Reklama

Reklama

Zatím bez dobrého názvu

(festivalový název)
  • Jugoslávie Za sada bez dobrog naslova (více)

První hraný film upozorňující na problém Kosova konce 80. let. To tehdy začalo být hlavní sázkou v mocenské hře jugoslávského rozpadu. Milošević o jeho návrat pod srbskou správu opřel svůj vzestup. Představitelé ostatních republik měli jako jeden z argumentů samostatnosti, že Miloševićova politika by se mohla obrátit proti nim. Karanović vypráví příběh lásky Albánky a Srba. Společnosti obou národností, žijící odedávna vedle sebe s minimálními kontakty, však jejich vztah znemožňují. Karanović měl odvahu o jednom z hlavních témat jugoslávské krize promluvit z více stran: jednak dokumentárním způsobem mapuje individuální příběh, na kterém se ukazují jevy každodenního života v Kosovu, jednak použitím filmu ve filmu naznačuje manipulaci problému ze strany politiků a médií. Film je o nacionalismu jako ideologii nenávisti a lidech, kteří jsou jeho oběťmi. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (2)

Ekser 

všechny recenze uživatele

No neviem či je to prvý hraný film ktorý sa týka problematiky Kosova , lebo film ,, Kuča pored pruge ,, bol natočený na prelome 87. - 88. roku, a čo sa týka deja , tak určite ma viacej zaujal než tento. Tento film nie je natočený na základe skutočnosti, na to upozorňuje diváka hneď na začiatku. Ale určite vyzdvihuje charakteristické črty národov a ich pohľad na spolunažívanie v danej oblasti. U mňa je to slabšia trojka. ()

dzira 

všechny recenze uživatele

Není to až tak běžná věc, že bych tak radikálně změnil názor na film po druhém shlédnutí, nicméně fakt, že lépe rozumím jazyku i problematice může za to, že z původních tří * zvyšuji na plný počet. Srdjan Karanović se vyjadřuje prostřednictvím svého hlavního hrdiny - filmaře, kterého hraje Meto Jovanovski k problémům spojeným s Kosovem. Činí tak v době stoupajícího napětí v této oblasti a halvně diametrálně odlišným způsobem než Slobodan Milošević. jehož hvězda začala stoupat právě po návštěvě Kosova a jistém projevu proneseném roku 1987. Nebojí se poukázat na násilí páchané Albánci na Srbech (a opačně), přesto je film jasným apelem k pokojnému řešení situace... ()

Reklama

Reklama