rajanovy nekalé obchodní praktiky, Wolfgang a války gangů v Berlíně, Lacuna, bratr Sun, Lito a jeho film, Nomi a její virtuální smrt a pan Kolovi by si klidně zasloužili ještě alespoň jednu sérii, já jsem spokojen s tím, jak a kde a čím tento seriál skončil. () (méně) (více)

Happy F*cking New Year (2016) (S02E01)

Vzato kolem a kolem to byla taková breather (double)episode. Zdůrazňuji episode, protože jako samostatný film by to asi člověku moc nepovědělo a i v oficiálních seznamech se to považuje za první díl 2. série. Scénáristi se nebáli a ukázali dohru všeho, jak první série skončila, zejména toho dobrého ale nebáli se ani toho špatného. Dokonce se jim i povedlo formou hezkého meta povídání vypořádat s výměnou herce Capheuse. I s kritikou, že je seriál místy velmi perverzní. I s první oslavou narozenin clusteru. I s prvními Vánoci a Novým rokem. Takže se slaví, kde může a kameramani to vše zabírají v celé kráse. Extra plus za Bugovu paralelu ohledně sensates a 'virtů', virtuálních kamarádů/rodiny. ()