Osmý smysl

(festivalový název) (seriál)
  • USA Sense8
Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2015–2018), 24 h 57 min (Minutáž: 46–152 min)

Série(2) / Epizody(24)

Mistr_Moon

Jo tak tohle je teda jeden velký guláš. Musím říct, že to má opravdu zajímavou myšlenku, pěkné záběry, občas akce a spoustu emocí. Bohužel se to až příliš věnuje postavám, které na sílu musí být něčím zvláštní. Larry/Lana a Andy/Lily (what???) se chtěli/y asi mermomoci vybrečet ze svých trápení z dětství a tak tu máme herce gaye, transku chlapa, lesbičku, která je na transky (je to ještě vůbec lesba, nebo už je trochu bi???). Aby to nebyla jen umolousaná limonáda tak vezmou pár stereotypů, korejka co dá všem na prdel, německý zloděj co se nestydí vytáhnout čur... penis, černoch obdivujícího Vandama a policajta jehož fotr se vyprazdňuje do pytlíku. Jáj, zapomněl jsem na indku, co za deset dílů furt neví, jestli si vezme toho pracháče. Šup s tím vším do hrnce a jednoho tupého záporáka k tomu. Tvůrci chtěli šokovat za každou cenu a tak tu máme záběry na styky všeho druhu, a rozhodně nedoporučuju jíst při detailních záběrech na porod (to vám teda povím zrod vetřelce je proti tomu cukrkandl). No ale dokoukal jsem to za 3 dny, klady rozhodně předčily zápory a já hlavně doufám, že v další sezoně se vykašlou na souložící chlapy a přijdou s nějakou pořádnou zápletkou a roztočí to rychlejc dopředu. ()

Metlak

Podle mě pro hodně lidí možná těžko vstřebatelný serial. Ani tak moc mě nenavnadila hlavní zápletka jako příběhy všech hlavních postav. Velká škoda, že byl přerušen. Snad se stane více známý :). Vizionářské dílo, jasných 5* ()

Sharleen

Tvorcovia Matrixu sa konečne znovu predviedli v plnej paráde. Prvé diely trošku nejasné, ale treba vydržať a potom je to už seriálová pecka..nutno podotknúť, že na tento druh seriálu treba mať otvorenejšiu myseľ. Súrodenci Wachowski sú rozhodne nekonvenční a dali do toho nielen svoje vízie, ale aj niečo zo svojho osobného života..minimálne postava Nomi nápadne pripomína Lanu Wachowski. Perfektný herecký casting..partiu 8 mysľou prepojených ľudí nemôžete mať radšej a záporáka nemôžete neznášať viac. K tomu skvelá hudba...všeobecne obľúbený song What's up od Four non Blondes či I Fell You od Depeche Mode už nikdy nebudú znieť ako predtým...odteraz už len lepšie. Pre mňa super seriálová lahôdka, druhá séria ešte o niečo vyššie. ()

iz67

Je to klasická Wachovština. Leckdy strhující, člověka to baví, ale nakonec je to taková šou beze smyslu. Tím nechci říct, že to není dobré, stejně jako Matrix nabo Mraky. Ale není to dost dobré na to, aby to bylo víc než samoucelna zábava. ()

curfew77

Tohle opravdu stojí za podrobnější rozbor, protože suchá procenta v tomhle případě nestačí. Sense8 je v mnoha ohledech typická Wachowskis záležitost a nezapře příbuzenský vztah s Cloud Atlas, na kterém spojili sourozenci síly s Tykwerem už pár let předtím. Na rozdíl od filmové adaptace knižního bestselleru je ale seriálový projekt ideovým dítětem samotných tvůrců - a je to znát. Bohužel nezřídka v negativním smyslu. Lákavá premisa s osmi navzájem vnitřně propojenými osobnostmi není ani zdaleka vytěžena tak, jak by se nabízelo: nedozvíme se nic moc o tom, jak to celé funguje, kolik dalších clusterů vlastně po světě pobíhá a podobně. Namísto toho jsou jednotlivé díly rozplizlé do někdy opravdu nekonečného nimrání v traumatech z dětství (tuším, že snad ani jediná epizoda se neobejde bez obligátních flashbacků z mládí) a scénář doslova přetéká zdlouhavými vyprávěnkami onoho typu, které obvykle začínají větou „Můj otec vždycky říkával…“, „Jednou jsem s rodiči viděla…“ nebo „Když mi bylo šestnáct, vzal mě kamarád do biografu a…“. Pointou pak bývají třeskutá moudra jako „Chyby minulosti jsou jen přítomnost, na kterou se díváme zpátky“ anebo „Nejhorší násilí je to, kterého se na sobě dopouštíme sami.“ Tvůrci se nezdráhají použít ani natolik otřepané klišé, jakým je instrumentální verze Mad World od Garyho Julese, když jeden z hrdinů zrovna prožívá těžkou chvilku. Pro moderní publikum se ke všemu děj posouvá příšerně kostrbatě - postavy kupříkladu svou schopnost, o které divák ví už z anotace, objevují prakticky pět či šest hodinových epizod! Je evidentní, že se pracovalo s myšlenkou rozvinout příběh v několika dalších sériích, a možná měl dokonce někdo mokré sny i o vlastním seriálovém vesmíru. To by se ale tvůrci nesměli nechat unést vlastním megalomanstvím a natáčet na osmi (nebo spíš vícero) lokacích planety, přičemž některé scény naněkolikrát přeskakují tam a zpět. Je efektní, když se tak děje v reálných kulisách americké metropole, keňské pouště nebo islandské přírody… ovšem taky adekvátně drahé, což projektu už po druhé řadě zlomilo vaz. Tipnul bych si ovšem, že důvodů bylo nakonec stejně víc. Wachowskis a Tykwer jdou totiž divákovi strašně málo na ruku a tvrdošíjně se drží věcí, které se dnes už prostě nenosí, jako je třeba dvouminutová (!) úvodní znělka nebo až dokumentárně dlouhé záběry komponované z indických svatebních tradic. Přes všechno řečené sice Sense8 za vidění stojí, protože tvůrčí trio prostě talent má, stejně jako čuch na charismatické herce. Ocenit je třeba i relativně nekompromisní erotické scény, jaké dnes už třeba v kině rozhodně neuvidíte. Jen je třeba počítat s tím, že Wachowskis z logiky věcí netrpí žádným oukropkářstvím, a přesně v duchu svých životních osudů rozepsali jednoho z hrdinů jako gaye a dalšího jako transku. I v tomhle ohledu ale sbírají plusové body, včetně dost přímočarých zářezů do katolické církve („Vzal jsem mu ho do pusy tak nábožně jako hostii!) Jinak jde ale o promarněnou šanci na „něco víc“ - a studiovému zatrhnutí tipce po druhé rundě se vlastně nedivím, ani ho nikterak nelituju. 60 %. () (méně) (více)

MiTrAnDiR

Po prvej sérií som potešený,a už teraz čakám na prípadné pokračovanie.Súrodenci Wachovski urobili opäť kus skvelej práce.Experimentovať s astrálnym cestovaním a vytvoriť 8jedinečnú osobnosť,ktorá prekonáva každú prekážku.To je niečo presne podľa môjho gusta.Doo-na Bae sa osvedčila v Atlase mrakov ,tak ju obsadili do Sene8,kde predvádza svoje umenie :) ()

spacemaster

Netflix ví jak vybírat seriály. House of Cards, Daredevil i Sense8 jsou velmi kvalitní televizní počiny. Sympatické postavy, poutavý námět a hluboký podtext (aspoň já jsem v tom našel dost materiálu k přemýšlení :)) jsou trochu brzděny poněkud rozvláčným dějem. K postavám, je to jen mnou nebo každý chlap co vidí lezbičky se mlstně olizuje, ale jak přijdou na scénu buzeranti (čti gayové) tak to přetáčí? A když už jsme u té sexuální rozmanitosti v Sense8 a Netflixových seriálech, tak nezmínit Nomi/Michaela snad ani nejde. Pro Lanu/Lawrence Wachowskou určitě velmi důležitá postava, která určitým způsobem reflektuje její (Lany W.) vlastní život. ()

Kamy

Po prvej sérii za tri 3*, ale váhal som aj nad štyrmi. Dôvod prečo dávam len tri je, že ma seriál trochu nudil. Jednotlivé časti (réžia, herci, hudba, kamera) sú na dobrej až výbornej úrovni, po technickej stránke tomu nemám čo vytknúť, ale celkovo seriál mi prišiel nemastný neslaný. Aj keď raz za čas sa objaví scéna, ktorá ma dostane tým ako skvele je urobená, ale takéto chvíle sú prekladané nezáživnými pasážami. Od seriálu, v ktorom majú byť postavy navzájom prepojené, som čakal viac toho prepojenia. V tomto smere na mňa zapôsobil hlavne posledný diel. Dúfam preto, že toto bol akýsi "prológ", a od ďalšej série sa to zdvihne. ()

hwnd

První asi 3 epizody nudné, rozvleklé, moc postav. Pak mě seriál doslova vtáhnul a už nepustil. Pár hluchých míst zůstalo a zkrátit by šlo taky, ale propletenec osmi hrdinů byl prostě parádně promakanej. Doufám, že bude další série. ()

Misoponia

Od seriálu Wachowských jsem očekávala něco inovativního, což se nekonalo. Postavy a jejich chování jsou dost stereotypní a dialogy a vývoj děje dost předvídatelný. Líbí se mi ale humor a náznaky parodie určitých typů filmů (mexické telenovely, romance, akční filmy). Některé hlášky, co v seriálu zazněly, byly opravdu povedené. ()

IZFNP

Wachowski v seriálových vodách sú podľa očakávaní zjavením. Najvýraznejším prvkom Sense8 je totiž fakt, že buďto si ich zamilujete, alebo vás nechajú dokonale chladným. Čo sa mňa týka, je to jasných 5 hviezd. Podobný koncept by totiž nikto nezvládol s takou gráciou, kreativitou, atmosférou a originalitou, ako títo nenapodobniteľní súrodenci, ktorí tu vlastne ukázali to najlepšie z Atlasu mrakov. Dali seriálu život, prišli s mnohými nápadmi a inováciami a vo výsledku stvorili zaujímavý mix charakterov, zápletiek, vzťahov, tajomstiev a emócií. Nedá sa povedať, že by niektorá linka bola slabšia než iné, herci boli zvolení výborne a rozloženie pováh, schopností a vedomostí medzi postavami bolo extrémne šikovné. Epizódy vďaka uveriteľným dejovým kľučkám a úžasnej hudbe priniesli množstvo silných momentov, filozofia skrytá v seriáli je takisto prepracovaná. Nesúhlasím s tými, ktorí seriálu vyčítajú pomalé tempo - možno práve ním ma seriál namotával na ďalší diel viac a viac. Starostlivé zoznamovanie so skrz-naskrz zaujímavými charaktermi sa niekomu mohlo zdať ako repetetívna nuda, mňa však bavilo práve vďaka skvele napísaným charakterom, atmosfére a akýmsi posolstvám v pozadí, ktoré každý diel priniesol. Nevadilo mi teda ani to, že nad mysterióznym sci-fi plne zvíťazila mysteriózna dráma. Jediné, čo ma trochu mrzí, sú scenáristicky slabšie finálové diely. Pre mňa teda veľká spokojnosť, ale ako hovorím, je to vec názoru... ()

schluke

Zase sem byl nachytán a polapen zdejší pastí aneb přestřelené hodnocení v plné slávě. Natahovaný, nudný, nůzný, nic neříkající, nesmyslný no prostě to nebaví. ()

Claire.TJ

Nejsem obětí jakýhokoliv zhajpování, protože jsem se o Sense8 dozvěděla teprve před 14 dni, kdy mi bylo řečeno: "Sense8 je fakt super, na to se fakt koukni." Jsem typ člověka, komu když někdo něco takovýho o něčem řekne, tak se začíná dívat se značnou skepsí. Jenže Sense8 u mě překonal ještě to "fakt super". Osm lidí na osmi jinejch místech a v totálně jinejch kulturách a prostředích. Přesto spolu. Klape to, navazuje, je to zajímavý jak audiovizuálně, tak dějem – Wachovský napínaj, rozesmívaj, dojímaj i bavěj. Pro mě se dobrej seriál pozná podle toho, že kdybyste na to měli čas, zatáhnete to na maraton, protože prostě nemůžete vydržet bez toho, co bude dál. A tohle se u mě povedlo poprvý po několika letech. Must-see. ()

rashaverak

Prezil jsem prvni dil kdy se ukazalo ze 8 postav je hned v prvnim dile opravdu prilis mnoho. Prezil jsem dalsi dily kdy seukazalo ze hlavni pribeh bude rozvijen jen minimalne a hlavni smer budou mini pribehy jednotlivych postav, ne vzdy zrovna strhujici. Prezil jsem i snad 5ti minutovy gey grupac. Jeste tak nejak jsem prezil i tech 8 porodu. Ale co jsem rozdychat nedokazal byl posledni dil, kde posrali co mohli a logiku zahodili kamsi do dali. Ze zlodeje udelali ramba, ktery zcela nemistne sam zlikvidoval snad 20 tezce ozbrojenych gangsteru naprosto zhovadilym zpusobem. Linka Van Damma ta byla uplne mimo. Jeho korejsky duch v bojovych scenach dosahoval temer na dementnost tech kdy nemec likvidoval svou rodinku. Ale proc krava rozbiji sklo auta holyma rukama kdyz ma plne auto predmetu ktere k tomu muze pouzit ? Proc cerstve narozene dite nezabali do hadru od mrtvolky ? Proc si jej neda na telo aby ho zahrivala ? Proc bylo potreba divaka citove vydirat vrazdou narozeneho miminka ? Proc kdyz vylezla z auta nesla k ceste ale kamsi dal do hor ? Proc ani nezaznela myslenka naseptavace zabit misto toho aby byl odouzen k dozivoti uprostred more kde ho nebude schopen najit ? Strasna sracka. ()

anetd1

Několik hodně pěkných myšlenek, za které to stalo tak nějak po očku vidět, ale jako celek mi to asi moc nesedí. ()

karlmarx

Wachowští opět potvrdili své matrixovské pravidlo - skvělý námět, skvělý nápad, skvělý vykopnutí, no ale pak to jde od desíti k pěti - no a kdyby to u těch pěti zůstalo, bylo by to štěstí. Ačkoliv je tu seriál řazen jako drama / mysteriózní / sci-fi / thriller, od všech těchto žánrů pomalu sklouzával k jedinému, a to k LGBT propagačnímu spotu. Nic proti, jen bylo nutný čas od času si připomenout, jestli se člověk dívá na Velmi křehké vztahy, nebo na seriál, který měl být námětem podobný Heroes či Alphas. Nedotažené, zmatené, ztrácející se ve vlastních dějových liniích, zbytečně natahující některé pro autory očividně důležité scény. Nejvíce zdlouhavé bylo, pokud se všichni členové "osmičky" museli k čemukoliv vyjádřit - úplně stačí jeden klišoidní dlouhý záběr do očí hrdiny, podívejte se na to osmkrát a budete chtít umřít. A toho jsou tu prosím dvě série. Největší škodou jsou zajímavé náměty objevující se v průběhu seriálu, které se daly krásně rozvinout nebo se na nich dalo pracovat - ty byly bohužel pohřbeny, zapomenuty a nevyužity. Donutily mě seriál dokoukat do konce druhé série (nyní poslední), ale *spoiler alert* nic se nestalo, kromě dalších komb osmi-pohledů v závěru. Škoda, škoda. ()